VPN (L2TP IPSec) - problém s DNS IPv6 ve všech prohlížečích

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
david86
Příspěvky: 2
Registrován: 03 úno 2017 22:24

VPN (L2TP IPSec) - problém s DNS IPv6 ve všech prohlížečích

Příspěvek od david86 » 03 úno 2017 22:51

Ahoj,

prosím o pomoc.

Mám rozjtetou VPN (server Mikrotik - L2TP IPSec). Klient je MacBook s OS 10.12.3. VPN funguje vč. IPv6.
Mám, ale problém s DNS u IPv6 v prohlížečích, IPv4 funguje. Např. Chrome hlásí: Internal DNS client enabled: true (No valid configuration found).
V terminálu překlad na IPv4 i IPv6 funguje (zkoušeno přes DIG, nebo PING).

Delší dobu zkouším googlit, ale bez výsledku. V /etc/resolv.conf je DNS v pořádku.

Přijde mi to, že VPN vč. DNS jako taková je plně funkční, ale někde je chyba v komunikaci - prohlížeče nenačtou správně konfiguraci DNS.

Zkoušeno v Chrome, Firefox a Safari...


Díky.

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: VPN (L2TP IPSec) - problém s DNS IPv6 ve všech prohlížeč

Příspěvek od Zeggjk » 04 úno 2017 07:45

A máte veškerý provoz směrován do tunelu? Pokud jste na IPv4 síti a máte do tunelu směrován jen provoz do vaší sítě a provoz do internetu ne, mohlo by to tímto být.
Co vám hlásí třeba traceroute6 .... tedy vlastně když vám nejde IPv6 tak traceroute seznam.cz
A to před navázáním VPN spojení a po navázání? Cesta by měla být jiná. Pokud je stejná, tak je to výše uvedený problém.
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

david86
Příspěvky: 2
Registrován: 03 úno 2017 22:24

Re: VPN (L2TP IPSec) - problém s DNS IPv6 ve všech prohlížeč

Příspěvek od david86 » 04 úno 2017 15:50

Veškerý provoz mám směrovaný do tunelu. V terminálu vypadá, že je vše funkční. Traceroute i na šestce jde normálně přes tunel.
DNS překládá - zkoušeno DNS z brány tunelu i externí (např. Google). V terminálu žádný problém nevidím. Bránu mám, adresy na IPv4 i IPv6 normálně dostanu. DNS je také správně - podle konfigurace tunelu...
Zkoušeno na připojení, kde je pouze IPv4, abych vyloučil lokální komunikaci na IPv6...

Jen se zdá, že prohlížeče správně DNS nevidí - aspoň to hlásí. Proto automaticky zobrazí pouze IPv4.

Furt si myslím, že je to buď problém na úrovní OS - někde blokované mezi PPP a prohlížečema. Nebo je to čistě záležitost PPP.
Bohužel na jiných OS nemám vyzkoušeno.

Odpovědět