Antivirova ochrana

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
ptomas
Příspěvky: 64
Registrován: 11 srp 2012 20:57

Antivirova ochrana

Příspěvek od ptomas » 12 srp 2012 21:09

Zdravim, jako budouci novy uzivatel MBP a poprve s MacOS cekam, ze budu zkouset vsechny mozne free aplikace a nejake ty placene a mozna z ruznych zdroju az zjistim kde krome mac app storu budou k dispozici....

nejake napady jak chranit OS pred skodlivym softwarem? Pod Win uzivam norton antivirus, ale o macu jsem slysel jenom jak apple prehlasuje, ze je "bezpecny" i bez antivirove ochrany ... nezda se mi to a je to spis otazka casu, nez se mi neco dostane do laptopu ...?

Nejake navrhy?

Dekuji
iMac 5K 27inch 16GB 3.5GHz 0.5T SSD, Macbook pro 15" Retina 16GB RAM, 500 GB SSD, iPhone 11 PRO 256GB , iPad 11" PRO, iPAD 12" Pro, 2xApple TV, 2xHomePods ...

Uživatelský avatar
dodo_mt
Příspěvky: 168
Registrován: 01 srp 2012 23:26
Bydliště: MT

Re: Antivirova ochrana

Příspěvek od dodo_mt » 12 srp 2012 21:12

Nepotrebujem žiaden anti vírus. Bodka

dodo
Apple iPhone SE 64GB gold | iOS 9.3.5 - no JB | Orange
Apple iPad Air 2 64GB Wifi gold
Apple Mac Mini i5 2.5GHz | Mind 2011 | SSD Crucial M4 128GB + HDD 500GB | Fusion Drive | 16GB Ram
Apple Keyboard (Wireless)
Apple Magic Mouse

Uživatelský avatar
RadimSvidrnoch
Příspěvky: 122
Registrován: 15 črc 2012 22:03
Bydliště: Ostrava - Polanka
Kontaktovat uživatele:

Re: Antivirova ochrana

Příspěvek od RadimSvidrnoch » 13 srp 2012 10:23

Stejně jako kolega dodo_mt o příspěvěk výše antivirus nepotřebuju ;) a myslím, že ty taky ne! :lol:
Radim Švidrnoch

Uživatelský avatar
jirsoft
Příspěvky: 81
Registrován: 30 črc 2012 23:09

Re: Antivirova ochrana

Příspěvek od jirsoft » 13 srp 2012 13:23

Vetšina lidí, co na Macu AV instalují, tak činí spíše kvůli ochraně Win světa (nechtějí šířit různé harampádí dál), takže čistě pro Mac to (v současnosti) příliš důležité není. Naopak jsem strávil 2 dny hledáním, proč člověku ve fóru jde externí USB špunt naformátovat jen do poloviny - nějak špatně nainstalovaný ESET, takže asi tak...
JirSoft

Uživatelský avatar
Alisczech
Administrátor
Příspěvky: 1902
Registrován: 11 črc 2012 14:34
Bydliště: Praha, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Antivirova ochrana

Příspěvek od Alisczech » 13 srp 2012 13:37

Vetsina soucastnych antiviru pro Mac OS X Vam opravdu prilis mnoho benefitu neprinese. Osobne to povazuji za zbytecne plytvani vykonem pocitace, protoze riziko je zatim spis teoreticke
 Certified Trainer, ACE, fotograf a žurnalista
http://jbrezina.cz http://ilumio.cz http://4foto.cz http://fripito.com

Jaroslav
Příspěvky: 18
Registrován: 12 srp 2012 15:43

Re: Antivirova ochrana

Příspěvek od Jaroslav » 13 srp 2012 17:25

Aktuálně je riziko minimální a jakmile se objeví jakýkoliv virus na OS X tak Apple okamžitě reaguje (popř. Java a jiní vývojáři) takže bych neměl obavy.
Jinak existuje normálně Avast Free, který já osobně taky používám, ale jak bylo zmíněno, spíše protože mám na MBP 2011 nainstalováno Parallels pro práci s Win... ;)

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Antivirova ochrana

Příspěvek od casey » 13 srp 2012 18:34

Používám asi dva roky ESET a za celou dobu zachytil jediný vir a to byl EXE soubor, který Macu nijak neublíží.

Pokky
Příspěvky: 1
Registrován: 13 srp 2012 19:36

Re: Antivirova ochrana

Příspěvek od Pokky » 13 srp 2012 19:42

Podle mě je Mac OS mnohonásobně méně zabezpečený systém než Windows a možná i Linux. Spoléhá jenom na to, že není rozšířený takže programátoři nejeví zájem vytvářet viry na tenhle systém.

Jaroslav
Příspěvky: 18
Registrován: 12 srp 2012 15:43

Re: Antivirova ochrana

Příspěvek od Jaroslav » 13 srp 2012 20:33

Pokky: To je pravda a celkem důležitá, ale jde o to, že Apple a ostatní společnosti reagují na přítomnost viru velmi rychle a pokud se ti na OS X dostane je 98% šance, že ho odstraní zcela bez problémů...

vidlais
Příspěvky: 23
Registrován: 08 srp 2012 05:51

Re: Antivirova ochrana

Příspěvek od vidlais » 13 srp 2012 23:24

ja tady mam virus barrier expres..... clovek nikdy nevi.... :)
MacBook
Macbook Pro
iPod touch 3g

Uživatelský avatar
honza.svasek
Příspěvky: 371
Registrován: 15 črc 2012 22:37
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Antivirova ochrana

Příspěvek od honza.svasek » 14 srp 2012 00:39

Já občas použiji CC Cleaner a to je vse, jak se o svůj iMac starám. Zatím antivir není potreba
Nejsem jen sarkastický...taky spím.

Uživatelský avatar
MikeshCZ
Příspěvky: 137
Registrován: 30 črc 2012 11:32
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Antivirova ochrana

Příspěvek od MikeshCZ » 14 srp 2012 07:03

Řeknu to ještě jinak. Applikace koupené na Mac AppStore jsou 100% bez virů/trojanů/apod. Applikace od solidních a známých vývojářů určitě taky. :roll:

Pokud si dobře pamatuji, největší rozšíření trojana pro Mac bylo v balíku iWork, který se potuloval po torentech a obsahoval v instalátoru kromě iWorku také tento trojan, který tam přidal dotyčný hacker. :lol:

Takže pokud plánuješ i takto získávat aplikace není nic jednoduššího, než si nainstalovat Virus Barrier Express (zdarma). Ten neběží na pozadí jako rezidentní štít, takže si ho spustíš jen když potřebuješ a zkontroluješ si tím soubory, které považuješ za podezřelé. 8-)
iBook G3 Indigo - Mac OS9 | MacBook Pro 15" (Late 2006) | Mac Mini (Mid 2007) | MacBook 13" (Early 2008) | iPhone 4S - iOS7

Uživatelský avatar
schotek
Příspěvky: 121
Registrován: 29 črc 2012 14:35
Bydliště: Dražovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Antivirova ochrana

Příspěvek od schotek » 14 srp 2012 11:42

K tématu bych si dovolil přiložit úvodní text testu antivirových systémů pro Maca z aktuálního čísla SuperApple Magazínu, který myslím současnou situaci docela shrnuje. Pokud přesto o antivirech uvažujete, na následujících stranách najdete zkušenosti a srovnání nejvhodnějších systémů...
Přílohy
SAM042012_04.jpg
Šéfredaktor SuperApple Magazínu - https://magazin.superapple.cz

Uživatelský avatar
schotek
Příspěvky: 121
Registrován: 29 črc 2012 14:35
Bydliště: Dražovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Antivirova ochrana

Příspěvek od schotek » 14 srp 2012 11:47

MikeshCZ píše:Pokud si dobře pamatuji, největší rozšíření trojana pro Mac bylo v balíku iWork, který se potuloval po torentech a obsahoval v instalátoru kromě iWorku také tento trojan, který tam přidal dotyčný hacker.
Prozatím největší rozšíření bylo vinou chyby v Javě v Safari, díky které se trojan nainstaloval v poslední verzi bez jakékoli interakce uživatele...
Šéfredaktor SuperApple Magazínu - https://magazin.superapple.cz

Faramir

Re: Antivirova ochrana

Příspěvek od Faramir » 18 srp 2012 21:50

Já používám Avast, ale spíše kvůli Win PC, abych si přes Mac nenatáhl nějakou breberku na server (WHS11) nebo další počítače v síti (Win 7). Zpomalení naštěstí není znát. Mám ale obavu, že do budoucna bude na Macu antivir stejně potřeba jako na Windows. To, že je OS X bezpečný není proto, že by byl nenapadnutelný, ale proto, že ho nepoužívá moc lidí a tudíž se na něj breberky moc nedělají. Kdyby procentuelní zastoupení OS X a Windows bylo obráceně, byly by bezpečné Windows a na OS X by byl nutný antivir.

Uživatelský avatar
Ovomocil
Příspěvky: 135
Registrován: 31 črc 2012 12:53
Bydliště: Pardubice

Re: Antivirova ochrana

Příspěvek od Ovomocil » 23 srp 2012 14:09

Antivir na Macu? Co to je?
iPhone XS & iMac 5K 27"

Odpovědět