Time Capsule - dotazy

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

vision
Příspěvky: 12
Registrován: 21 bře 2013 08:21

Time Capsule - dotazy

Příspěvek od vision » 21 bře 2013 08:28

Zdravím,
koupil jsem TC a jsem trochu zklamaný. Asi jsem jednal neuváženě.
Sice jsem si o TC před nákupem něco přečetl, ale nedostatečně.
Chtěl jsem TC místo externích disků, které mi pomalu odcházejí.
Sice by to šlo, ale pak příjdu o zálohování právě na TC,
Takže se mi jeví jako rozumnější použít TC jako zálohovací zařízení.
Jenže já nepotřebuju zálohovat jenom MAC, který má 500GB a TC 2TB, ale právě i externí disky k němu připojené.
To mi ale nejde v Time Machine nastavit. Disky jsou v seznamu složek, které mají být vynechány ze zálohování a nejdou ze seznamu odstranit. Takže externí disky zálohovat nelze?
Mám dotazů více, ale chtěl bych je řešit postupně.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4643
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od ra3662 » 21 bře 2013 09:51

Jaký formát má exrterní disk?

Uživatelský avatar
Schumi
Příspěvky: 1189
Registrován: 31 črc 2012 13:21
Bydliště: Příbor

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od Schumi » 21 bře 2013 10:05

Tak to z těch externích disků nakopíruj na TC manuálně, to přeci jde, ne ?

Mazlik
Příspěvky: 198
Registrován: 31 led 2013 09:30

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od Mazlik » 21 bře 2013 11:50

Na zálohu Macu Time Machine a na ostatní jde použít nějaký soft na synchronizaci. je jich na internetu habaděj. Já Time machine nepoužívám tak neznám jeho možnosti nastavení a nechce se mi je zkoušet. Já používám soft třetí strany kde si dle libosti nastavím co s čím se má synchronizovat a zálohovat. Time Capsule používám a mám tam zálohy všech počítačů jak Mac tak Win.

vision
Příspěvky: 12
Registrován: 21 bře 2013 08:21

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od vision » 21 bře 2013 17:14

Ext. disky jsou samozřejmě FAT32.
Data chci mít na nich, ne na kapsuli.
Kapsulí chci právě zálohovat data na ext. discích.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4643
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od ra3662 » 21 bře 2013 22:28

FAT32 ne TC nedostaneš, myslím že to PC formát nezálohuje. Použil bych jiný soft na synchronizaci pro FAT 32 a MAC zálohu bych dělal přes TM.

vision
Příspěvky: 12
Registrován: 21 bře 2013 08:21

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od vision » 21 bře 2013 22:52

ra3662 píše:FAT32 ne TC nedostaneš, myslím že to PC formát nezálohuje. Použil bych jiný soft na synchronizaci pro FAT 32 a MAC zálohu bych dělal přes TM.
Proniň, ale nerozumím tomu. Jaký formát tedy má mít disk aby ho TC uměla zálohovat? Vždyť MAC je taky FAT32 ne?

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od MichalM.Mac » 21 bře 2013 22:58

HFS+
TM používá několik jeho fíčur, bez kterých by to nefungovalo.

vision
Příspěvky: 12
Registrován: 21 bře 2013 08:21

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od vision » 21 bře 2013 23:17

Tak jinak...stáhnul jsem si Get Backup a vypadá to, že tenhle program by měl umět zálohovat data i z ext. disků připojených k MACu na TC.
Když mi jde o zálohu souborů na externím disku, je lepší backup, nebo synchronizace?
Je možné zálohovat jedním programem data z ext. disku a TM dělat zálohu MACu?
Musím vytvořit nějaké složky na TC, nebo se oba programy o vše postarají?

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od MichalM.Mac » 21 bře 2013 23:40

Jasně.
TM bude řešit pouze disk Macu (ten, co je v HFS+) -> data bude zálohovat do .sparsebundle image na na TC (ve Finderu tam jsou vidět jednotlivé zálohy).
Druhý program bude zálohovat do nějákého svého image/adresářové struktury ostatní disky (FAT32).

Ono to je tak možná lepší, protože když se dělá kompletní restore počítače z TM zálohy, tak to neumí rozházet obsah dalších oddílů disků na více cílů a vše na nakopíruje do složek na jednom oddílu (kam se to asi stejně nevejde, že..)

vision
Příspěvky: 12
Registrován: 21 bře 2013 08:21

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od vision » 21 bře 2013 23:46

Ještě poslední otázka k tomuhle tématu. MAC má 500GB a ext. disk 1TB, TC má 2TB. vejde se to na ní?
Nevím jak funguje to zálohování. Jestli je potřeba větší místo pro zálohu, zálohovaného disku.
Udělal bych to tak, že externí disk 1TB budu zálohovat formou synchronizace, protože jde pouze o hudební soubory.
Zbytek TC 1TB, bude vyhrazen zálohování MACu 500GB.

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od MichalM.Mac » 22 bře 2013 08:59

Vejít by se to mělo v pohodě. Problém by nastal, pokud by se na disku Macu začaly točit velké soubory. Příklad: stahne se 20GB film, pak se smaže a stahne se další. Pro takové případy doporučuju ze zálohy vyloučit některé složky, kde by se to mohlo stávat.

vision
Příspěvky: 12
Registrován: 21 bře 2013 08:21

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od vision » 22 bře 2013 09:32

Díky moc za odpovědi.
Tuto část můžu brát za vyřízenou.
Další věc, jaká mi není moc jasná...síťové připojení.
Do modemu přivádím internet z telefonní přípojky.
TC mám zapojenou do modemu ethernetovým kabelem.
TC mám propojenou ethernetovým kabelem s MACem.
A teď několik otázek:
Když mám TC propojenou s MACem eth. kabelem, znamená to, že při přesunu souborů z MACu na TC se soubory přesunují rychleji?
Přesun po kabelu má přednost před síťovým přenosem?
Co konkrétně znamená domácí síť? Vytvořil jsem si domácí síť a když se na ní připojím, všechno běží stejně jako když jsem připojený k wifi internetu přes modem. Jaký výhody má tedy domácí síť?
Omlouvám se za jednoduché otázky, ale jsem starší ročník a něco prostě jde mimo mně.

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od MichalM.Mac » 22 bře 2013 16:47

Pokud se Mac připojí do stejné síte pomocí dvou rozhraní (wi-fi a ethernet), použije to, které má výš v jejich seznamu (priorita).
Tento seznam je možné snadno upravit dle libosti v System Preferences -> Network -> zubaté kolečka v pod seznamem síťových adaptérů -> Set Service Order

Defaultně by mě tušim ethernet mít přednost přes wi-fi. Kabel vždy lepší než bezdrát (rychlost).
TC je poměrné slušná wi-fi krabička. Pokud taháš velké soubory po domácí síti, určitě doporučuju připojovat se k wi-fi vysílané TC (je-li dobrý signál). Na běžné internetění je to asi jedno, přes kterou wi-fi se do sítě připojíš. Jen pozor, aby nevysílaly na stejných kanálech (resp. kanálech blízko u sebe)

vision
Příspěvky: 12
Registrován: 21 bře 2013 08:21

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od vision » 23 bře 2013 19:53

Teď se vrátím zase k tomu zálohování.
Na TC sem zálohoval ext. disk a teď jsem spustil v TM zálohu MACu.
TM mi ale po chvíli píše: Time Machine nemůže dokončit zálohování. Zálohovací obraz disku..(cesta).... je již používán.
Znamená to, že TM musí mít čistou TC?

Mazlik
Příspěvky: 198
Registrován: 31 led 2013 09:30

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od Mazlik » 23 bře 2013 21:05

Ne jen Time Machine je problematický soft. Vyhledejte si zde na fóru Time Capsule nebo zálohování a určitě se dočtete řešení. Podle mne by jste udělal líp kdyby jste použil ten program co máte na zálohování těch externích disků i na zálohování a synchronizaci dat z Macu. A nebo tady pročítat fórum a hledat řešení.

vision
Příspěvky: 12
Registrován: 21 bře 2013 08:21

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od vision » 23 bře 2013 22:39

Ja se chci na TM vykašlat, ale nejde teď vůbec vymazat ten soubor .sparsebundle, který na TC zabírá místo.
Nejde to ani běžným smazáním, ani v diskové utilitě :(

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od tlacenka » 23 bře 2013 22:54


Mazlik
Příspěvky: 198
Registrován: 31 led 2013 09:30

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od Mazlik » 23 bře 2013 23:04

Vypněte Time machine na Macu odpojte Capsuli a zkuste restartovat Mac a pak zapojit Capsuli a smazat. Pokud by to nepomohlo tak ho vymažte přes win je to nejsnažší. Pokud tu možnost nemáte tak Airport utility a tam přeformátovat disk a pak znovu vše zálohovat od začátku. Určitě jsou i jiná řešení ale tohle je možná nejrychlejší.

Za sebe, taky jsem se s tím trápil pak jsem si nainstaloval Goodsync je sice placený ale je myslím trial verze k vyzkoušení a tam se dá synchronizovat vše se vším jak Mac a Win navzájem tak i ty vaše externí disky. Je tam spousta nastavení a je v češtině (větší část). Odkaz zde

http://www.goodsync.com/mac

vision
Příspěvky: 12
Registrován: 21 bře 2013 08:21

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od vision » 23 bře 2013 23:07

tlacenka píše:http://macforum.cz/viewtopic.php?f=1&t= ... 361#p21361

Tohle by nepomohlo?
To jsem už zkoušel a nepomohlo to. Mě se v zařízeních žádné zálohy neukážou.

vision
Příspěvky: 12
Registrován: 21 bře 2013 08:21

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od vision » 23 bře 2013 23:07

Mazlik píše:Vypněte Time machine na Macu odpojte Capsuli a zkuste restartovat Mac a pak zapojit Capsuli a smazat. Pokud by to nepomohlo tak ho vymažte přes win je to nejsnažší. Pokud tu možnost nemáte tak Airport utility a tam přeformátovat disk a pak znovu vše zálohovat od začátku. Určitě jsou i jiná řešení ale tohle je možná nejrychlejší.

Za sebe, taky jsem se s tím trápil pak jsem si nainstaloval Goodsync je sice placený ale je myslím trial verze k vyzkoušení a tam se dá synchronizovat vše se vším jak Mac a Win navzájem tak i ty vaše externí disky. Je tam spousta nastavení a je v češtině (větší část). Odkaz zde

http://www.goodsync.com/mac
Jdu to vyzkoušet.

vision
Příspěvky: 12
Registrován: 21 bře 2013 08:21

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od vision » 23 bře 2013 23:38

Tak jediné co pomohlo, bylo smazání disku v airportu.
Jen tam i po smazaní zůstalo 319MB dat, co nejsou nikde vidět.
To je normální?

Mazlik
Příspěvky: 198
Registrován: 31 led 2013 09:30

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od Mazlik » 23 bře 2013 23:40

Ano je.

vision
Příspěvky: 12
Registrován: 21 bře 2013 08:21

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od vision » 23 bře 2013 23:45

Mazlik píše:Ano je.
Sice jsem zálohoval zbytečně, ale přesto moc dík za pomoc.
TM používat už nebudu.
Mrknu ještě na ten Goodsync.

Mazlik
Příspěvky: 198
Registrován: 31 led 2013 09:30

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od Mazlik » 24 bře 2013 00:06

Vlastní zkušenost je k nezaplacení. Já to dělal na třikrát než jsem to vychytal.

Uživatelský avatar
Radka
Příspěvky: 26
Registrován: 09 srp 2012 05:35
Bydliště: Karlsbad

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od Radka » 24 bře 2013 20:34

[quote="vision"
Do modemu přivádím internet z telefonní přípojky.
.[/quote]

Do TC lze přímo napojit telefonní linku s ADSL? My máme nyní ADSL modem od O2 a z něho výstup do TC. Modem tedy není nutný?

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od MichalM.Mac » 24 bře 2013 23:14

TC neobsahuje žádný typ modemu -> modem nutný JE.

MICKI2701000
Příspěvky: 1771
Registrován: 11 čer 2013 10:43
Bydliště: Brno

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od MICKI2701000 » 21 črc 2013 11:56

Ahojte,
Presunuto z jineho vlakna snad se to hodi sem:
1. Budu mit TimeCapsuli 3 db, chci udelat cca 300 GB oddil na zalohu OS tj. jen primarni a zbytek mit jako druhou partition, kam dam videa, mp3 a kam muzu pristupovat i z windows, tj. naformatovano na NTFS?
a) Pry se Capsule nedoporucuje rozdelovat je to tak nebo jen nejaky kec?
b) Jak ji pak nastavim, abych az se prihlasim pod winama z jineho notasu videl toto nejlepe prez Wi-fi ajko dalsi disk, jde-li vubec?
2. Capsule bude na stole v obyvaku, nebude pripojena k siti resp. modemu, ktery je v predsini nemel bych ji tam kam dat modem mam pridelan na zdi, takze budu ji muset nastavit asi tak, aby se pripojila k Wi-fi sama, ale da se nejak zaheslovat abych pripadne kdyz budu chtit na disk pristoupit z winu musel zadat heslo, aby se mi pak kdokoli nedostal na muj disk kdyz bude jakoby pripojen nebo to bude jen v ramci te me site?)
iPhone 5S 64 GB
Mobile JuicePack
MBA 13 1,7 I5, 8 GB ram 512 SSD
3 TB TimeCapsule
Airport Express
LifeProof Nuud
Aftershokz Sportz M2 Headphones
Plantronics Voyager Legend Bluetooth

Uživatelský avatar
zmiy
Příspěvky: 302
Registrován: 31 črc 2012 09:36
Bydliště: internety

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od zmiy » 21 črc 2013 12:31

V tvém případě nevidím důvod, proč mít Time Capsuli, když její výhody prakticky vůbec nevyužiješ. A pokud chceš používat i Windows (asi z jiného počítače), tak je určitě lepší zvolit jiné řešení, které bude i myslím levnější.

MICKI2701000
Příspěvky: 1771
Registrován: 11 čer 2013 10:43
Bydliště: Brno

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od MICKI2701000 » 22 črc 2013 13:02

Ahoj,
Ja jednka na capsuli chci mit zalohu OS tj. tu prvotni, zbytek bych asi mel na ntfs aby na ne mohli pristupovat i z rodiny. Mohl bych koupit nejaky nas box, ktery je asi tkay bezdratovy, ale ten bych musel mit pripojen u modemu coz capsuli teoreticky nemusim ne, teda aspon co sem pochopil z jednoho popisu.
A zaloha se hodi, protoze ruzne experimentuju, takze tam udelam prvotni s tim veskerym nastavenim a pak treba este nejakou jinci novejsi takhel to mam i u win a zatim v poho.
iPhone 5S 64 GB
Mobile JuicePack
MBA 13 1,7 I5, 8 GB ram 512 SSD
3 TB TimeCapsule
Airport Express
LifeProof Nuud
Aftershokz Sportz M2 Headphones
Plantronics Voyager Legend Bluetooth

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od tlacenka » 22 črc 2013 13:08

musi byt na stejne siti tak jako tak.
k tem pokusum opatrne .)
co se tyka nasu, myslim si ze za stejne penize jako budete mit timecapsuli vam vice sluzeb nabidne synology.
otazkou samozrejme je, jestli je budete umet/potrebovat vyuzit.

Uživatelský avatar
Streeter
Příspěvky: 679
Registrován: 10 srp 2012 18:34
Bydliště: Pardubice/Brno

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od Streeter » 22 črc 2013 13:14

Je problém od modemu natáhnout kabel do obýváku? Tím se vyhnete jednak nutnosti nějak řešit nesmysli ohledně Wi-Fi a taky to určitě přispěje k rychlosti.

Jinak určitě bych dal přednost Synolgy před Capsulí. Pro přístup z Windows to není zrovna vhodné zařízení. A Synology NAS přes Time Machine dokáže zálohovat úplně stejně jako Capsule. Já nevidím v Time Capsuli vůbec žádnou výhodu, kdežto Synolgy jich má mnoho (namátkou multimediální server, poštovní server, tiskový server, download station pro stahování např z torrentů apod.). Navíc za cenu Time Capsule budete mít tak našlapaný NAS, že možná bude umět i létat.

MICKI2701000
Příspěvky: 1771
Registrován: 11 čer 2013 10:43
Bydliště: Brno

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od MICKI2701000 » 22 črc 2013 21:02

Ahoj,
OHledne kabelu bych ho musel tahnout podle koupelny z umakartu az do obyvaku, staci mi, ze se zabijim diky posranemu kabelu k Satelitu, ktery je veden z loznice do obyvaku. Ano mozna bych to mohl vest vedenim list, ale pry to esteticky nevypada hezky a ta ma na estetiku je jak vosa na pivo.
Jinak budu mit i iPhona, iPad, Maca, takze Capsule se mi jevi jako asi zatim jedine reseni.
iPhone 5S 64 GB
Mobile JuicePack
MBA 13 1,7 I5, 8 GB ram 512 SSD
3 TB TimeCapsule
Airport Express
LifeProof Nuud
Aftershokz Sportz M2 Headphones
Plantronics Voyager Legend Bluetooth

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od tlacenka » 22 črc 2013 21:17

wifina umakartem prostreli uplne v pohode.
kabel se da dat do listy, muzete ho "zasekat"dovnitr a pak to preplatovat, muzete ho tam jen protahnout, muzete ho dat vedle - moznosti je spousta. ano time capsule je jedine mozne reseni pro lidi, kteri jdou uzkym koridorem a nechteji videt za zed. Jinak synology toho za relativne stejne penize nabidne daleko vice, i kdyz se vam to nechce verit. a nezapomente, ze "it just works" uz davno neni pravda. a pokud ano, tak pouze tak, jak rika apple == tak jak jsme ti rekli to nastav a nezkousej cokoliv jineho.
zeptejte se vasi pani/zeny/pritelkyne co rika na ten synology - stejne bude nekde schovany... a sluzbami a komfortem pro koncoveho uzivatele nekde uplne jinde. nebo si kupte vsechno z jablecne staje, laborujte a pokusujte - jen nezapomente, ze jakmile se dostanete za hranice toho, s cim nekdo pocital v apple...tak muzete chtit sebevic, ale nebude to tak fungovat.
samozrejme nic proti time capsuli, ale jeji primarni ucel je (dle meho) nekde uplne jinde nez to, co hledate vy.
kupte si ji a budte spokojen, jen znovu opakuji, ze nikdo na foru vam pak nemusi nutne pomoci vyresit to, ze to chcete, aby to fungovalo tak, tak tak - neni to o neochote, ale o nemoznosti ze strany apple.
dobry kup a dobrou cenu :)

MICKI2701000
Příspěvky: 1771
Registrován: 11 čer 2013 10:43
Bydliště: Brno

Re: Time Capsule - dotazy

Příspěvek od MICKI2701000 » 23 črc 2013 10:18

Ahoj,
Uvidime az bude. v predsini bych musel pridelavat policku nad modem aby tam byla a abych se o kabely nezabijel, tam by zas pak nebyl prostor.
Uvidim co pude, kdyz neco nepude zeptam se, max zjistim, ze to nepude. Jine reseni nelze, ja to budu mit jako komplet jednu pomucku.
iPhone 5S 64 GB
Mobile JuicePack
MBA 13 1,7 I5, 8 GB ram 512 SSD
3 TB TimeCapsule
Airport Express
LifeProof Nuud
Aftershokz Sportz M2 Headphones
Plantronics Voyager Legend Bluetooth

Odpovědět