Harddisk

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
pinkie71
Příspěvky: 2
Registrován: 14 srp 2018 16:54

Harddisk

Příspěvek od pinkie71 » 14 srp 2018 17:09

Vlastním delší dobu iPhone, ale MacBook Air je u mě doma týden a zatím fakt bojuji. Vypadá to, že jsem si bláhově myslela, že připojím starý externí harddisk a budu moct pracovat se vším, co na něm mám. Poradíte mi co dělat? Na harddisku mám spoustu fotek a dokumentů, pokud chci například fotku odstranit, nic se nestane, pokud chci složku na harddisku přejmenovat, nic se nestane, fotku sice můžu zkopírovat, ale pak ji můžu jedině uložit na plochu :-(,... Často to napíše něco ve smyslu, že nejsem správcem ... POradíte mi, kde je problém a jestli se s tím vůbec dá něco dělat? Díky Petra

Uživatelský avatar
SteveJSF
Příspěvky: 1419
Registrován: 22 bře 2013 07:41

Re: Harddisk

Příspěvek od SteveJSF » 14 srp 2018 17:36

Zřejmě bude disk formátovaný na Windows a macOS tedy z něj umí číst, ale ne na něj zapisovat. Problém by mohl vyřešit software Paragon NTFS, ale taky by šlo všechno z harddisku zkopírovat do Macu, harddisk přeformátovat a pak na něj zpátky nahrát data.

Možná tady někteří zkušenější přijdou s něčím, proč to tak nedělat, případně jak to udělat nejlépe, ale tohle je jen tak první nápad.

pinkie71
Příspěvky: 2
Registrován: 14 srp 2018 16:54

Re: Harddisk

Příspěvek od pinkie71 » 14 srp 2018 19:04

Pokud bych si koupila nový HD, co musí obsahovat, aby "fungoval" současně na Windows i na macOS ? Existuje taková varianta?
Vzhledem k tomu, že mám současný HD skoro plný, postupně bych si vždycky zkopírovala nějaké složky do Macu a pak bych je umístila na ten nový. Jen by pak bylo fajn, aby ten nový pracoval i na Macu i na Windowsech.
Díky za radu.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Harddisk

Příspěvek od ra3662 » 14 srp 2018 19:23

Pokud OS X a Win XP pak formát disku FAT32. Soubory max. 4GB. Většinou stačí i pro filmy v rozumné kvalitě.
Pokud OS X a Win 7 a výše pak formát disku ExFAT.
Vše formátovat na Win, je to větší jistota.
Doporučuji disky od WD, je jedno jestli 2,5 nebo 3,5.

rudo.ba
Příspěvky: 138
Registrován: 10 srp 2012 12:04

Re: Harddisk

Příspěvek od rudo.ba » 19 srp 2018 21:32

Práve beží akcia 40 % zľava na Tuxeru (15 eur), obdoba Paragonu NTFS. Podľa niektorých menej spoľahlivý produkt, ale zase v doživotnej licencii s možnosťou inštalácie na viac počítačov v rámci domácnosti (Paragon je len jednoužívateľský a s platenými upgradmi), využívam len sporadicky a zatiaľ bez problémov, tiež som kúpil keď mali akciu, čo nemávajú často:

https://www.tuxera.com/products/tuxera-ntfs-for-mac/

V práci sme istý čas používali externý disk s exfat (s prístupmi z mac aj win) a bola to katastrofa, často sme ho museli opravovať (v zmysle softverovo opraviť pod windowsom), ale hádam pri bežnom domácom nenáročnom využívaní môže fungovať lepšie.

Odpovědět