Vypínání programů červeným křížkem

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
Ventura
Příspěvky: 5
Registrován: 06 čer 2017 07:00

Vypínání programů červeným křížkem

Příspěvek od Ventura » 06 čer 2017 07:19

Ahoj, mám čerstvě koupený macbook a jsem trochu zmatený z toho, jak se tu vypínají programy křížkem (macOS Sierra).
Například nevím, proč se
1. některé okna po kliknutí na křížek vypnou (třeba App Store)
2. některé se jakoby minimalizují - ikona mi zůstane v Docku, je u ní tečka a když na ni kliknu, pokračuju v rozdělané práci (MS Word, Photoshop)
3. některé se vypnou, v docku zůstane ikona s tečkou, když na ni kliknu tak se nevrátím tam kde jsem byl, ale jakoby se program spustil znovu. To už vůbec nechápu, dělá mi to Safari i Chrome, přestože mám nastaveno ať mi při otevření zobrazuje panely z minula. Po kliknutí na křížek a zapnutí mám všechny taby pryč.

Je v tom nějaký systém, který jsem nepchopil, nebo jak to funguje?

4. Většina programů jde jako Safari maximalizovat kliknutím na zelené kolečko, abych mohl využít celý displej, zároveň při maximalizaci zmizí dock. Proč to například u Photoshopu nejde? V zeleném kolečku mám jinou ikonu než obvykle, je to ikona +. Po kliknutí se program nějak roztáhne, dock ale nezmizí a zavazí mi v okně. Vzhledem k 13" displeji, který je už tak celkem malý mi to bere kus prostoru a nemůžu v Photoshopu pořádně pracovat.

Děkuji za jakékoliv rady.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4643
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Vypínání programů červeným křížkem

Příspěvek od ra3662 » 06 čer 2017 07:24

Já vypínám programy CMD+Q.

kesounam
Příspěvky: 188
Registrován: 14 kvě 2016 06:59

Re: Vypínání programů červeným křížkem

Příspěvek od kesounam » 06 čer 2017 08:19

Chce to nastudovat trochu klávesové zkratky
https://support.apple.com/cs-cz/HT201236
iPhone SE
iPad mini 2 16GB
MacBook Air 13" 2015

Apple AirPods

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Vypínání programů červeným křížkem

Příspěvek od Mironet » 06 čer 2017 08:28

Ok, logická otázka od nového uživatele. Stručná odpověď zní: Je to individuální podle vývojáře dané aplikace a mělo by to být logické podle funkce dané aplikace. iTunes nebo Twitter zůstávají i po zavření okna spuštěné aby mohly hrát nebo přijímat notifikace. Pages nebo Kalendář se zavřou, protože na pozadí postrádají smysl. Na rozdíl od Win tady ale množství spuštěných aplikací není žádný zásadní problém a práci to nezpomalí.

Všechny vaše postřehy jsou správné a je to normální chování. Proč to je jinak u Photoshopu netuším (nepoužívám), je možné, že do něj vývojáři nezpracovali nativní funkci fullscreen v MacOS a dělají to po svém.

Jinak aplikaci najistotu zcela ukončit přes CMD+Q, jak bylo řečeno, příp. pravým klikem v docku a ukončit.

j1mb0t
Příspěvky: 108
Registrován: 17 črc 2015 08:24

Re: Vypínání programů červeným křížkem

Příspěvek od j1mb0t » 06 čer 2017 20:42

ono v mac OS a OS X to tak funguje odjakziva .. trosku by nebolo zle si trosku o tom aspon nieco precitat ako sa ten mac ovlada :)
iPhone SE 64GB
Macbook Air 2015 4/128 GB
Macbook Pro 2016 16/256 GB touch bar

Ventura
Příspěvky: 5
Registrován: 06 čer 2017 07:00

Re: Vypínání programů červeným křížkem

Příspěvek od Ventura » 07 čer 2017 14:11

Tak jistě, že to studuju. Jen mi to přijde nekonzistentní.
Typický uživatel Macu vypíná programy klávesovou zkratkou? Pokud nevypnu Safari Cmd+Q, nezobrazí se mi panely z minula.

Mám ještě další dotazy k ovládání macu:

1. Lze někde nastavit, abych se např při brouzdání po netu v Safari, nebo při procházení složek ve Finderu dostal o složku zpět stisknutím backspace? Mačkání zkratky Cmd+něco je nepraktické a pomalé.

2. Lze zobrazit 2 programy "jeden přes druhý"? Když mám zaplé Safari a potřebuju něco spočítat na kalkulačce, rád bych, aby mi Safari zůstalo na pozadí a viděl jsem čísla.

3. Lze mazat soubor nějakou klávesou podobně jako na Windows klávesou delete?

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Re: Vypínání programů červeným křížkem

Příspěvek od SteveJSF » 07 čer 2017 14:18

Všechno lze. Jen je potřeba se někde naučit aspoň ty základy.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4643
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Vypínání programů červeným křížkem

Příspěvek od ra3662 » 07 čer 2017 14:41

Docelarád bych věděl kde bereš studijní materiál, ale to je na delší debatu.
1/ nepochopil jsem, asi nutno používat pomalé a nepraktické
2/ Jsem v Safari, CMD+tab??? (kalkulačku mám již spuštěnou)
3/ CMD+Backspace

Nemám dostatek studijního materiálu, psal jsem to z hlavy, tak je potřeba omluvit případné chyby. :lol: :lol: :lol:

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Vypínání programů červeným křížkem

Příspěvek od Hajnejch » 07 čer 2017 18:50

Vezmu to postupně.

Docku lze nastavit automatické skrývání to znamená že se vám všechný programy roztáhnou na celý monitor. Pro zobrazení docku stačí najet myší až pod spodní okraj monitoru a dosk se vám zobrazí v jakémkoliv programu i když je ve full screnu.

Programů si mužete na jedné ploše zobrazit kolik chcete jedinou podmínkou je že nesmí být ve full screnu. Pak stačí přejet čtyřmi prsty od spodu trackpadu nahoru a zobrazí se vám všechny programy na dané ploše i ostatní plochy pak stačí jen kliknout na potřebné. Taky je možné swipnout na druhou plochu kde máte spuštěné různé drobné programy. Kalkulačku je rovněž možné mít v oznamovacím centru na pravém boku monitoru.

Čím dříve zapomenete jak jste používal Windows tím lépe pro vás. Za pár let se budete divit proč jsou Windows tak složitá na ovládání. Tedy pokud budete mít chuť se naučit práci s Macem.

Klávesové zkratky na Macu jsou vynikající věc je to mnohem rychlejší než klikat myší. Ukončovat programy ať červeným semaforkem nebo klávesovou zkratkou je holý nesmysl a zbytečnost.


Klávesa pro mazání za kurzorem není je třeba použít dvojhmat s klávesou Fn.

Zrovna tak pro kopírování textu je klávesa CMD + C a pro kopírování CMD + V ale pro vložení je potřeba navíc zmáčknout kombinaci CMD+Alt+V je jedno v jaké posloupnosti to zmáčknete klidně můžete používat i Alt+Cmd+V to platí pro všechny trojkombinace kláves.
čvn-07-2017_07.43.46-CapturFiles.png

j1mb0t
Příspěvky: 108
Registrován: 17 črc 2015 08:24

Re: Vypínání programů červeným křížkem

Příspěvek od j1mb0t » 08 čer 2017 19:02

pokial vypnete omylom safari s cmd+q alebo iba omylom zavriete nejaky tab tak pre obnovenie poslednej session alebo omylom zatvorenej karty funguje skratka SHIFT+CMD+T
iPhone SE 64GB
Macbook Air 2015 4/128 GB
Macbook Pro 2016 16/256 GB touch bar

Ventura
Příspěvky: 5
Registrován: 06 čer 2017 07:00

Re: Vypínání programů červeným křížkem

Příspěvek od Ventura » 12 čer 2017 18:32

K čemu tedy slouží v Safari (a jiných) ten červený křížek?
Není určen k vypínání?
Například se mi líbí, že se mi nevypne Spotify ale jen "minimalizuje" (nebo jak to nazýváte) a dál hraje.
Ale Safari se "minimalizuje" a zavře mi všechny záložky, ikdyž mám nastaveno "Safari po spuštění otevře všechna okna poslední relace"
Takže k čemu ten křížek slouží? K vypnutí ne, protože by se mi při spuštění otevřely okna poslední relace a k minimalozování slouží žluté kolečko.

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Vypínání programů červeným křížkem

Příspěvek od Mironet » 12 čer 2017 20:24

K zavření okna.

Odpovědět