Naformátování externího disku

Vše, co se týká, monitorů, externích disků, tiskáren, sítí a veškerého příslušenství pro Apple produkty.

Moderátoři: Alisczech, MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin

Odpovědět
shkenny
Příspěvky: 33
Registrován: 31 črc 2012 08:08

Naformátování externího disku

Příspěvek od shkenny » 03 lis 2016 14:12

Pořídil jsem si externí disk USB 3.0 k Macbooku a řeším, jak ho mám naformátovat. Pročetl jsem pár diskuzí, ale nejsem z toho moc chytrý.
- Disk je tedy USB 3.0
- Budu ho primárně připojovat k MACu
- Budu ho připojovat k WIN
- Budu ho připojovat k chytré televizi, pro přehrávání filmů
- na disku budou data - dokumenty (photoshop soubory, AI souboty, dos, xls, dwg), filmy, knihovna itunes, knihovna imovie,...)

Mám ho formátovat na exfat? ntfs?

A pokud bych chtěl na disku mít WIN přes parales nebo přes něco podobného, je lépe rozdělit?

Děkuji

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Naformátování externího disku

Příspěvek od ra3662 » 03 lis 2016 14:19

Vždy formátovat na Win, tedy pokud možno.

A teď k formátu, jelikož bude občas i Win a SmartTV tak MAC formát vyločíme.
FAT zvládne většina televizí, omezená velikosti na 4GB.
ExFAT nezvládne většina televizí, neomezená velikost souboru.
A teď babo raď. :lol: :lol:

Varianta je udělat 2 oddíly, jeden FAT pro TV a druhý ExFAT pro data. OSX uvidí vše je jen pakárn as kopírováním.
Edit: u knihoven si nejsem jist jestli nevyžadují HFS.

mikibisky
Příspěvky: 14
Registrován: 14 říj 2015 14:27

Re: Naformátování externího disku

Příspěvek od mikibisky » 03 lis 2016 17:28

Myslím, že to zase nie je až taký problém ako popisuje kolega nado mnou. Teda v prípade, že chceš disk používať iba na svojom TV. Treba jednoducho skúsiť, či si tvoja TV rozumie s ExFat formátom. Ak áno, tak je to jasná voľba.

V prípade ak TV ExFat nepozná (aj môj prípad), išiel by som radšej cestou NTFS oddielu pre filmy, ktorý by mal fungovať bez problémov (funguje na cca 7 rokov starej "dumb" TV Samsung)+softvér typu Paragon/Tuxera na Mac, a ExFat formátu na dáta.

Knižnice môžu byť aj na ExFat.

Takto ti väčšina operačných systémov uvidí všetko.

OTÁZKA:

Prečo formátovať na WIN?
 Macbook Air (Early 2014) i5, 4GB RAM, 128GB
 iPhone 7 32GB

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Naformátování externího disku

Příspěvek od ra3662 » 03 lis 2016 17:40

Proč formátovat na WIN? Nevím, asi z historických důvodů a z osobní zkušenosti.

mikibisky
Příspěvky: 14
Registrován: 14 říj 2015 14:27

Re: Naformátování externího disku

Příspěvek od mikibisky » 03 lis 2016 18:02

Práveže som nikdy nemal zlú skúsenosť s fomátovaním na Macu. Všetko si tak formátujem a ak nespravím nejakú blbú chybu (ktorá je samozrejme do očí bijúca, ale hľadám ju potom večnosť :evil: ), tak všetko beží ako má. Resp. nikde som nemal zatiaľ problém. Skôr naopak.

Napr.: WIN nevidel celú veľkosť USB flashky (neviem to inak opísať-na Win som videl veľkosť 200 MB a na macu bolo celých 16 GB nech som robil čokoľvek). Po naformátovaní na ExFat na Macu bolo všetko OK.

Preto sa čudujem, prečo často vidím, že je lepšie formátovať na WIN.
 Macbook Air (Early 2014) i5, 4GB RAM, 128GB
 iPhone 7 32GB

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Naformátování externího disku

Příspěvek od Honza.Mac » 03 lis 2016 18:19

Na extFAT formátovat ve Windows, proč ? Ptotože je toho plné toto fórum.
Jinak já mám ext disků více, jeden 500 GB s NTFS, 1TB LaCie a 256GB Transcend USB 3.0 HFS+ šifrovaný. Ten s NTFS připojuji i na macu, mám Paragon a na Windows, je určen pro tyto účely. Ty ostatní nikomu nedávám - citlivá data.
Jinak k problémům výše s fleškou, ano to se stává pokud je naformátována v macu s nastavením Partition Map Table na GUID partition table a je jedno jestli je to FAT32, extFat.
Takže raději formátovat ve Windows jelikož pak je to čitelné i v TV, i když moje Samsung umí jenom ext4.
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4638
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Naformátování externího disku

Příspěvek od ra3662 » 03 lis 2016 20:28

@Honza.Mac, palec nahoru. Neměl jsem nervy to takto rozepisovat.

allynka
Příspěvky: 2
Registrován: 06 lis 2016 13:39

Re: Naformátování externího disku

Příspěvek od allynka » 06 lis 2016 14:06

Zdravím a moc prosím o trpělivost a hlavně o radu. Jsem ŽENA a navíc už úplně zoufalá... Mám Mac (a také pevný PC s Win, ale ten nyní vůbec nepoužívám, nicméně mohu ho použít na případné naformátování, jak jsem se dočetla).
Můj problém: koupila jsem si xterní disk WD My Passport Ultra s tím, že na něj budu ukládat všechna videa mých 3 malých dětí a ta si následně budu moci přehrát v TV (Samsung UE50ES6300S). Disk jsem naformátovala pro Mac dle návodu v manuálu v Macu (což byla asi chyba) a videa mi samozřejmě v TV přehrát nejdou (jsou ve formátu .MOV, ale to je asi fuk).
Dále mám starší disk WD Elements, kde mám videa vložená ještě z pevného PC, ta přehrávat v TV jdou, nicméně Mac tento disk vůbec nevidí.
Pak mám spoutu flash disků, kde mám filmy (vkládané z Macu). Po chvilce Mac buď disk nevidí nebo hlásí, že tam není místo (lže!).

Už jsem z toho opravdu zoufalá, volala jsem i na WD (báječný technický rozhovor v AJ...), z něhož jsem pochytila, že musím disk přeformátovat na FAT.

Prohledávám toto fórum, chytám se všeho, čeho se dá a pochopila jsem, že všechno je nutné naformátovat na mém pevném PC ve Win. Ale do jakého formátu, aby to pak bylo možno používat na Macu a zároveň to četla moje TV? FAT, FAT32 nebo exFat...?
Opravdu snažně prosím o trpělivost, znovu zdůrazňuji, že jsem žena (navíc blondýna ;-) ) technicky nezdatná, avšak v nouzi...

Moc děkuji za srozumitelný návod nebo radu!

Alena

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Naformátování externího disku

Příspěvek od MichalM.Mac » 06 lis 2016 14:15

Hlavně neformátuj žádný disk, na kterém máš data, jenž nejsou nikde jinde.

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Naformátování externího disku

Příspěvek od swenak » 06 lis 2016 15:17

Pokud se nepletu, bude potřeba NTFS formát, televize často jiný formár neumí (tedy i FAT32, ale ten má limit velikosti).

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Naformátování externího disku

Příspěvek od casey » 06 lis 2016 15:31

Já dávám videa dětí jako privátní videa na YouTube. Proč:
- nemám problém s přehráváním na jakémkoliv zařízení
- chytrá TV s YouTube je přehraje taky
- kdyby mi "klekl" ten externí disk a přišel bych o "první krůčky" dětí, tak bych moc nadšený nebyl :-)

allynka
Příspěvky: 2
Registrován: 06 lis 2016 13:39

Re: Naformátování externího disku

Příspěvek od allynka » 06 lis 2016 15:44

MichalM.Mac Ano, to vím, že musím nejdřív data někam přesunout, pak až formátovat :-)

swenak S NTFS nemá Mac problém? To omezení je tam na velikost jednotlivých souborů...? Jaké?

casey ano, to je taky cesta :-) ale tam se to nedá přehledně řadit do složek podle data a vyhledávat podle toho...nebo dá...? S přidáváním na youtube nemám žádnou zkušenost :-( všechno se snažím zálohovat ještě na My Cloud... tam je dvojitá automatická záloha, to by snad mělo stačit... nebo...?

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Naformátování externího disku

Příspěvek od swenak » 06 lis 2016 16:17

S NTFS Mac problém má, ale hned v dalším tématu je rada, koupit na to aplikaci. Jinak ten disk vždy někde půjde a někde ne.

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Naformátování externího disku

Příspěvek od casey » 06 lis 2016 19:58

Složitá adresářová struktura na YouTube asi nejde, ale jedna úroveň složek a štítky to řeší v pohodě.
Důležité je mít data na dvou různých místech. Doma a ještě někde jinde.


Sent from my iPad using Tapatalk

Odpovědět