MBP (mid 2012) - vybíjení baterie v režimu spánku

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
unitkombat
Příspěvky: 13
Registrován: 29 říj 2017 09:52

MBP (mid 2012) - vybíjení baterie v režimu spánku

Příspěvek od unitkombat » 29 říj 2017 10:10

Zdravím, mám MacBook Pro 13" mid 2012 (non retina) - 16GB RAM (Crucial) a 1TB Seagate SSHD (měněno minulý rok). Baterie je originální, 3 roky stará , 90% kapacity a 570 cyklů.

Problém začal asi 3 měsíce zpět - to jsem zaznamenal znatelné vybíjení baterie během spánku. Norlmálně macbooka ani neuspávám a v režimu spánku ztratí přes noc 1-2%, nyní je to okolo 1% za hodinu. (ikdyž povypínám všechny programy) Baterie jinak drží celkem slušně.

Prvně jsem si myslel, že to byl problém po aktualizaci Sierry, tak jsem zkusil čistou insalaci Mavericka a pak Capitána - beze změny (teď zkouším High Sierru)
Pak mě napadlo, jestli němůžou být vadné RAM, tak jsem vrátil původní - žádná velká změna
Zkoušel jsem si hrát s nastavení "pmset" (hibernatemode, zapnout standby apod.) - nic
Podle logu (pmset -g log) jsem nezaznamenal žádnou aktivitu, co by měla žrát baterku nebo budit ze spánku (PowerNap není podporován, keychain vypnuto, USB/thunderbolt porty prázdné), vyzkoušeno i uspání s vyplou wifi.
Pak mě napadlo vyzkoušet, jak se chová ve Windows přes bootcamp - stejný dopad na spotřebu jako v OSX.
Reset SMC a PRAM nepomohl. Při vypnutí je baterie v pohodě.
Z toho mi tak nějak vyplývá, jestli není problém v HW nebo přímo v baterii.

Máte někdo nějaké zkušenosti/tipy? Díky!
Přílohy
Snímek obrazovky 2017-10-28 v 12.12.57.png
log

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: MBP (mid 2012) - vybíjení baterie v režimu spánku

Příspěvek od Hajnejch » 29 říj 2017 10:20

Z toho co jste už udělal vám zbývá ještě zkusit jiný SSD disk( nebo původní plotnový) a nebo to odnést na diagnostiku do servisu. Já mám taky ten stejný stroj. Ještě v originálním provedení jen se zvýšenou RAM na 8GB a tyhle problémy nemám.

unitkombat
Příspěvky: 13
Registrován: 29 říj 2017 09:52

Re: MBP (mid 2012) - vybíjení baterie v režimu spánku

Příspěvek od unitkombat » 29 říj 2017 10:33

Ano, to už mě taky napadlo, jen jsem v tom trochu skeptický. Zkusil jsem to trochu obejít a nastavit hibernatemode 0 (ve spanku se odpoji disk a běží jenom RAM), ale nic. V poslední řadě i vyměnit baterku, ale to je docela drahý pokus :)

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: MBP (mid 2012) - vybíjení baterie v režimu spánku

Příspěvek od Hajnejch » 29 říj 2017 13:07

Já bych to dal fakt do toho servisu. Všechny další varianty jsou asi dražší než ta diagnostika.

P.S- Nenainstaloval jste si tam nějakou aktualizaci programu? Když jste udělal tu čistou instalaci tak jste to testoval na holým systému, nebo už i s aplikacemi?

unitkombat
Příspěvky: 13
Registrován: 29 říj 2017 09:52

Re: MBP (mid 2012) - vybíjení baterie v režimu spánku

Příspěvek od unitkombat » 29 říj 2017 14:34

Právě, že mám servis trochu z ruky, ale díky za nápady. Momentálně přehrávám původní disk (používám ho jako Time machine) a zkusím, jestli se něco změní, ať můžu vyloučit další možnost.

Nene, přehrával jsem na čistý verze OSX - jednak abych zabránil možným problémům s novým systémem a druhak, aby systém neobsahoval žádné mé nastavení, ani soubory/aplikace.

Kdyby někoho ještě něco napadlo, budu jen rád.

unitkombat
Příspěvky: 13
Registrován: 29 říj 2017 09:52

Re: MBP (mid 2012) - vybíjení baterie v režimu spánku

Příspěvek od unitkombat » 31 říj 2017 10:58

Tak jsem vyměnil disk za původní - nechal nejstarší možný OSX - Mavericks. Dopad na spotřebu stejný - diskem to není. Zkusil jsem ale ještě jednou vyměnit RAM za původní a ejhle - za 12h ubylo "pouze" 5-6%, místo 11-12%. I přesto je to ale celkem dost na to, jak byse to mělo chovat. Jako bonus jsem pročistil základovku, porty a provedl znovu SMC a PRAM reset.
Poslední možností je baterie, kterou jsem ještě neměnil. Jen mi přijde divný, že žádný z programů neukazuje, že by byla kdovíjak zničená.
(diagnostiku jsem pro zatím zamítl - je to z ruky a na celý den, což teď nejde. Jako bonus za ní chtějí 600kč - neoriginální baterie se dá sehnat okolo 1400Kč a originál okolo 2000Kč s DPH)

Tesi
Příspěvky: 35
Registrován: 13 lis 2017 22:28

Re: MBP (mid 2012) - vybíjení baterie v režimu spánku

Příspěvek od Tesi » 13 lis 2017 22:41

Dobrý den, dořešil jste to nějak, mě ted stejné začal dělat MBP 13 2015, když funguji baterie vydrží normalně. S vypínaním OK.
Jakmile jen zavřu víko "spanek" tak prijdu přes noc o cca 30% baterie "vadí me to přes den ale testoval jsem to z plné do rána", dělá to tak 2 měsíce. HW v pořádku, SW jsem přeinstaloval na čistou sierru ted na high sierra a tosamé.

nejdříve jsem myslel že nějaká aplikace budí MBP ale ne, tak jsem hledal problem v baterce ale ta má 380 cyklů a na práci drží cca stejně proste celej den pracuji. jenže to vydrží za předpokladu že jej vypínám jak jen zavírám víko tak mam baterku odpoledne fuč.

naštěstí pracuji na založní MBP15 2012, ale to je velká kráva a chtel jsem ji prodat jenže dokud nedořeším .....

díky za odpověd

editem: dneska test a je to 35% za 10 hodin spanku, pred uspanim 100% nabiti reset SMC a NVRAM. nemel sem pustene zadne aplikace, bezel jen avast a mac fan control.

editem dneska jsem pul dne hledal a našel sem řečení podle logu se MBP sam odsebe budi protože si kontroluje něco na internetu, tak sem po dobu spanku zakazal internet a uvidíme.

další edit: ta uprava zakazu pristupu na internet v době spánku pomohla o 10%, ještě je tam něco schnilého

unitkombat
Příspěvky: 13
Registrován: 29 říj 2017 09:52

Re: MBP (mid 2012) - vybíjení baterie v režimu spánku

Příspěvek od unitkombat » 25 lis 2017 12:10

Tesi: Problém jsem zatím nevyřešil, zkoušel jsem měnit disky, RAMky apod. a vypozoroval jsem zatím jen to, že se 4GB ram to má menší spotřebu, než s 16GB, což bylo předtím jedno. Nicméně jsem se rozhodl objednat novou baterii - nikde ovšem nemají originál a druhovýrobu chtějí za celkem dost, tak jsem objednal nejlevnější repliku na zkoušku. O výsledek se pak podělím.

Tesi
Příspěvky: 35
Registrován: 13 lis 2017 22:28

Re: MBP (mid 2012) - vybíjení baterie v režimu spánku

Příspěvek od Tesi » 25 lis 2017 18:14

to by bylo super, co jsem prohledavav fora "i zahraniční" tak jsem jen našel nesourodé info.
jakože to souvisí s použitým CPU, apple problém nepřizná v iservisu chtěly vyměnit vše :-) ale ja v servisu dělám vím že HW to není.

problem je totiž to že MBP neprejde do hlubokeho spanku a je celou dobu v lehkém.
pri lehkém spánku se baterie vybíjí cca 2% za hodinu což odpovídá i mému vybíjení, hluboký spánek by měl vydržet cca 30 dnů jako když je MBP vyplý, takže to jasně ukazuje na problém SW.
dočetl jsem se že pri jedné z aktualizací došlo k updatu firmware SMC a ten spusobuje problémy s určitýmy CPU.
Ano bohužel není intel i5 jako intel i5, zaleží na revizi, cpu o 3 revize vedle je technicky uplně jinej HW a kompenzuje se to updatem microcodu CPU a biosu ale takhle daleko se ani lepší technik nedostane, apple to má vše hodně podpokličkou a hlavně to nikdo neví na 100%.

kdyby to bylo baterijí tak bych byl štastnej!

unitkombat
Příspěvky: 13
Registrován: 29 říj 2017 09:52

Re: MBP (mid 2012) - vybíjení baterie v režimu spánku

Příspěvek od unitkombat » 26 lis 2017 18:15

Pokud IT servisy fungují stejně jako ty v automobilovém průmyslu, tak mě to ani nepřekvapuje :D

Nicméně na tomhle něco bude, protože se to projevilo svévolně (předpokládám po updatu, proto jsem přeinstalovával - pokud ale došlo k updatu firmwaru, tak změna systému asi nepomůže - nepomohla) V tom případě ale nepomůže asi ani baterie, jedině update ze strany Applu. Jinak dřív nebyl problém přes noc ztratit okolo 2%, nyní s 16GB RAM cca 1%/h a s 4GB zhruba polovinu.
Další zajímavost byla ta, že je u mě z neznámého důvodu nemožné zapnout hibernatemode 25 (RAM se zkopírují na disk a vše se vypne), poté dochází k nepřetržitému usínání a buzení. Ale standby mode funguje (standardně je na mém MBP vypnutý) - vše se vypne a zapínání zabere dost času, ale ke zlepšení výdrže nedochází.

Tesi
Příspěvky: 35
Registrován: 13 lis 2017 22:28

Re: MBP (mid 2012) - vybíjení baterie v režimu spánku

Příspěvek od Tesi » 26 lis 2017 21:10

standatni spanej je u každého stroje nastaven jinak,
příkladem :

macbook air 2015 má nastaveno od apple 1hodinu lehký spanek a pak hluboký "což je hybernace"
macbook pro 2015 má nastaveno od apple 3hodiny lehký spánek a pak hluboký

ověřoval jsem u AIR že se přes noc vybije max o 2% a to i na high sierra, u mě s macbook pro 2015 to bylo dřív 3 až 4% za noc
nyní 30% MBP funguje furt stejně, baterie vydrží pokud ho vypínám neuspávám naprosto stejně co dřív.

z logu spánku co jsem našel je jasné že MBP něco budí každých 15 minut a tím nedojde k hlubokému spánku
bohužel to něco je v logu nespecifikováno a dělá to na každém uplně čistém OSX kterj nainstaluji, sierra el cap i high sierra.

jak jsem psal předtím pomocí příkazu v terminálu jsem zakázal po dobu spánku internetové připojení a stav baterie se zlepšil o 10%.
prý by stačilo jen vypnout wifi, to něco co volá každých 15 minut internet je systém OSX, pričemž mám zakázan power nap a wol.

bohužel spravuji HW a SW není takový kámoš abych vyhledal problém. a pokud by se to povedlo vyřešit bateriji což by mohlo být i firmware "baterie má svuj procesor a i svuj firmware" tak super ač nerad baterku holt vyměním. ale tyky to může být jinde :-)

MichalJ
Příspěvky: 1053
Registrován: 31 črc 2012 14:16
Bydliště: Slezsko

Re: MBP (mid 2012) - vybíjení baterie v režimu spánku

Příspěvek od MichalJ » 26 lis 2017 22:39

Tohle splňujete?

"Mac notebooks must be running on battery power and disconnected from Ethernet, USB, Thunderbolt, SD cards, displays, Bluetooth, or any other external connections."

unitkombat
Příspěvky: 13
Registrován: 29 říj 2017 09:52

Re: MBP (mid 2012) - vybíjení baterie v režimu spánku

Příspěvek od unitkombat » 27 lis 2017 17:31

Tesi: To je pravda, nicméně to bude ale ten rozdíl mezi tvým a mým problémem - u mě totiž nedochází k probuzení (viz log v 1. příspěvku) Podobný problém byl i řešen různě po diskuzích, přičemž padaly názory, že jsou bugy ve vypnutí wifi, BT a vzdáleného probuzení - zkus pohledat zahraniční fóra.
Baterii očekávám v příštích týdnech, tak pak hodím výsledek.
Jak se ti to chová v Bootcampu?

MichalJ: Samozřejmě - viz první příspěvek "(PowerNap není podporován, keychain vypnuto, USB/thunderbolt porty prázdné), vyzkoušeno i uspání s vyplou wifi." :)

Tesi
Příspěvky: 35
Registrován: 13 lis 2017 22:28

Re: MBP (mid 2012) - vybíjení baterie v režimu spánku

Příspěvek od Tesi » 27 lis 2017 18:10

taky nemám nic připojeno :-(

jako ve widlich mě to nenapadlo vyskoušet, hlavně že je na disku mám.

každopádně o tomto problému se dá dočíst na mbp 2012 2103 2015 naprosto běžně :-)

unitkombat
Příspěvky: 13
Registrován: 29 říj 2017 09:52

Re: MBP (mid 2012) - vybíjení baterie v režimu spánku

Příspěvek od unitkombat » 02 pro 2017 12:27

Tak, baterie vyměněna a problém přetrvává dál.. Takže problém by měl být v sw a ne hw (diskem, ram, baterií, ani adaptérama to není).
Nicméně si při koupi baterie dávejte pozor na podvodníky/překupníky, který se snaží prodat neoriginální baterii jako originál, to už je snad lepší si ji nechat poslat rovnou z Číny za pár stovek a aspoň vědět, na čem jste.
Takže závěr? S největší pravděpodobostí půjde o problém typu update firmware SMC, co tu psal Tesi.

Tesi
Příspěvky: 35
Registrován: 13 lis 2017 22:28

Re: MBP (mid 2012) - vybíjení baterie v režimu spánku

Příspěvek od Tesi » 02 pro 2017 16:31

chce se měříci škoda žeto nepomohlo, pak by byl problém vyřešen a byl by klid.

Takhle mě to bude prudit dokud maca nevyměním, a protože 2016 a 2017 jsou podle mého křápy "pro rejpaly USB-C nabíječka je 100kroků zpátky" co za ty peníze nestojí tak si musím opravit nějak 2015 :-( a nebo počkat až apple dostane rozum "což se nestane".

unitkombat
Příspěvky: 13
Registrován: 29 říj 2017 09:52

Re: MBP (mid 2012) - vybíjení baterie v režimu spánku

Příspěvek od unitkombat » 03 pro 2017 11:51

Přesně tak, nejhorší je, že nikdo neví co s tím. Známý má 15" MBP 2012 a vše OK, ale je fakt, že jede pořád na El Captain. U mě to začalo v době, kdy jsem pčecházel na Sierru.

A měnit jentak MB je blbost.. zvlášť po 3 letech.

Tesi
Příspěvky: 35
Registrován: 13 lis 2017 22:28

Re: MBP (mid 2012) - vybíjení baterie v režimu spánku

Příspěvek od Tesi » 05 pro 2017 18:12

copa o vymenu desky by nešlo to pro mě problém není, ale kdo mě zaručí že to nebude za měsíc z5.
a jenom oprava nelze když nevím co je špatně, kdybych věděl že to je v HW tak to proste přepájím.

každopádně díky za info, budu se tu nějak i nadále abych případně zachytil řešení nebo když ho najdu tak ho sem postnu.

unitkombat
Příspěvky: 13
Registrován: 29 říj 2017 09:52

Re: MBP (mid 2012) - vybíjení baterie v režimu spánku

Příspěvek od unitkombat » 12 pro 2017 11:44

Tak výměna je snadná, horší je jí sehnat za rozumný peníze :D Sehnat někde legální motherboard s i7 do mýho mid 2012 by bylo super.

Okay, taky dám kdyžtak vědět. Začínám mít pocit, že chtějí starý macbooky vyřadit, aby se lidi koupili nový..

Tesi
Příspěvky: 35
Registrován: 13 lis 2017 22:28

Re: MBP (mid 2012) - vybíjení baterie v režimu spánku

Příspěvek od Tesi » 12 pro 2017 18:39

i7 mid 2012 sem v ruce snad ani neměl :-) i5 sehnat můžu, omezeně, na aira 2015 to neni zadnej problém, na MBP 13 2015 lepe než na 2012 aale huře než na aira. obecně ty i7 moc nejsou, sám čekám :-)

Tesi
Příspěvky: 35
Registrován: 13 lis 2017 22:28

Re: MBP (mid 2012) - vybíjení baterie v režimu spánku

Příspěvek od Tesi » 30 pro 2017 19:35

tak jsem to neustál a sveho MBP jsem předal na diagnostiku do apple "český servis" a neshledali žádnou vadu, při tom mě vyměnili LCD kuli antireflexu.
NTB se furt vybíjí takže HW to není, dokonce mě řekly že výmena baterie mě nejspíš nepomůže. řekly to tak jako že na 99.9% to baterie není že je OK.
ještě budu hledat a testovat.

unitkombat
Příspěvky: 13
Registrován: 29 říj 2017 09:52

Re: MBP (mid 2012) - vybíjení baterie v režimu spánku

Příspěvek od unitkombat » 19 led 2018 12:43

Po delší odmlce se hlásím. Problém stále přetrvává, drobná nastavení nepomohla. Je to blbý, ale už jsem se s tím smířil..
btw. už jsi to zkoušel v těch windows?

Jinak děkuju za info ohledně diagnostiky, trochu jsem to předvídal. Co se týče baterie, tak pozor na e-shopy a podobné dealery. Při hledání jsem našel velký množství obchodů nabízející rádoby originální baterie, ale originál to není (teda až na cenovku). Nakonec jsem objednal čínu na aliexpressu za 23 dolarů a mohu jen doporučit.

vztekloun
Příspěvky: 91
Registrován: 29 lis 2018 19:51

Re: MBP (mid 2012) - vybíjení baterie v režimu spánku

Příspěvek od vztekloun » 10 úno 2020 15:31

unitkombat píše:
19 led 2018 12:43
.. Nakonec jsem objednal čínu na aliexpressu za 23 dolarů a mohu jen doporučit.
zajímalo by mě, zda to nová baterie vyřešila nebo ne.
jinak viz můj poslední příspěvek v tomto vlákně: viewtopic.php?f=18&t=31000&p=172079#p172079
počítám, že by měla jedna z variant fungovat

Odpovědět