Provozuschopsnost Maců

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Lowercraft
Příspěvky: 118
Registrován: 10 pro 2012 21:59

Provozuschopsnost Maců

Příspěvek od Lowercraft » 11 úno 2013 01:21

Dobrý den,

Plánuji koupi buď:

a) iMac 2012 základní verze 21.5 + Fusion Drive + 16 GB RAM
b) MacBook Air základní verze 13.3 + 8 GB RAM

Potřebuji, aby můj budoucí Mac vydržel co nejdéle, aby byl i za několik let relativně svižným strojem na řekněme "běžnou každodenní práci". Když se dívám zpětně na starší modely, vidím jasně, že investice do RAM se vyplatí. Co byste doporučili? Kolik mu tak dáváte let? :)

Díky za odhady, myšlenky,... ;)

Uživatelský avatar
albertan
Příspěvky: 1857
Registrován: 30 črc 2012 15:08
Bydliště: Calgary, AB, Canada

Re: Provozuschopsnost Maců

Příspěvek od albertan » 11 úno 2013 03:04

Zalezi jestli potrebujete mobilitu ...
iPhone 6S 128GB Samsung Galaxy S7 Edge
Samsung Gear S3 Frontier
iPad Pro 10.5 512GB LTE
Apple TV 4 & 3
MB Pro Retina 15 i7 2.7 GHz 16GB 768GB 2012
MB Air 13 i7 1.7 GHz 8GB 512GB 2013
MS Surface Book i7 with Performance Base 16GB 512GB
2x MacMini

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Provozuschopsnost Maců

Příspěvek od tlacenka » 11 úno 2013 05:58

Presne tak - jedina otazka je ta mobilita, vse ostatni je podruzne.
Jinak pokud neni dulezita mobilita, tak urcite imac, pokud je, zvazoval bych i MBP

Uživatelský avatar
comatory
Příspěvky: 267
Registrován: 30 črc 2012 19:07

Re: Provozuschopsnost Maců

Příspěvek od comatory » 11 úno 2013 15:56

Neznam zadny pocitac, ktery by nezastaral. V IT svete nic takoveho neexistuje, Macy jsou taky jenom PCcka, i kdyz v hezkem obalu, s kvalitnejsimi komponenty a oficialni podporou OS X.
Prikladem budiz Macy s Core Duo CPU na kterych nejde rozbehat OS X Lion, spousta modelu ma limit na 3GB RAM, prvni generace Mac Pro oficialne nerozjede Mountain Lion, i prestoze vykonnove na tom neni vubec zle.
Ano, dokoupenim RAM si trochu clovek pomuze, ale take to neni vsespasne. Moje pravidlo je, kupovat novy stroj kdyz ho potrebuji, tz. nevyplati se cekat az vyjde novejsi a lepsi model, takhle by clovek cekal furt.

Velikou vyhodu u Macu vidim ve vysoke preprodejni cene. Spis nez kupovat Mac na dlouhe roky dopredu, je fajn koupit treba ted novy iMac a kazdy rok nebo dva ho prodat (vetsinou za 70 procent ceny) a koupit si opet nejvyssi verzi. Takhle to lze v podstate delat donekoncna. Ten rozdil, co clovek zaplati po prodeji pristroje, je o dost mensi, nez treba investovat kazde 4-5 let do noveho Macu a zaroven je to nejistejsi cesta jak mit aktualni podporu od vyrobce (Apple) a moznost vyuzivat ty nejnovejsi aplikace.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3637
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Provozuschopsnost Maců

Příspěvek od rony » 11 úno 2013 16:27

Nevidim to tak "cierne" ako kolega vyssie. V otazke hardwaru ma iste pravdu. Je tu ale jeden aspekt, Apple vladne vsetkemu, operacny system svoj, vela aplikacii svojich, vlastny predajny kanal aplikacii, vlastny hardware, vlastny system predaja.

To naznacuje, ze to moze predlzit moralnu zivotnost tejto infrastruktury, koniec koncov to dokazuju aj ludia, ktori maju dnes povedzme 5 rocny macbook a nijako zvlast si nestazuju.

Jednoduchy dovod je teda v tom, ze Apple nema vela cieloveho hardwaru na ktory odladuje novsi OS, ani developeri aplikacii. Takze su schopni si spocitat ako daleko v testovani pojdu. To bohuzial u PC platformy tak lahko nejde, kedze tam su obrovske pocty kombinacii, ktore sa fyzicky nedaju odladit. Staci ak si u starych strojov mac pozries aky operacny system podporuju (ci ten najnovsi).

Poviem ti jediny priklad, ktory ti mozem dat: teraz mam mac mini z roku 2009 a co ma naozaj stvalo ale od zaciatku bol 1 gigabajt ramky, takze tam slo 8 a dnes ho stale pouzivam na strihanie v iMovie a Garageband. Jasne, ze sa neda oklamat vykon procesora napriklad pri enkodovani a dekodovani videa ale nastastie toto robi iMovie len pri vkladani surovych videi a potom pri exporte hotoveho projektu, samotnu pracu nijako zvlast neovplyvnuje.

Takze kludne moze byt, ze si kupis iMac a mozes pocitat s 5 rokmi ak ta naozaj nebude nic tahat ku vymene stroja.

Toto ti dava dalsiu vyhodu, povedzme, ze o 2-3 rokoch ta bude mrziet, ze je novy model, tak ten terajsi posunies v ramci rodiny a urobis si vianoce. Pritom ten presunuty nebude plecka na vyhodenie ale slusny stroj.


Konkretne iMac ci ten mba. Som si isty tym, ze ak to bude tvoj hlavny stroj, tak iMac ti vydrzi viac (vykonovo). MBA je stroj cieleny trosku inde (nenarocnejsie veci ako iMovie) ale neverim tomu, ze by o pat rokov bol absolutne nepouzitelny. Samozrejme ak sa fyzicky neposkodi.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Uživatelský avatar
comatory
Příspěvky: 267
Registrován: 30 črc 2012 19:07

Re: Provozuschopsnost Maců

Příspěvek od comatory » 11 úno 2013 18:14

Tak myslim si, ze cerne to nevidim, muj prispevek je naopak pozitivni (viz konec).

Puvodni tazatel se ovsem zajimal o to, aby mu pocitac vydrzel co nejdele a na tom jsem odpovedel, ze mozna rozumnejsi je prodavat starsi model a kupovat novy, tim vlastne cely ten problem vyresi. A s Macama to prave jde, diky tomu ze si drzi hodnotu i predchozi generace modelu.

Jasne, kdyz koupi iMac 2012, tak si myslim, ze i za pet let ten stroj bude stacit na bezne cinnosti. Pred peti lety vysladruha generace -hlinikove iMacy - 20" a 24" (iMac 8,1) s C2D, stale na nich lze celkem bez problemu provozovat nejnovejsi operacni system, i kdyz tam jde dat max 6GB RAM. Stale ty stroje staci na beznou praci a provoz, a vsadim se ze na nejakou obyc praci s fotkami a videem v iMovie taky problem nebude.
Takze to jen tak pro predstavu.

Ja sam jsem majitelem trech "ojetych" Macu - vsechny tyto stroje jsou z druhe ruky - Mac Pro, Macbook Pro a Mac mini, vsechny z let 2009. MP mam jako hlavni stroj a je pekne zupgradovany takze i presto, ze je tri roky stary, stale mi staci na to, co na nem delam a vytezuju ho hodne - renderovani sekvenci v AE (HD), dvacet spustenych programu naraz... atd.

Lowercraft
Příspěvky: 118
Registrován: 10 pro 2012 21:59

Re: Provozuschopsnost Maců

Příspěvek od Lowercraft » 11 úno 2013 23:51

Velmi mě zaujalo to přeprodávání. Sám sem se zajímal o nabídku v bazarech. Oslovila mě spousta produktů, ale řekl jsem si, že poprvé chci zažít i ten zážitek vybalování a tak... Znáte to. :D nicméně co se týče toho bazarověho prodeje - to jste mi vnuknul nápad. Nějak mě to prostě samotného nenapadlo. Děkuji moc.

Uživatelský avatar
comatory
Příspěvky: 267
Registrován: 30 črc 2012 19:07

Re: Provozuschopsnost Maců

Příspěvek od comatory » 12 úno 2013 09:34

Lowercraft píše:Velmi mě zaujalo to přeprodávání. Sám sem se zajímal o nabídku v bazarech. Oslovila mě spousta produktů, ale řekl jsem si, že poprvé chci zažít i ten zážitek vybalování a tak... Znáte to. :D nicméně co se týče toho bazarověho prodeje - to jste mi vnuknul nápad. Nějak mě to prostě samotného nenapadlo. Děkuji moc.
Tato praxe mi přišla velice běžná v USA u tzv. power userů. Můj kolega dlouho váhal, co si z aktuální nabídky pořídit za stroj na editaci HD videa. Přestože Mac mini (4-jádro) není vyloženě supersilný počítač, rozhodl se tou cestou jít. Počítač funguje krásně. Pořídil si k tomu Pegasus R4 thunderbolt úložiště a 27-palcový Dell monitor.
Plán je takový, že až vyjde za rok nový Mac mini, jednoduše ho zakoupí, vymění za starý a všechny data přetáhne pomocí Setup/Migration asistenta (pomocí Firewire nebo LAN kabelu). Starý samozřejmě prodá. Kalkulovali jsme to při současných přeprodejních cenách a pokud Apple razantně nezvedne ceny, tak ten nový Mac vycházel na cca 3 tisíce. To jde za úplně nejaktuálnější stroj se zárukou, ne?

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Provozuschopsnost Maců

Příspěvek od tlacenka » 12 úno 2013 09:38

no myslim, ze pokud cena za mac mini, ktery prodate bude o 3000 mensi nez novejsi mac mini model, tak se zase tolik zajemcu nenajde

Uživatelský avatar
comatory
Příspěvky: 267
Registrován: 30 črc 2012 19:07

Re: Provozuschopsnost Maců

Příspěvek od comatory » 12 úno 2013 10:16

To byste se divil, u Mac mini je to normalka (ted je na aukru 3 generace stary model za 9K, vetsinou se prodaji).

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Provozuschopsnost Maců

Příspěvek od tlacenka » 12 úno 2013 10:24

jasne, ale jestlize novy model stoji 16000 a vy date o rok starsi generaci za 13000, myslim, ze dost lidi si rozmysli kvuli zaruce ty tri tisice rozdilu...

Uživatelský avatar
Alisczech
Administrátor
Příspěvky: 1902
Registrován: 11 črc 2012 14:34
Bydliště: Praha, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Provozuschopsnost Maců

Příspěvek od Alisczech » 12 úno 2013 10:36

Osobne pouzivam 17" MacBook PRO 4. rokem a nemam pocit, ze by nejak zastaraval nebo nestacil vykonove. Po trech letech jsem jen nahradil interni disk SSDckem a druhy disk dal misto opticke mechaniky a verim, ze bude jeste rok dva slouzit, coz je v IT branzi super vysledek...
 Certified Trainer, ACE, fotograf a žurnalista
http://jbrezina.cz http://ilumio.cz http://4foto.cz http://fripito.com

Uživatelský avatar
comatory
Příspěvky: 267
Registrován: 30 črc 2012 19:07

Re: Provozuschopsnost Maců

Příspěvek od comatory » 12 úno 2013 10:42

tlacenka píše:jasne, ale jestlize novy model stoji 16000 a vy date o rok starsi generaci za 13000, myslim, ze dost lidi si rozmysli kvuli zaruce ty tri tisice rozdilu...
Chapu, zrovna ten Mac mini neni uplne nejlepsi priklad, ale kdyz se podivate treba na 15 palcovy MBP, novy je za nejakych 48 tis, i po roce je mozne ho prodat za 40K (nekdy i vice), takze kazdy rok "ztracite" cca 8-10 tisic. Na druhou stranu, pokud si ten pocitac clovek necha pet let a po teto dobe bude kupovat uplne novy, bude platit opet 48K, kdezto vyse zminenou cestou lze i usetrit (v radech par tisicu korun). Toto je ale spise podruzne. Tady jde o to, ze kazdy rok budete mit ten nejaktualnejsi hardware, budete moci pouzivat nejaktualnejsi OS bez omezeni a budete mit neustale zaruku. V tom je ten figl.

Uživatelský avatar
zmiy
Příspěvky: 302
Registrován: 31 črc 2012 09:36
Bydliště: internety

Re: Provozuschopsnost Maců

Příspěvek od zmiy » 12 úno 2013 15:01

Každodenní práci je dost široký pojem - jiné nároky na paměť a rychlost procesoru má ten, kdo stříhá video, upravuje fotky atp. a to se velmi výrazně liší od toho, komu stačí mail, browser, skype a textový a tabulkový editor (tam stačí jebka z bazaru s win XP nebo cokoli pod 10kKč a po záruce koupit nový).
Zastaralost je třeba rozlišovat morální a technickou.

A pokud je to opravdu pro práci, tj.na firmu, tak tuto otázku je skoro zbytečné řešit - až se stroj daňově odepíše, nebo až skončí záruka, koupí se nový. A nemá cenu pořizovat drahý stroj, když si na sebe "nevydělá".

Lowercraft
Příspěvky: 118
Registrován: 10 pro 2012 21:59

Re: Provozuschopsnost Maců

Příspěvek od Lowercraft » 13 úno 2013 00:42

tak ja si asi taky spocitam podle vyse zmineneho modelu, jestli to ve dvouletem cyklu bude pro me vyhodne a uvidim. diky za cenne prakticke rady!

Uživatelský avatar
marcelnik
Příspěvky: 55
Registrován: 21 lis 2012 14:05
Bydliště: Liptovský Mikuláš

Re: Provozuschopsnost Maců

Příspěvek od marcelnik » 13 úno 2013 21:20

Dobrý nápad, každý rok predať staršie zariadenie a kúpiť nové, len mám tú smolu, že mám MacBook Pro 17 2012 early a takéto už prestali vyrábať(myslím 17-palcové).
Iba ak by som prešiel na iMac.
Môžete prosím poradiť, len informačne, koľko by som mohol zapýtať za MB Pro 17, 2,3GHz, 8Giga Ram, HDD 500-7200 Otáčok, 2012 Early, IOS- Mountain Lion. Vtedy ma stál okolo 3000eur.
Nemám s bazarovým predajom vôbec skúsenosť.
iPhone5 16 Giga
iPad 4
MacBookPro 17" Early 2011
Mountain Lion

Jarda77
Příspěvky: 7
Registrován: 22 úno 2013 22:53

Re: Provozuschopsnost Maců

Příspěvek od Jarda77 » 23 úno 2013 00:47

Ahoj Všem, chtěl bych se poradit jak naložit se starším Mac Pro.
Mám 2x2,66 GHz Dual Core Intel Xeon, 2GB 667 MHz DDR2 F8 DIMM
1 T disk + 500G standartní.
Nemám ale odpovídající grafickou kartu, protože ta nestačí na Final cut pro X, když na dřívější FCP stačila.
Rád bych ale Maca doplnil nebo dovybavil, aby ještě nějakou dobu sloužil především na video střih a muziku.
Co a jak by jste mi kdo radil zlepšit, eventuelné jestli to hledat ve starších věcech nebo nové.
Děkuji moc za radu.
Jarda
jaroslavkriz@email.cz

Uživatelský avatar
comatory
Příspěvky: 267
Registrován: 30 črc 2012 19:07

Re: Provozuschopsnost Maců

Příspěvek od comatory » 27 úno 2013 14:42

Ahoj.

Předpokládám že jde o Mac Pro 1,1 a máš to v základní konfiguraci (dva dvoujádrové CPU). Tenhle počítač se dá rozšířit hodně, ale pozor RAM je strašně drahá. Bohužel, musíš tam dát tzv. serverovou ECC RAM, např tady: http://www.maczone.cz/pameti-mac-pro-20 ... _c580.html

Optimum je 8GB (na video, After Effects a náročnější činnost 16GB ideální), takže minimálně bych dokoupil ještě jeden 4GB modul ať je tam aspoň 6GB.

Procesory lze také vyměnit a to naštěstí relativně za levno, je možné do Maca Pro 1,1 dát dva čtyřjádrové procesory (takže bude člověk mít ekvivalent Maca Pro z r. 2008, osmijádro 3,1) a to nakopne výkon hodně (třeba o 150 procent). X5355 (SLAEG = čtyřjádro) procesory by tam měly pasovat, nejlépe nakoupit na ebayi. Více info tady: http://forums.macrumors.com/showthread. ... pu+upgrade

Doporučuji koupit SSD, třeba Crucial M4 (128GB verze je za 2600), hodně to pomůže z celkového dojmu z používání počítače a některé operace to opravdu zrychlí! obyčejný HDD bych nechal na data nebo zálohování.

Na tyto modely lze i s trochou snahy jednoduše nainstalovat Mountain Lion což otevírá možnost pro další upgrade. Mountain Lion oficiálně nefunguje na prvních generacích Maca Pro, ale jde toto omezení obejít. Víceméně se musí Mac Pro flashnout na model 3,1 (což člověk musí když upgraduje CPU stejně). Návod je tady: http://www.jabbawok.net/?p=47
Doporučuji rovnou pořídit SSD a tu instalaci provést tam. Bohužel, je třeba k tomu i nová grafická karta. Já mám Ati Radeon 5870, 5770 se dá sehnat levně (verze přímo pro Mac) a tato karta bude podporovat tzv. boot screen. Jakmile má člověk v počítači Mountain Lion, lze používat i PC karty od Nvidia a využít třeba CUDA akceleraci v produktech Adobe nebo na hraní her. Víceméně by neměl být problém s grafikami GTX i těmi novými (více info zde: http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1440150).


Dřív než se člověk pustí do upgradu, měl by si sečíst všechny náklady. Pokud bych se přiblížil k cca 15-20 tisícům, asi bych na to kašlal, nejnovější Mac Mini je rychlejší než první generace Maca Pro v základní výbavě, bohužel. Pokud ale člověk chce hrát nové hry, akcelerovat v CUDA, připojovat si různé disky do RAIDu apod., je Mac Pro pořád jediná volba (další je Hackintosh). Jo, jinak USB3 karta se taky dá nainstalovat, ale bacha na kompatibilitu.

Uživatelský avatar
comatory
Příspěvky: 267
Registrován: 30 črc 2012 19:07

Re: Provozuschopsnost Maců

Příspěvek od comatory » 27 úno 2013 14:45

Jarda77 píše:Ahoj Všem, chtěl bych se poradit jak naložit se starším Mac Pro.
Mám 2x2,66 GHz Dual Core Intel Xeon, 2GB 667 MHz DDR2 F8 DIMM
1 T disk + 500G standartní.
Nemám ale odpovídající grafickou kartu, protože ta nestačí na Final cut pro X, když na dřívější FCP stačila.
Rád bych ale Maca doplnil nebo dovybavil, aby ještě nějakou dobu sloužil především na video střih a muziku.
Co a jak by jste mi kdo radil zlepšit, eventuelné jestli to hledat ve starších věcech nebo nové.
Děkuji moc za radu.
Jarda
jaroslavkriz@email.cz
teď jsem si přečetl že to bude sloužit na střih videa atd. doporučuji tedy dokoupit ještě jeden 1TB disk a dát ho do RAID0, používám tak svůj MP a ty rychlosti jsou o dost lepší.

Pokud člověk má Premiere a renderuje hodně v After Effects, těch 16GB RAM je opravdu dobré mít (ale aspoň 8GB, vím ty ceny za ty moduly jsou hrozné). I ta CUDA karta se dá do této práce zapojit.

Odpovědět