plný disk

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
Uživatelský avatar
rompeg
Příspěvky: 42
Registrován: 30 pro 2013 21:57

plný disk

Příspěvek od rompeg » 13 srp 2015 19:35

Dobrý večer,
prosím poraďte LAMĚ,kde najdu v Mac Book Air filmy?Nevím o žádném stahování a přitom uložiště ukazuje něco přes 37 GB :-( http://prntscr.com/849i2t
Moc děkuji

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: plný disk

Příspěvek od Hajnejch » 13 srp 2015 20:27

Většinou ve složce Filmy, a tu najdete tak že si ve Finderu kliknete na předvolby Finderu a zobrazíte si složku Filmy v bočním panelu a nebo si rozklikněte svojí domovskou složku.
CapturFiles 8.jpg
CapturFiles 8.jpg (45.01 KiB) Zobrazeno 9461 x
A pak si zaškrtnete předvolbu u Filmů nebo popřípadě zrušíte zaškrtnutí vše na záložce Boční panel.
CapturFiles_1.jpg

Tomas1334cz
Příspěvky: 379
Registrován: 22 pro 2013 17:40

Re: plný disk

Příspěvek od Tomas1334cz » 13 srp 2015 20:29

Mezi filmy se řadí i videa, projekty iMovie, Final Cut, atd ...

Uživatelský avatar
rompeg
Příspěvky: 42
Registrován: 30 pro 2013 21:57

Re: plný disk

Příspěvek od rompeg » 13 srp 2015 20:51

Pánové moc vám děkuji :-)

Uživatelský avatar
rompeg
Příspěvky: 42
Registrován: 30 pro 2013 21:57

Re: plný disk

Příspěvek od rompeg » 13 srp 2015 21:08

Tak jsem vymazala videa a ještě nějaký drobnosti a 37GB je tam furt :-( Kam se mám ještě podívat?Koš je vysypaný.

Tomas1334cz
Příspěvky: 379
Registrován: 22 pro 2013 17:40

Re: plný disk

Příspěvek od Tomas1334cz » 13 srp 2015 21:17

DaisyDisk a podívat se, co a kolik zabírá místa...

Uživatelský avatar
rompeg
Příspěvky: 42
Registrován: 30 pro 2013 21:57

Re: plný disk

Příspěvek od rompeg » 13 srp 2015 21:36

a to najdu prosím, kde?

whitenoise
Příspěvky: 82
Registrován: 01 srp 2012 22:03
Bydliště: Praha

Re: plný disk

Příspěvek od whitenoise » 13 srp 2015 22:11

věci které aplikuji já

systém používám v angličtině a tak zmiňuji jen anglické názvy složek a aplikací

- smazání nepotřebných jazyků aplikací Monolingual

https://ingmarstein.github.io/Monolingual/

pozor, fajfkou (vybrané) jsou jazyky které se odstraní, rozhodně doporučuji ponechat English a samosebou Czech, případně pokud používáte další jazyky, tak ty ponechat. Odstraní to i jazyky ze všech aplikací. Smazané jazyky ze systémových souborů lze obnovit pouze přeinstalací systému.

- vypnutí lokálních záloh Timemachine

Toto je na vaše zvážení, jelikož lokální zálohy mají smysl, zejména pokud se nepodaří nějaká aktualizace, systém pak obratně vrátí staré soubory bez toho aby si uživatel všiml nějakého problému. Nejvíce místa na disku vám pravděpodobně užírá právě tohle. Svůj důvod to má, to místo je stejně volné tak proč jej nevyužít pro vyšší spolehlivost systému. Mělo by to spadat do kategorie "jiné"

http://www.vince.cz/blog/detail/vypnuti ... imemachine

po vypnutí se uvolněné místo ukáže až po restartování počítače, lokální zálohy se však opět zapnou pokud změníte jakékoliv nastavení Timemachine, pravděpodobně se znovu zapnou i po instalaci větší aktualizace (jako například dnešní 10.10.5). Tato funkce nemá bezprostřední vliv na funkci systému a pokud ji vypnete tak by vám v čase nemělo přinést nějaké extrémí problémy (jak jsem psal, je to například pojištění pro případ, že se nepovede aktualizace systému)

- pokud používáte iMovie nebo Final Cut, podívejte se kolik místa zabírají iMovie Library ve složce Movies. Složku nemazat ale otevřít iMovie a podívat se co a kde zabírají konkrétní projekty a případně skrze iMovie smazat jednotlivé události. Mezi filmy se mohou počítat i video Podcasty v iTunes knihovně. Pokud kopírujete videa, například z iPhonu, na disk počítače aplikací Image Capture tak je najdete ve složce Pictures.

Ve Finderu si také pomocí funkce "all my files" můžete vyhledat všechny soubory dle typu a velikosti. Předpokládejme, že filmy budou ty z větších.
Naposledy upravil(a) whitenoise dne 13 srp 2015 22:29, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rompeg
Příspěvky: 42
Registrován: 30 pro 2013 21:57

Re: plný disk

Příspěvek od rompeg » 13 srp 2015 22:27

Děkuji, ale je to na mne nějaké složité.V iMovie nemám nic ani v iTunes

whitenoise
Příspěvky: 82
Registrován: 01 srp 2012 22:03
Bydliště: Praha

Re: plný disk

Příspěvek od whitenoise » 13 srp 2015 22:33

rompeg píše:Děkuji, ale je to na mne nějaké složité.V iMovie nemám nic ani v iTunes
Vyhledat si všechny svoje soubory pomocí All My Files (v češtině nejspíše jako Všechny moje soubory) a seřadit si je dle velikosti a typu určitě zvládnete.

Pokud tam nemáte kategorii "velikost" tak si ji musíte kliknutím na panel přidat. viz obrázek
https://www.dropbox.com/s/lo55z29s5k927 ... 8.jpg?dl=0

podotýkám, že Finder nemusí správně poznat třeba MKV soubory jako filmy, tudíž nejjistější bude seřazení dle velikosti.

Zbytek je volitelný. Lokální Timemachine zálohy spadají v tom grafu pod "Jiné".
Naposledy upravil(a) whitenoise dne 13 srp 2015 22:39, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rompeg
Příspěvky: 42
Registrován: 30 pro 2013 21:57

Re: plný disk

Příspěvek od rompeg » 13 srp 2015 22:38

to je ono, už jsem to seřadila a našla.Jste zlatíčko, jdu mazat :-D Snad to vyjde :-)

whitenoise
Příspěvky: 82
Registrován: 01 srp 2012 22:03
Bydliště: Praha

Re: plný disk

Příspěvek od whitenoise » 13 srp 2015 22:41

pravým kliknutím na konkrétní soubor si můžete nechat zobrazit i složku kde je soubor uložený, aby to bylo příště snáz k nalezení

Uživatelský avatar
rompeg
Příspěvky: 42
Registrován: 30 pro 2013 21:57

Re: plný disk

Příspěvek od rompeg » 13 srp 2015 22:49

Moc děkuji, už GB lezou dolů :-)

Tessa
Příspěvky: 5
Registrován: 22 bře 2013 20:12

Re: plný disk

Příspěvek od Tessa » 19 srp 2017 16:18

Dobrý den,

Mám podobný problém, nainstalovala jsem si Omni Disk Sweeper, i Monolingual, za jeden večer jsem smazala asi 1,6GB, ale za 2 dny mám disk opět plný!!!

Mám Macbook Air 11, ale pouze s kapacitou 60GB paměti. Reálně mi OmniDisk říká, že mám zaplněno 31GB pod Users, ale je tam i oblast Private - odkud mi nejde nic smazat a zabírá 3.6GB. Aplikace 7.6GB. Nemám tu už vůbec žádné filmy, videa, nic.
Posledně jsem smazala všechny přílohy v emailech...ale jako laik nerozumím úplně všem příponám.
Neporadil bystem mi někdo, co mohu smazat a co ne? Občas objevím, že mám v iPhoto některé fotky 2-3x! taky jsem se snažila smazat.

Protože se mi nedaří kvůli malé kapacitě na disku updatovat iOS, tak mám pořád Yosemite Verze 10.10.5

Vím, že část disku mi asi zabírá aktualizace, když jsem se před pár měsíci snažila udělat upgrade. Měla jsem mít dost místna na instalaci, ale nakonec to zase krachlo na nedostatku místa.

Poradíte mi, prosím, někdo?
V koši a downloads samozřejmě taky skoro nic nemám.

whitenoise
Příspěvky: 82
Registrován: 01 srp 2012 22:03
Bydliště: Praha

Re: plný disk

Příspěvek od whitenoise » 19 srp 2017 17:15

Kolik si bere iPhoto knihovna? Co iMovie a iTunes? V Private složce je většina systémových souborů a s tím spojené dočasné cache, které dokáže promazat například Onyx.

Omnidisku bych se vyhl pokud opravdu nevíte co děláte, ale někdy může opravdu pomoci, tady postup v anglickém jazyce, co se může a nemůže http://osxdaily.com/2016/01/13/delete-t ... -mac-os-x/

Pokud zálohujete iPhone/iPad do iTunes, tak odstraňte lokální zálohy v iTunes (případně ty starší, pokud jich je tam několik). Používáte Photo stream na iPhonu/jiném iOS zařízení?

Uživatelský avatar
rompeg
Příspěvky: 42
Registrován: 30 pro 2013 21:57

Re: plný disk

Příspěvek od rompeg » 19 srp 2017 18:47

ano, používám

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: plný disk

Příspěvek od casey » 19 srp 2017 23:10

Pro mě ,jako pro admina, je OmniDisk super pomocník. Běžným uživatelům spíš doporučuji Clean My Mac. Je sice placený, ale vydělá si na sebe. I když s 60 GB diskem se toho už moc nevymyslí.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Tessa
Příspěvky: 5
Registrován: 22 bře 2013 20:12

Re: plný disk

Příspěvek od Tessa » 18 zář 2017 20:11

Omlouvám se za odmlku, neměla jsem čas se tomu věnovat dál.

Ale disk se mi postupně plní dál, za pár týdnů mám z cca 5GB volného prostoru opět jen 393MB. :(

OmniDisk mi ukazuje pod Pictures 2 soubory:
1.5GB Knihovna Fotky
7.2 MB Knihovna iPhoto.mlg
iTunes 5.7 GB - tam se to asi znovu z nějaké zálohy natahuje, protože to jsem už mazala

Photo stream na iPhonu - asi ano, jak mohu vypnout?

Tessa
Příspěvky: 5
Registrován: 22 bře 2013 20:12

Re: plný disk

Příspěvek od Tessa » 18 zář 2017 21:02

[quote="casey"]Pro mě ,jako pro admina, je OmniDisk super pomocník. Běžným uživatelům spíš doporučuji Clean My Mac. Je sice placený, ale vydělá si na sebe. I když s 60 GB diskem se toho už moc nevymyslí.

Rozumím, takže se na to mám vybodnout a Mac, který jinak funguje vyhodit?? :lol: je nějaké jiné řešení? Rada, jak používat dál, tak aby byl funkční a neustále mi neskákala ta hláška ?!(nehraju hry, fotky a hudbu ty si taky mohu zazálohovat někam jinam (jen kdyby mi to stále nestahovalo x-krát do knihovny 3-4 stejné fotky) a moc ráda tento MacBookAir budu používat jen na základní využití - čtení emailu přes Chrome, občas nějaké to stáhnutí souboru, úprava souboru, shlédnutí filmu z usb flash disku atd.

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: plný disk

Příspěvek od casey » 18 zář 2017 21:51

Tak to je samozřejmě hodně individuální... Já osobně bych vůbec nepřemýšlel, JESTLI ho vyměnit, ale ZA CO ho vyměnit. :-)

Ale pokud se ti tato varianta nelíbí, tak můžeš začít tím, že si nainstaluješ ten Clean My Mac, aby ukázal, jaká je vlastně situace.

Dalším řešením může taky být kompletní smazání a čistá instalace. Tím se taky dost uvolní. A pokud používáš MacBook na "čtení emailu přes Chrome, občas nějaké to stáhnutí souboru, úprava souboru, shlédnutí filmu z usb flash disku atd." a máš vše synchronizované přes iCloud, tak by to mohla být i nejrychlejší cesta.

Venda_46
Příspěvky: 5
Registrován: 01 bře 2017 19:13

Re: plný disk

Příspěvek od Venda_46 » 20 zář 2017 20:14

Zdravím,
nechci zakládat další téma, tak se zeptám zde. Mám iMac a místo mechaniky jsem naistaloval SSD. Původní HDD jsem ponechal. Nacpal jsem fotky do FOTEK a dle snímků mám ty fotky i na SSD. Knihovnu fotek jsem přesunul na HDD a když hledám soubory jpg. na SSD, abych je přesunul, tak mi to najde jen 180MB souborů. Hledám špatně, nebo se to nějak automaticky ukládá i na disk se systémem do aplikace? Když vyhledám jpg, tak mi to v informacích píše uložení na HDD, tak to nechápu. Co musím udělat, aby fotky nezabíraly místo na SSD? Díky za rady.

Obrázek

Obrázek

Odpovědět