QWERTY klávesnice

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
Mazlik
Příspěvky: 198
Registrován: 31 led 2013 09:30

QWERTY klávesnice

Příspěvek od Mazlik » 17 úno 2013 10:03

Přátelé,nevíte jak změnit QWERTY klávesnici na QWERTZ při zadávání nového uživatele? Totiž tak, při koupi Macbooku a prvotním spuštění jsem si zadal omylem QWERTY klávesnici a vždy když chci přidat nového uživatele tak tam naskočí ta QWERTY a pak jí musím ručně přenastavit v předvolbách systému.Tam si jí změnit umím, ale jak jí změnit aby byla defaultně nastavena QWERTZ to neumím

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: QWERTY klávesnice

Příspěvek od tlacenka » 17 úno 2013 10:30

varianta a: lognout se jako root, a nastavit si jinou klavesnici (ta se bere jako defautni)
varianta b:
vyzalohovat timemachine
odstranit soubor /var/db/.AppleSetupDone
(rm /var/db/.AppleSetupDone)
znovu pustit to "nastaveni prvniho prihlaseni a zvolit si co chcete...
(sudo "/System/Library/CoreServices/Setup Assistant.app/Contents/MacOS/Setup Assistant")
vse se dela pres terminal

Mazlik
Příspěvky: 198
Registrován: 31 led 2013 09:30

Re: QWERTY klávesnice

Příspěvek od Mazlik » 17 úno 2013 14:15

Tak varianta A mi přijde snažšší, tak jestli mi poradíte jak se to dělá tak super už Lognout se jako root nevím co je. Našel jsem si tohle na internetu

From the Apple menu choose System Preferences....
From the View menu choose Users & Groups.
Click the lock and authenticate as an administrator account.
Click Login Options....
Click the "Edit..." or "Join..." button at the bottom right.
Click the "Open Directory Utility..." button.
Click the lock in the Directory Utility window.
Enter an administrator account name and password, then click OK.
Choose Enable Root User from the Edit menu.
Enter the root password you wish to use in both the Password and Verify fields, then click OK.
To jsem udělal ale nevím zda je to správně, a pokud ano tak nevím stejně co dál.

Píšete že se vše dělá přes terminál tak mi popište co mám udělat ať něco nezkoním.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: QWERTY klávesnice

Příspěvek od tlacenka » 17 úno 2013 14:48

Pokud nevite, co dela a jaka prava ma root, pripadne co se muze podelat v terminalu, tak doporucuju se na tento krok vykaslat.
Postup povoleni roota jste si nasel sam, co se dela v terminalu jsem vam napsal. Rozhodnete se sam, jestli to chcete udelat.
Pokud ano, vyzalohujte si vse pres time machine.
Znovu si rozmyslete, jestli se chcete poustet do neceho, o cem nevite a berete informace jen od nekoho z fora.
Nikdy nevite, kdy vam da nekdo cilene spatnou informaci. Spoustu dalsich problemu si muzete zpusobit sam, kdyz to opisete spatne (mysleno prikazy terminalu). Je to nachylne jak na velikost pismen, tak na mezery (at pred znaky, nebo za znaky).

Ten root je v nastaveni uzivatelskych uctu, az budu u maca dodam obrazky-postup jste si nasel sam.
Co se tyka toho terminalu tak
Udelejte si zalohu pres timemachine
Pustte terminal
Zkopirujte tam ten prvni prikaz a dejte enter.
Zkopirujte ten druhy dejte enter
Bude to chtit admin heslo-dejte ho tam.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: QWERTY klávesnice

Příspěvek od tlacenka » 17 úno 2013 15:11

1. krok
Přílohy
1.png
1 krok k uzivateli root

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: QWERTY klávesnice

Příspěvek od tlacenka » 17 úno 2013 15:12

2.krok
Přílohy
2.png
2 krok k rootovi

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: QWERTY klávesnice

Příspěvek od tlacenka » 17 úno 2013 15:12

3.krok
Přílohy
3.png
3.krok k rootovi

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: QWERTY klávesnice

Příspěvek od tlacenka » 17 úno 2013 15:13

4. krok

po provedeni vsech zmen ho nezapomente zase vypnout (stejny postup)
Přílohy
4.png

Mazlik
Příspěvky: 198
Registrován: 31 led 2013 09:30

Re: QWERTY klávesnice

Příspěvek od Mazlik » 17 úno 2013 17:35

Až potud jsem se dostal ale dál právě nevím co dál.Vy v první reakci píšete toto varianta a: lognout se jako root, a nastavit si jinou klavesnici (ta se bere jako defautni) Nalogovat se jako root jsem zvládl ale co napsat do terminálu už nevím. Ve variantě B uvádíte nějaký postup a já nevím jaký příkaz se vztahuje k variantě A a jaký k variantě B. Tak prosím zda by bylo možné napsat jen postup pro variantu A a jak postupovat ve variantě B úplně vynechat. Jsem opravdu laik co se počítačů Apple týká.

Nevím zda by někdo zde na fóru chtěl záměrně škodit. Asi by ho čtenáři nehodnotili kladně. Ve vašem případě je pro mne vodítkem když vám poděkovalo přes 200 lidí, tak si myslím že vy jste velice erudovaný člověk, na jehož rady a ochotu pomoci je spolehnutí. A předem Vám děkuji za váš čas se mi věnovat a pomoci.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: QWERTY klávesnice

Příspěvek od tlacenka » 17 úno 2013 18:30

ten terminal se tyka jen varianty 2
v podstate tim pustite znova ten pruvodce co se deje na zacatku

prvni varianta je nasledujici:
v nastaveni tech uctu, nastavite (predvolby systemu/uzivatele a skupiny) zobrazit prihlasovaci okno jako jmeno a heslo
jmeno date root a heslo takove, ktere je k tomu uctu
pak si nastavite tu klavesnici v predvolbach klavesnice jako si to nastavujete normalne
pak se odhlasite (jako root) a restartujtete
pak se prihlasite normalne (jako uzivatel - vy) a kdyz date vytvorit noveho uzivatele melo by si to vzit nastaveni z toho roota
pak si zase roota vypnete
pak si nastavite zase ten login jako to bylo doted

ty "dekuju" jsou jen od lidi, kteri najdou palec a zmacknou ho - ahlavne to pomaha v orientaci dalsim, kterr hledaji reseni podobneho problemu... zlepsuje to orientaci.. a tech dekuju tady bylo daleko vic, nez to co je jen ten pocet (nemyslim u me, mysleno vseobecne)
a problem muze vzniknout velmi rychle - je totiz rozdil v tom jestli date "rm / var" a rm /var - je to hloupa mezera, ale nadela mega paseku....

Mazlik
Příspěvky: 198
Registrován: 31 led 2013 09:30

Re: QWERTY klávesnice

Příspěvek od Mazlik » 17 úno 2013 19:46

Tak se to nepovedlo, teď jsem v novém účtu a je to nastavené yas na QWERTY klávesnici. Místo yas má být samoyřejmě správně zas to jen na ukáyku.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: QWERTY klávesnice

Příspěvek od tlacenka » 17 úno 2013 19:50

v nove vytvorenem uctu ? ve smyslu provedl jste ty znemy a pak vytvoril noveho uzivatele ?

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: QWERTY klávesnice

Příspěvek od tlacenka » 17 úno 2013 20:02

pokud ne, tak je na case zkusit tu variantu s terminalem...
vyzalohujte a zkuste

Mazlik
Příspěvky: 198
Registrován: 31 led 2013 09:30

Re: QWERTY klávesnice

Příspěvek od Mazlik » 17 úno 2013 22:11

Tak jsem zadal první příkaz do terminálu a napsalo mi to toto

Last login: Sun Feb 17 19:28:46 on console
MacBook:~ Zdenecek$ rm /var/db/.AppleSetupDone
override -w----r-- root/wheel for /var/db/.AppleSetupDone?

Co znamená ten otazník a nebo co jsem měl udělat. Nebo je to takto správně? A co má následovat?

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: QWERTY klávesnice

Příspěvek od tlacenka » 18 úno 2013 05:56

To se vas pta, jestli to doopravdy chcete - tim totiz vytvorite novy ucet admina
Pokud chcete, dejte y a zmacknete enter
Dle meho bude nasledovat to, ze vam to napise, ze je system readonly

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: QWERTY klávesnice

Příspěvek od tlacenka » 18 úno 2013 08:18

znovu opakuji, ze je potreba zvazit, jestli chcete dostat pocitac do stavu "po prvním spuštění" - uvědomit si, co to pro Vás bude znamenat (nové vytvoření admin účtu)

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: QWERTY klávesnice

Příspěvek od tlacenka » 18 úno 2013 08:48

porad si myslim, ze nejlepsi bude, kdyz to tomu novemu uzivateli vzdy zmenite po vytvoreni, nez si v ramci usetreni nekolika kliknuti rozbit cely stavajici system....

Mazlik
Příspěvky: 198
Registrován: 31 led 2013 09:30

Re: QWERTY klávesnice

Příspěvek od Mazlik » 18 úno 2013 14:39

Ano nechám to tak jak je to, opravdu to za to nestojí předělávat. Až mi skončí záruka tak tam chci stejně dávat SSD disk tak tam to už nastavím správně.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: QWERTY klávesnice

Příspěvek od tlacenka » 18 úno 2013 18:34

Dobra dobra. Jen jsem nepochopil na co cekat, pokud neni financni duvod s tou vymenou ssd...

Mazlik
Příspěvky: 198
Registrován: 31 led 2013 09:30

Re: QWERTY klávesnice

Příspěvek od Mazlik » 19 úno 2013 18:40

Podle mne bych přišel o záruku! Já bych chtěl stejnou kapacitu jako má stávající disk a doufám že ceny SSD disků za dva roky spadnou. Zatím vystačím s tím diskem co je z fabriky, nijak zvlášť mě to neomezuje .

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: QWERTY klávesnice

Příspěvek od tlacenka » 19 úno 2013 18:44

Podle me ne.
Pokud vam prijde, ze vas disk neomezuje, nechapu, ze o nem vubec uvazujete...
;)

Odpovědět