jaký imac na střih videa ?

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
sergeii
Příspěvky: 6
Registrován: 02 lis 2014 22:13

jaký imac na střih videa ?

Příspěvek od sergeii » 02 lis 2014 22:16

Ahoj, chtěl bych přejít z win platformy na apple, koukám se po apple imac - stačí 21,5" - další monitory mám na odkuk, primárně na střih videa v maximální kvalitě 4k (export však ještě pár let do 1080p) :) počítám že bych do toho chtěl dát +/- 40 tisíc, spíše do 40ti tisíc, mohl by mi prosím někdo poradit víc, jakou konfiguraci pořídit ?

díky moc

lubasj
Příspěvky: 57
Registrován: 04 bře 2012 20:02

Re: jaký imac na střih videa ?

Příspěvek od lubasj » 03 lis 2014 15:36

40tis je hrozně málo . Na 4k střih je tu MacPro . Z druhého pohledu za 40tis stejně máte jen základní konfiguraci ( 4 jádro ) a nic víc . Bez SSD disku to bude strašně pomalé ... ale to zase něco stojí ... thunderbolt pole taky stojí ...

sergeii
Příspěvky: 6
Registrován: 02 lis 2014 22:13

Re: jaký imac na střih videa ?

Příspěvek od sergeii » 03 lis 2014 15:43

tim pádem řikáte že na 4k nemám šanci s iMacem - 2,9GHz čtyřjádrový Intel Core i5, navíc jsem koukal že u 2014 už nejdou upgradovat ramky post, ale musí se koupit přímo od Apple, macPro je zatím mimo moje možnosti

lubasj
Příspěvky: 57
Registrován: 04 bře 2012 20:02

Re: jaký imac na střih videa ?

Příspěvek od lubasj » 03 lis 2014 16:21

tak fungovat to bude , ale komfort práce bude hrozný .... alespoň ten SSD disk a 16GB paměti ...

nejlépe by Vám vyšlo , koupit starší

Mac mini alte 2014 s i7 cca 20.000,-
+ RAM
+SSD disk
+Monitor

oni do základního modelu totiž cpou 5400rpm mechanický disk , na normální práci stačí ale práci s videem to by byla zoufalost :) na FHD ok +/- , na 4k katastrofa .

sergeii
Příspěvky: 6
Registrován: 02 lis 2014 22:13

Re: jaký imac na střih videa ?

Příspěvek od sergeii » 03 lis 2014 16:27

jojo toho sem si taky všiml až později, to je nesmysl no, poohlédnu se i po starším iMacu, má to smysl ? ještě otázka, jak je na tom Fusion drive ? má to cenu, nebo rovnou SSD ? díky

lubasj
Příspěvky: 57
Registrován: 04 bře 2012 20:02

Re: jaký imac na střih videa ?

Příspěvek od lubasj » 03 lis 2014 16:44

rovnou SSD

jardadts
Příspěvky: 92
Registrován: 15 bře 2014 14:21

Re: jaký imac na střih videa ?

Příspěvek od jardadts » 03 lis 2014 17:31

sergei : jestli je tvým primárním cílem práce s videem tak se macu vyhni .Pořiď si nadupanou PC krabici za 20 tisíc k tomu solidní monitor a zbylých 15tisíc mi pošli za dobrou radu :-).
No a teď vážně,v jakém formátu chceš mít výstupy?Chceš to vypalovat na bluray,vytvářet mkv ,avi nebo ti stačí jen mov??

Mám iMaca od května a musím říct ,že práce s videem je noční můra a před deseti lety jsem na PC zpracovával video mnohem pohodlněji než na macu.

Jestli má někdo pozitivní zkušenost se zpracováváním videa ve fullhd tak by mě zajímaly vaše názory a strašně rád si vyslechnu kde dělám chybu,že se mi pořád točí duhové kolečko.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: jaký imac na střih videa ?

Příspěvek od tlacenka » 03 lis 2014 19:01

duhove kolecko je vetsinou dane tim, ze se nestihaji zpracovavat data - tzn budto plna ram, nebo pomaly disk
dalsi otazkou je jaky sw pouzivate (a jakou verzi) a v cem jste mel dalsim moznost pracovat na macu (co se editace videa tyce)
dalsi vec je cista instalace, prava atd - mnoho faktoru, ktere proste lidi neumi/nechteji/neznaji jak popsat a stanovit.
nicmene zde konkretne souhlasim - pokud je primarni prace strih videa, sel bych do neceho nabuseneho na win platforme... ale rozhodne bych necekal, ze masinka za 20k bude stacit.
rozhodne nebude lepsi.
take zalezi na tom, co a jake video strihate - ono 4k neni zaruka niceho... a lidske oko to neni stejne schopne pojmout, kdyz se to hybe.

jardadts
Příspěvky: 92
Registrován: 15 bře 2014 14:21

Re: jaký imac na střih videa ?

Příspěvek od jardadts » 03 lis 2014 19:40

tlacenka:
problém je pomalý disk,to je jasný.Otázka je jestli by to vyřešil Fusion.Odborníci v iWantu mi tvrdili,že fusion tomu nepomůže,protože na ssd se ukládají jen nejpoužívanější aplikace,ale ne data.Tím pádem by videa byla stejně na klasickém HDD.No nevím,kde je pravda.

Já jsem přecházel na maca kvůli dobré zkušenosti z iOS a taky jsem se nechal uchlácholit těma kecama jak na macu všechno funguje,je to rychlý a intuitivní apd.No a najednou člověk zjišťuje ,že při každým problému je třeba čistá instalace,opravy práv ,všelijaký resety a mohl bych pokračovat. Na Mavericku jsem měl pár problému,ale ty se naštěstí instalací Yosemitu vyřešily.

takže Sergeji jestli jsi hodně zakořeněný ve windowsech tak bych ti doporučil si maca někde ošahat,abys nebyl hodně překvapenej :-)
Klidně napiš SZ.

sergeii
Příspěvky: 6
Registrován: 02 lis 2014 22:13

Re: jaký imac na střih videa ?

Příspěvek od sergeii » 03 lis 2014 19:55

abych uvedl na pravou míru teda, ted mám PC v hodnote cca 50-60 tisíc (teď už nevim jak co kleslo), chystal sem se ho prodat někde kolem půlky a víc, protoze me winy čílej prostě, moc problémů a a moc řešení, hledám něco co mi zrychlí workflow ale jak to tak čtu, radši ještě popřemýšlím :) slyšel jsem totiž jen samou chválu jak je to všecko kompaktní. Nejde mi to 4k výstup - zatim, to je stejně zbytečný, ale 4k kvalita přináší mnoho nových možností včetně all-intra z GH4 ..

jen tak pro zajímavost na čem teď pracuju a co mi uplně nevyhovuje na 100%

(windows 7 professional x64) - čistá instalace 2 dny stará - originál
zakl. deska: Gigabyte X58A-UD3R rev.2
CPU: Intel Xeon X5675 @ 3.07ghz (hexacore)
ram: Corsair Vengeance 5x 4gb
GPU: Nvidia GTX760 2gb

2x serverové SSD disky od HP 120gb
2x 1TB serverový disk (HP 3.5" HDD 1000GB SATA 7200 ot. Hot Plug)
1x 2TB serverový disk (HP 3.5" HDD 2000GB SATA 7200 ot. Hot Plug)

a nádhera je, když si člověk koupí druhej IPS monitor (1920x1080) a po připojení se prostě při práci na prvním monitoru koušou i videa na youtube .. nepomohla přeinstalace všeho, nic

jardadts
Příspěvky: 92
Registrován: 15 bře 2014 14:21

Re: jaký imac na střih videa ?

Příspěvek od jardadts » 03 lis 2014 20:26

Chceš dělat nějaký DVD nebo BD disky?Do jakých formátu to chceš importovat?Ono totiž toho moc v imovie nejde.
Já v podstatě dělám jen běžný domací videa ve fullhd a mám v celku problém dát příbuzným nějaký formát ,který by přehráli.
Mechaniku už jsem ani nekupoval,protože mi někdo říkal,že AVCHD disk neudělám a DVD je problematický.Video uděláš jen do MOV a pak musíš zase jen hledat program,který to bude převádět na AVI nebo MKV což bude mít asi nějaký dopad na kvalitu.
Zkoušel jsem udělat dvouhodinový video ze svatby.Nedělal jsem žádný extra přechody a střihy a přesto se mi 20GB mov seká.
Už jsem neměl pak náladu se s něčím dělat.

Nechci tě odrazovat ,v imovie se krásně stříhajií upoutávky .je to dost intuitivní a poradí si s tím i moje desetilatá dcera.
Mám jen pocit ,že budeš hodně náročnej to ti imac za 40tisíc nesplní.

sergeii
Příspěvky: 6
Registrován: 02 lis 2014 22:13

Re: jaký imac na střih videa ?

Příspěvek od sergeii » 03 lis 2014 20:30

imovie urcite nechci, jde mi spíš o Final Cut, kterej uz delsi dobu sleduju, jednak i proto ze je mnohem cenove dostupnější než Premiere nebo balíky od Adobe, výstupy mam ted převážně .mp4 (mpeg4) na vimeo a youtube, občas DVD ale snažim se co nejmín, kvalita jde dolů moc, takže obecně pro internetové publikum (videoklipy, reklamy, aftermovie atd.) asi to zvdávám a zatnu zuby :D

lubasj
Příspěvky: 57
Registrován: 04 bře 2012 20:02

Re: jaký imac na střih videa ?

Příspěvek od lubasj » 03 lis 2014 21:47

já mám teda pozitivní zkušenosti , když jsem (už hodně dlouho) stříhal video (FHD) na iMacu ve FinalCutu tak nic tak skvělého jsem nezažil . Mělo to sice spoustu omezení ,ale díky tomu jsem se naučil unifikovat postupy , zjednodušit vstupy výstupu , pořídil jsem i jinou techniku ... a práce šla opravdu "jinak" ale parádně . Už 4 roky nestříhám , ale na 4k video bych koupil minálně MacPro za 100tis , jinak to opravdu nemá význam .

Co jsem chtěl říct je ten , že díky Macu jsem u videa změnil přístup v několika úrovních a hodně mě to urychlilo práci , to by se mi na Win nestalo . O to hůř jsem přecházel zpátky na PC .... a teď zas pomalu přecházím na Mac :)

adif.iphon
Příspěvky: 1
Registrován: 03 lis 2017 13:44

Re: jaký imac na střih videa ?

Příspěvek od adif.iphon » 03 lis 2017 14:04

Trochu jiný pohled a zkušenosti se střihem videa a výkonem PC / iMAC
-Alfa/Omega je střihový sw. Řekl bych klíč k úspěchu. Paradoxně u střihu videa u Win to není o jádrech. Nejvýkonnější pro "střih" jsou Xeony.
-mám dvě stanice jednu s i7 druhou s i5 (Win) Podle druhu/typu práce ve střhovém sw je někdy i5 rychlejší oproti i7
-velikost paměti: maximum neznamená více, rychleji apod. Zpracovávame i hodinové záznamy, 12 GB RAM zatím dostatečné. Vše záleží na odladění (konfigurace) počítače.
-video karta: V případě, že sw neumí využívat paměť na videokartě, tak co je nad 2GB se jen ohřívá...
-disky: SSD zda ano nebo ne ? V případě, že potřebujete rychlý náběh OS a a střihového SW, tak ano, ale potom je to asi jedno. Co rozhoduje ? Dobrá a rychlá sběrnice (řadič) a k ní HDD, který nebude zpomalovat tok dat ( R/W) . Jen toto rozkrýt a při koupi tyto informace (podotýkám správné) získat od prodejců je nadlidský výkon. U Win jsem to řešel přímo s výrobcem MB.
Závěr: PC / iMAC co nejdaržší stroj neznamená co nejrychleší zpracování videa.
Paradox: když jsem psal o i5, tak to mám na NTB Acer, kde jsem OS umístil na SSD a jiný disk již není, kromě extérního. Jo má to integrovanou a další grafiku. Na integrované GK je to provozně lepší.

Záznamy pořizujeme na Sony HDTV.
Na závěr, v jakém sw dělám střih: léta PowerDirector. Rendování do jakéhokoliv formátu je standarní volba v sw. Zde neřeším zda renduji o 10 minut déle nebo ne....

Uživatelský avatar
Krtek
Příspěvky: 242
Registrován: 20 zář 2012 10:56
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: jaký imac na střih videa ?

Příspěvek od Krtek » 19 lis 2017 18:52

iMacka bych nedoporučil na cokoliv náročnějšího z důvodů mých zkušeností s uvařenými disky. 2 iMacky a 3 HD v tahu kvůli vysoký teplotě. Ty kompy se prostě neuchladěj, kor když dneska jsou absurdně a zbytečně tenký když nemaji DVD mechaniku. Tak jsem po čase koupil MackaPro (ještě bednu, urna je taky paskvil...) a jsem spokojenej. Na moje fullHD mi stačilo 16 GB RAM přičemž jsem videa dával na RAMdisk a stříhal taky do RAMdisku abych plotnovej ušetřil. Ale já nejsem profík, možná ani amatéír. Mně stačí vystříhat reklamy z nahrávky z TV
MacPro 5.1 s prokletym Yosemitem, iMac G3 Blue Dalmation, G4 17", G4 20", PowerMac G3 B&W, G4 AGP, G4 Cube, G4 QS, G4 MDD + párek Sonnetů.

Odpovědět