externí disk Western Digital "read only"

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
tezeza
Příspěvky: 2
Registrován: 01 srp 2014 22:55

externí disk Western Digital "read only"

Příspěvek od tezeza » 01 srp 2014 23:04

Dobrý večer,

během posledních pár hodin jsem kopírovala na externí disk Western Digital (My Passport) data ze svého macbooku. Pak jsem pohla kabelem, disk ztratil kontakt s notebookem a kopírování bylo přerušeno. Po opětovném připojení se disk náhle objevil jen jako "read only". Tzn. není možné na něj z macbooku cokoliv zkopírovat.

V minulosti jsem na disk kopírovala i z firemního PC notebooku a kolegyně z IT (mac oddělení) v práci mi řešila stejný problém. Tzn. že disk nespolupracoval zároveň s PC a MAC. Vyřešila to a asi rok jsem bez problémů disk užívala jak na mac tak na pc.

Nyní se problém sám náhle objevil znovu.

Prosím o blbuvzdorný návod, jak vyřešit tento problém a moci na disk znovu kopírovat data jak z maca tak PC.
Prioritnější je pro mě ovšem moci kopírovat data z macbooku.

Děkuji moc předem za rady a pomoc.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: externí disk Western Digital "read only"

Příspěvek od tlacenka » 02 srp 2014 07:10

nepisete jaky je na nem filesystem... takze bych zkusil diskovou utilitu a tam dat overit a opravit disk...

tezeza
Příspěvky: 2
Registrován: 01 srp 2014 22:55

Re: externí disk Western Digital "read only"

Příspěvek od tezeza » 03 srp 2014 13:48

Děkuji moc za reakci.
Potřebuji fakt instrukce jak pro debila.
Bohužel netuším, co je to filesystem.

Disk je z půlky plný dat.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: externí disk Western Digital "read only"

Příspěvek od tlacenka » 03 srp 2014 15:01

pripojte disk k macu
pustte diskovou utilitu (cmd mezernik, napiste disková a pustte ten program diskova utilita)
vleve casti vyberte ten disk, ktery je read only
v dolni casti je dost udaju a mezitim je i "format" - tam to pise co ?


vlevo jste na tom disku, nahore jste na zalozce "zachrana", dole date overit opravneni na disku, neco to provede, pak date opravit opravneni na disku - pise to nejake chyby ?
pote date vpravo overit disk a pak opravit disk
pise to nejake chyby ?

Odpovědět