Změna umístění default složek

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Změna umístění default složek

Příspěvek od Sandra » 08 črc 2016 22:06

Ahojky, potřebovala bych poradit. Jak změnit umístění default složek? Třeba aby složka "Dokumenty" byla ve složce "Google Drive/Dokumenty" (kvůli synchronizaci) a třeba "Hudba" na jiném disku, kvůli velikosti (SSD a HDD v jednom počítači)?
Děkuji.

Uživatelský avatar
iMe1980
Příspěvky: 1149
Registrován: 28 črc 2012 17:51
Bydliště: Prague
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna umístění default složek

Příspěvek od iMe1980 » 09 črc 2016 00:05

Hudbu / iTunes si přesměrujte v iTunes, přikládám screen:
Přílohy
Snímek obrazovky 2016-07-09 v 1.04.17.png
Jablecnysvet.cz je Apple WeBlog, který přináší
recenze, informace a zamyšlení o produktech a životě
společnosti Apple. My originální obsah tvoříme.


http://jablecnysvet.cz

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Změna umístění default složek

Příspěvek od Sandra » 09 črc 2016 00:15

Děkuji, tohle je tedy jednoduché. A ty Dokumenty? A Stahování? Jde to nějak? Prostě aby OS X by default věděl, že Stahování je na HDD a Dokumenty jsou ve složce Google Drive, pro všechny aplikace.

Uživatelský avatar
capekfilip
Příspěvky: 430
Registrován: 30 črc 2012 15:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna umístění default složek

Příspěvek od capekfilip » 09 črc 2016 07:26

Můžete vytvořit symlink na složku dokumenty pro Google Drive, buď přes terminál nebo pomocí aplikace MacDropAny - http://www.zibity.com/macdropany.html

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Změna umístění default složek

Příspěvek od Sandra » 09 črc 2016 10:39

Děkuji, ale tohle mi příliš nepomůže. Já nechci sdílet další složku, já chci, aby se existující složka tvářila jako systémová, tedy aby si systém myslel, že "Dokumenty"="Google Drive/Dokumenty", aby se po přidání Dokumentů do panelu ve Finderu přidaly dokumenty z Google Drive. A aby "Stahování" bylo na /Volumes/Data/Stahování a přitom aby to bylo jako systémová složka. Vím že to jde nějak vytvořit přes odkazy/zástupce, ale Bohužel nevím jak. V Linuxu stačí vytvořit zástupce dotyčné složky a tím nahradit tu výchozí. Ve Windows stačí vlézt do vlastností složky a změnit její umístění. Jak to ale udělat v OS X?

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Změna umístění default složek

Příspěvek od Honza.Mac » 09 črc 2016 11:40

Milá Sandro, jste linuxacka a nevite jak "natvrdo" udělat v terminále symlink na slozku ?
Mac OS X je unix, takze 99% prikazu je totoznych.
Obavam se jedne veci, tou je google drive, dokumenty na nem ulozene jsou on-line a pokud nebudete on-line pak muzete o dokumenty prijit ci si je "nakopnout" ...
Ja bych to takto neresil, mam to na vsech platformach poreseno pres Microsoft OneDrive, je i klient pro Mac OS X, dokumenty co chci mit on-line dostupne ukladam do OD slozky, systemove slozky mam na MacBooku tak jak si preje system, uz me nebavilo po kazdem upgrade OS X toto upravovat znovu a znovu vytvaret a presmerovavat systemove adresare Documents, Music, Downloads tam kam potrebuji.
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Změna umístění default složek

Příspěvek od Sandra » 09 črc 2016 12:07

Nejsem linuxačka nikdy jsem nebyla a nikdy nebudu, to že používám Linux neznamená, že mám potřebu do něj nějak moc vidět.
Každopádně jestli nevíš radu, nekomentuj prosím.
Jediné, co chci, je změnit výchozí složky a vím, že to v OS X jde, kdysi jsem na to našla návod, v MBA to mám změněné a funguje to tak jak má, jenže ten návod teď nemůžu najít a nepamatuji si to.

PS: dokumenty z Google Drive jsou uložené na HDD a synchronizují se s cloudem, nejsou jen online. Je to stejné jako s OneDrive, iCloud a dalšími cloudy. A ne, opravdu nebudu měnit poskytovatele cloudu, jsem spokojená s Google Drive.
Mimochodem, upgrade OS X ty ručně změněné složky nijak nezmění. Poprvé jsem to takhle udělala na Snow Leopard a ten se postupně upgradoval až na Yosemite. MBA jsem dostala s Yosemite a upgradovala jsem na El Capitan a složky zůstaly. Chápu, že se to změní při čisté instalaci, ale při upgradu zjevně ne (a nebo mám zázračné Macy a to co platí pro ostatní, pro ty mé neplatí :-D ).

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Změna umístění default složek

Příspěvek od Honza.Mac » 09 črc 2016 12:46

Mě se poprvé natvrdo udělané symlinky při upgradech z 10.8 na 10.9 a následující vždy smazali, tak proto mé upozornění.
Radu vím, proto odkaz na unix systémy, více napoví Google, nebudu vám tady servírovat příkazy pod nos.
A nebo více v terminále "man ln" ...
A nebo si udělejte skript který bude spouštěn po přihlášení uživatele a bude vykonávat symlinkové příkazy.
Jinak některé aplikace mohou vyžadovat systémové/uživatelské umístění adresářů Documents, Pictures, Downloads a.j. a symlinky ignorují a vytvoří je "natvrdo" v místě kde mají být, a nepomáhá ani jejich nastavení přímo v aplikaci, namátkou třeba Parallels, vždy vytvoří v ~/Dokuments podadresář Parallels byť prázdný i když v nich mám zadanou cestu na ext Thunderbolt disk kde mám virtuálky uložené.
A naposledy vás žádám aby jste mi vykala, děkuji ještě jednou za pochopení.
Naposledy upravil(a) Honza.Mac dne 09 črc 2016 12:57, celkem upraveno 1 x.
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Změna umístění default složek

Příspěvek od Sandra » 09 črc 2016 12:55

Díky, podívám se po tom, resp. zeptám se někoho ochotného.

Co se týče vykání, věříte si, když tvrdíte, že mě žádáte naposledy :-) Já zkrátka nejsem zvyklá na internetu vykat, je to ujeté a jak jsem vám řekla, nebudu si na to zvykat. Takže se smiřte s tím, že vám zkrátka asi občas budu tykat, protože opravdu se nehodlám zatěžovat tím, že jakýsi Honza.Mac vyžaduje vykání a zbývajícím 7 miliardám lidí je to jedno resp. si tykají. Je to snazší než se kvůli takové prkotině rozčilovat :-) Kdybychom se potkali naživo, je samozřejmé, že vám budu vykat, pokud se nedomluvíme jinak, ale na internetu je to s prominutím hovadina.

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Změna umístění default složek

Příspěvek od Honza.Mac » 09 črc 2016 13:04

OT : Tak si na to rychle zvykněte !!! Hovadinou nazývat slušné chování ? Promiňte ale vraťte se nohama na zem.
V písemné komunikaci každému také tykáte ? Myslím tím klasiku ne email. I s úředníky státní správy pokud jim "píšete anonymně přes internet" si tykáte ?
Naposledy upravil(a) Honza.Mac dne 09 črc 2016 14:01, celkem upraveno 1 x.
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Změna umístění default složek

Příspěvek od Honza.Mac » 09 črc 2016 13:17

A k tématu, co po nás zde chcete více ? Abychom vám napsali plné znění symlinkového příkazu ?
To neumíte používat Google nebo "man ln" v terminále ? Nebo by se vám hodil přímo napsaný skript ?
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Změna umístění default složek

Příspěvek od Sandra » 09 črc 2016 16:21

Musím říct, že vám na jednu stranu trochu závidím a na druhou stranu mi vás je líto. Závidím vám, že máte čas, který můžete "vyhazovat" za blbosti, jako je zbytečná komunikace na fóru. Ale líto mi vás je proto, že zjevně nemáte nic důležitého na práci, třeba rodinu, se kterou byste mohl trávit krásné sobotní odpoledne a místo toho sedíte na internetu a píšete zbytečnosti.

A co se týče toho, co bych ráda, tak ano, je to přesné znění příkazu nebo postup krok za krokem, prostě návod, pomocí kterého bych si to nastavila. Na rozdíl od vás já mám rodinu, které se věnuji a mám práci, která mi moc volného času nedává, takže opravdu nechci volný čas zbytečně ztrácet irelevantní diskusí.
Takže buď pro mě radu máš nebo ne. Pokud ano, napište mi ji. Pokud ne, nereagujte, prosím. Děkuji.

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Změna umístění default složek

Příspěvek od Honza.Mac » 09 črc 2016 16:47

Já mám také rodinu a nevymlouvám se na ni. Mezi jednotlivými odpověďmi jsem stihl se synem a dcerou sjet 4x modrej, 6x žlutej a 3x zelenej tobogán, dát si 2x parní lázeň a jednou masáž a 4x mojito
Návod uvádím níže.
První cesta
a) do jakéhokoli www prohlížeče zadejte www.google.com
b) do vyhledávacího řádku zadejte "unix symlink for folder" bez uvozovek
c) projděte si nalezené odkazy ale většinou je první odkaz dostačující
Druhá cesta
a) nastartujte Terminál.app v OS X
b) do něj napište "man ln" popřípadě "ln --help" opět bez uvozovek a projděte si dokumentaci k příkazu ln ...
Je jednoduché vymlouvat se na rodinu, musíte se více snažit, pokud něco chcete, musíte tomu obětovat trochu toho svého času.
Taky nechci trávit svůj drahocený čas hluchou diskuzí pokud z druhé stany nevidím snahu. Ukažte ji, a já vás pak navedu dále, ale nepočítejte s tím, že vám budu servírovat pečené holuby a ještě předžvýkané, rovnou, slušně řečeno, do vašich úst.
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Odpovědět