první nabíjení MAcBooku

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
prostah
Příspěvky: 62
Registrován: 07 říj 2012 16:27

první nabíjení MAcBooku

Příspěvek od prostah » 11 zář 2016 07:27

Pořídil jsem si nový MacBook Air a dostal jsem k němu i knížku Vládi Janečka První kroky... kde mimo jíné píše o prvním nabíjení. Doporučuje nabít na 100% a nechat na naíječce, pak odpojit, vybít na 0% až se sám vypne a ještě nechat dvě hodiny bez nabíjení. Zkoušel jsem hledat, ale nikde jsem nenašel jednoznačnou odpověď. Obecnější výsledky říkaly, že pro LiPol baterie není dobré úplné vybití.
Nebo jestli to jednou nevadí a uvedený postup slouží pro kalibraci, že řekne systému tady je 100% a tady je 0%?
Jak by to teda mělo být? Případně jestli nevíte odkaz někam, kde to je vysvětleno. Ve vší úctě k p. Janečkovi, nevím, kdy ten text napsal a jestli se to jen z piety neopisuje už několik let.

majkom
Příspěvky: 840
Registrován: 26 úno 2013 16:07

Re: první nabíjení MAcBooku

Příspěvek od majkom » 11 zář 2016 07:40

na prvy krat doplna nabit a pak pouzivat dle potreby, vyhybaj sa uplnemu vybitiu, to je vsetko...

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: první nabíjení MAcBooku

Příspěvek od tlacenka » 11 zář 2016 08:08

neni to chyba Vladi Janečka - vemte to tak, že ta kniha byla vydaná poprvé v roce 2011
technologie od té doby poněkud pokročila...
nicméně platí to, co je tu napsáno už asi milionkrát - pokud to jde, tak na nulu ne a rozhodne ne cilene.
takže používat normálně, na nulu se nesnažit vůbec :)

prostah
Příspěvky: 62
Registrován: 07 říj 2012 16:27

Re: první nabíjení MAcBooku

Příspěvek od prostah » 11 zář 2016 08:51

Taky jsem si říkal že na nulu to nebude úplně vhodné.
P. Janečkovi nic nezazlívám, vycházel při psaní z poznatků své doby. ( to zní skoro jako kdybych napsal, že Leonardo nesestrojil letadlo, protože ve své době neměl k dispozici hliník :D ) Nicméně kniha, kterou mám, byla vydána v roce 2015 a patrně neprovedli revizi podle novějších technologií. Právě proto jsem se na to zeptal, protože jsem měl dojem, že to jednou napsal někdo a ostatní jen z piety opisují, jako třeba rady typu: březová kůra hoří i mokrá, batoh na tůru balíme s težištěm nahoře, či moje oblíbená rada: linoleum báječně prokoukne, natřeme-li ho petrolejem.

likethis
Příspěvky: 230
Registrován: 01 srp 2012 01:22

Re: první nabíjení MAcBooku

Příspěvek od likethis » 11 zář 2016 09:24

Tak chyba to samozřejmě je (i při vší úctě k p. Janečkovi), protože ani baterii z MacBooku z roku 2011 či podstatně staršího není důvod úmyslně takto trápit. Takže i pokud se věta opisuje z prvního vydání, tak již tehdy tam neměla co dělat. Postup z knihy je uplatnitelný možná na baterie s elektrodami ze slitin niklu (ty s tzv. "paměťovým efektem"), které se v moderní elektronice nepoužívají již drahně let.

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: první nabíjení MAcBooku

Příspěvek od Honza.Mac » 11 zář 2016 10:25

No nevím, já, jak už jsem zde v minulosti uvedl, jednou za měsíc, všechna zařízení vybiju na nulu, prostě do jejich vypnutí, jak iPhony, iPady tak i oba booky (Pro i Air). Nemám s tím žádný probém.
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Maaara
Příspěvky: 357
Registrován: 27 říj 2013 17:45

Re: první nabíjení MAcBooku

Příspěvek od Maaara » 11 zář 2016 11:55

Vybiti na nulu stejne neni na nulu, v baterce prave kvuli zniceni zustane nejakych 20%, to si elektronika ohlida. Pro moderni LiPol je naopak vyhodnejsi je kdykoliv pripojit na nabijecku a klidne dobit jen 10%.

likethis
Příspěvky: 230
Registrován: 01 srp 2012 01:22

Re: první nabíjení MAcBooku

Příspěvek od likethis » 11 zář 2016 13:47

Honza.Mac píše:No nevím, já, jak už jsem zde v minulosti uvedl, jednou za měsíc, všechna zařízení vybiju na nulu, prostě do jejich vypnutí, jak iPhony, iPady tak i oba booky (Pro i Air). Nemám s tím žádný probém.
Nemáte s tím problém, protože jak už bylo uvedeno nademnou, elektronika nechává rezervu, výrobce prostě musí počítat s tím, že zařízení pojede do vypnutí, a protože vybití pod určitou úroveň je pro lithiový akumulátor smrtelné, je třeba jej takto chránit. Vybíjet Li-Pol /Ion na "uživatelskou nulu" záměrně, je jen kontraproduktivní. V nejlepším případě se to na baterii zásadně neprojeví, určitě jí tím ale nijak nepomůžete, je to prostě jen úplně zbytečná činnost. Uživatel obvykle udělá nejlépe, když moderní baterie neřeší a používá jak uzná za vhodné, různé "zaručené tipy" na prodloužení životnosti co kolují po internetu jsou většinou takový guláš, který si všichni mezi sebou navzájem opisují, a skládá z půlky ze zastaralých informací a z půlky z vyložených nesmyslů. Občas se to jak vidno dostane i do tištěné podoby.

skyppy2000
Příspěvky: 534
Registrován: 23 pro 2014 10:35
Bydliště: Cabo de Gata, Almería, Andalusia, Spain

Re: první nabíjení MAcBooku

Příspěvek od skyppy2000 » 11 zář 2016 13:58

Mě teda se přiznám nikdy nenapadlo Mac nebo jakékoli jiné zařízení vybíjet úplně do uživatelské nuly. Jednou se mi to nedopatřením u MB povedlo, když jsem byl pryč déle než jsem plánoval a adaptér tak nechal doma. Ten den jsem dělal na Macu docela náročné úlohy na baterii a tak chcípla mnohem dřív bež obvykle.
Od té doby si už raději s sebou beru adaptér - člověk nikdy neví. Jinak obvykle když jsem na cestách baterii vybíjím tak na min. 10%, běžně tak 20% ,,uživatelské kapacity".
Rovnako telefon - ten také nevybíjím do 0 ale tak občas do 5 - 10%, většinou však 15 - 20%.
A tablet nabíjím při poklesu baterie pod 20%.
iMac 5K - 27'' (2020) - 3,6 GHz Intel Core i9 - 128 GB 2666 MHz DDR4 - Radeon Pro 5500 XT 8 GB - 4 TB SSD

Macbook Pro 16" - 2,3 GHz Intel Core i9 - 64 GB 2666 MHz DDR4 - AMD Radeon Pro 5500M 8 GB GDDR6 - 8 TB SSD

iPhone 13 Pro 256 Mountain Blue

Odpovědět