jak na jednopísmenné předložky v LyXu.

Apple vždy věnoval velkou pozornost školství a MacOS X a iOS nabízí tisíce aplikací pro studenty i učitele. Zde se na ně můžete zeptat.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Carlooser

Odpovědět
Uživatelský avatar
ritchey
Příspěvky: 3
Registrován: 27 zář 2012 08:14
Bydliště: Chrudim

jak na jednopísmenné předložky v LyXu.

Příspěvek od ritchey » 18 bře 2013 16:38

Ahoj,

pokud někdo používá k psaní odborných prací (seminárka, diplomka, článek apod.) aplikaci LyX, mohlo by ho zajímat, jak zprovoznit na Macu správné umísťování jednopísmenných předložek na konec řádku. Slouží k tomu volně šiřitelný prográmek vlna, který vytvořil dr. Olšák z FELu ČVUT. Návodů, jak to rozchodit pod Linuxem i Windows, je na netu mraky. Nikde jsem ale nic podobného nenašel pro Mac OS X. Musel jsem tak paběrkovat z různých zdrojů, ale výsledek se dostavil. Snad to někomu pomůže ušetřit několik cenných hodin práce. :)
  • musí být nainstalovány Command Line Tools z webu Apple (https://developer.apple.com/downloads/index.action)
  • dále je potřeba v terminálu zkompilovat program vlna (http://uloz.to/xQABGP4/vlna-1-5-zip)

    Kód: Vybrat vše

    sudo ./configure
    sudo make
    sudo make install
  • do domácího kmenového adresáře umístit skript vlnapdf.sh s obsahem:

    Kód: Vybrat vše

    #!/bin/bash
    vlna -l -f -v aAsSkKuUiIoOvVzZ<>-± ${1} ${1}vlna
    pdflatex ${1}vlna
    parametrem -v upřesníte, za jakými znaky má vlna dělat nezlomitelnou mezeru (doplnil jsem ještě matematická znaménka)
  • skriptu je potřeba přidat spustitelný atribut
    v terminálu zadat

    Kód: Vybrat vše

    chmod +x vlnapdf.sh
  • v LyXu zvolit Nastavení-Obsluha souborů-Konvertory
  • zvolit kovertor LaTeX (pdflatex) -> PDF (pdflatex)
  • v poli konvertor dát místo pdflatex $$i

    Kód: Vybrat vše

    /Users/jménodomovskéhoadresáře/vlnapdf.sh $$i
    kde místo jménodomovskéhoadresáře zadáte název domovské složky svého profilu
  • tlačítko změnit
  • tlačítko uložit
  • prohlížet výsledné PDF (cmd+R)
Tak LyXu zdar

Ritchey

Odpovědět