Praca s 2D grafikou (Mac mini alebo iMac)

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
kpax
Příspěvky: 6
Registrován: 02 lis 2017 11:12

Praca s 2D grafikou (Mac mini alebo iMac)

Příspěvek od kpax » 02 lis 2017 11:17

Dobry den,

uvazujem nad kupou Mac mini, pripadne iMacu 27. Kedze by som prechadzal z klasickeho desktopu (+ Windows), mam zopar otazok a potrebujem poradit. PC ma sluzit na kazdodennu (6 - 8 hod.) pracou s 2D grafikou (Adobe Photoshop, Affinity Designer a pod. - Webdesign, loga, printova grafika), pracu s txt dokumentami a klasicke surfovanie na nete. K PC bude pripojena tiskarna, graf. tablet, klavesnica, mys a repro.

- Aky HW bude postacujuci na pohodlnu pracu s 2D grafikou? Momentalne mam Intel Xeon Quad-Core (3,4 Ghz), 16GB DDR3 RAM, Kingston HyperX SSD, GeForce GTX 650 Ti Boost DDR5 (2 GB) a vykonovo mi to bohate s rezervou staci. Prechod uvazujem skor kvoli samotnej platforme Mac OS, ktora je vraj ovela lepsie vyladena ako Windows.
- Je pravda, ze iMac sa prilis zahrieva a tym padom ma vysoku spotrebu el. energie a castejsie dochadza k problemom s HW?

Mozte mi prosim pripadne poradit nejake konkretne modely? Bazarovy Mac mini (cenu si predstavujem max. do 17 000 Kč), alebo iMac 27 (max. do 30 000 Kč).

S Mac OS skusenosti nemam a preto neviem ako v nom funguju spominane aplikacie a aky silny HW potrebujem na pohodlne pracovanie bez dlheho nacitavania a pod.

Vopred dakujem

Uživatelský avatar
looke
Příspěvky: 658
Registrován: 23 čer 2014 15:42

Re: Praca s 2D grafikou (Mac mini alebo iMac)

Příspěvek od looke » 02 lis 2017 12:25

mam posledni typ Macu mini - late 2014 (2,6 GHz dual core Haswell, 8 GB RAM), jeste je jedna drazsi varianta s 2,8 GHz dual-core, coz neni IMHO o moc vetsi vykon. Novy stal cca 21.000,- dnes se na inzerat da sehnat za cca 11 - 13.000,-
Na praci s Adobe CS6 to staci bohate, ale je otazka, jak narocne dokumenty zpracovavate... U Photoshopu jsem nemel problem ani s cca gigabajtovymi .psd soubory, ale InDesign pri spouste stranek a objektu uz mozna zatopit muze, nemam s takhle narocnym dokumentem na svem Macu zkusenosti... Co jsem zatim na svem Macu delal, zvladal bez problemu, pouze bych doporucil SSD disk (klidne i mensi) a externi datovy, ten 1 TB interni 5.4k rpm je hruza a des, InDesign CS6 startuje asi 2 minuty... S chlazenim jsem nemel problem nikdy, i kdyz je to opravdu malinkaty pocitac.
Jestli chcete jistotu s vykonem, jdete do iMacu 27 s vyssim vykonem, za ten cenovy strop 30k sezenete slusne vykonny. Moje zkusenost je, ze vykonnove se Mac da srovnat s PC, vyhodou je (nejen) ten operacni system a stabilita.
iMac 21,5" late 2015 i5 / 16 GB - Mojave / Monterey
iPhone SE 32 GB

kpax
Příspěvky: 6
Registrován: 02 lis 2017 11:12

Re: Praca s 2D grafikou (Mac mini alebo iMac)

Příspěvek od kpax » 02 lis 2017 12:56

Dakujem za odpoved, zase som o nieco mudrejsi :) V Photoshope su to dokumenty max. do 500 MB (cca 1000 vrstiev), pouzivam najnovsi Photoshop CC 2017 a na Windowse som ho zatazil max. (bez mala) na 8 GB. Procesor mam dostatocne silny, takze ten si iba tak pradie a v podstate vzdy "odpociva", teploty v rozsahu 29 - 37 C. Cez Affinity Designer pracujem v drvivej vacsine na printovej grafike (billboardy, plagaty, letaky, loga...). Takze ako pisete, predpokladam, ze na takuto pracu sa mam sustredit po HW stranke na CPU, RAM a SSD?

Mam ale dilemu, ci to riesit smerom Mac mini + kvalitny monitor. Alebo ist do iMacu... Tam mam trochu strach z toho "zrkadloveho" monitora a ako dlho vydrzi taka draha "bazarovka" (oprava by asi nebola lacna). Vsimol som si, ze su na nete stranky/firmy, ktore ponukaju pouzite, pripadne refurbished stroje a ponukaju k nim zaruku (6m, 1r, 2r atd.). Myslite, ze toto by bola spravna cesta, alebo sa da kupit lepsie niekde priamo z bazaru ale bez zaruky?

Dakujem

Uživatelský avatar
looke
Příspěvky: 658
Registrován: 23 čer 2014 15:42

Re: Praca s 2D grafikou (Mac mini alebo iMac)

Příspěvek od looke » 02 lis 2017 14:09

Po HW stránce myslím je nejdůležitější RAM a HDD (SSD), CPU bude patrně výkonné dost - pokud se bavíme o poslední verzi Macu mini. Mac mini nemá grafickou kartu, ale já to při prací nijak nezaregistroval, u 2D grafiky to předpokládám nevadí, mám 21” EIZO, provozuju ho v rozlišení 1600 x 1200 a absenci karty jsem v ničem nezaregistroval.
U tak obrovského počtu vrstev, jako je cca 1000 je u Macu mini IMHO třeba brát v potaz paměťovou náročnost. Pokud si neobjednáte nový, kde vám z výroby dají 16 GB RAM (za příplatek), tak se vyrábí standardně jen s 8 GB “onboard”, tj. že paměť už nejde zvětšit. Já jsem na nedostatek paměti nikdy nenarazil, ale u mne se počet vrstev v Photoshopu pohybuje max. kolem nekolika desítek. Přesto jsem editoval i cca gigabajtové soubory a žádné veliké zpomalení jsem nezaregistroval, ale je pravda, že šlo jen o editaci, s aplikací výkonnově náročných efektů u takto obrovského souboru zkušenost nemám.
K těm bazarům:
Jak koukám třeba na Alzu, tak ten poslední typ Macu mini pořád prodávají nový za 21.000,- a patrně pořád tam je možnost si za par set “přikoupit” i delší záruku. Pokud vám nebude líto peněz, můžu jen doporučit, u bazarovky je vždy riziko, že nevíte, co ten počítač má za sebou. Pokud se rozhodnete pro bazarové zboží tak určitě refubrished se zárukou, u tak drahého počítače jako je Mac při koupi bez záruky riskujete, že ho např. prodejce polil a rychle se ho zbavil a tím pádem riskujete vyhozených dalších 14k za výměnu desky.
S iMacem moc zkuseností nemám, v práci jsem dělal na nějakém 27” s už, tuším, retina monitorem a výsledný dojem je výborný, jak je to s výdrží toho monitoru nevím. Já mám k mému Macu mini připojený starý LCD 21” EIZO a jsem spokojený :) Každopádně iMacy s retinou jsou drahé, půlka ceny počítače je ten monitor, ale za 30k myslím přes inzerát seženete. iMac je určitě lepší, mnohem větší výkon, tuším, že stále u něj Apple nechal možnost upgradnout RAM, grafická karta… Mac mini má své limity, na které jsem ale příliš často nenarazil, z mojí vlastní zkušenosti (kupoval jsem ho skoro před třemi lety) to je za ty peníze výborný počítač, jestli jsou pro vás peníze rozhodující, tak bych vám ho asi i doporučil. Ale možná by bylo dobré, kdyby se k tomu vyjádřil i někdo další, jak říkam s iMacy zkušeností moc nemám, takže je nemůžu s minim srovnat :)
iMac 21,5" late 2015 i5 / 16 GB - Mojave / Monterey
iPhone SE 32 GB

kpax
Příspěvky: 6
Registrován: 02 lis 2017 11:12

Re: Praca s 2D grafikou (Mac mini alebo iMac)

Příspěvek od kpax » 03 lis 2017 09:27

Tak cez Apple shop som si vyskladal takyto mini.

2,6GHz dvoujádrový Intel Core i5 (Turbo Boost až 3,1 GHz) - Ma tento procesor 64-bit architekturu? Na webe som to nenasiel.
16 GB 1600MHz paměti LPDDR3 SDRAM
256GB flashové úložiště na sběrnici PCIe
Intel Iris Graphics

34 790,- Kč

Myslite, ze by to mohlo vykonovo stacit aj s vyhladom do buducna (2 - 3 roky)? Alebo sa skor teda za tuto cenu poobzerat po refurbrished iMacu?

Dakujem

Uživatelský avatar
looke
Příspěvky: 658
Registrován: 23 čer 2014 15:42

Re: Praca s 2D grafikou (Mac mini alebo iMac)

Příspěvek od looke » 03 lis 2017 11:22

Procesory i5 jsou samozrejme 64bitove... Muj nazor je, za tento Mac vam bude dalsi cca 3 roky bohate stacit :) Mozna by stalo zato, pastnout sem i parametry toho refubrished iMaca pro porovnani... Je to preci jen "dospelejsi" Mac a pokud bude se zarukou a lepsimi parametry, asi by se to vyplatilo. Otazka je, z jakeho bude roku, coz je dost dulezite, protoze je zde opravnene riziko, ze po cca 5 - 6ti letech dela Apple u nove verze systemu HW skrt a prestava starsi modely podporovat. Vzhledem k tomu, ze se jedna (u toho Macu mini) o model 2014, tipuju, ze tato situace nastane tak za 3 roky (velmi rad bych se pletl), i kdyz, dalsich par let potrva, nez prestanou nove aplikace stary system podporovat. U refubrished iMacu bude situace podobna, protoze na 30k asi novejsi model, nez je 2014 nesezenete, naopak, obavam se ze spis starsi a to riziko zde bude vetsi... Je pravda, ze muj starsi Mac mini, ktery je z roku 2009 prestali podporovat az pred cca 2 roky a prestoze uz na nem posledni dve verze systemu nejedou (Apple vydava co rok, to novy system, osobne bych jim za to urizl ruce, vubec by mi nevadilo, kdyby to tempo bylo mnohem mensi), tak zatim s kompatibilitou neni problem... Je to docela zasadni vec, na kterou radsi upozornuju, protoze nepodporovane modely prestava Apple i servisovat... Jak rikam, osobne bych jim za to urizl ruce, ale co nadelam :)
iMac 21,5" late 2015 i5 / 16 GB - Mojave / Monterey
iPhone SE 32 GB

rudo.ba
Příspěvky: 138
Registrován: 10 srp 2012 12:04

Re: Praca s 2D grafikou (Mac mini alebo iMac)

Příspěvek od rudo.ba » 04 lis 2017 08:38

Diskutovaný Mac Mini 2014 mi príde vo väčšine parametrov ako výrazný downgrade tvojej súčasnej zostavy. Nevravím, keď už ho niekto má a slúži, v pohode (tiež prevádzkujem ako sa dalo upgradované, ale predsa len dnes už staré Macy doma aj v práci). Ale kupovať „novú starožitnosť“ na prácu? Ako náhradu tvojej zostavy? Porovnal si si parametre? Áno, Mac nie je len o parametroch, ale toto tiež platí odtiaľ-potiaľ, hlavne za ceny čo si pýtajú. So stabilitou/vyladenosťou tiež radšej opatrne, novú HighSierru som nemal odvahu inštalovať ani na domácom Macbooku Pro.

Od Apple už dlhšiu dobu má zmysel kupovať len Macbooky Pro a 27" iMacy. Ak nemajú byť len na internet a oboznamovanie sa s macOS (bazárovky za 300-400 eur), ale aj na prácu (grafiku) 8 hodín denne (a majú nejakú dobu vydržať), tak radšej ročníky 2015 a novšie (16-32 GB RAM, SSD nutnosť!). Ak z akéhokoľvek dôvodu nevyhovujú (cena, lesklá obrazovka), potom by som radšej zostal pri PC-Win.

V práci nám za posledný rok pribudlo zopár nových iMacov, ale tiež PC s Windows (v doteraz čisto Mac agentúre, mimo fakturantov a accountov), lebo ťažko teraz s Apple desktopmi. Takže udržujeme staršie veci v prevádzke ako sa dá (ako všade, pravda), ale pri nákupe nových sa už nielen zvažujú, ale aj kupujú PC-Win aj na grafiku.

Alebo môžeš počkať na prípadný nový Mini alebo mýtický xMac, na ktoré však mnohí márne čakajú už roky.

kpax
Příspěvky: 6
Registrován: 02 lis 2017 11:12

Re: Praca s 2D grafikou (Mac mini alebo iMac)

Příspěvek od kpax » 04 lis 2017 12:54

No asi mate pravdu, mozno by som isiel aj do bazarovky MBP ak sa to teda vyplati. Pripadne spominany iMac, ten by vysiel asi lacnejsie ako MBP, ale chvaly som na iMac veru necital... Neviem co je na tom pravda. Prehrievanie, vysoka spotreba el.energie, hlucne chladenie atd.

- Ako je to so zapojenim externeho monitora, potrebujem k tomu nejaky speci Apple adapter?
- Da sa v takmto pripade pri praci cez externe periferie MBP zavriet, alebo aspon vypnut display?

Bude k tomu pripojeny tento monitor - 27" Dell U2715U (2560 x 1440 px)

Co poviete na toto? Je to sice rok 2014 ale davaju k nemu 12 mesiacov zaruku. Chcem mat aspon trochu istotu a preto ak bazarovku, tak idealne so zarukou.

MacBook PRO RETINA 15.4" (2014) 44 000 Kč
Intel Core i7 2.5 GHz (TurboBoost 3.7GHz) (I7-4870H)
16GB 1600 MHz DDR3
512GB SSD
NVIDIA GeForce GT 750M 2048MB

rudo.ba
Příspěvky: 138
Registrován: 10 srp 2012 12:04

Re: Praca s 2D grafikou (Mac mini alebo iMac)

Příspěvek od rudo.ba » 04 lis 2017 19:20

Čo sa vyplatí je len na vás. Parametre sa zlepšujú, ale aj cena prerastá cez pôvodný rozpočet (zase poteší 500 GB rýchly SSD). Keď prenosnosť nie je priorita, prepláca sa nevyužívaný pekný retina displej (prečo ho nevyužiť ako druhý displej?) a zbytočne trpí aj elektronika narvaná v tenkom tele pri záťaži (neviem Vám v tomto presne poradiť, starší MBP doma nemám na prácu, keď tak len nejaké drobnosti, v práci starší MP s obdobnými parametrami ako Vaše PC). Prenosnosť sa ale môže niekedy hodiť. Ročná záruka tiež poteší.

MBP sa dá zavrieť a ďalej pracovať s externým displejom (pripojiteľným cez HDMI alebo Thunderbolt 2/Mini DisplayPort - ten U2715U by som pripájal Mini DisplayPortom, zvládne aj dva). Parametre nájdete napríklad tu:

https://everymac.com/systems/apple/macb ... specs.html

Chýba normálny desktop od Applu. Ale o tomto sú mraky príspevkov na fórach, Apple evidentne nemá záujem.

Ak máte informácie že iMac pri záťaži hučí (pri staršom iMacu môžem potvrdiť aj bez záťaže, asi by potreboval vyčistiť, čo je lepšie prenechať na servis; pri novom som postrehol hlučnejšie chladenie len pri rendri videa, aj to „tichší“ akceptovateľný zvuk, nie ako pri tom staršom, pri bežnej práci v PS, InD, Ill je tichý), prečo očakávate niečo iné pri Macbooku alebo Mac Mini (oba majú menšiu plochu pre odvod tepla ako iMac).

kpax
Příspěvky: 6
Registrován: 02 lis 2017 11:12

Re: Praca s 2D grafikou (Mac mini alebo iMac)

Příspěvek od kpax » 04 lis 2017 20:55

Trochu som presiel zahranicne fora, diskusie. K Mac Mini som zatial nenarazil na to aby sa niekto stazoval na hluk, skor ho opisuju tak, ze pri praci o nom ani nevedia. Vela ludi ho dokonca pouziva prave na to, co od Macu pozadujem ja a to je praca s 2D grafikou (Photoshop, Lightroom, Affinity Designer atd.).

Pozeral som aj spotrebu elektrickej energie jednotlivych stanic. Zaraza ma pri iMacu spotreba v klude okolo 70 - 80W? A to este v tych lepsich pripadoch... Pri max. zatazeni sa to splha k hranici 300W. Chapem, ze to je spotreba vratane monitora, ale taketo vysoke cisla musia mat proste vplyv na teplo priamo v tele pristroja a tym padom ten hluk.

Mac Mini v klude okolo 10W, max. zataz 80W. Chapem, ze nepoda taky vykon ako iMac, ale toto uz vyzera ako rozumny udaj k tomu, ze vichrica v pracovni pri praci so statickymi (2D) objektami by sa nemala konat. Zalezi este ako dobre je v tej malej krabicke odvadzanie tepla riesenie, viem, ze je tam iba jeden centralny vetrak.

Nuz, stale uvazujem nad tym, ze proste ten Mini kupim na skusku priamo z Apple Store a ak nebudem spokojny, tak ho do 14 dni vratim a poobzeram sa po nejakej vyhodnej kupe z druhej ruky, alebo zostanem pri mojej zostave. Jednoducho by som rad presiel na platformu Mac OS (trochu som sa na tom uz hral a celkom ma ten system zaujal), ale nie za kazdu cenu, preto do toho nechcem vela investovat, aj ked pri mojej praci si ten PC na seba zarobi kedze ho nepouzivam na zabavu, resp. nie prioritne.

Skusim este precitat nejake diskusie, pripadne sa poradim aj inde a rozhodnem sa.

rudo.ba
Příspěvky: 138
Registrován: 10 srp 2012 12:04

Re: Praca s 2D grafikou (Mac mini alebo iMac)

Příspěvek od rudo.ba » 05 lis 2017 09:19

Aj tak sa dá, vyskúšajte 14 dní. Napíšte potom o skúsenosti. Váš monitor k nemu tiež pripojíte najlepšie Mini DisplayPortom:

https://everymac.com/systems/apple/mac_ ... specs.html

Ozval som sa, lebo ma zarazil plánovaný prechod z desktopového 4-jadra (je to E3-1270?) na mobilné 2-jadro (i5 4278U, aj keď novšie, ale nie zrovna nové, pozerám že v singlecore s porovnateľným výkonom, v multicore polovičným, zato s cca 1/3 spotrebou), z dedikovanej grafiky na integrovanú, bez možnosti ďalšieho prípadného navýšenia RAM.

Dobrá rada: neinštalujte novú HighSierru (10.13) ak sa chystáte používať Adobe CC. Pod 10.13 nefungujú dobre staršie verzie ako prednedávnom vydaná CC 2018, ktorá je však tiež zabugovaná (viď diskusie na Adobe, aj vlastná skúsenosť). Takže zatiaľ radšej zostať pri Sierre (10.12.6) a Adobe CC 2017 (môžete mať paralelne aj 2018 nainštalované a skúšať, zatiaľ ale nono pre mňa). Vyčkajte zopár updatov systému aj Adobe CC, kým to nepofixujú do použiteľného stavu. Predpokladám že dodaný Mini bude ešte so Sierrou.

kpax
Příspěvky: 6
Registrován: 02 lis 2017 11:12

Re: Praca s 2D grafikou (Mac mini alebo iMac)

Příspěvek od kpax » 05 lis 2017 12:34

Dobry den,

dakujem za odkaz. Mam este zopar otazok...

- Vyplati sa priplatok 2000 Kč (2,6 Ghz -> 2,8 Ghz)?
- Bude fungovat 2k rozlisenie na 60 Hz ak pripojim monitor na MDP?
- Aky kabel bude najidealnejsia volba, MDP -> DP?

Dakujem

rudo.ba
Příspěvky: 138
Registrován: 10 srp 2012 12:04

Re: Praca s 2D grafikou (Mac mini alebo iMac)

Příspěvek od rudo.ba » 05 lis 2017 16:15

1. nemyslím

2. 2K píšu že zvláda dva externé displeje 2560x1600 (predpokladám že 60 Hz), 4K som niekde čítal že len 30 Hz (s nejakými divokými hackmi niektorí rozchodili aj 60 Hz, ale nespoliehal by som na to)
https://support.apple.com/cs-cz/HT206587

3. Thunderbolt 2 (Mac Mini ich má 2) používa konektor kompatibilný s Mini DisplayPort. Váš monitor Dell má okrem iných portov aj Mini DisplayPort. Myslím že mu je jedno či na druhom konci kábla bude Mini DisplayPort, DisplayPort alebo dual link DVI. Kúpil by som MDP (Mac Mini) -> DP alebo MDP (Dell monitor, má oba typy).

Odpovědět