Několik začátečnických dotazů

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
Uživatelský avatar
Caanigia
Příspěvky: 432
Registrován: 03 srp 2012 00:08

Několik začátečnických dotazů

Příspěvek od Caanigia » 25 bře 2013 07:52

Zdravím,
měl bych pár otázek a nechci pro každý zakládat nové téma, tak to hodím do jednoho.
-----------------------------------------------------------------------------------------

1. Je možné změnit iCloud email? (např. z xxx@icloud.com na yyy@icloud.com) >> Vyřešeno!

2. Jak nastavím automatické spouštění aplikací po startu v minimalizovaném režimu, tedy pokud vůbec? Např. chci aby se mi při startu spustil Mail, ale nechci aby mi vyskočil hned přes celou obrazovku. >> Vyřešeno!

3. Vadí nějakým způsobem, že mám nonstop připojený iMac k TV přes HDMI? Nebo případně jaké jiné řešení zvolit, protože vlastně tímto, pokud nezrcadlím, přicházím o 2 aktivní rohy a když víc posunu myš ztratí se mi na další obrazovce. Ideální řešení by bylo zkrátka vyp/zap, a ještě ideálněji i se zvukem, ale to bych už chtěl moc :D >> Vyřešeno - HDMI nevadí, posunutím obrazovky přijdu jen o jeden aktivní roh!

4. Jak se vrátím, nebo nastavím vrácení o stranu zpět ve Finderu? Ve Snow Leopardu a na Touchpadu to šlo tuším třemi prsty do strany, v Mountain Lionovi a s Magic Mouse jsem na to ještě nepřišel. Naštěstí např. v Safari to funguje jedním prstem do strany, šlo by to i ve Finderu? >> Vyřešeno přes aplikaci Better Touch Tools

5. Když jsem na iMacu a mám třeba otevřených několik tabů v Safari a na jednom z nich Facebook a někdo mi třeba napíše tak mi to pípne, ale hned na to mi to pípne i na iPhone vedle mě. Na iMacu si to hned přectu, ale musím to odkliknout i na iPhone abych to neměl na ploše. Jde to nějak vypnout, ale zároveň aby mě to upozorňovalo když nejsem u počítače? >> Tohle asi nevyřeším, ale stejně jen to jen drobný detail

6. Lze zobrazit ve Finderu cestu k souboru jako to mají Windows? Občas mi aplikace otevře složku a já ani nevím kde je. A opačně, aplikace mi ukáže cestu k souboru, který vytváří, ale když po té cestě jdu, téměř nikdy ji nenajdu (např. User/Library/Application Support/aplikace/složka , ale už když otevřu Application Support tak tam vůbec tu aplikaci nemám). Také nemohu najít nic jako Program Files z Windows, abych se dostal ke složce aplikace. Mám za to, že ještě ve Snow Leopardovi jsem s tím neměl problém, tak snad to není nová featura ML. >> Cesta k souboru zobrazena - Vyřešeno!

7. Ve Snow Leopardovi Safari mělo okno něco jako Aktivity, nevím přesně, ale uplně jednoduše se přes to stahovali videa z úplně každý stránky bez dalšího programu. V ML toto u Safari nemůžu najít, čili videa nemůžu stahovat. Programů je na to spoustu, ale nedokážou stáhnout úplně všechno bez vyjímky. >> Vyřešeno - V nové verzi Safari to nejde!

-----------------------------------------------------------------------------------------
Kdokoliv bude mít k jakémukoli bodu co říci, budu mu velmi vděčný. ;)
Děkuji Všem!
Naposledy upravil(a) Caanigia dne 25 bře 2013 22:06, celkem upraveno 5 x.
Macbook Air mid 13
iPhone XS
Apple Watch 5
Airpods


† Macbook Air mid 09 † Mac Mini mid 10 † Macbook Pro mid 10 † iMac mid 11
† iPhone 3G, 4, 4s, 5, 5s, 6+, 6s, 7, X † iPad 1 † iPad Mini 2 † iPods † Time Capsule mid 13
† Watch 3, 4

Barberry.pha
Příspěvky: 564
Registrován: 09 říj 2012 14:58

Re: Několik začátečnických dotazů

Příspěvek od Barberry.pha » 25 bře 2013 08:03

K tomu bodu 6.
Ona není knihovna jako knihovna ;)

Otevřít ve Finderu v liště nahoře "Otevřít" a zmáčkni Alt, ukáže se ti složka Knihovna a tam najdeš co hledáš ;)


OT: a být tebou tak zruším tu kurzívu v prvním postu, přes Tapatalk se totiž nic nezobrazí a nevím kolik lidi si to pak bude chtít otvírat v Safari ...

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4643
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Několik začátečnických dotazů

Příspěvek od ra3662 » 25 bře 2013 08:39

K bodu 7.
Ne Safari od verze 6 již okno monitor aktivity neobsahuje a nelze tudíž jednoduše stahovat jak ve verzi 5.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Několik začátečnických dotazů

Příspěvek od tlacenka » 25 bře 2013 08:52

1) ano a ne :)
ten primarni (provazany s apple id ne), ale daji se k nemu udelat aliasy - muzete jich mit az 5, s tim, ze nesmi existovat (nesmi ho mit nikdo pred vami) = ten primarni muze byt petr.novak@icloud.com a vy si k nemu (pokud jiz nekdo nema) muzete udelat alias caanigia@icloud.com

2) tohle si myslim nijak "elegantne" vyresit nepujde... ja to resim tak, ze mam mail pripichnuty na jinou plochu (na konkretni, kde se pousti vzdy) = po startu se pusti (maximalizovane, ale ne full screen) a bezi na plose cislo 2 (priklad) a pak se jen prepnu do mailu kdyz potrebuju prepnutim na jinou plochu

3) nevim - aktivni rohy nepouzivam, nonstop pripojeny imac urcite nevadi

4) cmd a k tomu zmacknout tu klavesu [, pro pohyb zpet, da se nastavit na gesto pomoci better touch tool (jako gesto pro tu klavesovou zkratku)

5) vase pozadavky si trosku odporuji :)) nicmene (teoreticky) by to resit slo pres nejaky soft, ktery by resil podle gps/bluetooth/wifi vypinani a zapinani sluzeb, ale nic takoveho bych na iphonu necekal (a pokud ano, tak urcite s jailbreakem), ale mozna neco takoveho existuje a ja o tom nevim :)

6) zobrazeni / zobrazit radek s cestou vam nestaci ?

7) ale muzete ... jmenuje se to "vyvojar" menu a zapnete to pres terminal
tzn vypnete safari
pustte terminal
prekopirujte tam toto:

defaults write com.apple.Safari IncludeDebugMenu 1

dejte entr
zapnete safari
dejte menu vyvojar a zapnete si inpektor webu, pripadne zobrazit zdrojovy kod

edit: je lepsi ten inspektor poustet predtim, nez na stranku vlezete..
edit2: ale taky vas to nenecha stahnout vsechna videa....

edit3: k tomu bodu 6 - myslite to opravdu ve finderu, nebo jako open/save file dialog ? (udelejte screenshot :)

KaldaJ
Příspěvky: 265
Registrován: 27 led 2013 21:03

Re: Několik začátečnických dotazů

Příspěvek od KaldaJ » 25 bře 2013 10:05

tlacenka> Ad 7 jde to i bez terminálu - Předvolby - Pokročilé - Zobrazit v řádku nabídek nabídku Vývojář

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Několik začátečnických dotazů

Příspěvek od tlacenka » 25 bře 2013 10:22

aha...ja byl zvykly, ze drive to tam nebylo... (ta moznost), :)

Uživatelský avatar
Caanigia
Příspěvky: 432
Registrován: 03 srp 2012 00:08

Re: Několik začátečnických dotazů

Příspěvek od Caanigia » 25 bře 2013 17:31

Děkuju všem za reakce. Většina již vyřešena viz. edit příspěvku.

to tlacenka:
1. Apple ID mám vytvořené na xxxx@gmail.com , iCloud mi nabídl vytvoření emailu a já neuváženě zvolil xxxx@icloud.com, ale radši bych měl jméno.příjmení@icloud.com. Co jsem googlil, tak to nejspíš změnit nepůjde.
--------

k bodu 6.
jde mi o to, že aplikace mě odkáže někam do složky, ale já jí nenajdu. Nevím co znamená, že je knihovna a knihovna. S volbou s altem jsem se nikam nedostal. Přidávám screehshot:

Aplikace mi ukáže kam ukládá data - obr1

Jdu po cestě souboru, ale složku Library nevidím - obr2

Nakonec najdu složku Application Support, ale danou aplikaci tam nevidím - obr3
Přílohy
2013-03-25 05.27.50 pm.png
obr3
2013-03-25 05.27.19 pm.png
obr2
2013-03-25 05.26.30 pm.png
obr1
Naposledy upravil(a) Caanigia dne 27 srp 2013 23:39, celkem upraveno 1 x.
Macbook Air mid 13
iPhone XS
Apple Watch 5
Airpods


† Macbook Air mid 09 † Mac Mini mid 10 † Macbook Pro mid 10 † iMac mid 11
† iPhone 3G, 4, 4s, 5, 5s, 6+, 6s, 7, X † iPad 1 † iPad Mini 2 † iPods † Time Capsule mid 13
† Watch 3, 4

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Několik začátečnických dotazů

Příspěvek od tlacenka » 25 bře 2013 18:01

Ja jsem psal, ze to nejde zmenit, ale ze si k tomu caaniga@gmail.com muzete udelat alias
Tzn (pokud to jeste nikdo nema) udelate si alias jmeno.prijmeni@icloud.com. Tzn sice v mailu budete mit ten svuj na gmail(pripadne ten primarni icloud), ale kdokoliv vam posle mail na to jmenopdojmeni@icloud.com tak vam to prijde a pri odesilani si zvolite ze chcete odeslat jako od toho jmeno.prijmeni@icloud.com


Vy jste ale v jine knihovne-je knihovna systemu a uzivatele -tzn reseni bych videl tak, ze si zmenite ten adresar kam se to uklada(volba change folder), nebo muzete zapnout zobrazovani skrytych ve finderu(nedoporucuji), nebo si tu cestu zkopirovat a jit tam pres to go to menu finderu

Uživatelský avatar
Caanigia
Příspěvky: 432
Registrován: 03 srp 2012 00:08

Re: Několik začátečnických dotazů

Příspěvek od Caanigia » 25 bře 2013 18:17

jak zobrazím skryté složky ve Finderu?
Macbook Air mid 13
iPhone XS
Apple Watch 5
Airpods


† Macbook Air mid 09 † Mac Mini mid 10 † Macbook Pro mid 10 † iMac mid 11
† iPhone 3G, 4, 4s, 5, 5s, 6+, 6s, 7, X † iPad 1 † iPad Mini 2 † iPods † Time Capsule mid 13
† Watch 3, 4


Uživatelský avatar
Caanigia
Příspěvky: 432
Registrován: 03 srp 2012 00:08

Re: Několik začátečnických dotazů

Příspěvek od Caanigia » 25 bře 2013 18:53

Ježiš marja to je souborů :D
Tak jsem to radši vypnul a jak se v tom odkazovaným tématu píše, funguje to dobře i přes CMD+Shift+G.


Děkuji všem za pomoc
Macbook Air mid 13
iPhone XS
Apple Watch 5
Airpods


† Macbook Air mid 09 † Mac Mini mid 10 † Macbook Pro mid 10 † iMac mid 11
† iPhone 3G, 4, 4s, 5, 5s, 6+, 6s, 7, X † iPad 1 † iPad Mini 2 † iPods † Time Capsule mid 13
† Watch 3, 4

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Několik začátečnických dotazů

Příspěvek od tlacenka » 25 bře 2013 19:00

proto jsem rikal, ze to nedoporucuju zapinat :))

jinak ty aliasy se delaji nejrychleji (dle meho) pres icloud ucet ve webovem prohlizeci - vlezte tam, vlezte do mailu, dejte napravo to ozubene kolecko, preferences a tam je pak vlevo dole add alias ... no a lidem pak rozdate jen ten jmeno.prijmeni strudl icloud.com

Uživatelský avatar
Caanigia
Příspěvky: 432
Registrován: 03 srp 2012 00:08

Re: Několik začátečnických dotazů

Příspěvek od Caanigia » 25 bře 2013 19:03

Tak to je opravdu easy :) Paráda, funguje to jak jsem si představoval.
Macbook Air mid 13
iPhone XS
Apple Watch 5
Airpods


† Macbook Air mid 09 † Mac Mini mid 10 † Macbook Pro mid 10 † iMac mid 11
† iPhone 3G, 4, 4s, 5, 5s, 6+, 6s, 7, X † iPad 1 † iPad Mini 2 † iPods † Time Capsule mid 13
† Watch 3, 4

Uživatelský avatar
milouss
Příspěvky: 88
Registrován: 21 srp 2012 11:00

Re: Několik začátečnických dotazů

Příspěvek od milouss » 25 bře 2013 21:01

k bodu 2. Jak nastavím automatické spouštění aplikací po startu v minimalizovaném režimu, tedy pokud vůbec? Např. chci aby se mi při startu spustil Mail, ale nechci aby mi vyskočil hned přes celou obrazovku. >> Vyřešeno, nejde to!

Myslim, ze to jde, nastavim aplikaci - otevrit pri prihlaseni a ze ma byt minimalizovana nastavim v Predvolby systemu - Uzivatele a skupiny - Aktualni uzivatel - Prihlaseni - a zaskrtnu si to, co chci, aby bylo minimalizovane pri startu.

Uživatelský avatar
Caanigia
Příspěvky: 432
Registrován: 03 srp 2012 00:08

Re: Několik začátečnických dotazů

Příspěvek od Caanigia » 25 bře 2013 22:03

Fakt, že jo.
Funguje to, děkuju moc ;)
Macbook Air mid 13
iPhone XS
Apple Watch 5
Airpods


† Macbook Air mid 09 † Mac Mini mid 10 † Macbook Pro mid 10 † iMac mid 11
† iPhone 3G, 4, 4s, 5, 5s, 6+, 6s, 7, X † iPad 1 † iPad Mini 2 † iPods † Time Capsule mid 13
† Watch 3, 4

Odpovědět