OS X - jak zjistit stav SMB?

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
Gooo
Příspěvky: 76
Registrován: 05 úno 2013 13:35

OS X - jak zjistit stav SMB?

Příspěvek od Gooo » 28 pro 2016 20:35

Dobrý den

Mám zapeklitý problém :o).

Domácí multimediální server provozuji na MacMini s aktuálním OS X. K MM mám připojeny tři externí HDD a slouží také jako NAS. Disky jsou nasdíleny a jsou jim přiděleny práva.

Provozuji v síti dva NTB s Win10. V systému mám nasdílené disky z OS X a vše funguje bez problému.

U dalších dvou TV mám také 2x RaspberryPi s KODI, což je jakási verze MMC na linuxu. RaspberryPi si tahají data z disků, které jsou připojeny k MM skrze SMB. Vše fungovalo asi dva roky, ale před časem se "něco" stalo. Ani jedno z RPi se nedokáže připojit k datům na MM. Rychle jsem to zprovoznil instalací Plex serveru a klientů na RPi, ale potřebuji mít KODI, takže jsem před pár dny vytáhl jedno RPi a pokouším se hledat problém.

Když nasdílím složku na notebooku s Win, tak se na ně RPi připojí. Vyměnil jsem i router, abych vyloučil problém v nastavení a také nepomohlo. Jednoduše se z RPi na MM nedostanu a to ani vyhledáváním strojů v SMB, tak zapsáním IP adresy. Chápu, že z Win se na MM dostanu bez problému, ale je nějaká možnost, jak zjistím stav SMB na MM? Na RPi jsem již nainstaloval třetí verzi KODI (OSMC, LibreELEC a OpenELEC) a ani jedna nejede. Plex samozřejmě jede, ale to je DLNA.

SMB mám v systému aktivováno:
Obrázek

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: OS X - jak zjistit stav SMB?

Příspěvek od tlacenka » 28 pro 2016 20:53

pripojujete se jako host ? musite povolit sdileni i pro hosty...
(jen napad)

Gooo
Příspěvky: 76
Registrován: 05 úno 2013 13:35

Re: OS X - jak zjistit stav SMB?

Příspěvek od Gooo » 28 pro 2016 21:09

Založil jsem účet Media s heslem a připojuji se pomocí těchto údajů

Gooo
Příspěvky: 76
Registrován: 05 úno 2013 13:35

Re: OS X - jak zjistit stav SMB?

Příspěvek od Gooo » 12 bře 2017 13:01

Dobrý den

Po delší době opět otevírám, protože jsem nedokázal vyřešit. Shrnu situaci:

- Jako router a bránu domácí sítě používám Turris.
- Jako NAS používám MacMini, ke kterému jsou připojeny externí HDD
- U dvou televizí používám RaspberryPi s OpenElec (linuxová distribuce)
- Také je připojen NTB s Windows 10

Problém který mám je, že mi jednoho dne přestalo "částečně" fungovat sdílení mezi MacMini a RaspberryPi. Několik měsíců vše fungovalo bez problémů, ale jednoho dne jsem se na obou RaspberryPi již nepřipojil ke sdíleným složkám. Bohužel si neuvědomuji, jaká změna se tehdy stala, zda někde proběhla nějaká aktualizace. Nejdříve jsem hledal problém, ale nenašel, takže jsem vyřešil provizorně a nainstaloval PLEX server na MM a na RPi klienty, což funguje bez problémů. Čím jsem si doposud prošel:

- Sdílení bez problémů funguje mezi MM a notebookem s Win 10. Složky, ukládání, mazání...
- Vyzkoušel jsem několik verzí OS na RPi a nikdy se mi nepovedlo rozjet sdílení. Měl jsem i novou verzi RPi s alternativním OS a také nic
- Nahradil jsem Turris za Linksys, abych vyloučil problém v tomto prvku
- Provizorně jsem vyměnil kabely, ale díky tomu že PLEX funguje, síť by neměla být problém
- Když nasdílím složku na NTB s Win 10, tak je RPi vidí a není problém

Tedy jsem určil, že je problém v MacMini a jeho OS X, respektive jeho nastavení. V nastavení jsem se pokoušel hledat, ale nenašel jsem žádnou možnost úprav. Takže se ještě pokouším zjistit, zda mám nějakou možnost, před reinstalací systému.

Nenapadá někoho něco?

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: OS X - jak zjistit stav SMB?

Příspěvek od MichalM.Mac » 12 bře 2017 13:07

Jaký máš macOS na Mac mini?
V 10.12 byly změny defaultního nastavení s ohledem na bezpečnost.

Gooo
Příspěvky: 76
Registrován: 05 úno 2013 13:35

Re: OS X - jak zjistit stav SMB?

Příspěvek od Gooo » 12 bře 2017 20:53

Mám 10.12.3

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: OS X - jak zjistit stav SMB?

Příspěvek od casey » 12 bře 2017 21:17

Jakou chybu to na těch RPi píše při moutování?

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: OS X - jak zjistit stav SMB?

Příspěvek od MichalM.Mac » 12 bře 2017 22:01

Dej to googlu.
Chceš se podivat na podepisování paketů, což smb server v 10.12 vyžaduje a mělo by to jít vypnout.

Gooo
Příspěvky: 76
Registrován: 05 úno 2013 13:35

Re: OS X - jak zjistit stav SMB?

Příspěvek od Gooo » 24 bře 2017 22:40

Konečně jsem se dostal k tomu, abych na jedno RPi nahodil opět KODI a vyzkoušel zmíněný postup.

Google mi nalezl několik postupů, jak situaci vyřešit. Mimo jiné jsem postupoval dle https://support.apple.com/en-us/HT205926, ale bez úspěchu. V jiných návodech byly kódy do terminálu ale úplně jiné, takže předpokládám, že porovnávám jablka s hruškami.

Nemá někdo přímo návod, jak podepisování paketů řešit?

Odpovědět