MAC se seká

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
Zdeny
Příspěvky: 6
Registrován: 20 říj 2012 00:41

MAC se seká

Příspěvek od Zdeny » 20 říj 2012 00:49

Dobrý den, jsem uplny MAC začátečník, a potřeboval bych od vás pomoc, Koupil jsem si Macbook pro 2.9 Ghz, intel core i7 pamět 8gb 1600 MHz DDR3. Mám ho sice už od srpna ale pořád se snim zžívám, ale ted se mi v poslední době začal sekat. Pocituju to hlavně například při přechodu mezi plochami který se provádi třemi prsty z jedne strany na druhou. Přechod není tak svižný jak byl a dost mě to trápí. Zajimalo by mě co se stím dá dělat, při koupi jsem si přikoupil také servis a tak nevím jestli mám servis navštívit, nebo se to dá vyřešit i takhle pomocí tohoto fora. Budu strašně rád za každou radu a předem děkuji.

Barberry.pha
Příspěvky: 564
Registrován: 09 říj 2012 14:58

Re: MAC se seká

Příspěvek od Barberry.pha » 20 říj 2012 07:23

Kolik mas volneho mista na disku? mi se zacne mac zpomalovat pokud mam mene nez 5GB volneho.

Zdeny
Příspěvky: 6
Registrován: 20 říj 2012 00:41

Re: MAC se seká

Příspěvek od Zdeny » 20 říj 2012 09:57

zbýva více než 600 gb.1) Neexistuje třeba nějaký program co mi mac vyčistí od zbytečnosti??
2) chci se zeptat jeste jak se odinstaluje treba hra fifa. na YT jsem si nasel navody nejake jak odistalovat program a dela, to tedy takhle cmd+f –->zde napíšu nzev programu––>> druh zvolim systtemove soubory ––> a zvolim jsou zahrnuty, pote vsechno presunu do kose. Prave ze nevim jestli to delam dobre jestli to neni treba tim ze se mi mac seka.

Barberry.pha
Příspěvky: 564
Registrován: 09 říj 2012 14:58

Re: MAC se seká

Příspěvek od Barberry.pha » 20 říj 2012 10:15

Dela to napr app AppCleaner. Ta by mela odstranit vsechny soubory dane app.

Zdeny
Příspěvky: 6
Registrován: 20 říj 2012 00:41

Re: MAC se seká

Příspěvek od Zdeny » 20 říj 2012 10:20

a pomůže to?? Nebo mám zkusit ten servis raěji?

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3637
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: MAC se seká

Příspěvek od rony » 20 říj 2012 10:30

s tym sekanim to nepomoze.

pokial to nie je nejaka podivna HW chyba, tak v tvojom pripade by som siel cestou cistej instalacie OS. Je mozne, ze o to mozes poziadat aj ten servis. asi by som sa predtym este posnazil o zalohu dokumentov :)
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Zdeny
Příspěvky: 6
Registrován: 20 říj 2012 00:41

Re: MAC se seká

Příspěvek od Zdeny » 20 říj 2012 10:48

já tam naštěstí moc dokumentů nemám, a je pravda že do servisu se mi stím moc nechce ale už mě to docela rozčiluje

Uživatelský avatar
comatory
Příspěvky: 267
Registrován: 30 črc 2012 19:07

Re: MAC se seká

Příspěvek od comatory » 20 říj 2012 11:24

Zdeny píše:zbýva více než 600 gb.1) Neexistuje třeba nějaký program co mi mac vyčistí od zbytečnosti??
2) chci se zeptat jeste jak se odinstaluje treba hra fifa. na YT jsem si nasel navody nejake jak odistalovat program a dela, to tedy takhle cmd+f –->zde napíšu nzev programu––>> druh zvolim systtemove soubory ––> a zvolim jsou zahrnuty, pote vsechno presunu do kose. Prave ze nevim jestli to delam dobre jestli to neni treba tim ze se mi mac seka.
1. Ano pár jich je (Mackeeper) ale silně NEDOPORUČUJI je instalovat. Mac (OS X) je navržen víceméně tak, že je bezúdržbový a nic by se na něm nemělo dolaďovat. Jak už bylo zmíněno, jediné co je důležité si ohlídat tak je volné místo na disku.

2. Nejlepší je použít odinstalátor nebo znovu pustit instalátor hry, který je pravděpodobně na instalačním DVD nebo v DMGčku. Ten většinou nabídne odinstalaci softwaru. Já rád používám AppCleaner.

K tomu sekání, může to být vícero věcí. Ještě než to odneseš do servisu, zkus tyto kroky:

1. Zkontrolovat, zda nějáká aplikace nezpůsobuje nepřiměřenou zátěž procesoru. Spusť aplikaci Monitor aktivity, v které uvidíš veškeré aktivní procesy. Je tam sloupek na kterém je %CPU, tak na něj klikni tak aby se tam ukázala malá šipečka co ukazuje dolu. Pokud je tam nějáká věc, která skáče přes 80 procent, tak by tam mohl být problém. Dám příklad: Počítač mi zpomalovali špatné ovladače k tiskárně HP. Po aktualizaci ovladačů vše fungovalo dobře.

2. Zresetovat počítač. Já Maca jenom uspávám, ale po pár týdnech se trošku zpomalí, tak mu dám reset a vše je zas vpohodě.

3. Zresetovat PRAM a SMC. Najdeš návod na googlu.

4. Opravit práva na disku. Restartuj počítač, hned po startu nech spuštěnou jenom Diskovou utilitu a nech zkontrolovat a opravit oprávnění na bootovacím disku, během tohoto nepoužívej počítač. Opět restart.

5. Odpoj všechny periferie (tiskárny, disky apod.), zrestartuj počítač a podrž klávesu D (nebo kombinaci ALT+D). Spustí se tzv. Apple Hardware Test, nech zkontrolovat RAM paměti a jiné věci.

6. Reinstalace OS X. Úplně poslední krok, než bych to vzal do servisu. Předtím si zazálohuj počítač pomocí Time Machine na externí disk. V servisu ti totiž pravděpodobně počítač taky zformátují. Chyba se nejlépe hledá, pokud začneš s čistým systémem, pak alespoň člověk ví, zda jde o softwareovou závadu nebo hardwareovou. Neboj se, data zazálohovaná pomocí Timemachine můžeš pak jednoduše přenést zpět pomocí utility Migration Assistant, který je součástí operačního systému. Jenom jedna rada, až budeš dělat čistou instalaci a zakládat administrátorský účet (uživ. účet), zvol si jiné jméno než předtím a zálohu pak naimportuj jako jiný uživ. účet. Potom ten druhý můžeš smazat. Je to kvůli tomu, že OS X si ne vždycky dobře poradí se slučováním účtu a je lepší je ze zálohy přenést jako oddělené účty.

Zdeny
Příspěvky: 6
Registrován: 20 říj 2012 00:41

Re: MAC se seká

Příspěvek od Zdeny » 20 říj 2012 16:56

Děkuji mnohokrát, vyzkouším to a uvidím co se dá dělat.

Zdeny
Příspěvky: 6
Registrován: 20 říj 2012 00:41

Re: MAC se seká

Příspěvek od Zdeny » 20 říj 2012 17:17

Chci se ještě zeptat jestli pokud třeba provedu ten restart PRAM a SMC jestli to nebude vadit v servise, jestli nakonec ho tam budu muset odnest. Děkuji za odpověd.

Uživatelský avatar
lulu
Příspěvky: 2606
Registrován: 31 črc 2012 10:44

Re: MAC se seká

Příspěvek od lulu » 20 říj 2012 18:33

ne

Odpovědět