PROSIM POMOC S NEVIM SI RADY !!!

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
thorsteinar85
Příspěvky: 3
Registrován: 24 pro 2012 07:44

PROSIM POMOC S NEVIM SI RADY !!!

Příspěvek od thorsteinar85 » 24 pro 2012 08:06

DOBRY DEN VSEM CTENARUM A ZAROVEN PREJI HEZKY SVATKY.MUJ PROBLEM JE NASLEDOVNY.KOUPIL JSEM IMAC G5 20" 1,86GHZ , 2X1G RAM BEZ HDD .PRIDAL JSEM 320GB A NEVIM JAK NAINSTALOVAT MAC OS .STAHNUL JSEM PREDVOLENY MAC OSX 10.5.8 LEOPARD.DMG A SKUSIL BOOTOVAT POMOCOU "C" A NIC .MOZNA SI ODPOVIM SAM ,JE MOZNE ZE TO JE KULI TOMU ZE HDD NENI SFORMATOVAN NA MAC JOURNALED ALE JENOM NA NTFS???KDYZ PO RESTARTU DRZIM "T" TAK VYJEDE TO HEZKY ZLUTY POHYBUJICI SE LOGO NA FIALOVEM POZADI TAKZE HW BY NEMEL BYT POSKOZEN. CO MAM DELAT? JE TO FORMATEM HDD? JAK SFORMATUJEM HDD JENOM S MOZNOSTI JAKO PRIPOJENIM EXTERNIHO HDD DO PC S WINDOWS?JE VUBEC MOZNY INSTALOVAT MAC OS NA NTFS FORMAT??DO SERVISU SE MI HO KULI FORMATOVANI NOSIT NECHCE .NEMAM NA TO PENIZE.. DEKUJI ZA ODPOVEDI .FILIP (PLZEN)

Uživatelský avatar
lulu
Příspěvky: 2606
Registrován: 31 črc 2012 10:44

Re: PROSIM POMOC S NEVIM SI RADY !!!

Příspěvek od lulu » 24 pro 2012 09:09

jako první si opravte klavesnici

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: PROSIM POMOC S NEVIM SI RADY !!!

Příspěvek od tlacenka » 24 pro 2012 10:11

take bych se zameril na klavesnici a klavesy shift, pripadne caps lock.
no a pak uz je to relativne jednoduche - musite si nejakym zpusobem vytvorit bootovatelne dvd. k tomu macku jste mel dostat originalni media - neni to jako u win, ze stahnete "nejakou" verzi 10.5.8 a ono to pujde - musi to byt pro vas stroj (ovladace a specificke moduly jadra). principielne - pokud mate win, tak musite prevest ten dmg na iso ( napr hledejte dmg2iso - free open source http://en.kioskea.net/download/download-1428-dmg2iso) a pak to iso vypalit v nejakem vypalovacim programu - problem je v tom, ze musi byt to dmg take bootovaci, tzn original dvd backup a pak uz to tu instalaci spusti (ale stejne nemusi fungovat, pokud to neni verze pro vas stroj). dalsi moznost je se domluvit s nekym, kdo ten pristroj ma aby vam to instalacni medium nekam nasdilel...pokud ma stejny stroj a budete mit jistotu....

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: PROSIM POMOC S NEVIM SI RADY !!!

Příspěvek od MichalM.Mac » 24 pro 2012 13:53

U 10.5 Leopard bude potřeba dvouvrstvé DVD.

thorsteinar85
Příspěvky: 3
Registrován: 24 pro 2012 07:44

Re: PROSIM POMOC S NEVIM SI RADY !!!

Příspěvek od thorsteinar85 » 24 pro 2012 14:33

tak dvd original instalacni uz jsem uplnou nahodou sehnal.ted ale nevim jak naformatovat hdd jako externi pomoci windowsu.uz jsem stoho na prasky spal jsem 3hodiny.neznam nikoho kto ma imac nebo mac os ze by jsem to sformatoval primo u neho.docet jsem se ze kdyz to nebude hned mac journaled tak by melo bootovat mac os i na FAT 32 ,je to pravda?jakekoli reseni pomuze.tohle forum je fakt super. dekuji vsem ilidem :D

Uživatelský avatar
lulu
Příspěvky: 2606
Registrován: 31 črc 2012 10:44

Re: PROSIM POMOC S NEVIM SI RADY !!!

Příspěvek od lulu » 24 pro 2012 14:53

boot z DVD a disk utility. On vam to tlacenka zase treba trpelive rozepise

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: PROSIM POMOC S NEVIM SI RADY !!!

Příspěvek od tlacenka » 24 pro 2012 15:06

Bootovat mac os na fat32 urcite ne - zapomente na to;) existuje format, ktery umi nativne cist mac os i windows, jmenuje se exFAT, ale v ramci vlastni funkcnosti bych na nej zapomel hned (vhodny tak akorat pro disky, ktere sdilite mezi systemy) - zapomente take hned na vsechny navyky z windows-usetrite si tim spoustu casu i nervu pozdeji-proste to funguje jinak (nerikam lepe ani hure-to je subjektivni zalezitost) a cim drive se oprostite od windows tim drive si budete os x uzivat.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: PROSIM POMOC S NEVIM SI RADY !!!

Příspěvek od tlacenka » 24 pro 2012 15:14

K te instalaci- vrazte tam dvd a pri zapnuti drzte c, pripadne alt a vyberte si boot z dvd - pusti se(doufejme) neco jako instalator-vlezte do menu utility, dejte disk utility a naformatujte si pevny disk, pak dejte instalaci systemu - nemelo by vas to s nicim otravovat a az se to nainstalujte, sosnete si combo update http://support.apple.com/downloads/Mac_ ... mbo_Update a pustte to -vitejte ve svete mac os x;)
Tu instalaci varim z pameti-uz g5 nemam takze kdyby neco piste sem

Uživatelský avatar
lulu
Příspěvky: 2606
Registrován: 31 črc 2012 10:44

Re: PROSIM POMOC S NEVIM SI RADY !!!

Příspěvek od lulu » 24 pro 2012 15:42

skvěle!
jenom doplním-při formátování musí být zaváděcí oddíl nastaven na Apple Partition Map, ne MBR ani GUID (platí pouze pro PowerPC)

thorsteinar85
Příspěvky: 3
Registrován: 24 pro 2012 07:44

Re: PROSIM POMOC S NEVIM SI RADY !!!

Příspěvek od thorsteinar85 » 24 pro 2012 16:40

Jo jo krasna vec.jenom nevim jak udelam aby imac videl hdd kdyz je aktualne na hdd ntfs.kdyz dam bootovat tak imac nevidi hdd vubec.potrebuju ho udelat vo wine na exFAT jde to?? Jaj? (win7) tohle je muj 1.imac jsem stoho jelen jak kdyz jsem pred 5 lety udelal koupi myho 1.iphone3g :D .s exFAT potom udelam mac journalled jenom potrebuji nejdrive predelat ntfs na exFAT..Umi to nejaky program nebo soucast win??za pul hodku mam veceri.vsem vesele vanoce a hodne stesti ;)

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: PROSIM POMOC S NEVIM SI RADY !!!

Příspěvek od tlacenka » 24 pro 2012 17:26

Ten vas hdd uvidi az ta disk utilita z toho bootovaciho dvd-tam ho naformatujete a pak se pusti ta instalace. Po restartu uz to nabehne a bude to i videt. Nepotrebujete predelavat nejaky exfat a mac journaled -proste ten pevny disk naformatujte z te disk utility a pustte tu vlastni instalaci. Windows si nechte jako platformu na hry a zapomente na ne - je to jako kdybyste si koupil do pocitace novy disk (nenaformatovany) a mel jenom instalacku windows - tady je to to same. Vypnete windows, zapomente na to, jak to v nich funguje, zapojte selsky rozum a ono to pujde. - nabootuje to z toho dvd?

Odpovědět