Kontrola pravopisu v Pages

Používáte Mac, iPad či iPhone pro kancelářskou práci? Potřebujete pomoct? Zde je to pravé místo

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Carlooser, ondrejsotek, lukas5

Odpovědět
Faramir

Kontrola pravopisu v Pages

Příspěvek od Faramir » 01 srp 2012 00:39

Začal jsem používat Pages jako textový editor a mám problém, nefunguje mi kontrola pravopisu, všechny slova mám červeně podtržené. Mám samozřejmě nainstalovanou českou kontrolu pravopisu a v nastavení ji mám vybranou, ale Pages to zřejmě neumí použít. Poradíte, prosím, jak pages donutit ji používat? V jiných programech totiž normálně funguje, včetně Wordu z Office 2011.
Děkuji.

Uživatelský avatar
pheek
Příspěvky: 465
Registrován: 01 srp 2012 07:53
Bydliště: Olomoucký kraj

Re: Kontrola pravopisu v Pages

Příspěvek od pheek » 01 srp 2012 07:55

Ahoj, vyzkoušet toto, mě to fungovalo http://superapple.cz/2009/03/jak-psat-v ... pravopisu/

Faramir

Re: Kontrola pravopisu v Pages

Příspěvek od Faramir » 01 srp 2012 09:20

Sice poněkud krkolomné, ale funguje to, děkuji. Jenže nový soubor musím vytvářet přes mnou vytvořenou šablonu a ve starých dokumentech musím ručně nastavit jazyk... To teda zlatý Office, tohle Apple moc nevychytal...

Uživatelský avatar
pheek
Příspěvky: 465
Registrován: 01 srp 2012 07:53
Bydliště: Olomoucký kraj

Re: Kontrola pravopisu v Pages

Příspěvek od pheek » 01 srp 2012 14:48

jo krkolomné to je, a propo, jak jseš spokojený s iWorks s porovnáním s jinými, jako třeba OO, LO, MS Office atd... Kdyby si se znovu rozhodoval, koupil by jsi iWorks? Já do teď používal LibreOffice a přemýšlím že to posunu někam dál takže pokukuji po MS Office a nebo iWorks.

Faramir

Re: Kontrola pravopisu v Pages

Příspěvek od Faramir » 02 srp 2012 13:41

No, doufám, že tím neporuším pravidla, ale já posledního půl roku používal warez verzi MS Office 2011 a iWorks a rozhodoval jsem se, který z nich koupit. MS Office je hodně drahý, iWorks je také drahý, ale ne tolik. Nakonec jsem se kvůli ceně rozhodl pro iWorks, ale pravda je, že kdyby ty dva balíky stály stejně, neváhám ani vteřinu a jdu do MS Office. Ale pravda je, že MS může za Office chtít víc, protože je lepší, jenže na domácí použití stačí klidně i ten Libre Office, kdo potřebuje opravdu kvalitní kancelář, koupí MS Office a ostatní sáhnou po iWorks. Není to špatný balík, ale v porovnání s MS Office poněkud chudý a některé věci v něm nefungují (hlavně v tabulkách). Navíc mi neustále nutí svůj formát a já bych chtěl defaultně ukládat do MS formátu. A nakonec to faux pas s kontrolou pravopisu...

Uživatelský avatar
pheek
Příspěvky: 465
Registrován: 01 srp 2012 07:53
Bydliště: Olomoucký kraj

Re: Kontrola pravopisu v Pages

Příspěvek od pheek » 02 srp 2012 16:39

Díky za info. Tady je návod, nevím zda bude ještě fungovat, jak donutit pages ukládat v doc. http://superapple.cz/2009/11/jak-povoli ... c-v-pages/
A jaká je teď podpora iCloudu v iWorks? Dá se s tím normálně pracovat?

Faramir

Re: Kontrola pravopisu v Pages

Příspěvek od Faramir » 02 srp 2012 16:47

Děkuji, snad to bude fungovat i s DOCX a že to půjde i s Numbers.
Podpora iCloud v iWorks je a funguje, zkoušel jsem to, vytvořil jsem si v Pages dokument, uložil do iCloud, otevřel v Pages v iPadu, přidal nějaké věci, uložil a v Pages v OS X mám aktuální verzi. To je bezva věc. Ale jsem paranoidní a tudíž to nepoužívám :-)

edit: Tak mi to nefunguje :-( Zřejmě došlo od té doby k nějaké změně v iWorks (mám poslední aktualizaci). No, tak holt pro sebe budu používat nativní formát a ostatním to budu muset exportovat, ale je to otravné...
Ostatně i ta kontrola pravopisu funguje divně. Když vytvořím nový soubor z té šablony, kontrola českého pravopisu funguje. Když otevřu jakýkoliv jiný už vytvořený soubor, kontrola pravopisu nefunguje, všechno je červené. Je nutné označit celý text a změnit jazyk na češtinu...

jirikas
Příspěvky: 5
Registrován: 03 srp 2012 14:59

Re: Kontrola pravopisu v Pages

Příspěvek od jirikas » 03 srp 2012 15:10

Faramir píše: iWorks je také drahý, ale ne tolik. Nakonec jsem se kvůli ceně rozhodl pro iWorks, ale pravda je, že kdyby ty dva balíky stály stejně, neváhám ani vteřinu a jdu do MS Office. Ale pravda je, že MS může za Office chtít víc, protože je lepší, . A nakonec to faux pas s kontrolou pravopisu...
1.Jak že je iWorks drahý? pages keynote i numbers stojí káždá aplikace 400 kč cca
2.MS office je lepší? V čem proboha - uznám že excel je výrazně lepší než numbers ale psát něco v pages je pohoda psát něco ve wordu je za trest to si dělá co chce i když s textem to ještě jde ale jak si začneš hrát s obrázkama tak to je běs. T Keynote vs powerpoin to neni jiná soutěž ani jiná liga keynote je úplně jiný sport :)
3. a kontrola pravopisu nefunguje v iworksu only ale když si nainstaluješ ten slovník tak jde úplně všude.
BTW sem dlouholetej oknař a Macbooka mám 4 měsíce
add pokud si nainstaluješ tu kontrolu tak ti to dělá jen u novejch dokumentů

Faramir

Re: Kontrola pravopisu v Pages

Příspěvek od Faramir » 03 srp 2012 15:25

jirikas píše:1.Jak že je iWorks drahý? pages keynote i numbers stojí káždá aplikace 400 kč cca
2.MS office je lepší? V čem proboha - uznám že excel je výrazně lepší než numbers ale psát něco v pages je pohoda psát něco ve wordu je za trest to si dělá co chce i když s textem to ještě jde ale jak si začneš hrát s obrázkama tak to je běs. T Keynote vs powerpoin to neni jiná soutěž ani jiná liga keynote je úplně jiný sport :)
3. a kontrola pravopisu nefunguje v iworksu only ale když si nainstaluješ ten slovník tak jde úplně všude.
BTW sem dlouholetej oknař a Macbooka mám 4 měsíce
add pokud si nainstaluješ tu kontrolu tak ti to dělá jen u novejch dokumentů
1. Ano, je drahý, celý balík vyjde na $60 USD. Na druhou stranu, je to výrazně méně než MS Office, ale za ty peníze také dostanu méně schopností.
2. Ano, MS Office je lepší, objektivně. Pro člověka, který s textem dělá jen doma nebo občas, stačí Pages (nebo klidně i OO/LO zadarmo), ale když někdo píše denně, je Word jasná volba. Excel je celkově nejlepší tabulkový editor, ten prostě konkurenci nemá a Numbers je proti němu dětská flintička v porovnání s Kalašnikovem. Keynote a PowerPoint se dokáží zastoupit, ale opět, PowerPoint je lepší.
3. Ano, funguje všude, s výjimkou iWorks. To je to, co řeším, že mám nainstalovanou českou kontrolu pravopisu a v iWorks nefunguje, což je prostě špatně, v MS Office funguje, stačí ji jen zapnout.

Je to vidět, typický konvertita (nic ve zlém). Já jedu na OS X 7 měsíců a i když se mi hodně líbí, jsem realista a vnímám i nevýhody a chyby. Většinu problémů jsem eliminoval, ale je tu pár věcí, které mi stále vadí, jako třeba ta kontrola českého pravopisu, nepoužitelný fullscreen v režimu více monitorů, mizerná správa RAM a další věci. To ovšem nic nemění na faktu, že se mi OS X líbí a Windows mám jen kvůli hraní her. Nicméně nejsem ta ovce, ze které si windowsáci dělají legraci, ta, co nevidí chyby a považuje je naopak za výhody jen proto, že je to od Applu. Já mám určité požadavky, většinu z nich mi Apple splňuje, některé ne. Proto jsem napsal na support (a ne jednou), co se mi nelíbí a co bych uvítal a věřím, že se dočkám nápravy.
Rozhodně ale nepatřím mezi ty, co dští oheň a síru na Microsoft jen proto, že je to zrovna v módě.

Uživatelský avatar
pheek
Příspěvky: 465
Registrován: 01 srp 2012 07:53
Bydliště: Olomoucký kraj

Re: Kontrola pravopisu v Pages

Příspěvek od pheek » 04 srp 2012 11:24

Tak teď vůbec nevím co koupit, nejsem žádný pisálek, ale rád bych vlastnil kvalitní nástroj.

jirikas
Příspěvky: 5
Registrován: 03 srp 2012 14:59

Re: Kontrola pravopisu v Pages

Příspěvek od jirikas » 04 srp 2012 18:05

Klidně za to ty 400 dej. Krásně se v tom píše vše co potřebuješ je tam kde má být je to intuitivní - mně funguje i kontrola pravopisu - asi jinej gang :)
Jediný problém je že pokud máš staré dokumenty napsané před instalaci slovníku tak to na ně nefunguje zpětně.
A tvrzení že ve wordu se píše líp? no coment

Faramir

Re: Kontrola pravopisu v Pages

Příspěvek od Faramir » 05 srp 2012 16:26

pheek píše:Tak teď vůbec nevím co koupit, nejsem žádný pisálek, ale rád bych vlastnil kvalitní nástroj.
iWorks je kvalitní nástroj, ale neumí toho tolik jako MS Office. Píše se pochopitelně v obojím stejně, ale MS Office má víc možností úprav textu a je pohodlnější na ovládání, navíc česká kontrola pravopisu v něm funguje bez problémů i na staré dokumenty + nativní kompatibilita s Microsoftím formátem je také výhoda. Nezkazíš nic ani jedním, oboje jsou kvalitní nástroje. Jestli pro tebe není důležitá cena, jdi do MS Office, protože za své peníze dostaneš to nejlepší co existuje. Jestli je cena důležitá, jdi do iWorks, protože dostaneš i tak kvalitní nástroj. A nebo nekupuj nic, stáhni si LibreOffice, které ti splní stejnou službu jako iWorks, ale jsou zdarma.

Tomas
Příspěvky: 88
Registrován: 31 črc 2012 17:11

Re: Kontrola pravopisu v Pages

Příspěvek od Tomas » 20 srp 2012 12:35

da sa docielit nejak, aby pages nerozhadzovalo text z wordovskych dokumentov? asi nie, co..

brco
Příspěvky: 22
Registrován: 30 črc 2012 17:55

Re: Kontrola pravopisu v Pages

Příspěvek od brco » 20 srp 2012 13:35

To je tazke. S tymto bojujem uz roky, od kedy pouzivam iWork. Aj export z Pages do MS nie je vzdy 100%, preto, ak sa da, publikujem do PDF.
Macbook 2015

Odpovědět