OS X tuhne na Maci Mini

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Trooper77
Příspěvky: 8
Registrován: 22 dub 2013 14:55

OS X tuhne na Maci Mini

Příspěvek od Trooper77 » 22 dub 2013 15:05

Dobrý den, chtěl bych poprosit o nějaké rady s následujícím problémem : Mám cca rok starý Mac Mini (upgrade na 8 GB RAM a SSD Crucial 128 GB) s OS X 10.8.3 - poslední verze.
Cca před týdnem mi začal za provozu vytuhávat. Stává se to postupně - nad běžícím programem se začne motat duhový "vyčkávací" kurzor a program nereaguje - menu a dock ještě chvíli na myš reagují (otvírají se menu) ale příkazy se neprovádí a po cca 30 sekundách počítač vytuhne úplně. Musí se natvrdo vypnout. Původně jsem myslel, že se přehřívá, tak jsem nainstaloval měřák teploty, ale stává se to i když Mac není vytížen a procesor má 55 st. Od startu počítače je vytuhnutí cca do hodiny (do té doby nepozoruju žádný problém).
Test paměti i SSD nic nenašel.
Díky za nějaké nápady nebo rady.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: OS X tuhne na Maci Mini

Příspěvek od tlacenka » 22 dub 2013 15:22

jaky test pameti ?

jaky test ssd ?

aple hw test jste zkousel ?

ad vytuhavat: v konzoli to pise co ?

Trooper77
Příspěvky: 8
Registrován: 22 dub 2013 14:55

Re: OS X tuhne na Maci Mini

Příspěvek od Trooper77 » 22 dub 2013 15:56

Zkoušel jsem memtest (v konzoli) - vše ukazuje OK a na disk techtool pro :
smart test je ok a i surface test nic nenašel.
Apple hw test nevím co je a s konzolí taky nevím... prosím podrobnosti.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: OS X tuhne na Maci Mini

Příspěvek od tlacenka » 22 dub 2013 16:23

memtest je vhodne nechat probehnout vicekrat...nez jen ten prvni test, ale to urcite vite
aple hw test: musite byt pripojen k netu a pak drzite po startu D klavesu
http://support.apple.com/kb/ht1509

konzola je aplikace (najdete pres spotlight = cmd + mezernik) a napisete konzola a tam jsou de fakto vsechny logy, tak v nich se pak hleda co se vlastne kde deje - tezko rici takto vseobecne - nejlepsi je "az se to kousne" podivat se kolik je hodin a podle toho casu potom dohledat v tech lozich co se vlastne "polozilo".
ve smyslu jestli to zpusobuje nejaka aplikace, net... nebo co.

Trooper77
Příspěvky: 8
Registrován: 22 dub 2013 14:55

Re: OS X tuhne na Maci Mini

Příspěvek od Trooper77 » 22 dub 2013 17:46

Tak jsem zkoušel ten apple hw test - normální proběhl ok, tak jsem dal rozšířenou verzi
a ta zatuhla po 45 minutách (podle progress baru cca v polovině). To ukazuje nejspíš na
HW problém (?). Počítač teplý, zvýšené otáčky ventilátoru...

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: OS X tuhne na Maci Mini

Příspěvek od tlacenka » 22 dub 2013 18:07

nejspise ano :/
samozrejme, ze to provadi spoustu operaci, proto to vytizi procesor - otazkou ale zustava, co tomu vadi, lepereceno "co se podela" - tim, ze se to stalo u toho apple hw testu to znamena ze :
a) chyba neni v systemu = mysleno jako sw zalezitost (ani apple, ani treti strany)
b) s nejvetsi pravdepodobnosti je to problem hw a ted je potreba tedy zjistit "cim to je"

osobne bych podezrival budto ram, nebo ssd, v nejhorsim zakladni deska.
tu zakladni desku by dle meho odhalil i ten "normalni" apple hw test.
takze ramka nebo disk - mensi zlo je vymenit ramku, tzn pokud mate puvodni, tak vymenit za puvodni a zkusit opet ten test. pokud probehne ok ten rozsireny, tak je to jasne. pokud ne, nechat puvodni ram a zkusit dat puvodni disk
a uvidite.
pokud to udela i s puvodnim diskem i puvodni ram, tak je to deska, pripadne procesor, proste neco od vyrobce.

"vyhoda" toho, ze to udela pri apple hw testu je ta, ze je to s nejvetsi pravdepodobnosti znovuzopakovatelne = pri reklamaci se to da znovu dostat do tohoto stavu (cimz se da operovat pri reklamaci).
ale osobne bych podezrival spise ty ramky nebo pripadne disk

Trooper77
Příspěvky: 8
Registrován: 22 dub 2013 14:55

Re: OS X tuhne na Maci Mini

Příspěvek od Trooper77 » 22 dub 2013 18:55

Díky za rady. Zkusím najít a vyměnit pamět. Pak napíšu co a jak.
Ještě rada ohledně výměny disku : jde současný disk zazálohovat na externí (např. time machine) a pak jeho
obsah nahrát na jiný, co dám do počítače (abych nemusel všechny programy znovu instalovat) ?

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: OS X tuhne na Maci Mini

Příspěvek od tlacenka » 22 dub 2013 19:08

urcite - time machine je na to primo jako delany :) (a nebo, pokud nechcete ztracet v teto chvili cas, tak pouzit CCC) -http://www.bombich.com, pripadne super duper a vytvorit defacto identickou kopii (klon) vaseho stavajiciho disku - oboji jsou reseni placena. pripadne si lze vyhrat "zdarma" s diskovou utilitou (soucast systemu) - v sekci obnovit (ale neni to uplne to same co CCC a podobne) - proste budto si ten disk nejakym zpusobem naklonujete a budete drzet ALT pri nabehu stroje (a vyberete si bootovat z toho puvodniho, naklonovaneho disku) a nebo si tam vrazite ten puvodni disk, zmacknete cmd R a pustite instalaci z netu a pak obnovite z te timemachine.

Odpovědět