Snížení výkonu procesorů Intel v macbooku

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Posednak
Příspěvky: 6
Registrován: 04 čer 2015 20:58

Snížení výkonu procesorů Intel v macbooku

Příspěvek od Posednak » 04 led 2018 19:23

Dobrý den,

jistě vám neunikla zpráva o snižování výkonu procesorů od Intelu. Víte někdo o tom jak moc to ovlivní nové počítače od Applu? Právě jsem si koupil nový macbook, hodně využívám render přes procesor a pokud by se mi výkon snížil až o 50% jak někteří udávají, tak to pro mě nemělo vůbec význam. Pokud by to byla pravda, stihnu ho ještě vrátit bez udání důvodu.

Děkuju za informace

Uživatelský avatar
kmarty
Příspěvky: 117
Registrován: 08 srp 2012 20:19

Re: Snížení výkonu procesorů Intel v macbooku

Příspěvek od kmarty » 04 led 2018 19:44

Ovlivni to vsechny Intel procesory vyrobene po roce 1995 (mimo Atomu a Itania).
Vetsi propad postihuje procesy, ktere maji vysoky pocet systemovych volani (napr. databaze a tak). Naopak treba u enkodovani videa je propad spise maly.

Zkratka nasla se v procesorech chyba, oznacovana jako "Meltdown", ktera umoznuje cist z pameti(cache) citliva data jineho procesu (treba hesla). Opravou* je nutnost vyprazdnit TLB cache pri prechodu mezi kazdym volanim jadra a uzivatelskeho procesu(? - asi, presne detaily nevim) coz zpusobi onen vykonovy propad.
Tady je video ktere hezky ukazuje jak velky pru*er to je: Meltdown demo - Spying on passwords.
A to to jeste neukazuje, ze v pripade virtualniho pocitace, treba nekde v cloudu, nemusi jit o data z toho sameho pocitace, ale pocitace jineho uzivatele(zakaznika).

Pak je tu jeste "Spectre". Podobna chyba, kterou jsou postizene prakticky vsechny procesory, Intel, AMD, ARM, ... (vcetne mobiloidnich) a na to oprava myslim jeste ani neni (nemluve o tom, ze je pry podstatne tezsi ji zneuzit).



*) Ci spise hackem aby se ta chyba nemohla zneuzit. Skutecnou opravu muze provest jedine Intel a ten ji nemuze udelat zpetne -> jestli bude chyba opravena, pak bude opravena nekdy v budoucnu, v novych procesorech. Nekdo nekde tvrdil ze nejspis az za peknych par let, rozhodne ne v nasledujici rade. Oprava si nejspis vyzada docela razantni prekopani procesoru.

Posednak
Příspěvky: 6
Registrován: 04 čer 2015 20:58

Re: Snížení výkonu procesorů Intel v macbooku

Příspěvek od Posednak » 04 led 2018 20:43

Dobře, díky za odpověď. Trochu mě vyděsilo, že nový macbook pro retina 2017 je oproti verzi pro retina 2012 při renderu rychlejší asi jen o 1/4. (Mimochodem je i hlučnější a rychleji se zahřeje). Tak jsem si říkal jestli to není tím.
Na starém stroji jsem právě teď porovnával rychlosti renderu před aktualizací, a po aktualizaci, kde by měl být opraven problém s procesorem. Rychlost renderu je naprosto stejná. Aspoň že tak.

Odpovědět