iPhone kupovaný na úvěr inzerován v bazaru

Máte téma nebo dotaz, který nevíte, kam zařadit? Vložte jej do této sekce a my pro něj najdeme správné zařazení a snad i odpověď.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Schumi, Hallfdann

Odpovědět
prostah
Příspěvky: 62
Registrován: 07 říj 2012 16:27

iPhone kupovaný na úvěr inzerován v bazaru

Příspěvek od prostah » 19 říj 2015 12:23

Našel jsem si inzerát v bazaru na iPhone. Vše se zdá dle fotografií v pořádku, je v záruce. Jenže když jsem si víc prohlížel fotku dokladu, nezdá se mi pár věcí. Inzerent je půl republiky od kupujícího uvedeného v dokladu, ale navíc způsob platby: spotřebitelský úvěr. Koupeno před 5ti měsíci, takže pravděpodobně ještě nesplacen. Můžu tohle zboží koupit bez rizika? Co by se stalo, kdyby úvěr nebyl doplacen v řádné době, resp. hrozí něco mně?
Naposledy upravil(a) prostah dne 01 lis 2015 09:10, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3637
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: iPhone kupovaný na úvěr inzerován v bazaru

Příspěvek od rony » 19 říj 2015 12:59

Ja by som sa tomu vyhol, ale je to skor otazka na podmienky zmluvy toho uveru, tie bude vediet predavajuci. Neviem, ci by pomohla kupna zmluva, kde by predavajuci zarucil, ze tarchu svojho uveru nijakym sposobom neprenesie na teba. Podla mna vsak veritelovi je jedno, co s tym telefonom je (tj. bude pytat vzdy iba peniaze od toho, kto je dlznik).
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

musashi
Příspěvky: 833
Registrován: 08 srp 2012 11:24

Re: iPhone kupovaný na úvěr inzerován v bazaru

Příspěvek od musashi » 19 říj 2015 15:20

No, ja bych se tomu vyhnul. Velmi casto (nerikam, ze vzdy) jsou tyhle veci na spotrebni uvery soucasti uverovych podvodu. Vim to od sestry, ktera pracovala v jednom z retezcu s elektronikou prave na splatkovem prodeji.
Ja osobne treba takhle kdysi koupil z druhe ruky jeden Android telefon, mel vsechny doklady, zarucni list, z meho pohledu bylo vse v poradku, nemel jsem duvod myslet si, ze jde o nejaky nekorektni puvod.
Telefon jsem mel asi dva tydny, nesedl mi, prodal jsem jej dal.
Za mesic mi volali z kriminalky kvuli predvolani. Takze cesta na policajty a v hlave otaznik, o co tak muze jit.
Zaver detektivky byl ten, ze nejakeho duchem neprilis bystreho studenta nekdo presvedcil, aby si na sebe u operatora vzal telefon na splatky, ten mu hned obratem vzali a prodali a telefon takhle putoval dal. Mamince studaka po nejake dobe prisly k uhrade ucty za volani vcetne splatek telefonu. Ta si to sice se synatorem nejspis vyridila po svem, ale jeji dalsi uvaha byla takova, ze kdyz uz ten telefon musi splacet, tak at ma doma alespon ten telefon.
Netusim, jak to nakonec dopadlo, ale policajti mi rikali, ze existuje realna sance, ze kdybych ten telefon mel, ze by mi ho odebrali.
Nerikam, ze je to obecne platne, ale zrejme ta moznost (zavisla na okolnostech) existuje.
Takze pro me osobne je tohle do budoucna jasne ...

matko882
Příspěvky: 208
Registrován: 30 srp 2012 06:48
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

Re: iPhone kupovaný na úvěr inzerován v bazaru

Příspěvek od matko882 » 19 říj 2015 17:49

Tiež predávam 6+ ktoré som bral na splátky ale už som ich vyplatil. To je však jedno pokial kúpiš telefón od niekoho kto to mal na splátky tak tebe to môže byt jedno. Ak by to dotyčný neplatil budú naháňať jeho a nie teba! Veď ty si nič nebral ani nepodpisoval.
iPhone 6S 128GB, Space Gray, iOS 9.0.2 / iPad Mini 3 16GB, Wifi, Gold, iOS 9.0.2 / Apple TV3 / MacBook Pro 13-inch, Early 2015, i5 2,7 GHz, 8GB, 256GB SSD, OS X 10.11

prostah
Příspěvky: 62
Registrován: 07 říj 2012 16:27

Re: iPhone kupovaný na úvěr inzerován v bazaru

Příspěvek od prostah » 19 říj 2015 19:29

Díky za odpovědi. Já jsem nad tím přemýšlel, že za to riziko mi to nestojí. Navíc prodejce se neozval na mou žádost o zaslání IMEI pro kontrolu, tak tím to je jednodušší.

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: iPhone kupovaný na úvěr inzerován v bazaru

Příspěvek od swenak » 17 lis 2015 13:56

mushashi: Ale problém, proč se to řešilo byl, že byl odcizen.

Je potřeba rozlišovat úvěr a leasing. Při úvěru přechází zboží do vlastnictví kupujícího, takže dle mého je vše v pořádku. Lidi takto často řeší altuální tíseň.

Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 1607
Registrován: 19 bře 2013 09:59

Re: iPhone kupovaný na úvěr inzerován v bazaru

Příspěvek od Kobra23 » 18 lis 2015 18:52

Neni vzdy pravda. Jsou uvery, kdy zbozi prechazi na kupujiciho az po uplnem zaplaceni (doplaceni). Vyhodou je uplne smesny urok.
Mac mini Late 2012 s BenQ 32" a Fujitsu 23", Macbook Late 2013 Retina, iPhone XR 64GB, iPad mini 2 32 GB LTE, Apple TV 2 i 3, Airport Time Capsule, Airport Express, Parrot Bebop Drone,

trevor12
Příspěvky: 200
Registrován: 27 črc 2014 10:53

Re: iPhone kupovaný na úvěr inzerován v bazaru

Příspěvek od trevor12 » 18 lis 2015 20:57

vyhrada vlastnictvi, exekuce ... docela vazny problem, to pomijim zjevne podvody, kradeze apod. tahani se s policii o vydani ... u applu jde spise o desetitisice nez tisice ... to samy veci po zaruce jakakoliv oprava novejsich apple zarizeni jsou dost velky penize pokud to vubec jde, napr. macbooky pro s retinou po zaruce je vylozene ruska ruleta ... spolehat na nejakou pochybnou klauzuli "nabyti od nevlastnika"nechci, nechci vest zadne soudni spory ...

musashi
Příspěvky: 833
Registrován: 08 srp 2012 11:24

Re: iPhone kupovaný na úvěr inzerován v bazaru

Příspěvek od musashi » 18 lis 2015 21:10

Zrovna vcera jsem resil s kamaradem jeho neprijemnou situaci. Pred 3 lety koupil z druhe ruky tehdy novinku Canon 5D Mark3.
Je to poctivec a chytry clovek, nikdy by nesel po zadne zjevne levote, takze si vybral nabidku s doklady, komplet balenim, na prvni pohled cistym puvodem atd. Zdanlive naprosto korektni. Aparat pred pulrokem prodal a minuly tyden dostal predvolani k policii.
Kupujici dal aparat do servisu, kde ho zabavili, pze byl hlaseny jako odcizeny behem loupezneho prepadeni.
Zkratka i kdyz vsechno muze vypadat kristalove ciste, pri koupi z druhe ruky, nemuze mit clovek stoprocentni jistotu asi nikdy :(

Odpovědět