Nejde zkopírovat soubor z HDD, chyba -36

Řešíte problém s výběrem nebo provozem počítačů od Applu? Pomůžeme Vám.

Moderátoři: MichalM.Mac, Renik, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Nejde zkopírovat soubor z HDD, chyba -36

Příspěvek od Sandra » 27 dub 2013 16:06

Zdravím, objevil se mi problém na HDD. Stáhla jsem si film z internetu a chtěla jsem ho přesunout na NAS, jenže to nejde, při cca 90% dojde k zastavení kopírování a objeví se chybové hlášení, viz. screenshot. Disková utilita nehlásí žádný problém, podle ní je disk v pořádku. Disk Tools Pro hlásí, že SMART je v pořádku, test integrity dat je také v pořádku (mám pocit, že používá stejný povrchní přístup jako Disková utilita) a test na bad sektory (kontrola povrchu) skončí chybou a test nelze dokončit. Poraďte, prosím, jak tuto chybu opravit a disk opět plně zprovoznit. Děkuji.
Snímek obrazovky 2013-04-27 v 17.05.12.png

Uživatelský avatar
makatch
Příspěvky: 327
Registrován: 31 črc 2012 08:27

Re: Nejde zkopírovat soubor z HDD, chyba -36

Příspěvek od makatch » 27 dub 2013 16:32

V rámci disku,na ktorom je stiahnutý film ,sa presunúť dá?
iPod, iPhone and iPad Firmware Download
Sprievodca Jailbreakom

MacBook Pro13, Early 2011, OS X Yosemite 10.10
iPhone6+,9 beta2

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Nejde zkopírovat soubor z HDD, chyba -36

Příspěvek od Sandra » 27 dub 2013 16:36

Přesun v rámci disku jsem nezkoušela (protože to je zbytečné, zůstane fyzicky na stejném místě, jen se změní zápis v alokační tabulce), ale zkopírovat nejde, stejná chyba na stejném místě.
V příloze jsou další screenshoty.
Snímek obrazovky 2013-04-27 v 17.29.04.png
Snímek obrazovky 2013-04-27 v 17.31.28.png

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Nejde zkopírovat soubor z HDD, chyba -36

Příspěvek od tlacenka » 27 dub 2013 16:47

Co jde, tak prekopirovat jinam, disku neverit, koupit novy.
Teoreticky by mohlo pomoci preformatovat disk, ale sireni chyb to nezabrani.

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Nejde zkopírovat soubor z HDD, chyba -36

Příspěvek od Sandra » 27 dub 2013 16:52

To jsem pochopila, ale jak je možné, že podle interní diagnostiky disku nic není? Disková utilita tvrdí, že je disk v pořádku, podle SMART údajů je v pořádku, test na bad sektory v DiskToolsPro selže a nejde dokončit...

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Nejde zkopírovat soubor z HDD, chyba -36

Příspěvek od tlacenka » 27 dub 2013 17:15

Protoze disk utility neni komplexni nastroj pro diagnostiku disku - na to jsou specializovane utility.

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Nejde zkopírovat soubor z HDD, chyba -36

Příspěvek od Sandra » 27 dub 2013 17:47

No a můžeš poradit nějaký komplexní nástroj na diagnostiku a opravu disku? Mám akorát DiskToolsPro a to zjevně také nepatří do kategorie komplexních a kvalitních nástrojů na diagnostiku a opravu disku. Když jsem hledala na googlu, vyskočilo na mě milion odkazů na různé nástroje, ale všechny pro Windows, jako by pro Mac nic nebylo :-( Navíc jsem s překvapením zjistila, že ty hloupé Windows zase tak hloupé nejsou, protože přímo v základu mají nástroj, který otestuje stav disku (chkdsk) a pokud na něm jsou chyby, tak je opraví. Mám Apple ráda a nikdy jsem nepoužívala nic jiného, ale překvapuje mne, že v OS X žádný takový nástroj není a přitom by se zrovna teď hodil. Dříve jsem se s takovým problémem nesetkala, ale všechno je jednou poprvé...

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Nejde zkopírovat soubor z HDD, chyba -36

Příspěvek od tlacenka » 27 dub 2013 18:47

je tam diskova utilita, ta staci na zakladni operace s disky, neco jako mate na windows spravu disku - take nedetekuje chyby a spol. diskova utilita resi i problem s pravy a takove nejake zakladni rychlotesty disku. S tim "opravi" take opatrne - on neopravi, jen oznaci za spatne aby je system nepouzival, coz take neni oprava, ale jen oddalovani nevyhnutelneho.
Na mac jsou nektere dalsi utility i v onyxu (test smart a spol - pozor, nefunguje na externi disky), vami zminovany disktoolspro, nesmim zapomenout na applejack (nevim, jak je na tom s podporou 10.8 a nejsem ochoten to hledat), diskwarrior, drivegenius a urcite je i spousta dalsich, jinych.
K tomu "proc to neni" - proste to ten OS sam o sobe nijak zvlast neumi, resi to tak, ze mate zalohovat a kdyz se neco zacne kazit, tak to co nejrychleji vymenit. Pokud chcete os, ktery vas necha nastavit a otestovat naprosto vsechno, je potreba zacit *nix/linux, os2 a jine klony - mac to proste neumi a nikdy umet nebude (je potreba generovat zisk).
A jinak... necekal bych, ze nejaka utilita to "zazracne opravi" - i kdyz zkusit to muzete a dejte pak vedet.
Jak rikam - neresil bych to (stejne to nevyresite, lepereceno v os x), disk vymenit a je to - je to to nejjistejsi, co muzete pro svuj klid udelat.

Myslite, ze kdyz vam vyjede okenko "opraveno", ze ten disk bude opravdu funkcni ? lepereceno.... budete mu duverovat a dal na nej davat data ? Myslim, ze stejne ne :)

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Nejde zkopírovat soubor z HDD, chyba -36

Příspěvek od Sandra » 27 dub 2013 19:48

Tlacenka: jen poopravím, já na Windows nic nemám, Windows jsem z donucení používala na střední škole, jinak jedu pouze na počítačích Apple, tuším že od OS7.
Děkuji za výpis utilit, podívám se po nich. Teď zrovna probíhá v přítelově win pc formát a diagnostika a vypadá to, že disk je opravdu v naprostém pořádku, jen došlo k poškození ukládaných dat, zřejmě když se mi při aktualizaci na 10.8.3 mbp kousl a musela jsem ho násilně vypnout a fsck nic neodhalil.
Co se týče doporučení na jiný OS, je to zbytečné, 1. OS X je unix, takže umí to samé jako ostatní unixy, 2. nevidím dǔvod, proč po skoro 20 letech přecházet jinam. Zálohování je samozřejmé, jen mi přijde zbytečné vyhazovat zdravý disk, když je možné ho obyčejnou diagnostikou a opravou uvést do původního stavu.
A co se týče generování zisku, souhlasím, to je záměr každé firmy, jenže v tomto případě by z toho Apple neměl ani cent, protože mi přítel už pro jistotu dopředu vybral jiný disk, který se přinejhorším koupí, ovšem není od Apple, je to nějaký Western Digital a kupoval by se v Mironetu nebo co to je za firmu na jižňáku.
No a než jsem to na iPadu dopsala, doběhly testy a disk je ve 100% pořádku, jako by byl nový. Takže už je zpátky v mbp a sypou se na něj zpet data. Ušetřila jsem tedy cca 1400 Kč za nový disk. Sama bych si ovšem neporadila, ale přítel se živí počítači a je zvyklý před nákupem nové věci tu údajně nefunkční nejdříve důkladně otestovat a zjevně se to vyplácí :-)

No, děkuji každopádně za rady.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Nejde zkopírovat soubor z HDD, chyba -36

Příspěvek od tlacenka » 27 dub 2013 20:03

OS X rozhodne neni unix, lepereceno je postaven na odvozenem a upravovanem BSD, ale to je slovickareni.
spoustu utilit, ktere ma unix/linux i napriklad freebsd v zakladu, proste v mac os nenajdete.
to uz je nyni jedno, kazdopadne preji aby data zustala dlouho funkcni a disk "nezlobil"

Sandra
Příspěvky: 607
Registrován: 23 pro 2012 03:33

Re: Nejde zkopírovat soubor z HDD, chyba -36

Příspěvek od Sandra » 27 dub 2013 20:57

Základ je unixový ( http://cs.wikipedia.org/wiki/Mac_OS_X „X“ v názvu operačního systému označuje sounáležitost s Unixem (stejně jako v případě Linuxu nebo NeXTSTEPu) a zároveň evokuje návaznost na Mac OS 9 tím, že X můžeme považovat za římskou číslici 10 (v angličtině se X v názvu Mac OS X čte „ten“[4], tedy deset). ) a spousta věcí z linuxu zde funguje úplně stejně. Ale o to nejde, důležité je, že disk je v pořádku. Asi za dvě hodiny budou obnovena data z Time Machine, pak ještě uděláme pokus se zkopírováním dat jinam a myslím, že to bude ok.

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejde zkopírovat soubor z HDD, chyba -36

Příspěvek od MichalM.Mac » 28 dub 2013 13:35

chcdsk (win) a fcsk_* (osx) kontrolují pouze integritu filesystému. (což u hfs+ je pouze struktura dat nikoliv jejich obsah -> kéž bychom měli něco jako zfs). Specializované nástroje používají buď fsck (Disk Utility) nebo nějaký vlastní program na kontrolu FS/záchranu dat (DiskWarrior).

Selhávající disk a data corruption? Faily disků, které jsem viděl většinou probíhaly podle stejného scénáře.
1) S.M.A.R.T. nic nehlásil
2) začaly se objevovat chyby při kopírování (data corruption)
3) Repair Disk (fsck_hfs) nebylo schopné opravit disk <- hláška zkopírujte data jinam a disk zformátujte
4) po formátu disku to pár měsíců fungovalo, ale pak se zase začaly objevovat chyby (<- uživatel byl varován, nový disk nekoupil a data nezálohoval. Dobré, že?)
5) Pak už nebylo možné ani nastartovat systém -> záchrana dat Disk Warriorem, disk byl vyměněn

Závěr -> Vždy zálohovat.
Poškození dat (nečitelný nějaký blok, na kterém jich kus leží) může být nahodila věc, ale také nemusí.

Odpovědět