iMac 2015 a jeho morální životnost. Koupit?

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
toncek
Příspěvky: 129
Registrován: 30 črc 2012 11:19

iMac 2015 a jeho morální životnost. Koupit?

Příspěvek od toncek » 02 lis 2016 21:27

Ahoj,

již delší dobu přemýšlím kam se posunout a jaký nový Mac si koupit. Mám MBP Pro 15" Late 2008 - první unibody. Upgradovaný na max. 8GB RAM + 256 GB SSD disk. A co si budeme povídat už se občas zadýchává, což přičítám taky nepříliš odladěnému systému - aktuálně jedu na Yosemite, ale tak už má taky svůj věk.

Čekal jsem na poslední event, který mě až tak nepotěšil - žádný refresh Mac Mini a iMac a zdražení MacBooku + omezení konektivity z mé strany (nutnost redukcí).

Teď k využití. Jde mi hlavně o domácí počítač (ne pracovní stroj - mám služební Dell).

Využití:
- kancelář
- střih HD a 2K videa
- úprava fotek (Lightroom + Pixelmator)
- web

Mobilita není podmínkou, ale výhodou (mohl bych se s počítačem pohybovat po domě/zahradě). Přiznám se, že jsem pošilhával spíš po macbooku možná i z nostalgie, ale prostě mi momentálně lépe vychází iMac - mám prakticky bomba zobrazovadlo + příslušenství + počítač. V případě MBP už bych asi uvažoval o dokoupení externího monitoru (nyní nemám).

A teď otázka. Jak to vidíte s morální životností loňského iMacu? Rád bych, aby mi počítač vydržel v použitelném stavu zase těch 7-8 let. Z mého pohledu by to mohlo být reálné, pokud samozřejmě neodejde nějaká součástka. Zvažuju prostřední model s 1TB Fusion Drive diskem. Nejlevnější nechci kvůli klasickému disku a tady je i lepší grafika.

Můžu i vyčkat na další refresh, který může, ale taky nemusí být někdy na jaře a taky bůhví co přijde. Jak moc jsou schopni ořezat taky iMac co se týče portů. Tady mi konektory celkem vyhovují i když je pravda, že nějaký USB-C konektor by se hodil vzhledem k budoucnosti. Navíc taky není vyloučeno, že by nové modely nebyly opět dražší. Jak to vidíte? Na jednu stranu se mi nechce kupovat rok starý HW na druhou si myslím, že to ještě není tak špatný. Pak je tady ještě varianta Brod - nekupovat nic :D

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: iMac 2015 a jeho morální životnost. Koupit?

Příspěvek od MichalM.Mac » 02 lis 2016 21:46

Pokud se bavíme od 27' modelu.
- GPU není nic extra (zvlášť vzhledem k 5K displeji)
- nemá Thunderbolt 3
- nelze připojit 5k externí display jedním kabelem

+ CPU je OK (zvlášť pokud se koupí nějaký lepší)
+ Dá se do toho nacpat spousta RAM

toncek
Příspěvky: 129
Registrován: 30 črc 2012 11:19

Re: iMac 2015 a jeho morální životnost. Koupit?

Příspěvek od toncek » 02 lis 2016 22:23

JJ, jde o 27" model, zapomněl jsem zmínit.

Vím, že grafika je nic moc, ale pořád lepší než ta v 21". Navíc herní stroj to nebude, takže snad by to nemusel být takový problém. O absenci thunderboltu 3 vím, a taky mi to vadí. Ad připojení externího monitoru, počítám že cokoliv s nižším rozlišením než 5k lze připojit pomocí thunderbolt 2.

Celkově vzato, přijde mi to vždy o nějakém kompromisu, ať člověk volí cokoliv ;)

toncek
Příspěvky: 129
Registrován: 30 črc 2012 11:19

Re: iMac 2015 a jeho morální životnost. Koupit?

Příspěvek od toncek » 22 lis 2016 22:06

Tak to vypada, ze bych sel do top 27" modelu - i5 3.3GHz, 2 TB fusion drive, M395 s 2GB pameti. Premyslel jsem i o volbe 256 GB SSD misto fusion drive disku, ale vykonnostni rozdil mi neprisel tak drasticky, takze bych radeji volil prostor.

Nejake pripominky? Byl bych rad, aby mi pocitac slouzil aspon 6 let, coz by nemusel byt problem. Sice mne porad trochu stve, ze bych sel do rok stareho HW, ale na druhou stranu momentalne jina moznost neni a stejne, jaky by byl narust vykonu? Neco mezi 10 - 15%?

viktorb
Příspěvky: 26
Registrován: 16 lis 2016 11:33

Re: iMac 2015 a jeho morální životnost. Koupit?

Příspěvek od viktorb » 23 lis 2016 01:25

Ja by som tiez isiel do iMacu, ale mobilita je pre mna klucova. K terajsiemu 27" iMacu sa da povedat, ze je to stale velmi dobra kupa. Mas tam aktualne najnovsi dostupny procesor(Kaby Lake desktopove procesory budu dostupne niekedy v Q1 2017), vies upgradovat ram, vymenit disk. Ma slusnu portovu vybavu.

Podla mna novy iMac nebude ani tak o procesoroch, ale skor o zjednoteni s novymi MacBookmi Pro? Cize USB-C, zaujimalo by ma ci tam napr. nechaju porty ako ethernet alebo slot na SD karty. Cena tiez moze ist hore - bude zalezat aj od toho, ci Apple predstavi len refresh, alebo vacsi update. Je to vsak stale dost neiste a asi by som sa na to nespoliehal.

toncek
Příspěvky: 129
Registrován: 30 črc 2012 11:19

Re: iMac 2015 a jeho morální životnost. Koupit?

Příspěvek od toncek » 23 lis 2016 07:19

Jo taky si říkám, že pokud přijde update v Q1 2017, tak tam bude akorát rychlejší CPU, možná trošku lepší GPU, ale co dál? Jen USB-C porty, žádný ethernet a čtečka SD karet? To je to co mi na současném modelu vyhovuje. Navíc cena může být opět třeba o 5k vyšší. Současný model by měl neoficiálně podporovat až 64 GB RAM, což si myslím, že je dostatečná rezerva do budoucna.

iRaynor SK
Příspěvky: 13
Registrován: 30 srp 2016 05:20

Re: iMac 2015 a jeho morální životnost. Koupit?

Příspěvek od iRaynor SK » 06 pro 2016 10:58

Tiež som čakal na refresh, nakoniec som kúpil predsalen, šiel som do i7 procesoru a hlavne grafiky R9 M395X s 4 GB VRAM.

viktorb
Příspěvky: 26
Registrován: 16 lis 2016 11:33

Re: iMac 2015 a jeho morální životnost. Koupit?

Příspěvek od viktorb » 06 pro 2016 11:06

@iRaynor SK aku si kupil konfiguraciu? Ja tiez rozmyslam, ze ho zoberiem.

iRaynor SK
Příspěvky: 13
Registrován: 30 srp 2016 05:20

Re: iMac 2015 a jeho morální životnost. Koupit?

Příspěvek od iRaynor SK » 06 pro 2016 14:26

viktorb: šiel som tú najvyššiu konfiguráciu a vylepšil som ešte toto:

- CPU i5 3.3 GHz na 4 GHz i7
- GPU R9 M395 2 GB VRAM na R9 395X 4 GB VRAM

Disk som si zvolil 256 GB SSD miesto FusionDrive

A čo sa týka RAM-ky, tá je vymeniteľná, nechal som štandardných 8 GB a teraz čakám na doručenie 16 GB (2x8 GB)

toncek
Příspěvky: 129
Registrován: 30 črc 2012 11:19

Re: iMac 2015 a jeho morální životnost. Koupit?

Příspěvek od toncek » 07 pro 2016 07:29

Já nákonec vzal taky tu nejvyšší konfiguraci, ale už bez upgradu - i5 3.3GHz, R9 M395 2GB, 2 TB Fusion Drive. Plánuju akorát rozšířit RAM. Nejdřív na 24 GB a pak se uvidí.

viktorb
Příspěvky: 26
Registrován: 16 lis 2016 11:33

Re: iMac 2015 a jeho morální životnost. Koupit?

Příspěvek od viktorb » 07 pro 2016 10:47

Opytal som sa dvoch resellerov a zhodne mi povedali ze custom konfiguracia bude trvat 6tyzdnov. Fushion Drive nechcem, kedze Flash drive je brutalne rychly. Mozno by tom pockal aj na novy, kedze ma prist niekedy zaciatkom roka ale bojim sa aby ho nepodr....li

Odpovědět