Mail

Používáte Mac, iPad či iPhone pro kancelářskou práci? Potřebujete pomoct? Zde je to pravé místo

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Carlooser, ondrejsotek, lukas5

Odpovědět
marttinn
Příspěvky: 7
Registrován: 15 kvě 2018 08:26

Mail

Příspěvek od marttinn » 15 kvě 2018 08:35

Dobrý den,

mám několik dotazů k aplikaci mail jak na iphone tak na MACu, na googlu jsem to nikde nenašel. Jde nastavit aby po stažení emailu do aplikace mail se email na původním serveru smazal (kvůli velikosti schránky poskytovatele). Například stáhnu email z gmailu a chci aby se mi na gmailu smazal a zůstal pouze v aplikaci mail (jak na iphonu tak na macu). Dále mě zajímá kam se emaili v macu ukládají jestli na iCloud nebo do nějáké složky a jestli jde popřípadě nastavit aby se ukládali na iClou, aby v pípadě, že odejde MAC, tak nepřijdu o všechny emaily. Mají tyto problémy řešení? Děkuji za jakoukoliv odpověď.

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Mail

Příspěvek od Mironet » 15 kvě 2018 09:02

To je dost kruhová logika. Chcete mazat maily na serveru kvůli místu a zároveň je nahrávat na jiný server, aby byly zálohované. Takhle bych řekl, že nejjednodušším řešením by bylo změnit providera mailu, příp. si připlatit za větší prostor na serveru a máte vyřešeno.

O jakého poskytovatele se jedná? V dnešní době, kdy téměř každý freemail nabízí v reálných podmínkách v podstatě neomezenou kapacitu, si můžu hlavu ukroutit nad tím, když někomu nedojde mail, protože má plnou schránku, anebo maže vlastní doručenou poštu, aby si uvolnil prostor ve schránce, a pak nemůže dohledat měsíc staré důležité maily.

Jinak, pokud byste na tom trval, tak jak jste to tu popsal, asi by to šlo takto: Nastavit účet jako POP, nikoli IMAP. Pak se v nastavení objeví možnost po stažení smazat zprávu ze serveru. Pošta by vám ale chodila jen na jedno zařízení. Pro správu pošty na více zařízeních je nutný IMAP, který tuto možost smazání z logiky věci nenabízí. (Jak by server věděl na kolik zařízení si chcete mail prohlížet?)

Ohledně zálohy, asi by šlo celou složku, kde je Mail instalovaný zahrnout do zálohy na Cloud, ale opět je to dost neelegantní řešení.

marttinn
Příspěvky: 7
Registrován: 15 kvě 2018 08:26

Re: Mail

Příspěvek od marttinn » 15 kvě 2018 11:15

Používáme firemní email, který běží na serveru wedosu, bohužel já nemůžu mluvit do velikosti chránky a zaplacení většího prostoru, to má na starost někdo jiný. Pokud bych stahoval email pomocí POP 3 a na serveru je mazal nšlo by je do jiných zařízení a reálném čase upravovat a přenášet právě pomocí icloudu?

Anndy
Příspěvky: 173
Registrován: 18 zář 2012 12:07

Re: Mail

Příspěvek od Anndy » 15 kvě 2018 12:19

Záleží ešte aj na tom, či chceš mail čítať na viacerých zariadeniach a všade mat rovnaký stav. To by si ale potom odporovalo - ale trochu by sa to dalo.

Ale asi jediné riešenie je prejsť na pop3, ako ti bolo doporučené. Tým sa automaticky mail prenáša so serveru na klienta (ak nezastavíš v klientovi “nechávať kópiu na serveri”).
A potom si robiť (Napr aj kompletnú) zálohu macu niekde - sieťový disk, alebo externý disk, atď.

Myslím, že s IMAP protokolom to nejde. Resp v nastavenia účtu je možné si nastaviť (podľa podpory IMAP-u serverom a/lebo mailovým klientom) kedy sa majú zpravy zo servera mazať. Ale obvykle je tam iba nastavenie - že keď zmažeš lokálne - zmaže sa aj na serveri.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Mail

Příspěvek od ra3662 » 15 kvě 2018 12:29

A nebo úplně přes koleno.
POP3 stahovat a mazat ze serveru a zároveň pravidlo na přeposílaní jinam na IMAP účet a ten se již může obsluhovat dle libosti.
Docílím toho že na firemním serveru nic nezabírám a POP3 je vlastně neomezeně velký. Záleží zda využiji velikost svého počítače nebo velikost třeba seznamu.

marttinn
Příspěvky: 7
Registrován: 15 kvě 2018 08:26

Re: Mail

Příspěvek od marttinn » 15 kvě 2018 12:41

Přesně tak, IMAP by to nešlo, nicméně pokud bych to stahoval přes POP 3, slo by to ukládat do složky na iCloudu a tím pádem by to jelo také ve všech zařízeních, protože by si to například iphone stahoval z icloudu? Zaroveň by mi to nezabíralo kapacitu na wedosu (tam by emailu už byli smazané) a kapacitu by to ubíralo pouze na icloudu což mi nevadí ten je velký, mám 50GB, za to co firmení email má 500 MB. Jinak jsem zjišťoval jak to má wedost a mají k jedné doméně 5 GB pro všechny emailové schránky firmy, za každých další 5 GB se platí 30 Kč/měsíc což mi přijde v porovnání s iCloudem dost drahé na tož že je to pouze na emaily.

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Mail

Příspěvek od Mironet » 15 kvě 2018 12:51

Jen tak z logiky věci: Pokud jsem ve firmě a někdo je tam zodpovědný za správu IT, já dělám jen svojí práci a dané firemní nastavení mě v tom omezuje, asi bych nejdřív šel za někým zodpovědným a snažil se to řešit tam. Ale neznám samozřejmě poměry ve firmě...

Ještě jedna myšlenka: Gmail umí přes svoje rozhraní ovládat i jiné schránky. Možná jde přímo tam nastavit tu firemní schránku s tím pravidlem, že by se maily stahovaly do Gmailu a autom. mazaly na původním serveru. Ale jen spekuluji, nikdy jsem to tak nepoužíval.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Mail

Příspěvek od rony » 15 kvě 2018 12:58

tak sprav toto, co hovori mironet.

schranku z toho wedosu zakonfiguruj do gmailu. Nech ti gmail vyzobava maily zo servra wedosu. Ty si v zariadeniach nakonfiguruj klasicky (imap) google mailu. Tym padom mozes nadobro zabudnut na mailbox z wedosu.

Aby si mohol samozrejme komunikovat pod firemnym emailom (ako odosielatel), to chce trosku studovat nastavenia gmailu (ver, ze to ide, robim to takto). Takze dokazes z jedneho mailboxu gmailu obsluhovat xxx roznych veci (ak mi niekto napise na jeden mail, pri reply som ako odosielatel pod tymto mailom ale ak na iny, tak pod tym inym - napises mi na firemnu adresu, moja odpoved je pod firemnou...).

A potom by si mohol s firmou zacat premyslat nad tym, ze mate praveke pop3 mailboxy a ze mozno... existuju komfortne firemne mailboxy, napr. kupis si trebars od googlu firemne riesenie emailu, takze navonok budete posobit ako s vlaastnym postovym systemom ale realne posta bude na cloude. Vy si vo firme kazdy nahodite co chcete, jeden outlook, druhy cez web, dalsi aj to aj to...
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

marttinn
Příspěvky: 7
Registrován: 15 kvě 2018 08:26

Re: Mail

Příspěvek od marttinn » 15 kvě 2018 13:26

ra3662 píše:A nebo úplně přes koleno.
POP3 stahovat a mazat ze serveru a zároveň pravidlo na přeposílaní jinam na IMAP účet a ten se již může obsluhovat dle libosti.
Docílím toho že na firemním serveru nic nezabírám a POP3 je vlastně neomezeně velký. Záleží zda využiji velikost svého počítače nebo velikost třeba seznamu.

To už mě taky napadlo, je tam ale problém s aktualizací. Dám příkald pokud bych stahoval z firemního emailu přes POP 3 emaily do gmailu a na wedosu je mazal s tím že do aplikace mail v Macu bych je následně stahoval přes IMAP. Tak by vše fungovalo, ale problém by nastal ve chvíli kdy dostanu pracovní email, který si budu potřebovat hned přečíst, stisknu tlačítko aktulizovat poštu a stáhnou se mi emaili z gmailu, nicméně na gmailu z wedosu nebudou ještě staženy, protože aktualize bude probíhat řekněme jendou za hodinu. Musel bych se tedy přihlásit do gmailu a tak také kliknout aktulizovat (stáhnout emaily). Ale asi to bude nejlepší řešení.

marttinn
Příspěvky: 7
Registrován: 15 kvě 2018 08:26

Re: Mail

Příspěvek od marttinn » 15 kvě 2018 13:31

rony píše:tak sprav toto, co hovori mironet.

schranku z toho wedosu zakonfiguruj do gmailu. Nech ti gmail vyzobava maily zo servra wedosu. Ty si v zariadeniach nakonfiguruj klasicky (imap) google mailu. Tym padom mozes nadobro zabudnut na mailbox z wedosu.

Aby si mohol samozrejme komunikovat pod firemnym emailom (ako odosielatel), to chce trosku studovat nastavenia gmailu (ver, ze to ide, robim to takto). Takze dokazes z jedneho mailboxu gmailu obsluhovat xxx roznych veci (ak mi niekto napise na jeden mail, pri reply som ako odosielatel pod tymto mailom ale ak na iny, tak pod tym inym - napises mi na firemnu adresu, moja odpoved je pod firemnou...).

A potom by si mohol s firmou zacat premyslat nad tym, ze mate praveke pop3 mailboxy a ze mozno... existuju komfortne firemne mailboxy, napr. kupis si trebars od googlu firemne riesenie emailu, takze navonok budete posobit ako s vlaastnym postovym systemom ale realne posta bude na cloude. Vy si vo firme kazdy nahodite co chcete, jeden outlook, druhy cez web, dalsi aj to aj to...

Děkuji za info, takto to dnes používám, není to složité nastavit, ale chtěl jsem to celé převést na mail od applu, nicméně je tam problém s tou aktualizací viz můj předchozí email. Jak funguje to firemní řešení od googlu? To můžu mít webovky na wedosu a firemní email se stejnou doménou na googlu?

Anndy
Příspěvky: 173
Registrován: 18 zář 2012 12:07

Re: Mail

Příspěvek od Anndy » 15 kvě 2018 14:39

Pop3 a viacero zariadení.
Da sa to riešiť.
Napr na mobile si zakliknem možnosť, nechať kópiu mailu na serveri.
A na PC nie.

Čiže ak stiahnem mail prvý krát iba mobilom - viem ho ešte stiahnuť aj do PC. (Opačne nie).
Nie je to bohvie čo- ale dá sa fungovať s tým.
Aj to riešenie cez Google je použiteľné a dobré.

Ešte môže byť problém s mailom - vlastník firmy nechce možno aby maily chodil cez Gmail / Google.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Mail

Příspěvek od ra3662 » 15 kvě 2018 14:54

marttinn píše:ale problém by nastal ve chvíli kdy dostanu pracovní email, který si budu potřebovat hned přečíst
Tak nespoléhat na jiné a stahovat si to do počítače a tam se dá nastavit stahování nové pošty třeba každou minutu.
U sebe mám POP a přeposílám na IMAP. Asi by to chtělo otestovat, ale nevidím problém.

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Mail

Příspěvek od Honza.Mac » 15 kvě 2018 15:21

Na všem mobilním mám IMAP (iPady a iPhony), na MacBooku POP3 s nastavením “po 14 dnech smaž ze serveru”.
Jen dodám že kvůli 6ti exchange účtům (firemní) používám Outlook jak na mobilních zařízeních tak na MacBoocích. Předpokládám že na Mail app to půjde nastavit totožně.
Přeposílání e-mailů z firmy ven je u mě nežádoucí (tajná data).
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

marttinn
Příspěvky: 7
Registrován: 15 kvě 2018 08:26

Re: Mail

Příspěvek od marttinn » 15 kvě 2018 19:13

Honza.Mac píše:Na všem mobilním mám IMAP (iPady a iPhony), na MacBooku POP3 s nastavením “po 14 dnech smaž ze serveru”.
Jen dodám že kvůli 6ti exchange účtům (firemní) používám Outlook jak na mobilních zařízeních tak na MacBoocích. Předpokládám že na Mail app to půjde nastavit totožně.
Přeposílání e-mailů z firmy ven je u mě nežádoucí (tajná data).
Tohle by mohlo být asi nejlepší řešení, čistě teoreticky ty emaily v mobilu fakt už po 14 dnech nepotřbeuji, jde nastavit i delší časový úsek? A jak pak řešíš zálohu těch emailů? Pokud je totiž stáhneš do macu a na serveru se ti po 14 dnech smažou tak je máš pouze v Macu a když ti odejde Mac tak o ně přijdeš, máš to něják zálohované na cloud?

Anndy
Příspěvky: 173
Registrován: 18 zář 2012 12:07

Re: Mail

Příspěvek od Anndy » 15 kvě 2018 20:05

A mac si normálne nezálohuješ? S tým sa to zálohuje všetko - aj maily.

marttinn
Příspěvky: 7
Registrován: 15 kvě 2018 08:26

Re: Mail

Příspěvek od marttinn » 16 kvě 2018 07:32

Mac nezálohuji, veškeré pracovní věci a důležité složky mám zálohované v reálném čase na cloud.

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Mail

Příspěvek od Honza.Mac » 16 kvě 2018 09:33

Ano dá se nastavit i delší čas, ne jen 14 dní.
Stažené e-maily z MacBooku zálohuji pomocí Acronis True Image, ale pokud člověk zálohuje systém pomocí Time Machine na externí disk má zálohované i e-maily.
Nemohu posoudit zálohy na iCloud, jejich konzistenci, iCloud už léta nepoužívám (fotky, kontakty, dokumenty a.j. mám jinde) jediné co poslední dobou testuji na iCloudu jsou smsky a iBooks.
Acronis používám pro zálohy proto, že vše ukládá do jednoho souboru, podporuje šifrování a je méně náročný jako TM.
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

TheMadEye
Příspěvky: 3
Registrován: 26 lis 2018 13:42

Re: Mail

Příspěvek od TheMadEye » 26 lis 2018 14:23

několik věcí zde:
Chcete odstranit e-maily dříve, než budou uloženy do vašeho systému. POP přístup s odstraněním po archivaci
chcete-li získat přístup k e-mailům prostřednictvím jiného zařízení: je to možné pouze v případě, že e-mail zůstane i po předchozím případě: Přístup POP s kopií na serveru.
Konečné nastavení by mělo být: povolení IMAP a POP serveru povoleno společně. IPad bude mít přístup k vašim e-mailům prostřednictvím serveru IMAP a bude to nejdříve.
Mac přistupuje k e-mailům přes server POP, po kterém jsou e-maily odstraněny ze serveru. pokud Mac přijde nejprve, IPad nebude mít žádný e-mail.

Mezitím budete zálohovat Mac Mail s Time Machine nebo některé nástroje podobně, abyste se vyhnuli ztrátě e-mailů.

Odpovědět