iMac i3 grafika K.O.

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Moravak
Příspěvky: 16
Registrován: 03 črc 2013 22:37

iMac i3 grafika K.O.

Příspěvek od Moravak » 03 kvě 2017 23:51

Dobrý den pánové,
jak napovídá název vlákna,postihla můj iMac i3 mid 2010 neopravitelná závada grafické karty diagnostikováno-servisvbrne.
Zkoušel jste prosím někdo objednat tento díl na eBay atp.Ceny za refubrished od 4k až po 9k za novou bez dopravy.Prošel si tím někdo z vás?Má vůbec smysl ty peníze do tak "starého" stroje investovat?
Abych to upřesnil.Počítač není využíván na práci,většinou pouze na "konzumaci obsahu",ukládání foto atp.
Děkuji za jakýkoli názor M.

Edgar_Edgarovicz
Příspěvky: 78
Registrován: 08 srp 2012 21:18
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: iMac i3 grafika K.O.

Příspěvek od Edgar_Edgarovicz » 04 kvě 2017 06:29

Zdravím.

Nevidím důvod, proč by grafika měla být neopravitelná (pokud jí někdo nezmršil neodborným zásahem). Grafiky do modelu 2010 jak 27" tak 21,5" máme skladem. Případně i opravené celé mxmIII karty, vše s roční garancí.
http://www.fixbook.cz ; https://www.facebook.com/fixbook.servis/ ; servis@fixbook.cz

Profesionální Apple servis zabývající se opravami MACů na součástkové úrovni již 15 let. Přímý zhotovitel oprav pro mnoho servisů v ČR.

Moravak
Příspěvky: 16
Registrován: 03 črc 2013 22:37

Re: iMac i3 grafika K.O.

Příspěvek od Moravak » 04 kvě 2017 10:04

Dobrý,
to je vyjádření servisu.Sám nejsem schopen to posoudit.
Kolik by u vás ta oprava stála.
Dík M.

Moravak
Příspěvky: 16
Registrován: 03 črc 2013 22:37

Re: iMac i3 grafika K.O.

Příspěvek od Moravak » 08 kvě 2017 23:58

Dobrý.
Opravdu to nikdo z vás ještě nemusel řešit?
Edgar_Edgarovicz-grafika,kterou nabízíte je nová,nebo použitá(21,5')?Nevím co znamená mxmIII karta?
Děkuji M.

Edgar_Edgarovicz
Příspěvky: 78
Registrován: 08 srp 2012 21:18
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: iMac i3 grafika K.O.

Příspěvek od Edgar_Edgarovicz » 23 kvě 2017 09:29

Tak “servis v Brně” se moc nevytáhl. Grafika prošla pouze reflow. Což znamená pouhé ohřátí karty na bod tavení cínu a vychladnutí s tavidlem (FLUXem). Poznáno dle bodu tavení cínu okolo 270 stupňů celsia. Flux byl rozpatlaný po célé kartě, nechápu proč a jak se to technikovi povedlo. Za toto bych sekal ruce, odebíral živnostenská oprávnění. Toto je PODVOD na zákazníka. Jediná oprava je VÝMĚNA grafického procesoru. Navíc jsme použili díl aktuální na trhu s datem výroby 2015 dle DC na čipu. Zákazník si nechal vyndat HDD u údajně neopravitelného zařízení a “servis v Brně” mu nevrátili do počítače držáky HDD. Zákazníkovi jsme dodali naše držáky HDD z výkupu opravdu neopravitelného stroje po bouřce a fatálním přepětím v síti, kde to odnesl zdroj i základní deska propálením na uhel. Dle fotoreportu je vidět vyčištění FLUXu po “servisu v Brně”, nemohli jsem se na to koukat. Dále přepastování a doplnění nových teplovodivých podložek. Testy GPU a instalace aktuálního OS.



Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
http://www.fixbook.cz ; https://www.facebook.com/fixbook.servis/ ; servis@fixbook.cz

Profesionální Apple servis zabývající se opravami MACů na součástkové úrovni již 15 let. Přímý zhotovitel oprav pro mnoho servisů v ČR.

Moravak
Příspěvky: 16
Registrován: 03 črc 2013 22:37

Re: iMac i3 grafika K.O.

Příspěvek od Moravak » 23 kvě 2017 21:09

Dobrý,
2Bradman,abych neplevelil vlákno od uživatele Jurasch
12.4.osobní dodání do Brna.Po zapnutí přijímací technik konstatoval závadu grafiky,poté nastínil další postup.Texhnik popsal jak se bude při opravě postupovat (mám dojem že byl mimo jiné užit termín překuličkování).Nicméně konstatoval že pokud bude díl (ta věc na první fotce v bílém rámečku) neopravitelná,což se také stává,práce servisu zde končí,protože nový díl nevlastníte a není ani sehnatelný.Dále sem požádal o kontrolu a vyčištění CD mechaniky,která je nefunkční,plus navýšení Ramky.
20.4.email+telefonát že zakázka byla ukončena z důvodu neopravitelnosi.Volajícím byla nabídnuta možnost zanechat počítač v servisu bez dalších plateb.To jsem odmítl a zároveň požádal o vymontování pevného disku.V mailu je mmj napsáno "...na žádost zákazníka HDD demontován a přibalen včetně montážních prvků..."
21.4.počítač doručen zpět.
17.5.počítač odeslán do Fix Book,ve čtvrtek by se měl vrátit opravený.Zbytek už znáte z příspěvku Edgara_Edgarovicze

Moravak
Příspěvky: 16
Registrován: 03 črc 2013 22:37

Re: iMac i3 grafika K.O.

Příspěvek od Moravak » 05 čer 2017 23:05

Dobrý večer,
počítač je zpět opravený.Vzhledem k tomu že počítač běžel na 10.6.8., požádal jsem servis o vytvoření instalačky 10.7.,abych mohl pokračovat dále 10.10./11./12.Nevím jestli jsem to špatně vysvětlil,nebo servis špatně pochopil,tak či tak počítač se vrátil s 10.12.3.+instalačka Siery na flešce (data na disku zůstala zachovaná).

Nevím jestli je to Sierou,ale počítač se příšerně zpomalil.On to nebyl žádný rychlík ani předtím,ale v současnosti se na Safari/Chromu načítají stránky velice pomalu.Sledovat videa na YT,i na nejmenší rozlišení,je utrpení.Tady bych vás chtěl požádat o radu jak dál
-navýšit ram https://pameti.heureka.cz/crucial-sodim ... s1339mceu/
-ponížit systém
-čistá instalace
nebo něco jiného?
iMac 3,06GHz i3 4GB 1333MHz DDR3 mid 2010
Děkuji M.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: iMac i3 grafika K.O.

Příspěvek od tlacenka » 06 čer 2017 03:38

nejvetsi "zrychleni" z uhlu uzivatele je SSD, vice ram pomuze vzdy, ale rozhodne efekt neni "zrychleni"
cistou instalaci muzete zkusit, nezapomente pote na reset SMC a NVram
ta cista instalace vas nebude stat nic, respektive "jen cas"

Moravak
Příspěvky: 16
Registrován: 03 črc 2013 22:37

Re: iMac i3 grafika K.O.

Příspěvek od Moravak » 06 čer 2017 19:55

2tlacenka děkuji M.

lucnikonik
Příspěvky: 168
Registrován: 13 črc 2014 17:14
Bydliště: Praha

Re: iMac i3 grafika K.O.

Příspěvek od lucnikonik » 07 čer 2017 06:04

u Sierry bych doporučil jak SSD, jak píše tlacenka, a k tomu rozhodně aspoň 8GB RAM, 16GB nic nezkazíte (poměrně nedávno jsem zajišťoval opravu kloubu u 27" late 2012, tak jsme to vzali z gruntu - doplnilo se SSD (OWC Aura), dali jsme místo 8GB 32GB RAMky, původní 1TB Seagate disk šel do USB3 boxu a místo něj se nastěhoval 2TB WD Black, aktuálně je v tom El Capitan, se Sierrou nejsou kompatibilní některé programy, co mají kamarádi koupené a již nejsou vyvíjené a mašina běhá neskutečně :-)
MBP 15" Late 2007, C2D, 6GB, 1TB SSD, 750GB WD 7200ot., OS X El Cap. (A1226) - "Dědek"
MBA 13" Late 2012, i5, 8GB, 250 GB, Monterey (A1466) - "Prcek"
MBP 15" 2018, i9, 32GB, 1TB, Sonoma (A1990) - "Pracant"

Moravak
Příspěvky: 16
Registrován: 03 črc 2013 22:37

Re: iMac i3 grafika K.O.

Příspěvek od Moravak » 07 čer 2017 21:33

díky,ale SSD už asi nedám.Z Teplic se vrátil nedávno a poslat ho zpět to už asi ne no :( .Takže zkusím ty RAMky (ty z odkazu jsou O.K.?),čistou instalaci hned poté co zazálohuju-v jiném vlákně se zmiňují disky Lacie Porsche Design.Mohou být 2,5',nebo jsou lepší 3,5'?Nebo nějaké úplně jiné?V nejhorším to vrátím na SL, kde se alespoň na videa na YT dalo dívat.Dnes je to téměř vyloučené.
Tak mně napadá,nemůže to dělat téměř plný disk(z 500GB 20GB volných)?

lucnikonik
Příspěvky: 168
Registrován: 13 črc 2014 17:14
Bydliště: Praha

Re: iMac i3 grafika K.O.

Příspěvek od lucnikonik » 08 čer 2017 18:55

Paměti z odkazu jsou přímo pro Váš iMac, ve svém MBP mám taky Crucialy :-)

Co se externího disku týče, je to celkem jedno, 3,5" je větší, potřebuje extra zdroj, 2,5" je malý, živí se přímo z USB, nedokážu říci, co je rychlejší, připadá mi to stejné :-)

Lacie jsou fajn, ale poměrně drahé, exteráky mám 3, které pravidelně používám - 1TB Toshiba USB3, 500GB v univerzálním boxu USB3 a 400GB Samsunga v USB2/FW WD boxu od MyBooka (500GB disky z boxů WD mám v NASce), Toshiba je nejmladší, cca rok a půl stará a funguje tak, jak má a byla levná (cca 1600Kč) :-)

20GB volného místa nemá vliv na systém, spíš to je tím, že Sierra je náročnější, než SL, já už Sierru nedám (můj MBP není podporován), ale když porovnám SL versus El Capitan, tak kapitán má tak o třetinu větší nároky na HW, než SL, je pomalejší
MBP 15" Late 2007, C2D, 6GB, 1TB SSD, 750GB WD 7200ot., OS X El Cap. (A1226) - "Dědek"
MBA 13" Late 2012, i5, 8GB, 250 GB, Monterey (A1466) - "Prcek"
MBP 15" 2018, i9, 32GB, 1TB, Sonoma (A1990) - "Pracant"

Odpovědět