Několik otázek ohledně OS X

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lukas Valenta
Příspěvky: 414
Registrován: 01 led 2013 01:44
Kontaktovat uživatele:

Několik otázek ohledně OS X

Příspěvek od Lukas Valenta » 01 led 2013 02:05

Zdravíčko,
mám poměrně nově Mac.Na Apple jsem začal přecházet tento rok, začalo to iPadem 2, pokračovalo iPhone 3GS, následoval 4S a iPad Mini. Rozhodl jsem se tedy zkusit OS X a iMac 2012 s ML. Windows mě štval prakticky od verze 98, a tak mě OS X ve velké míře překvapuje. Existuje ale několik věcí, které mi vadí - kvůli kterým nemohu říct, že je OS X dokonalý systém. Bohužel není, ovšem je zdaleka lepší (ve srovnání s Windowsem). Mám několik věcí, na které jsem odpovědi nenašel.

1) mám například otevřený obrázek v Náhledu a smažu jej. Smazat lze, ale při vysypání koše mi to napíše chybu, že je soubor otevřený. Nejde to nějak obejít / změnit nastavení, aby to samo ten soubor vypnulo? Poměrně mi to vadí, protože nic na macu nevypínám, a tak je trochu problém potom hledat, kde ten soubor je, abych ho vypnul :-)

2) obrázek z poznámek se zobrazí na OS X, ale na iOS ne. Je to chyba na mé straně, nebo to skutečně na iOS nepovolili ani zobrazit?

3) když odešlu email z iPhoto, neobjeví se v Mail.app v odeslaných, to mě docela šokovalo, když jde o aplikace od Applu. Kdyby to byla aplikace třetích stran, tak neřeknu ani popel.. nikde jsem v nastavení nic takového nenašel, skutečně to nejde? (existuje možnost poslat to přes Mail, ale tím přijdu o to, co iPhoto při odesílání nabízí)

4) když používám skype a dám video-hovor, tak kamerka nejede, dokud nevypnu facetime.. to nemůže kameru z facetime přepnout do skypu, když ho používám - a facetime ne? Nejde to nějak nastavit?

5) když mám internet připojený přes kabel, tak Mac není schopen říci své umístění, přes wifi ano. Nejde to nějak udělat, aby jí ukazoval? Přes WIFI je internet mnohem pomalejší - není to nic zásadního, ale bylo by to pěkné :)

6) neexistuje něco jako .pdf reader se synchronizací s iCloudem pro OS X i iOS? Toto je jediné, kvůli čemuž ještě musím používat dropbox

7) myslím, že barevné ikonky ve Finderu byly rozhodně hezčí, takto je to takové nemastné neslané. Myslím si, že vzhledem k tomu, že v nových iTunes jsou ikonky barevné, barvičky vrátí v nové verzi OS X. Nevíte o nějakém funkčním řešení? SideEffects mi bohužel nefunguje.

To je - asi - prozatím vše, předem díky za odpovědi :)
iPhone 5 64GB černý - iOS 8
iPad Mini s retina displejem 64GB cellular bílý - ios 8
iMac 21.5" 2012 i5 4x2.9Ghz, Fusion drive, 8GB RAM - 10.9.3/10.10
Píšu si svůj blog o podnikání a využívání Apple produktů.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Několik otázek ohledně OS X

Příspěvek od tlacenka » 01 led 2013 06:13

1) http://macforum.cz/viewtopic.php?f=4&t=2400#p15238 rekneme si uprimne, ze vedet, ze mate ten soubor otevreny a zaroven ho mazat a divit se, ze je pouzivan a nejde smazat (" mám například otevřený obrázek v Náhledu a smažu jej") je zaroven odpovedi na vasi otazku - s chybou/vlastnosti os x to nema nic spolecneho. A asi bude dobre naucit se vypinat alespon otevrene okno pres command w, kdyz uz s tim souborem nepracujete, nebo aplikaci rec command q
2) je to (mozna zatim) zakazano v ios - nicmene se da vlozit odkaz, takze urcite reseni je provazat to s nejakou sdileci sluzbou na obrazky ... Nebo treba evernote
3) iphoto si to posila "samo", pokud chcete aby to posilalo pres email app, podival bych se na Predvolby/obecne/a tam vybrat email (> Preferences, General, “Email photos using”)
4) ne, problem je ve vasem nororickem "nicnevypinani" viz bod 1 - jedna se o "pokus" sdilet hardware, ktery to proste neumoznuje - je to jako pokus o rizeni jednoho auta 2ma lidmi ve stejnem case (i kdyz kazdy ma svoje klice) - navic facetime, kdyz vam nekdo zavola ukaze upozorneni a pusti vam ten program-neni potreba ho mit neustale pustene. Abych predesel dodatecne moznosti dotazu - neni mozne volat z facetime do skype = reseni je vypinat aplikace (command q)
5) reseni: zmenit prohlizec (u pripojeni pres kabel to spojeni se dostane do smycky a nebo nedostane spojeni vcas - mozna aktualizace safari toto vyresi. Rychlost netu pres wifi zalezi na vasem routeru a standardech, ktere poskytuje - mozna to jde nastavit v routeru (pokud je to spatne nastavene) a mozna ne (pokud je hardware starsi a nebo hodne levny - proste to rychleji neumi po hw strance)
Naposledy upravil(a) tlacenka dne 01 led 2013 07:07, celkem upraveno 1 x.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Několik otázek ohledně OS X

Příspěvek od tlacenka » 01 led 2013 07:05

Omlouvam se za dalsi odpoved, ale na ipadu se to uz strasne spatne ovlada pri dlouhych prispevcich
6) samozrejme, ze to jde - jen je to drahe reseni - protoze potrebujete app na mac, na ipad (protoze icloud je vazany soubor/aplikace)
Nicmene reseni je: potrebujete PDFpen nebo PDFpenPro 5.7 a vyse, a posledni verzi pro ipad. Info o cenach a produktech hledejte zde http://smilesoftware.com/PDFpenPro/index.html osobne mi prijde castka za poskytnutou sluzbu neadekvatni.
Dalsi moznost je posilat si sam sobe mail s pdf prilohou, ale to je takove reseni pres ruku
7) vzhledem k tomu, jak je to v ML udelane vam jakekoliv reseni bude fungovat jen do aktualizace finderu ze strany apple - nebo je reseni pouzivat napr pathfinder http://cocoatech.com/pathfinder/

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Několik otázek ohledně OS X

Příspěvek od MichalM.Mac » 01 led 2013 12:08

Z té 5) jsem pochopil, že je to otázka na zjištění polohy na mapě (find my mac?)

Poloha se zjišťuje podle databáze wi-fin -> když je wi-fi vypnutá, polohu to zaručeně nenajde. Pokud je zapnutá a nepřipojená .. nevim

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Několik otázek ohledně OS X

Příspěvek od tlacenka » 01 led 2013 13:07

pokud je nepripojena, tak dle meho take nic... ja to pochopil jako "geolokacni problem v safari ve smyslu ...ahoj stranka se pta, kde jsem..jo..jsem tady" neco jako ma google "nachazite se v--- " (napr) pokud se jedna o find my mac, tak ten jen via wifi asi...

Odpovědět