Jaký externí disk zvolit???

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Uživatelský avatar
albertan
Příspěvky: 1857
Registrován: 30 črc 2012 15:08
Bydliště: Calgary, AB, Canada

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od albertan » 29 bře 2013 20:46

Tak v Kanade uz sjednotili ceny externich disku pro PC a Mac - tedy alespon Seagate a WD (BestBuy, FutureShop).
iPhone 6S 128GB Samsung Galaxy S7 Edge
Samsung Gear S3 Frontier
iPad Pro 10.5 512GB LTE
Apple TV 4 & 3
MB Pro Retina 15 i7 2.7 GHz 16GB 768GB 2012
MB Air 13 i7 1.7 GHz 8GB 512GB 2013
MS Surface Book i7 with Performance Base 16GB 512GB
2x MacMini

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od tlacenka » 30 bře 2013 05:22

Pokud se jedna o jedine misto, kde jsou fotografie a osobni veci, tak je minimalne hloupe pouzivat na tom nenativni format souboroveho systemu (nezavisle na os) - to je jako kdybyste mel jen windows a chtel to dat na btrfs (hloupy priklad, ale pro vysvetleni postacujici) - ne, ze by to neslo, ale windows nema zadne nastroje jak s tim rozumne pracovat, overovat to ... Pokud je to urcene jako zalozni medium plati to same. Pokud je to jedine medium, na kterem ty osobni data mate, jste hazarder a muze se stat, ze o ne velmi rychle prijdete (lhostejno zda hw chybou, sw chybou nebo spatnym zachazenim s diskem)-takze urcite zalohovat.

Uživatelský avatar
Gngngn
Příspěvky: 104
Registrován: 05 zář 2012 23:43

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od Gngngn » 02 dub 2013 20:55

DObrý večer,

všechno je jinak:( Disk leží na stole. Nechal jsem ho na NTFS formátu, na Macu zakoupil Paragon, disk naládoval na windows, s radostí připojil zpět k Macu a...

na Macu se místo několika složek a podsložek ukázala pouze jedna složka a jedna podsložka, které ještě ke všemu není kompletní. (mělo by v ní být cca 8 divX filmů, je vidět pouze 4).

Kde je chyba?:( Děkuji mnohokrát! :roll:

EDIT: pokud vypnu paragon, disk zobrazí celý obsah správně. Znamená to, že jsem vyhodil 400,- za software, který nefunguje? Nastavení není kdovíjak komplexní, jinak řečeno, nastavovat nic moc nejde:-( Achjo

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od tlacenka » 02 dub 2013 21:07

Zkuste to vypnout a zapnout (ten paragon) - jinak ten paragon resi hlavne zapis na ntfs, cteni problem neni.
Podezrival bych prava :/

Uživatelský avatar
Gngngn
Příspěvky: 104
Registrován: 05 zář 2012 23:43

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od Gngngn » 02 dub 2013 21:47

Ano, pokud vypnu paragon - Mac všechny soubory, co jsou na disku vidí. Pochopitelně nelze na disk zapisovat. Takže bludný kruh. Co to znamená "práva" a jak by se to dalo poladit?

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od tlacenka » 03 dub 2013 04:46

Zkuste naten disk aplikovat ten check ntfs, ktery prisel s paragonem (uz ho nepouzivam, nemam nainstalovano)

Uživatelský avatar
Gngngn
Příspěvky: 104
Registrován: 05 zář 2012 23:43

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od Gngngn » 03 dub 2013 09:56

Problém je v diakritice. Názvy složek jsou samozřejmě pojmenovány ve češtině. Pokud je paragon driver zapnutý, disk zobrazí pouze ty složky a názvy v nich, které neobsahují zvláštní znaky. Driver od Tuxery takovýto problém nemá. Podpora paragonu mi odepsala, že na opravení problému se pracuje... hm:-/

Jsem idiot, že jsem si bez vyzkoušení paragon rovnou koupil. No, chybami se člověk učí. :?

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od tlacenka » 03 dub 2013 10:08

pritom oni trial verzi maji... oni to opravi, nebojte se :)

drago999
Příspěvky: 5
Registrován: 07 říj 2013 10:19

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od drago999 » 07 říj 2013 10:33

Dobry den vam vsetkym. som uplny magor v tychto veciach, teda bud ja alebo vy:D sranda musi byt. chcem sa spytat na jednu pre vas trivialnu vec. mam problem ako vela ostatnych ze sa mi zacina zaplnovat disk na mojom naozaj starom notebooku. plan je kupit kvalitnejjsi stolovy pocitac s grafickym monitorom. ale to je otazka roka. potrebujem kupit externy disk. neviem ako na to. znacku viem WD alebo seagate. disk by bol vyhradne na zalohovanie fotografii, kedze som fotograf. opakujem iba na fotky. lenze ten notebook jje tak stary ze sa tam bojim uz aj nieco davat, ked mi odide tak som v keli. rozmyslal som, kedze budem aj cestovat za fotkami, tak urcite nejaky 2.5 palcovy 1T alebo 500Gb na cesty, a druhy ajj s elektirckym zdrojom 3.5 palcovy ktory by bol iba v skrini a zalohovat na obidva to same. alebo kupit jednoducho abidva s usb portom a zalohovat na obidva to iste. alebo mate pre mna nejake ine riesenie. pootikam ze do pocitacovej techniky som magor, cize rozpravat mojou recou. neviem ani co je time machine, a take zakladne veci. za pochopenie vopred dakujem.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od tlacenka » 07 říj 2013 10:48

tedy reci Vaseho kmene:
na cim vice mistech je to zalohovane, tim lepe.
spolehat se jen na jedno misto je z principu zalohovani hloupost.
Stejne tak, pokud budete kupovat x prenosnych disku, tak se vyvarovat stejnym - tzn pokud chcete dva, koupil bych 1x wd a 1x seagate
stejne bych koupil i ten novy pocitac a do nej to nahral.
a pokud jsou fotky cenne, tak jeste nekam - pro jistotu. Porad vas vyjde levneji vice uloznych mist, nez jet znova zpet na misto foceni a cekat na stejne podminky (pokud to vubec u nekterych veci jde).

drago999
Příspěvky: 5
Registrován: 07 říj 2013 10:19

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od drago999 » 07 říj 2013 11:28

velmi pekne dakujem za odpoved, som rovnakeho nazore.a este som sa chcel opytat, coho by som sa mal pri kupe vyvarovat a co by mal mat ten disk. neviem, co sa tíka rychlosti tak mi je to tak troska jedno ci to bude trvat minutu alebo tri minuty. dakujem

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od tlacenka » 07 říj 2013 15:09

rychlost bych osobne neresil - ta je jedno (u tohoto predpokladaneho vyuziti).
vyvaroval bych se dvou stejnych disku (identickych modelu)
jinak na co si davat pozor je subjektivni zalezitost - berte to tak, ze usb zase tak dlouho nevydrzi...ve smyslu uz ted mate usb 3.0 a to je se zpetnou kompatibilitou obcas na stiru...takze v klidu koupit dva ruzne usb disky a zalohovat jeste nekam (treba online + pocitace) - ja mam treba dulezite zalohy na 6ti ruznych mistech/mediich/cloudu

axi12
Příspěvky: 65
Registrován: 11 zář 2013 19:46

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od axi12 » 08 říj 2013 20:59

Abych si ujasnil ty možnosti formátování.

NTFS - MacOS dokáže číst, ale ne zapisovat. Tzn. můžu z toho kopírovat do MacBooku, jo? Potřebuju přetáhnout data z disků, které mají toto formátování.

HFS+ - nejideálnější formát pro disk na MacOS. Pro zálohu TimeMachine potřebuji nutně toto formátování, ale Windows takto naformátovaný disk neuvidí. Pokud budu používat externí HDD pod MacOS, tak je asi nejlepší mít formatované na HFS+.

exFat - dokáže MacOS i Windows číst i zapisovat. Takže když mám flashku (64gb), kterou budu připojovat do obou druhů systémů, tak je asi jediné řešení tam dát exFat, že?

Pochopil jsem to dobře?

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od tlacenka » 09 říj 2013 03:48

Ano

lipon
Příspěvky: 1619
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od lipon » 09 říj 2013 08:28

jen doplním:
ad exFat - je potřeba naformátovat na Win, z Macu to zlobí
ad NTFS - lze "dodělat" podporu v OS X, třeba na fóru často zmiňovaným ovladačem od Paragonu - NTFS for Mac

Uživatelský avatar
lanny
Příspěvky: 1820
Registrován: 01 srp 2012 08:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od lanny » 09 říj 2013 09:18

axi12 píše:Abych si ujasnil ty možnosti formátování.

HFS+ - nejideálnější formát pro disk na MacOS. Pro zálohu TimeMachine potřebuji nutně toto formátování, ale Windows takto naformátovaný disk neuvidí. Pokud budu používat externí HDD pod MacOS, tak je asi nejlepší mít formatované na HFS+.
?
Pro jistotu odpovídám z bootcampu - windows 8.K TC připojený disk (USB), formátovaný HFS+ nejen vidím, ale mohu na něj i zapisovat.
w8.PNG

drago999
Příspěvky: 5
Registrován: 07 říj 2013 10:19

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od drago999 » 14 říj 2013 10:53

nazdar ludia. viem ze sa tu tato otazka trivialna nehodi ale mam jednoduchy problem. kupil som si dva externe disky na zalohy. dal som ich do kompu nainstaloval softver a vsetko ide uplne v poriadku, vyhlada mi ich softver ide pocitac o nich vie, ale ked chcem bezpecne odobrat hardwer neukazuje mi ich dole v tej ikonke. nic mi tam neukazuje aj ked dam do pocitaca klasicky usb neukazuje mi ho ze ho mozem bezpecne odobrat. pri klasickom usb mam moznost bezpecne vysunut ked na neho kliknem a pravym tlacitkom kliknem na moznosti, ale u tych externych HDD ani to, a nechcem ich odpajat natvrdo. dakujem za rady.

lipon
Příspěvky: 1619
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od lipon » 14 říj 2013 13:43

Clovece, trochu stylistiky a interpunkce, to se neda cist

Tak jak to popisujes, nepripojujes to ve Win? OS X zadne "bezpecne odebrani" nema, jen Eject (nebo jen zamena pojmu?)
Co tim basnik chce rici : "vyhlada mi ich softver ide pocitac o nich vie"? Jaky software? Jak vis, ze o nich pocitac vi?

V OS X, kdyz spustis Disk utility, tak tam disk vidis? Odtamtud jde dat tez Eject.

drago999
Příspěvky: 5
Registrován: 07 říj 2013 10:19

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od drago999 » 14 říj 2013 15:30

akoze sorry ze som nabural tvoju inteligenciu....mmam klasicky externy disk cez usb, ked ho zapojim ide, pocitac ho jednoducho vyhlada, ale nemozem ho za ziadnu cenu bezpecne odobrat. jednoducho nemam dole v kolonke bezpecne odebrat hardisk napr. bezpecne odebrat disk Toshiba. jednoducho tam nie je ziadna moznost!!!

drago999
Příspěvky: 5
Registrován: 07 říj 2013 10:19

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od drago999 » 14 říj 2013 15:31

a mam win7

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od tlacenka » 14 říj 2013 15:43

tohle je ale forum pro apple fandy, ne pro jine os ... nicmene problem muze byt napriklad ten, ze se nejaka aplikace snazi neustale zapisovat na ten disk, takze zkusit nejdriv odstrelit tu aplikaci nepomuze ?

Uživatelský avatar
comatory
Příspěvky: 267
Registrován: 30 črc 2012 19:07

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od comatory » 14 říj 2013 17:11

jezis fuj nekupujte Paragon. jako sry ale mam uz tri roky Tuxeru a ty nevadi zadna interpunkce nic a stalo me to ctyri stovky (sest licenci).

jinak mam NTFS disk 1.5TB pripojeny uz tri roky konstantne k Macu a zadny error, jenom je to trochu pomalejsi nez nativni file system. jak uz tu zaznelo mnohokrat, pokud clovek nechce resit tyhle prkotiny mezi systemy, je lepsi zvolit pro externi disk ExFat nebo HFS+.

Uživatelský avatar
comatory
Příspěvky: 267
Registrován: 30 črc 2012 19:07

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od comatory » 14 říj 2013 17:13

drago999 píše:nazdar ludia. viem ze sa tu tato otazka trivialna nehodi ale mam jednoduchy problem. kupil som si dva externe disky na zalohy. dal som ich do kompu nainstaloval softver a vsetko ide uplne v poriadku, vyhlada mi ich softver ide pocitac o nich vie, ale ked chcem bezpecne odobrat hardwer neukazuje mi ich dole v tej ikonke. nic mi tam neukazuje aj ked dam do pocitaca klasicky usb neukazuje mi ho ze ho mozem bezpecne odobrat. pri klasickom usb mam moznost bezpecne vysunut ked na neho kliknem a pravym tlacitkom kliknem na moznosti, ale u tych externych HDD ani to, a nechcem ich odpajat natvrdo. dakujem za rady.
myslim ze to bude zastaraly ovladac bootcampu. mas vsechny bootcampove ovladace aktualizovane? jinak bych zkusil nejake obecne forum na windows a nerikej jim ze mas Mac.

lipon
Příspěvky: 1619
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od lipon » 14 říj 2013 17:56

drago999 píše:akoze sorry ze som nabural tvoju inteligenciu..... ...
A to je docela zajimava myslenka, jak se da nabourat inteligence? :o

Ad jazykovy projev - pokud od nekoho chci poradit, mel by ten pisemny projev trochu vypadat. Jestli ti ma nekdo poradit, mel by se v tvem dotazu vyznat, mel by mit hlavu a patu. Nemusi to slohove cviceni, ale oddelovani vet a odstavcu by tomu dost pomohlo. Tady nemusis setrit znaky jak v SMSce.

frenkie71
Příspěvky: 54
Registrován: 30 črc 2012 16:39

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od frenkie71 » 16 říj 2013 07:10

A vidíš ho vůbec dole ve finderu? Jestli ne tak Finder/preferences/zaskrtnout volbu vidět ext hdd
iP3s,iP4,iP4s
iPad,new iPad
MB 2,4 a MBP 15 2,3matt hi res. /early11/

nabster999
Příspěvky: 70
Registrován: 25 říj 2013 15:51
Bydliště: Debraď, KE-okolie, SVK

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od nabster999 » 25 říj 2013 15:55

mňa by zaujímalo ako zistím resp. ako naformátujem moj ext. HDD na to HFS+? .... skusal som to v mojom starom NB s WIN7 a tam som mal len ožnosti NTFS a exFat ... ale ako vidím na zálohovanie s Time Machine potrebujem HFS+ .

nasiel som v Košiciach v akciovej ponuke tento kus : http://datacomp.sk/akce-ext-hdd-2-5-wd- ... mqGLxZhrjA

ale ani predajca nevedel povedať ako to funguje pri MAC. a posledná otázka je, že ak sa rozhodnem to vyuzivat na zalohovanie MBP .. ci bude mozne tam kopirovat aj ine veci ako hudba film atd.

za odp. dakujem
Apple MacBook Pro 15" Retina i7 2.4GHz, 8GB 1600 MHz DDR3L, 256GB flash SSD, - 10/2013
Apple iPad Air Wi-fi 16GB Space Gray - 11/2013
Apple iPod Shuffle 2GB Space Gray - 03/2014
Apple iPhone 6s 64GB Space Gray - 10/2016

Uživatelský avatar
kaktusik007
Příspěvky: 142
Registrován: 26 úno 2013 09:30

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od kaktusik007 » 26 říj 2013 05:19

no.... HFS+ je nativny format apple, takze na to, aby si naformatoval disk na tento format potrebujes mat komp, kde je OS X... Bez toho to proste nepojde...

a formatovanie ide velmi jednoducho - v diskovej utilite vyberies disk, zvolis format a das zmazat - tym to naformatuje.
iPhone 12 pro max 256 GB
Apple Watch 4
Macbook Air 13" retina 2019
, i5 1,6 GHz

nabster999
Příspěvky: 70
Registrován: 25 říj 2013 15:51
Bydliště: Debraď, KE-okolie, SVK

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od nabster999 » 26 říj 2013 11:30

kaktusik007 píše:no.... HFS+ je nativny format apple, takze na to, aby si naformatoval disk na tento format potrebujes mat komp, kde je OS X... Bez toho to proste nepojde...

a formatovanie ide velmi jednoducho - v diskovej utilite vyberies disk, zvolis format a das zmazat - tym to naformatuje.
/////////////

práve tu je problém, že na mojom MBP Retina vobec nevidim a neviem nájst kde to formátovanie viem zrobiť. :-/
Apple MacBook Pro 15" Retina i7 2.4GHz, 8GB 1600 MHz DDR3L, 256GB flash SSD, - 10/2013
Apple iPad Air Wi-fi 16GB Space Gray - 11/2013
Apple iPod Shuffle 2GB Space Gray - 03/2014
Apple iPhone 6s 64GB Space Gray - 10/2016

Uživatelský avatar
kaktusik007
Příspěvky: 142
Registrován: 26 úno 2013 09:30

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od kaktusik007 » 26 říj 2013 11:47

hore v liste v pravom rohu je taka lupa... spotlight... tam treba napisat diskova utilita --- najde ju... no a potom treba vybrat disk, ktory treba naformatovat -- cize ten externy, kliknut na zalozku vymazat - tam sa vyberie format disku, nazov toho disku a treba kliknut na vymazat

a ono to naformatuje :)
iPhone 12 pro max 256 GB
Apple Watch 4
Macbook Air 13" retina 2019
, i5 1,6 GHz

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od tlacenka » 26 říj 2013 13:54

a do te "lupy" se leze defaultne klavesou CMD mezernik ;)

nabster999
Příspěvky: 70
Registrován: 25 říj 2013 15:51
Bydliště: Debraď, KE-okolie, SVK

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od nabster999 » 31 říj 2013 14:34

takže včera som kúpil ten ext. disk o ktorom som písal: http://datacomp.sk/trhak-ext-hdd-2-5-wd ... nJbGBYhPjA

po napojení na moj rMBP 15" všetko prebehlo v poriadku, time machine ma vyzval na zmazani disku (predpokladam za ucelom naformatovania), pri formátovaní som nechal formát ktorý si on sám zvolil, (podla popisu som tam nevidel nic ohladom HFS+), prebehlo formátovanie a následne aj zálohovanie o velkosti 58GB, trvalo to docela krátko v porovnaní s WIN7, ale pomalicky si zvykám že na inštaláciu neportebujem 3O min vysedávania a klikania áno-nie ..

po zálohovaní som na disk premiestnil nejaké súbory s cielom zistit ci je možné opatovné zálohovanie aj ked je na disku nieco iné ako samotná záloha. vše funguje jak má,.. disk je krásny, tichý, niekde na nete sa stazovali, ze spodok HDD je vypuklý a nesedí na stole... ten moj sedí ako prilepený pretože má 4 gumené "sedáky" ...

PS. WIN7 v starom Lenovo NB disk rozpozná, avšak nič viac nedokáže urobiť. ale to ma netrápi :D dakujem za rady, pekný deň
Apple MacBook Pro 15" Retina i7 2.4GHz, 8GB 1600 MHz DDR3L, 256GB flash SSD, - 10/2013
Apple iPad Air Wi-fi 16GB Space Gray - 11/2013
Apple iPod Shuffle 2GB Space Gray - 03/2014
Apple iPhone 6s 64GB Space Gray - 10/2016

Kuba
Příspěvky: 251
Registrován: 07 říj 2012 00:48

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od Kuba » 10 lis 2013 14:03

Co se týče mě, tak nakonec jsem si koupil WD My Passport for Mac. Jsem maximálně spokojenej, ale jediná věc, která mi nejde do hlavy je ta, že když tenhle disk píchnu na windowsy, tak někdy se mi tam zobrazí úplně všechno co na tom disku je a někdy v jinym pc se mi nezobrazí skoro nic, fakt netušim, čím by to mohlo bejt...

axi12
Příspěvky: 65
Registrován: 11 zář 2013 19:46

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od axi12 » 10 lis 2013 22:30

Mohu se v externím harddisku udělat dvě partiton a jednu dát na HFS+ a druhou na exFat? Jak velkou byste doporušili tu HFS+, pokud to bude jen na TM?

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od tlacenka » 11 lis 2013 04:37

pokud to ma fungovat opravdu jako zalozni disk, je minimalne nevhodne mit na tom partition, ke ktere budu pristupovat neustale z jinych systemu. Jinak to samozrejme jde. Velikost oddilu pro TM neporadim, doporucil bych asi dvojnasobek kapacity disku, ale to je individualni - zalezi na tom, co vsechno zalohujete, kolik je tam dat a podobne. Takze si zvolte sam :)

axi12
Příspěvky: 65
Registrován: 11 zář 2013 19:46

Re: Jaký externí disk zvolit???

Příspěvek od axi12 » 11 lis 2013 21:50

Proč by to vadilo? Chci na tom mít data (filmy, hudbu), které bych rád viděl i na Win... ale zároveň zálohu systému (vše bez hudby a filmů).

Odpovědět