Koupě iBook G4 mám/nemám

Tato sekce je určena všem začínajícím Apple uživatelům, kteří potřebují pomoc a nejsou si jistí, do které ze sekcí jejich dotaz přesně patří. Pokud se Vám nepodařilo pomocí vyhledávání najít řešení pro Váš problém, tak neváhejte a napište svůj dotaz právě sem. Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi.

Moderátoři: Alisczech, RadimSvidrnoch, emkei, MichalM.Mac, Streeter, Renik, zmiy, dandas

Odpovědět
Kobrovnik
Příspěvky: 7
Registrován: 01 dub 2013 20:24

Koupě iBook G4 mám/nemám

Příspěvek od Kobrovnik » 01 dub 2013 20:28

Ahoj chlapi,

potřeboval bych radu ohledně koupě iBook G4 - parametry:
Nejvyšší model PPC Procesoru G4 1,33GHz, maximum Ram 1GB, Vypalovačka DVD RW.
Grafika ATI Radeon 9200, 14,1" LCD- 1024x768, LAN, FireWire 400, 2xUSB 2.0, Displayport.
Velmi pěkný stav, LCD, panty, vše OK.
baterie 1hod. Originální nabíječka s barevnou indikací nabíjení a nabití.
Mac OS X 10.5.1 Leopard, Office, Firefox, Skype, VLC, Kodeky DivX, iTunes, atd.

Mám v plánu začít s Mac OS X a nepotřebuju hned vlítnout na ProBook apod. Jde spíše se seznámit s prostředím, surfování po netu, využití s mým iP 5 a tak nějak zapadnout do rodiny apple ;-)

Díky za rady.

Steel13
Příspěvky: 38
Registrován: 15 bře 2013 19:58

Re: Koupě iBook G4 mám/nemám

Příspěvek od Steel13 » 01 dub 2013 20:40

Dle mého názoru to jsou vyhozené peníze :)

KaldaJ
Příspěvky: 265
Registrován: 27 led 2013 21:03

Re: Koupě iBook G4 mám/nemám

Příspěvek od KaldaJ » 01 dub 2013 21:05

Mac OS X 10.5 je už relativně starý... Abyste pořádně využil spojení např. přes iCloud, potřebujete alespoň 10.7.2...
Spousta aktuálních Mac aplikací Vám na takhle staré verzi nepůjde (viz. zde i několikrát řešená témata, co tam ještě jde spustit) - hlavně proto, že velká část appek je dnes už jen na Intel procesory...

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě iBook G4 mám/nemám

Příspěvek od MichalM.Mac » 01 dub 2013 21:32

Jen to surfování na moderních webech bude na géčtverce dosti velké utrpení.
Loni jsem pár měsíců fungoval přesně s timhle iBookem a radši jsem vždy sáhnul po iphonu téměř na jakoukoliv činnost (kromě psaní kódu/dokumentů).
Naposledy upravil(a) MichalM.Mac dne 02 dub 2013 10:38, celkem upraveno 1 x.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Koupě iBook G4 mám/nemám

Příspěvek od tlacenka » 02 dub 2013 05:09

Jen dodam, ze k tomu vyuziti G4 a iphone 5 - pujde to maximalne vyuzit jako podlozka (jedno pod druhe a naopak;) - icloud na tom nespustite, nove itunes na to nedostanete = veskera synchronizace, zalohovani (ve spojeni s tou g4) zadna - budou to dve naprosto samostatna zarizeni, ktera budou mit spolecne jen logo jablka - bohuzel. Jinak ty weby nektere pujdou, ale na flash zapomente. Na zaklady poznani os to staci, ale zase to berte tak, ze se spousta veci zmenila - je to jako kdyz vlezete dostareho auta - date sytic, otocite klikou a pojedete - ridit se naucite, ale v okamziku, kdy si koupite jakykoliv 2,3 roky starsi model to bude nekde uplne jinde (ale porad je to auto...) - mate tam omezeni jak sw (ukoncena podpora platformy powerpc) tak hw (nic novejsiho na to nedostanete).
Dle meho vam vice pomuze mac mini, nebo starsi macbook (cca od roku 2009, pripadne hlinikovy model 2008)- na todostanete nejnovejsi os a bude to fungovat relativne dlouho.

Kobrovnik
Příspěvky: 7
Registrován: 01 dub 2013 20:24

Re: Koupě iBook G4 mám/nemám

Příspěvek od Kobrovnik » 02 dub 2013 15:41

Děkuju moc za pomoc, koupi jsem odložil a začnu šetřit ;-)

SobikSaabik
Příspěvky: 205
Registrován: 03 zář 2012 12:52

Re: Koupě iBook G4 mám/nemám

Příspěvek od SobikSaabik » 02 dub 2013 17:35

PowerPC je dneska už dobrý jen na to být druhej počítač, pro zábavu. Ale jako hlavní počítač bych ho už opravdu používat nechtěl a to ani 2,5GHz G5 a to hlavně kvůli softwarové nepodpoře.
O pár tisíc víc pořídíš už MacBook Pro, na kterej dostneš nejnovější OSX.

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Koupě iBook G4 mám/nemám

Příspěvek od Sandra » 04 dub 2013 18:37

Já používám Powerbok G4 dodnes, protože na některé věci dodnes v pohodě stačí. Ale jako hlavní počítač ho nepovažuju za vhodný.
Zrovna tak máme doma Power Mac G5 Early 2005 dual 2.3 GHz, 8 GB RAM, Radeon X850 a 2x 750 GB HDD. Tento počítač je rychlejší než můj aktuální Macbook Pro 2011, ale díky architektuře PowerPC se na něm už moc dělat nedá, poslední verze OS X je 10.5.8 a software prostě není...

Takže jako výlet do historie je to rozhodně fajn věc, protože jde o spolehlivé a kvalitní stroje a pokud ho seženete za rozumnou cenu, není nerozumné ho koupit, ale spíše jako hračku nebo na seznámení s OS X, na seriózní práci to už dnes opravdu není.

SobikSaabik
Příspěvky: 205
Registrován: 03 zář 2012 12:52

Re: Koupě iBook G4 mám/nemám

Příspěvek od SobikSaabik » 04 dub 2013 20:55

Sandra píše: Takže jako výlet do historie je to rozhodně fajn věc, protože jde o spolehlivé a kvalitní stroje a pokud ho seženete za rozumnou cenu, není nerozumné ho koupit, ale spíše jako hračku nebo na seznámení s OS X, na seriózní práci to už dnes opravdu není.
Plně souhlasím. G5 doma mám také a stále jí používám, mám u ní 23'' Cinema Display ( plastovej průhlednej full HD ) a ještě nějakej 20'' Samsung a je to dodnes výbornej stroj na úpravu fotek v Lightroom 2 a Photoshop CS3 a to hlavně díky skvělému Cinema Displayi připojenému přes ADC ( do ničeho novějšího ho nezapojím, leda přes stovku redukcí... )

Jinak PPC Macy a ještě i starší 68k u mě doma stále běží, každý má svoje využití, už jen třeba kvůli softwaru, který běží jen pod OS9. A třeba na nějaký oldschool hry :))

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Koupě iBook G4 mám/nemám

Příspěvek od Sandra » 04 dub 2013 21:08

No, když jsme u toho, koupila bych ještě jeden Powerbook G4, nejlépe 12", možná bych pouvažovala nad 15" do sbírky. Samozřejmě plně funkční. Mám tyto stroje ráda. Pokud někdo máte nabídku, napište mi SZ a určitě se nějak domluvíme :-)

Odpovědět