Kompletní přechod k Apple

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
Shooortyyy
Příspěvky: 3
Registrován: 19 bře 2017 21:15

Kompletní přechod k Apple

Příspěvek od Shooortyyy » 19 bře 2017 21:49

Hezký dobrý večer,
mám na vás všechny pár otázek spojených s plánovaným přechodem k výrobkům společnosti Apple.
V současné době mám starší notebook Lenovo Z500 s Win 10, mobil Lenovo A5000 a tablet také Lenovo A8-50. Musím říct, že jsem se všemi výrobky relativně spokojen, tudíž asi nejsem moc náročný uživatel, ale již všechny tyto přístroje nějakou dobu mám a pomalu začínají dosluhovat. Proto jsem se (po přečtení mnoha článků) rozhodl, že bych mohl zkusit přejít na výrobky Apple. Vyzkoušel jsem starší MacBook Pro a byl jsem nadšen. V minulosti jsem měl Iphone 3 a s tím jsem byl také spokojený. V současné době používám tablet celkem okrajově při cestách, notebook na běžnou "kancelářskou a domácí práci", začínající tvorbu webu (Sublime Text, Atom atd.) a grafické práce a úpravu fotek (Photoshop, Illustrator atd.), zatím nic náročného, ale chtěl bych se do toho ponořit asi více, a mobil na běžné užívání (občas FB, WhatsApp, Runtastic, navigace apod.).
A teď k otázkám :D
1. Jaký výrobek/přístroj vyměnit první? Tablet půjde až naposledy, to vím, není pro mě stěžejní. Každopádně se nemohu rozhodnout, co vyměnit dříve, jestli mobil nebo PC. Zejména s ohledem na zálohu veškerých dat a provázanost všech zařízení. Ani jeden přístroj zatím neodchází a v současné době se nebojím nějakého kolapsu. Spíš mě zajímá váš názor na to, zda je vhodnější vyměnit dříve mobil nebo PC.
2. Jaký Iphone koupit? Vím, že nový nechci a ani na něj nemám. V současné době se rozhoduji mezi 5S a SE. Hodně jsem o nich přečetl, ale i tak se nemůžu rozhodnout. Cena u mě bohužel hraje velkou roli. Má cenu v dnešní době kupovat 5S?
3. Jaký MacBook koupit? Vím, že chci MacBook, nechci stolní počítač. Z finančních důvodů a z důvodu postupného naučení se systému koukám po co nejlevnější variantě. Jaký nejstarší MacBook se ještě vyplatí koupit? Asi chci spíš Pro i kvůli připojení různých rozhraní. Dle mého názoru by možná stačila první verze s i5, ale radši si nechám poradit.
Snad jsem svou situaci vysvětlil dostatečně a najde se dobrá duše, která mi zkusí poradit. Za každou reakci předem děkuji.

btw. Pročetl jsem tady různá témata, ale nedokázal jsem z toho nějak komplexně vyselektovat informace, které bych potřeboval.

Uživatelský avatar
pavliczeck
Příspěvky: 803
Registrován: 13 bře 2015 13:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompletní přechod k Apple

Příspěvek od pavliczeck » 19 bře 2017 22:50

Dobrý večer,

docela často zmiňujete, že vlastně nemáte moc peněz (finanční důvody) na to, aby jste přešel na Apple.... Přesto chcete rovnou tablet, telefon i Macbook. Přijde mi to docela zvláštní, ale budiž.

1. Na to asi nedokáže odpovědět nikdo. Kupte si první to, co potřebujete. Osobně jsem začal s Macbookem a přijde mi to jako rozumné řešení.

2. Pokud vám nevadí malý displej u 5s a SE a chcete ušetřit, dá se pořídit 5s v TOP stavu se zárukou za 5 tisíc (teď jsem kupoval mámě). Pokud máte víc peněz, kupte SE.

3. Pokud plánujete dělat ve photoshopu (případně doporučuji Pixelmator), pak bych Macbook Air nebral. Já mám základní verzi Macbook Pro se 128GB SSD a stačí mi to až až. Mimochodem, taky dělám webíky :)

Starší Macbook Pro bych bral jedině za předpokladu, že v něm bude SSD, jinak je to trápení.

Ještě si pokládám otázku, pokud na počítači budete pracovat, tak je to pracovní zařízení, tzn. mělo by si to na sebe vydělat ne? Když jsem nedávno přemýšlel, že bych prodal svůj NTB (Macbook Pro 2014), tak jsem koukal že za 25 by se dal prodat. Nakonec jsem se na to vykašlal, ale vlastně za cenu nového Airu můžete mít použitý Pročko.

PS: zrovna se chystám na článek ve smyslu 2 roky s Macbookem a předem mohu říct, že jedinou chybu, kterou jsem udělal byla ta, že jsem přechod na Mac OS X neudělal dřív... Myslím si, že na mém blogu (odkaz v mém podpisu) najdete pár článků, které by Vám mohli pomoci...
Půjčovna iPadů https://www.iPadPujcovna.cz  BLOG http://www.APPLIK.cz

 iPhone 15 Pro MAX  Macbook Pro 16" M1  Apple Watch 7  Display Studio ....

Shooortyyy
Příspěvky: 3
Registrován: 19 bře 2017 21:15

Re: Kompletní přechod k Apple

Příspěvek od Shooortyyy » 19 bře 2017 23:09

Díky za odpověď.
Asi jsem to v prvním příspěvku dostatečně neobjasnil, ale nechci koupit teď hned všechny tři přístroje. Jelikož jsem omezen finančně, zjišťuji tedy, co pořídit jako první. Aby nenastala situace, že utratím nyní peníze například za telefon, když by bylo logičtější koupit PC. A vzhledem k tomu, že s přístroji Apple nemám v současné době moc zkušeností, radši si nechám poradit. Až zase peníze našetřím, koupím přístroj, který bude další v pořadí. Proto jsem také psal, že nyní neřeším tablet, jelikož pro mě není stěžejní. Omlouvám se, že jsem to prvně nedostatečně objasnil.
S tím vyděláváním je to takové složité. Ještě nejsem v té fázi, že bych si prací na počítači na něho zároveň vydělal. Toto bude ještě nějakou dobu trvat. Nechci ale zbytečně přechod odkládat, abych si mohl navyknout. Sám říkáte, že jediná chyba byla to, že jste nepřešel dříve. O to víc jsem přesvědčen, že jdu správnou cestou.
Každopádně ještě jednou díky za odpověď. Vaše stránky určitě navštívím.

Uživatelský avatar
pavliczeck
Příspěvky: 803
Registrován: 13 bře 2015 13:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompletní přechod k Apple

Příspěvek od pavliczeck » 19 bře 2017 23:29

Pokud teprve začínáte, tak zbytečně nerozhazujte penězi. Já jsem od 16 let dělal webíky na stolním počítači, který jsem si zaplatil z letní brigády. Na tom stejném stroji jsem vydržel 4 roky a po ukončení střední jsem si koupil první notebook s WIndows XP, který mi vydržel 6 let. Pak jsem měl Lenovo a Dell, ale nevyhovoval mi ani jeden z nich + byly s nimi problémy.

Chci tím jenom říct, že v době, kdy jsem přešel na Macbook jsem se už prací na počítači živil. Pokud nemáte peníze navíc, klidně zůstaňte na tom, co máte. Je absolutní hloupost investovat peníze do něčeho, co zatím ani neoceníte.

Ohledně iPhonu, je to telefon za dost peněz, osobně jsem se rozhodl, že ho chci až v době, kdy jsem měl zkušenost s Mac OS X a byl jsem překvapen, jak mi vyhovuje. Dal jsem za něj bezmála 30 tisíc včetně pojištění. Je to hodně peněz, ale vydělám si na to. Nepochopím lidi, co si kupují věci jenom z pocitu. Buď na to mám nebo ne.

To jen osobní názor. Až budete mít pocit, že si nákupem Apple produktů polepšíte a zároveň vás to finančně nebude bolet, pak směle do toho. Do té doby investujte své peníze do něčeho, co dává smysl...
Půjčovna iPadů https://www.iPadPujcovna.cz  BLOG http://www.APPLIK.cz

 iPhone 15 Pro MAX  Macbook Pro 16" M1  Apple Watch 7  Display Studio ....

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3637
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompletní přechod k Apple

Příspěvek od rony » 19 bře 2017 23:43

Kludne mozes zacat aj s iPhone 5S, ak chces, tak SE. Neurobis chybu.

Co sa tyka pocitaca, ani nie je dolezite, ci kupis teraz lacny MacBook Air alebo Macbook Pro, skor kolko pamate do neho das. Dokonca nie je dolezite, ci bude 2-3 roky stary a nebude novy len od niekoho. Kolega vyssie pise, nemaj velke oci, neinvestuj prilis vela penazi. Takisto, s kludom zvaz Macbook Air, no rozumne -> ak mas moznost robit na nom prevazne s pripojenym monitorom, tak ti to moze byt jedno ci robis webiky na Pro alebo "len" na Air.

Zalezi na tom, co budes dlhsie a intenzivnejsie pouzivat, podla mna trosku viac sa zameraj na pocitac. Hlavne dost RAM (aspon 8), hlavne SSD a aspon 256 gigabajtov (neskor podakujes). Dokup si hned USB3 externy disk a OD ZACIATKU zapnute Time Machine.

Software paradoxne nie je az taky problem -> textove editory su (na moj pocit pohodlnejsie), Photoshop existuje ale su aj ine lacnejsie editory na obrazky (pre weby tiez mimoriadne vhodne).

iPhone mozes ist podobnou cestou, dnes nadmieru vhodny cenovo je kupit pouzity iPhone 6 ale myslim si, ze na uvod to SE je skvele.

Ak nepotrebujes pocitac prenasat, mas tu este mac mini. Neboj sa ani toho, ze by si nevyuzil monitory, klavesnice, mysi, ktore normalne pouzivaju k PC.

Moralna zivotnost mac pocitacov je nieco nad 5 rokov, takze si to prepocitaj takto. Aj po tom vsak macbook moze v klude sluzit. U iPhone je to 4 roky. Po tomto case je vsak iPhone uz hodne obmedzeny ak zacnes byt zavisly na jeho pouzivani. Vzdy pocitaj rok uvedenia daneho modelu.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Kompletní přechod k Apple

Příspěvek od tlacenka » 20 bře 2017 06:18

tak zasadni otazka je ta, jak a cim vyuzivate propojeni telefonu tabletu a mobilu
nejlogictejsi z vaseho popisu veci mi prijde zacit pocitacem - tablet je vam jedno a na telefonu (krome telefonovani) delate co ? ve smyslu co vyzaduje tu nutnost ekosystemu ?
na druhou stranu se pripravte na to, ze spoustu veci si na applu neupravite - tzn budto vam bude vyhovovat to, co nastavil apple a nebo (ve vetsine pripadu) smula; dalsi vec, kterou je potreba zvazit je financni narocnost prechodu na platformu - spousta aplikaci nema nahradu ani alternativu a samozrejme spousta je placenych - je zapotrebi se nad tim zamyslet :)
pokud s tim pojedete sam na sebe, ok - jen se pripravte, ze spousta korporaci neni na apple pripravena a muze vam hazet ruzne nastrahy v podobe pripojeni jen kabelem, ruzne politiky atd, se kterymy na macu muzete (ale ne vzdy musite) narazit

Shooortyyy
Příspěvky: 3
Registrován: 19 bře 2017 21:15

Re: Kompletní přechod k Apple

Příspěvek od Shooortyyy » 20 bře 2017 09:20

Díky moc všem za velmi podnětné reakce. Po zvážení všech pro a proti a po zhodnocení všech vašich podnětů se nakonec asi rozhodnu ještě s přechodem počkat. Na změnu asi není nikdy pozdě a radši nebudu měnit něco, co mi zatím funguje a ještě si to na sebe nevydělalo. Ještě jednou díky.

Uživatelský avatar
pavliczeck
Příspěvky: 803
Registrován: 13 bře 2015 13:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompletní přechod k Apple

Příspěvek od pavliczeck » 20 bře 2017 13:52

Rádo se stalo. Jsem rád, že jsi to zvážil a nehrnul jsi se po hlavě do něčeho, co vlastně nepotřebuješ. Myslím si, že jsi se rozhodl dobře. Až zjistíš, že tě práce na počítači živí a budeš hledat optimální řešení, pak zainvestuj do Macbooku a postupně pokračuj podle vlastního uvážení. Za 30 tisíc bez daně se dá koupit základní Macbook Pro 13" s Retinou. Možná to vypadá jako moc peněz, ale když to rozložíš na pár let, tak je to pár korun. Navíc, jestli pořídíš něco jiného za 20-30 nebo Macbook, to už je snad i jedno. Do té doby pracuj a snaž se, aby si nemusel koukat na ceny :)
Půjčovna iPadů https://www.iPadPujcovna.cz  BLOG http://www.APPLIK.cz

 iPhone 15 Pro MAX  Macbook Pro 16" M1  Apple Watch 7  Display Studio ....

Odpovědět