Airport a sit pro hosty

Vše, co se týká, monitorů, externích disků, tiskáren, sítí a veškerého příslušenství pro Apple produkty.

Moderátoři: Alisczech, MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin

Odpovědět
KarelV
Příspěvky: 8
Registrován: 05 lis 2013 18:24

Airport a sit pro hosty

Příspěvek od KarelV » 09 kvě 2015 20:11

Zdravím,
mám problém se síťí pro hosty u AirPort Time Capsule. Když síť zapnu v jakémkoli režimu (bez hesla, heslo) síť pro hosty nelze se prostřednictvím ní připojit k internetu. Primární bezdrátová normálně bez jakýchkoliv problému je funkční, ale domácí je možné najít, časem se k ní i Mac připojí, ale s "vykřičníkem" a není funkční. Mám dvě, koupené cca. 1/2 roku po sobě. Jednu v práci jednou doma, zkoušel jsem je prohodit a ani u jedné mi to nefunguje. Zkoušel jsem se připojit různými zařízení. Mám je instalované až za vstupním routrem do kterého mám připojenou vstup wifi pro příjem netu, tak jsem je zkoušel připojit přímo bez routru a stále stejný problém, primární síť funguje, domácí nikoliv. SW v airportu mám aktuální.... Už mi došla fantazie, přečetl jsem příručku a na nic jsem nepříšel. Neporadil by někdo? Předem děkuji.
Karel V.

Sephirot
Příspěvky: 242
Registrován: 07 bře 2015 23:04

Re: Airport a sit pro hosty

Příspěvek od Sephirot » 10 kvě 2015 08:24

Měl sem podobné trable. Defaultně je vlastně vypnut NAT i DHCP, pokud přijímáte na WANu adresu z DHCP, a je nastaven v režimu BRIDGE(režim mostu), aby se nezdvojoval NAT a nedocházelo k jednomu zbytečnému překladu adres. Vy jej musíte povolit, aby vytvořil svůj vnitřní DHCP rozsah pro hlavní síť, a druhý jiný rozsah pro síť pro hosty. Bude to psát vykřičník o zdvojeném NATu v nastavení capsule, ale nechá se to skrýt....

Přes iOS appku je to v Upravit -> Pokročilé -> DHCP a NAT -> Režim směrovače --> DHCP a NAT
Na Macu Upravit -> Síť -> Režim směrovače --> DHCP a NAT

Pokud sem to podal moc odborně, klidně napište, pokusím se o srozumitelnější návod... :)

KarelV
Příspěvky: 8
Registrován: 05 lis 2013 18:24

Re: Airport a sit pro hosty

Příspěvek od KarelV » 10 kvě 2015 10:41

Děkuji, zatím jsem to pobral... Vyzkouším a ozvu se.
K.

Uživatelský avatar
StandaApple
Příspěvky: 77
Registrován: 03 led 2015 10:13

Re: Airport a sit pro hosty

Příspěvek od StandaApple » 14 kvě 2015 22:59

Sephirot píše:Měl sem podobné trable. Defaultně je vlastně vypnut NAT i DHCP, pokud přijímáte na WANu adresu z DHCP, a je nastaven v režimu BRIDGE(režim mostu), aby se nezdvojoval NAT a nedocházelo k jednomu zbytečnému překladu adres. Vy jej musíte povolit, aby vytvořil svůj vnitřní DHCP rozsah pro hlavní síť, a druhý jiný rozsah pro síť pro hosty. Bude to psát vykřičník o zdvojeném NATu v nastavení capsule, ale nechá se to skrýt....

Přes iOS appku je to v Upravit -> Pokročilé -> DHCP a NAT -> Režim směrovače --> DHCP a NAT
Na Macu Upravit -> Síť -> Režim směrovače --> DHCP a NAT

Pokud sem to podal moc odborně, klidně napište, pokusím se o srozumitelnější návod... :)

Super, řešil jsem podobný problém, a konečně díky Vašemu návodu "síť pro hosty" funguje.
Ale...
V tuhle chvíli jsem v hlavní síť za NATem 4, ale například kvůli kamerovému systému a podobným zařízením připojeným do síťě potřebuji přístup z venku 3, tedy aby byly před druhým NATem 4, jak tedy naroutovat, abych v síti 4 viděl zařízení, která jsou v síti 3.

Kupříkladu:

1, Veřejná statická IP: 90.76.70.121
2, IP poskytovatele na WAN:10.1.248.10, 255.255.255.252, 10.1.248.9, 10.1.255.1-mikrotik
3, Router, kde směruji porty, cca 25 zařízení: 192.168.1.1 asus Vypnutá WIFI
4, TC: Po zapnutí DHCP a NAT 192.168.0.1, Zapnutá wifi
5, TC : Síť pro hosty: 172.16.42.10, 255.255.255.0, 172.14.42.1

Rada abych vyrřadil router a rutoval přímo na TC se je v tomto připadě nereálná, u poskytovatele nedostanu přimární IP, i ta 10.1.248.10 je za NATem a v TC mi ji to nepustí...

Když bylo vše 1,2,3,4 kde Routování obstarával Asus a TC jen vysílala wifi vše v pohodě.
Ve chvíli kdy chci návštěvám poskytovat pouze síť pro hosty, aby nemohli do Airlplay, kamer, audia, inteligence atp. tyto zařízení nevidím ani protože 4 je na 0.1, a 3 na 1.1

Kde tedy routovat, v Asusu, nebo TC, a jakým způsobem.

Snad je můj problém popsán dost srozumitelně.

Díky za případné rady. :)

Sephirot
Příspěvky: 242
Registrován: 07 bře 2015 23:04

Re: Airport a sit pro hosty

Příspěvek od Sephirot » 15 kvě 2015 08:22

Inu, zkusil sem o tom chvilku popřemýšlet a napadlo mě zatim jen následující. Problém je mezi dvěma vnitřními rozsahy Asusu a TC. Ideální by samozřejmě bylo jednoho z těch rozsahů se zbavit, aby tam zbytečně nevznikaly komplikace komunikací mezi nimi, která se dá řešit asi snad jen směrovým portem....

Takže buď: Zbavit se Asusu a udělat z TC centrál pro vše. Určitě to půjde, pokud jej máte zapojenou do Asusu, tak má Asus dynamický rozsah( jinak by nefungovala v režimu bridge), a do kamer tedy přistupujete jen za pomoci směrových portů a adresy brány, nebo nějaké určité. ( co sem z popisu teda vydedukoval :) ). Tím pádem můžete TC nastavit na WANu stejně jako to má Asus, ať už staticky nebo dynamicky, potom v dhcp nastavit veškeré ty porty co máte na Asusu pro kamery, změnit ji dhcp na stejný rozsah, čistě kosmeticky a možná i prakticky :) a mělo by to fungovat, za předpokladu, že vstup od poskytovatele není bloknut na MAC adresu (což nepředpokládám...) nebo v něm nejsou nějaká extra pravidla, která by TC neumožnila nastavit.... Pokud sem se v dedukci spletl, nápad fungovat pravděpodobně nebude...

Zkusit proportovat rozsahy něčím, co se běžně nepoužívá, např. 44444 a přistupovat přes ně, což by fungovat mohlo...

Dále pak udělat z Asuse AP (zapnout wifi) a z TC s druhým rozsahem host síť. Nepraktické, ale možné.....

Nebo koupit lacinej router, kterej udělat jako alternativu host sítě (zapnout do zásuvky, když přijde návštěva...) a TC ponechat v bridge jako doposud, neboť díky omezenému nastavení s ní člověk složitější úpravy holt neprovede, je dělána v duchu Apple zapojit a fungovat, It works, no matter how..... :)

Nebo ji nahradit jiným prvkem, který dokáže to, co capsule nenabídne...

Více nápadů bohužel asi už nevymyslím... :)

Uživatelský avatar
StandaApple
Příspěvky: 77
Registrován: 03 led 2015 10:13

Re: Airport a sit pro hosty

Příspěvek od StandaApple » 15 kvě 2015 12:42

A o tp právě jde, TC mi nedovolí nastavit na LAN stejný rozsah jako na WAN.
Takže v Asus na LAN je rozsah 192.169.1.1 v ten vyplním staticky na WAN TC, ale tím si pak automaticky TC vyplní rozsah 192.168.0.1, a 20 zařízení mám v rozsahu 1.1, a pak je přes TC nevidím, tzn. nemůžu do nich přistupovat.
Vím, že to jde, ale nevím jak přesně routovat mezi z xx. 1.1 na xx. 0.1...
Je mimojiné to chci i kvůli funkci "zpět na můj mac"

Tak co teď? :roll:

Sephirot
Příspěvky: 242
Registrován: 07 bře 2015 23:04

Re: Airport a sit pro hosty

Příspěvek od Sephirot » 15 kvě 2015 15:04

Jen čistě teoreticky, mohlo by to jít přes tzv. supernetwork... Nikdy sem to neviděl ani nezkoušel, takže více o tom bohužel neřeknu, jen že pracuje na principu jednoduše řečeno rozšíření adresního rozsahu, tj, že se použije přesah za /24 který dává max 254 adres danného rozsahu a díky tomu sám přeskočí na vyžší adresní rozsah. Např. 192.168.96/20 bude rozsahově přeskočen až do 192.168.97.x dle masky, která bude kupř. 255.255.240.0 atp, pokud to pomůže, ale jak říkám, tohle vim jen teoreticky, v praxi sem to nezkoušel... :)

Marwin
Příspěvky: 33
Registrován: 21 zář 2013 16:33

Re: Airport a sit pro hosty

Příspěvek od Marwin » 01 zář 2015 14:33

Podařilo se vám to pánové nějak dořešit? Např pomocí toho rozšíření rozsahu? Routuju síť na Mikrotiku kvůli možnostem co dokáže, takže Apple airport mám jen jako prosté AP. Teď bych potřeboval i síť pro hosty šířenou tím Airportem, ale bez NATování se mu nechce.
MacBook Pro 13,3" Mid 2014
iPhone X - 256 GB
iPad mini 3 - LTE 128 GB
AirPort Extreme 6 gen.
AirPort Time Capsule 6 gen.
Apple TV 3.gen
Magic Mouse

Sephirot
Příspěvky: 242
Registrován: 07 bře 2015 23:04

Re: Airport a sit pro hosty

Příspěvek od Sephirot » 01 zář 2015 18:10

V tom je ten jeho zádrhel, on totiž bez toho NATu prostě nejde. Též sem to nějakou dobu zkoušel (také za ní mám Mikrotika) a bez toho, abych zbytečně routoval a natovat v Airportu sem to nedovedl zprovoznit...

KarelV
Příspěvky: 8
Registrován: 05 lis 2013 18:24

Re: Airport a sit pro hosty

Příspěvek od KarelV » 02 zář 2015 08:07

Po nekolika mesicich jsem se dostal k vyzkouseni doporuceneho postupu a stale nefunguje.... Ani kdyz vyradim vstupni router (mikrotik) a napojim to primo do netu. Mam pocit zdali nebude problem nekde u "provideru" v nejakem nastaveni. Na cas to zase vzdavam, treba to vyresi cas nejakym novym firmwarem...
Dekuji za pomoc.

Marwin
Příspěvky: 33
Registrován: 21 zář 2013 16:33

Re: Airport a sit pro hosty

Příspěvek od Marwin » 02 zář 2015 09:08

No já to vidím tak, že na podzim koupím novej mikrotik. Měl by umět ac wifi a slavnou krabičku Applu hodím na bazoš. Nebo koupím obyčejnej ap za pár málo stovek a ten bude nakonfigurovanej jen pro hosty.
MacBook Pro 13,3" Mid 2014
iPhone X - 256 GB
iPad mini 3 - LTE 128 GB
AirPort Extreme 6 gen.
AirPort Time Capsule 6 gen.
Apple TV 3.gen
Magic Mouse

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Airport a sit pro hosty

Příspěvek od casey » 02 zář 2015 09:36

Já to mám udělané tak, že síť pro hosty je na modemu od poskytovatele internetu. A teprve zatím mám Airport, který je routerem pro mou interní síť :-)

Marwin
Příspěvky: 33
Registrován: 21 zář 2013 16:33

Re: Airport a sit pro hosty

Příspěvek od Marwin » 03 zář 2015 08:35

To buhužel udělat nemůžu, router je v suterénu v garáži spolu s NASem. AP pak ve druhém patře domu, kde potřebuji i síť pro hosty.
MacBook Pro 13,3" Mid 2014
iPhone X - 256 GB
iPad mini 3 - LTE 128 GB
AirPort Extreme 6 gen.
AirPort Time Capsule 6 gen.
Apple TV 3.gen
Magic Mouse

Uživatelský avatar
StandaApple
Příspěvky: 77
Registrován: 03 led 2015 10:13

Re: Airport a sit pro hosty

Příspěvek od StandaApple » 12 bře 2016 16:22

Koukám po delším čase a nevyřešeno.. ;)
Mě nakonec věe funguje, ať už při poskytovateli od O2, nebo od jiného wifi poskytovatele...
U O2, se musí v TC vyplnit PPPoE, a pak TC maká v podstatě jako O2 modem...
U poskytovatele wifi je WANu třeba vyplnit adresy poskytovatele před NATem, tzn. ne ty které Vám dá 192.168.x.x, ale adresy, které má nakonfigurované pro svou síť.. Neradi to dělají ale když zákazník chce... Pak to bývají často rozsahy 10.4.255.x.
Vyzkoušeno na několika instalacích. 8-) ;)

Odpovědět