Ake NAS mam kupit?

Vše, co se týká, monitorů, externích disků, tiskáren, sítí a veškerého příslušenství pro Apple produkty.

Moderátoři: Alisczech, MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od MichalM.Mac » 01 čer 2016 13:53

Data na discích nebo data během přenosu po síti?

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od Jirka_S » 01 čer 2016 17:48

Data na discích.
Ještě mě napadlo, ASUS RT-AC87U má gigový ethernet switch, nebyl by ale rychlejší malý switch sám o sobě? Jen tak uvažuji, prdlajs o tom vím, asi je to blbost.
edit: Ten samostatný datový switch bude nutný, router to sice zvládá, ale čas od času se ten internet prostě sekne a router chce restart, v tu chvíli se spojení mezi Macem a NASem přeruší, zrovna v ten nejnevhodnější okamžik, takže holt přibude další krabička. Pokud ovšem budu restartovat routr, nespadne mi spojení mezi NASem a Macem přes ten switch? Netuším, jak je to s těmi IP adresami atd. Máte někdo prosím zkušenost s tímhle, příp. tip na konkrétní switch? :)
Btw, ta rychlost zápisu kolem 60-70 MB/s je ale jen při Blackmagic Speed Testu, při kopírování přes muCommander to i při velkých souborech zapisuje v průměru kolem 15-16 MB/s. Mám ale dojem, že přes Finder to zapisuje rychleji. Vše je přes kábly. Nyní teda potvrzuji, přes Finder je zápis kolem 45 MB/s. To by šlo. ;)

Teleport
Příspěvky: 68
Registrován: 10 led 2016 15:25

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od Teleport » 07 čer 2016 15:23

Kazda krabicka v siti ma nejakou konkretni IP adresu a ty vsechny prideluje router. Takze v momente restartu routeru se prerusi veskera spojeni. Je to ale podle routeru max do minuty. Po restartu se vsechny IP zase obnovi - ale asi za predpokladu, ze kazda krabicka ma v routeru nastavenou pevnou (stale stejnou) IP adresu. Predpokladam ze to tak mas taky - jinak by jsi NAS hledal pokazde jinde :D
Switche uz dlouhodobe pouzivam Zyxel GS-105B v2 - pětiportovy a mam i jeden osmiportovy a spokojenost. Samozrejme gigabitove. Novejsi verze se asi budou o nejake to cisilko lisit.

lipon
Příspěvky: 1617
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od lipon » 07 čer 2016 19:48

Za sebe můžu doporučit Netgear GS108GE, osmiportový Gigový switch, doživotní záruka

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od Jirka_S » 08 čer 2016 07:32

Ano, IP adresa je stále stejná. :)
Takže, chápu-li to dobře, bez routeru, jen se samostatným datovým switchem, NAS nebude fungovat, ano? Gigový datový switch v routeru je, rychlost je akceptovatelná - kolem 60-70 MB/s, externí switch je pro mne tedy zbytečný.

Teleport
Příspěvky: 68
Registrován: 10 led 2016 15:25

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od Teleport » 08 čer 2016 09:04

Switch vlastne neumi nic jineho, nez "rozmnozit" síťové zasuvky. Privedu jeden kabel, ale odvest jich muzu treba tech osm. Napr do obyvaku privedu jeden kabel do switche a do nej pripojim tv, xbox, ps3, multimedialni prehravac, ATV4, receiver, satelit .... proste vsechno co potrebuje sitovou konektivitu. Kabel je kabel, wifina je ponekud "nestabilni zalezitost". Presto potrebuju jeden router ktery bude pridelovat IP adresy. A ta tvoje rychlost je +- bezna (neresil bych to).

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od casey » 09 čer 2016 18:31

To není tak úplně pravda :-) "Rozdvojka" UTP zásuvek je HUP. SWITCH má (nebo dle ceny může mít) i spoustu dalších funkcí (PoE, VLANy, QoS,...) :-)

Zeggjk
Příspěvky: 836
Registrován: 15 bře 2013 11:17
Bydliště: Děčín

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od Zeggjk » 10 čer 2016 07:49

Tak to snad ne, PoE nebo VLANy přece nedělá rozdíl mezi switchem a HUbem. Ten hlavní rozdíl je přeci v tom, jak nakládá s datovým tokem.

HUB je vlastně jen opakovač, to co na něj přijde prostě pošle všem...ať si to cíl přebere, jestli to patří jemu nebo ne.
Switch je vlastně směrovač, který datové pakety co na něj přijdou pošle jen tomu, komu to náleží.

Máte-li tedy 8p switch a v portu 1 a 2 jsou PC mezi kterými se kopíruje 10GB MKVčko, tak data potečou jen z jednoho PC po kabelu do portu 1 a z portu 2 po kabelu do druhého PC. Počítač zapojený do portu 3 tak může bez omezení tahat něco z internetu přes router, který je do switche zapojen do portu 4.

Podmínku, je ale i dobrá propustnost. Třeba zde výše zmiňovaný switch Netgear GS1008 má výborných 2000Mbps ve full-duplexu na port. Celkem tedy 16Gbps. To možná na vysvětlenou, proč se dá koupit 8p switch za více jak litr a proč třeba jen za cca 400 .... no tam se většinou ani datová propustnost neuvádí. Ale třeba takový Giga switch od tendy za 399,- má datovou propustnost taky 2000Mbps, ale ne na port, ale na celé zařízení. :lol:
iPhone 15 pro 128GB
Macbook Pro 14" 2021 M1 Pro, 512GB SSD, 16GB RAM
Mac mini 2014, Intel i5 1,4GHz, 250GB SSD, 4 GB RAM
AW Nike+ Series 4 GPS 44mm
Apple TV 4K

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od Jirka_S » 06 srp 2016 09:36

Hodím zde dotaz: Mám Synology NAS a provádím ještě i zálohy souborů v NASu na externí HDD, který pak mívám uložený v sejfu na firmě. Já vím, trochu schíza, ale já už o data přišel tolikrát, že se jistím, jak se dá. :)
Ale k věci: máte prosím někdo tip na šikovný prográmek či utilitku, jak tu zálohu provádět nějak elegantněji? Zatím to dělám přes muCommander, což je trochu zdlouhavější, Finder je rychlejší, ale nenabízí mi možnost přepsat starší, jen nahradit nebo sloučit, a tím si právě nejsem moc jist, jak by vyhodnotil aktulizovaný soubor na NASu, ale se stejným jménem. Ideálně něco, co dokáže porovnat a doplnit novějším.

Uživatelský avatar
SharkeeCZ
Příspěvky: 1607
Registrován: 09 lis 2015 17:57

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od SharkeeCZ » 06 srp 2016 09:47

1) schíza není paranoia (přehnaný strach, obava
2) a co nástroje pro od Synology?
iPhone14Pro/MBA 2021/iPad Air 2020/iPAD2018/MBA early2014/aTV4/ AirPodsGen3

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od Jirka_S » 06 srp 2016 10:02

Koukal jsem do balíčků, ale nenašel co hledám, možná jsem ale ne vše pochopil správně.
Ano, paranoia je ten správný výraz. :)
edit: Jak ale koukám, ten Hyper Backup by mohl umět zálohovat NAS na připojený externí HDD, jdu to zkusit.
edit #2: Hyper Backup to tedy umí, akorát disk se musí naformátovat do ext4, pročež jej pak pozná zase jen Synology NAS. Takže tak. :)

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od casey » 06 srp 2016 15:37

rsync


Sent from my iPhone using Tapatalk

MichalJ
Příspěvky: 1053
Registrován: 31 črc 2012 14:16
Bydliště: Slezsko

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od MichalJ » 06 srp 2016 16:01

goodsync, freefilesync (tam bacha at si nenainstalujete ten adware co nabizi).

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od Jirka_S » 05 říj 2016 09:34

Povytáhnu tohle staré vlákno s dotazem ohledně VPN.
Tedy: VPN funguje jen pro prohlížeč v MACu, nebo je možno nastavit anonymní či těžce dohledatelné připojení už přímo v routeru (Asus RT-AC87U)? Případně v NASu Synology DS216? Nepotřebuji se připojovat bezpečně z venku, s tím tragicky pomalým uploadem z domu by to bylo stejně zbytečné, ale, a povím to na rovinu, jde mně o stahování filmů přes torrenty. Ten NAS má skvěle fungující Download center, ale nevím jak, a zda vůbec, lze VPN pro toto a takhle použít. Netahám toho mnoho, povězme tak 10 - 20 za měsíc, ale když už to VPN (v akci) mám, tak proč to pro jistotu nevyužít. Znalcům ten dotaz bude připadat triviální, já o tom ale fakt mnoho nevím, vlastně nic. :)

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od casey » 05 říj 2016 09:45

Já nerozumím torrentům a tomu, proč je potřeba na stahování filmů VPN, ale zato vím něco o VPNkách :-)

VPN na Synology NASu umí jak mód server (připojuješ se zvenčí na Synology), tak mód klient.
V klientském módu se ale potřebuje připojit na nějaký VPN server.

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od Jirka_S » 05 říj 2016 09:50

Jde o autorská práva. Stahování pro vlastní potřebu jest povoleno, přitom však dochází i k uploadu, a to už může být problém. Možná ale jsem zbytečně paranoidní, kdybych měl databázi tisíců titulů a ty nonstop poskytoval, ale když já fakt jen stáhnu, upload mám na minimu a po stažení torrent hned mažu.

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od casey » 05 říj 2016 10:01

Já teda nejsem moc velký "tahač", takže se v tom moc neorientuji, ale pár pohádek pro děti jsem taky stahoval.
Stahování jsem si nastavil do jedné složky a upload do druhé, ve které nic nebylo, takže jsem vlastně nic nesdílel :-)

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od rony » 05 říj 2016 10:18

pri torrente zdielas to, co stahujes.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od casey » 05 říj 2016 10:26

Tak to pak chápu. Člověk se tak na pár minut stane i nabízečem a pokud to zrovna bude těch pár minut, které někdo někam zaznamená, hned z něj bude kriminální živel... :-(

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od tlacenka » 05 říj 2016 10:52

co to řeší ? vpn je šifrovaný tunel na server - tzn kdo to odposlouchava mezi vami a serverem nevi, co tam tece za data... a vystup z vpn na torrent uz pojede bez vpn, tzn z jine ip, ale prokazatelne od vaseho prihlaseni - tzn mezi serverem VPN a torrentem je spojeni, ktere je zalogovane jako vami otevrene
nebo to chapu spatne ?

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od casey » 05 říj 2016 13:31

Ale jo, pokud by si zaplatil nějakou VPN službu typu Hide My Ass a připojil se k nim, tak je dost malá pravděpodobnost, že z nich česká policie dostane nějaké údaje. Takže budou vědět, že z NASu něco šifrovaně komunikuje na zahraniční VPN server, ale nic víc.

Samozřejmě za předpokladu, že už dávno nemají nějak napíchnutý torrent, aby se tam dostali zevnitř :-) Ale to myslím zatím nehrozí :-)

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od Jirka_S » 06 říj 2016 05:24

Nakonec jsem pořídil VPN na ipvanish.com za cca 60 USD per year, no logs, možno připojit více zařízení.

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od casey » 06 říj 2016 10:09

Když už to platíš a máš možnost víc zařízení, používej to i na MacBooku, ať trochu znesnadníš šmírování, pokud se někde připojuješ na veřejných WiFi :-)

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od Jirka_S » 06 říj 2016 10:12

MacBook nemám, ale na iPhonu i iPadu je to v public networks jasná volba. :)

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od Jirka_S » 20 říj 2016 16:13

Jak vlastně funguje ten Hyperbackup? Z důvodu nedostatku místa na externím zařízení nemám nastaveno zálohování více verzí, je to teda tak, že při smazání souboru na NASu se tento smaže následně nějak synchronně i v záloze, čímž se uvolní místo?

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od Jirka_S » 21 říj 2016 10:32

Tuhle mou one man show bych uzavřel s tím, že od pokusů s Hyperbackupem jsem ustoupil, když to po 2,5 dnech napsalo, že se záloha z neznámých důvodů neprovedla, tak jsem si obsah NASu zkopíroval do Lacie přes Mac během asi 9 hodin a dál budu používat Freefilesync, či tak nějak se ten prográmek jmenuje. Výhoda je i v tom, že soubory zálohy jsou čitelné i v jakémkoli jiném zařízení. Howgh. :)

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od Honza.Mac » 21 říj 2016 11:21

Záloha pomocí HyperBackup běží na pohodu i s non Synology (HyperBackup není nic jiného než "rsync" s GUI).
Pokud bylo zamýšleno Synology zálohovat na LaCii CloudBox pak věřte že to jde.
Pokud to byl LaCie ext USB disk tak to běží taky, na Synology nainstalujete jen Hyper Backup, ne Vault, a vyberete si v HB novou úlohu, třeba Místní kopie dat, pak si vyberete složku na ext disku a pak složky které chcete zálohovat. Složka na ext disku pro zálohy musí být vytvořená a nasdílená ve File Station.
Pokud chcete zálohovat data ze Synology na LaCie CloudBox je potřeba mít na LaCie aktivovaný NetBackup server a povolený a vytvořený Network Backup Share ...
http://manuals.lacie.com/en/manuals/cb/ ... ckup-share
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od Jirka_S » 13 dub 2017 14:12

Vrátím se zde, jelikož DS216play se mně plní soubory a 6TB (dva HDD v RAIDu) je z 90% zaplněno, zabývám se otázkou - jak dál? Jistě, je zde možnost mazat a uvolňovat místo a ušetřit finance. Pakliže bych tohle nechtěl, jaké jsou elegantní možnosti rozšíření kapacity? Další DS216? HDD přes USB? Vícešachtový jiný NAS? :)

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od casey » 13 dub 2017 14:18

A jsme u toho, proč doporučuji čtyřdiskový NAS :lol: Ale pokud plníš disky tímhle tempem, ten dvoudiskový bych neprodával... Příští rok se bude hodit :-)

Každopádně u tří disků už můžeš nastavit RAID 5 a tím výrazně ušetříš oproti aktuálnímu RAID 1.

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od Honza.Mac » 13 dub 2017 14:42

Tohle se mi nějak vymyká reálnému chápání ... ;)
Mám ve svém DS216play 2x4TB a mám zaplněno 0,7 TB, pohádky a zálohy poškrábaných DVD (grab do mkv či mp4) cca 250GB, 160 GB m4a hudby a mnoho fotek a dokumentů.
Ale k USB portům na NASu bych nic nepřipojoval, rychlost streamovaní/kopírování po síti atp. je trisktní.
Nicméně bych se přiklonil k Jindrovi, tedy více šachet a tím více disků. Buď dokoupit ještě 2x 6TB a nebo rovnou 4x 8TB a tu dvoudiskovou použít pro backup té 4 šachtové ... ;)
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od rony » 13 dub 2017 14:56

Mam este jednu radu :-) Ked som raz "vyriesil" lokalny storage macbooku vratane pripojenych Volume nedopatrenim spusteny rm -ef :-) tak mi ubudlo problemov kam so subormi :-) a nechybaju mi :-) (zaloha macu z Time Machine to istila u vsetkeho doleziteho).

PS: ponechal by som si tu 216play, upgrade diskov na vyssiu kapacitu je mozny. Mozno by som ju vyhradil na data, ktore netreba chranit - urcite mas terabajty videosuborov :) no a doinvestuj si na 4 sachtovu NAS. Su to ale sialene investicie, staci si spocitat potom ceny tych diskov, po zapnuti zrkadlenia je cena za gigabajt obrovska.
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od Jirka_S » 13 dub 2017 15:16

Honza.Mac píše:Tohle se mi nějak vymyká reálnému chápání ... ;)
Ono se to nasbírá hned :) , Metallica live a ve 3D, to je 20GB z fleku, takových "lahůdek" mám povícero, rád se dívám a poslouchám kvalitu, v tom je to. Stovky GB fotek v rawu, taky je mi to líto mazat, jeden nikdy neví, že. :)

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od Jirka_S » 13 dub 2017 16:15

Je to na zvážení, v úvahu přichází DS416play, k tomu buď nejdřív 2x8TB, nebo asi radši hned 4x6TB disky, to je bratru lehce pod 30, nebo v druhém případě lehce pod 40. Asi to odložím a zkusím něco promazat, nicméně do budoucna nevím, nevím. :) Doma se o tom bavit nemůžu, to by bylo jasno hned. A s nálepkou magora navrch! :D

MichalJ
Příspěvky: 1053
Registrován: 31 črc 2012 14:16
Bydliště: Slezsko

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od MichalJ » 14 dub 2017 15:59

K tem dvoudiskovým "pluskovým" se dá připojit rozšiřující modul pro další disky.

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Ake NAS mam kupit?

Příspěvek od Jirka_S » 15 dub 2017 07:24

Pořád s tím vnitřně bojuju. :)
Zvažuju pořízení kamer kolem baráku se záznamem, to by se místo navíc hodilo.
A ještě trochu OT dotaz: TM mám na externím USB HDD přímo k Macu, jednak kvůli místu na NASu, druhak mám ničím nepodložený pocit, že při případné celkové obnově apod. je to z USB jednodušší, neřeší se žádná síť a připojení apod. jako u NASu. Je moje obava aspoň částečně odůvovodněná, nebo jsem zcela mimo?

Odpovědět