iMac spouštící se během spánku

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Majkl
Příspěvky: 86
Registrován: 30 črc 2012 16:29
Bydliště: East End
Kontaktovat uživatele:

iMac spouštící se během spánku

Příspěvek od Majkl » 03 lis 2012 23:59

Pozoruju zajímavý jev u svého iMacu: Když ho uložím ke spánku, každou hodinu, nebo možná půlhodinu dokonce, se v něm probudí všechny vnitřnosti (kromě displeje - poznám to jen podle ruchu větráků a rozbíhajících se pevných disků) na několik sekund, po něž rachotí, pak zase přestanou a počítač spí dál. Nevím nic o tom, o jakou činnost by mohlo jít, a jelikož je to můj první Mac, ani si nejsem jist, zda je to tak běžné.

Proč se to tak děje? Jde toto chování nějak uživatelsky měnit? Předpokládám, že takovýmto buzením se z hibernace se všechny komponenty zbytečně opotřebovávají, a žádný praktický význam jsem tu zatím neobjevil.

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: iMac spouštící se během spánku

Příspěvek od MichalM.Mac » 04 lis 2012 00:16

Máš ho připojený k nějaké síťové apple krabičce?

System Preferences -> Energy Saver -> Wake for network access..

Uživatelský avatar
iMe1980
Příspěvky: 1149
Registrován: 28 črc 2012 17:51
Bydliště: Prague
Kontaktovat uživatele:

Re: iMac spouštící se během spánku

Příspěvek od iMe1980 » 04 lis 2012 00:46

Probuď ho rychle a jukni na actvity monitor, co jo nejvíc trápí. Jakej proces. Tím bych začal asi.
Jablecnysvet.cz je Apple WeBlog, který přináší
recenze, informace a zamyšlení o produktech a životě
společnosti Apple. My originální obsah tvoříme.


http://jablecnysvet.cz

Majkl
Příspěvky: 86
Registrován: 30 črc 2012 16:29
Bydliště: East End
Kontaktovat uživatele:

Re: iMac spouštící se během spánku

Příspěvek od Majkl » 04 lis 2012 00:50

MichalM.Mac píše:Máš ho připojený k nějaké síťové apple krabičce?

System Preferences -> Energy Saver -> Wake for network access..
Vida ho… Tak já zkusím "Wake for network access" odškrtnout, uspím ho teď na noc a uvidíme.
Screen Shot 2012-11-04 at 12.48.23 AM.png
Refresh: Podle toho, jak Maca poslouchám a nic neslyším, se po této modifikaci skutečne budit přestal. Takže to pomohlo. Děkuju moc. :-)

tomec
Příspěvky: 11
Registrován: 01 srp 2012 21:50
Bydliště: Myjava, SK

Re: iMac spouštící se během spánku

Příspěvek od tomec » 04 lis 2012 09:51

No neviem, neviem, ale nahodou neprebiehaju nejake scripty na udrzbu macu?
Mna by skor zaujimalo, preco sa mac prebudi v tomto pripade vtedy, ak pridem domov s iphonom alebo ipadom. Tiez na par sekund a potom sa vypne. A toto sa opakuje niekedy aj vtedy, ak prebudim iphone alebo ipad.
iPod Nano 8GB 5.gen
iPad 2, 16GB white, smart cover
IPhone 4, 16GB, black TMSK
iMac 27", 2009, 8GB RAM, 1TB HDD
Time Capsule 2Tb

Majkl
Příspěvky: 86
Registrován: 30 črc 2012 16:29
Bydliště: East End
Kontaktovat uživatele:

Re: iMac spouštící se během spánku

Příspěvek od Majkl » 04 lis 2012 11:35

Nechám to na někom chytřejším, ale selský rozum mi říká, že pokud tohle chování ovlivňuje výhradně jediné zatržítko vyjadřující se pouze o přístupu k síti, žádné další skripty by v tom neměly hrát roli. Už vůbec pak nevidím důvod v tom, proč by se spouštěly zrovna během hibernace, kdy ten počítač IMO nemá prostě dělat nic… jen spinkat.

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: iMac spouštící se během spánku

Příspěvek od MichalM.Mac » 04 lis 2012 15:21

Máš v síti nějakou Airport krabičku?

Bonjour Sleep Proxy ->
http://support.apple.com/kb/HT3774

Uživatelský avatar
McKarella
Příspěvky: 36
Registrován: 30 črc 2012 21:46

Re: iMac spouštící se během spánku

Příspěvek od McKarella » 28 lis 2012 23:57

Já mám podobný problém už asi dva roky. Mám Imac 27 asi dva a půl roku a prvního půl roku bylo vše OK. iMac v pohodě usnul zapínacím tlačítkem a spal celou dobu bez problémů. Pak jsem ho probudil pomocí klávesnice a všechno šlapalo. Asi po půl roce užívání se začal iMac svévolně probouzet. A dělá to tak do dneška. Nejdříve to začalo stejně, pouze v něm zacvakalo, větráky, disk atd..., ale obrazovka se nerozsvítila. Teď už se ale probudí úplně a celý naběhne, obrazovka svítí a je připraven k práci. A to se děje kdykoli. Zkoušel jsem zrušit to probuzení po síti, zkoušel jsem vypnout probuzení pomocí bluetooth zařízení, zkoušel vypnout Wifi, vypnout Bluetooth, odpojil jsem síťový kabel a nechal připojený pouze kabel 230 V a USB klávesnici. Nic jiného nebylo připojeno a pořád to samé. Můj táta má taky iMac (o rok a půl mladšího) a ten je v pohodě. Ten vlastně nebyl ani nikdy vypnutý, protože ho pouze uspí a zase probudí. Mám ale podezření, jestli to nemůže být nějakým rušením v síti 230V. Měl jsem totiž iMac u táty asi dva dny, zapojený přes UPSku a tam iMac spal jak zabitej. Já to mám zapojeno na prodlužce s přepěťovou ochranou, ale zkoušel jsem to i rovnou do zásuvky bez přepěťové ochrany a pořád je to to samé. Ještě si zkusím od táty vypůjčit tu UPSku a dám pak vědět. Ale docela mě to štve.
Karel Kubela
iMac 27, iPad 2 64GB 3G, iPhone 5 32GB, Apple TV2, MacBook Air 13, TimeCapsule 2TB

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: iMac spouštící se během spánku

Příspěvek od tlacenka » 29 lis 2012 04:42

Vlezte do terminalu a dejte:
syslog |grep -i "Wake reason"
Vysledky jsou : OHCx (1,2) open host controller (usb, firewire), EHCx - enhanced host controller (znova usb nebo wifi nebo bluetooth,muze byt i usb nebo firewire, USB =no comment;), PWRB - powerbutton, to jsou hw zalezitosti - pak muze byt RTC -realtime clock alarm - to jsou uz veci zavisle na nastaveni (wol, power management..), aplikacich (zapnute) aspol, tedy ciste sw zalezitost-tim bych zacal :)

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: iMac spouštící se během spánku

Příspěvek od tlacenka » 29 lis 2012 04:47

A dalsi nejcastejsi vec je nastaveni bluetooth a tam odskrtnout povolit buzeni - budete muset zapinat imac tlacitkem.
Jinak tech kodu z toho terminalu je dalekovic, ale uvidite co to vypise.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: iMac spouštící se během spánku

Příspěvek od tlacenka » 29 lis 2012 04:53

Mel jste ho u taty s tou klavesnici?

Uživatelský avatar
comatory
Příspěvky: 267
Registrován: 30 črc 2012 19:07

Re: iMac spouštící se během spánku

Příspěvek od comatory » 04 pro 2012 10:17

Řešil jsem to nedávno, je to Bonjour Sleep Proxy, mě to cca každé 2 hodiny (přesně na minutu a sekundu) probudilo disky a vnitřnosti (mám Mac Pro takže celkem hluk) a za 10s zase šel spát. Bohužel to nejde vyřešit jinak než vypnout probouzení po síti.

Lidem co nezafunguje ani toto bych doporučil vyresetovat SMC nebo PRAM, třeba to pomůže. Jinak googlovat výsledky konzole. Mě se u starého počítače stávalo, že mi to probouzely ovladače k wifi tiskárně, slyšel jsem i o tom, že probouzení může způsobovat připojená USB zařízení, takže bych vyzkoušel poodpojovat všechno.
Jinak vypnutí buzení bluetoothem taky často bývá problém.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: iMac spouštící se během spánku

Příspěvek od tlacenka » 04 pro 2012 11:01

zkuste dat pmset -g a podivat se do sekce sleep, pokud tam budete mit sleep 10, ok... (alespon na mem macbooku to tak je), pokud tam budete mit 0 (imposed by X), tak to X je cislo procesu, ktery tomu brani - tzn dejte prikaz
ps -ef |grep -e X a uvidite, co to zpusobuje, respektive ktery proces - a pak uz jenom googlit co to je a jak se toho zbavit
napr pokud je v tom cups, je to od tiskarny .. a tak podobne

to jen v pripade, ze Vam výše uvedené postupy nepomohli a zajímá Vás, kdo nenechá Vašeho macka hajat .)

Odpovědět