Time Capsule, dokumentacia a zdielanie suborov

Máte téma nebo dotaz, který nevíte, kam zařadit? Vložte jej do této sekce a my pro něj najdeme správné zařazení a snad i odpověď.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Schumi, Hallfdann

Odpovědět
Uživatelský avatar
piXie
Příspěvky: 641
Registrován: 20 zář 2012 09:11

Time Capsule, dokumentacia a zdielanie suborov

Příspěvek od piXie » 26 pro 2015 19:38

Bojujem s nastavenim infuse (aTV 64GB) v spojeni s Time Capsule 3 TB a pri nastaveni roznych stupnov "zabezpecenia" zdielaneho disku, som si vsimol, ze vzdy TC "prekonfuguruje" priecinky podla toho ci je zapnute "Heslo zariadenia", "Ucty" alebo "Heslo disku". Vo vysledku je z toho pekny bordel na disku, ktory zapnutim rezimu "ucty" moze "schovat" kludne aj 1TB ku ktoremu nikdy nebudem mat pristup, pripadne prepnutim z uctov na "heslo disku" alebo "heslo zariadenia" ostanu na disku priecinky "Shared" a hlavny priecinoks nazvom uctu.

Hladal som na webe, ale okrem jednoduchej prirucky, ktora je aj pribalene k TC som nenasiel podrobnu dokumentaciu.

Moje otazky:

1/ Viete niekto o zdroji informacii, ktory by popisoval trochu podrobnejsie spravanie TC, napr. ono zdielanie suborov?

2/ ak si zapnem "ucty", tak mi vzniknu dva "disky" - fyzicky su to ale dva priecinky na disku "shared" a "nazov_uctu" - to som zistil po prepnuti do rezimu "heslom zariadenia" alebo "heslom disku".
2.1/ priecinok "shared" sa hlasi ako "Data" - toto je oblast ktoru vidia vsetci co sa prihlasia na TC a je to take spolocne zdielane miesto?
2.2/ priecinok "nazov_uctu" sa mi prihlasi ako disk "nazov_uctu", toto je "disk" len moj (pouzivatel "nazov_uctu") a vidim ho len len ja?
3/ na disku je aj "MacBook Pro užívateľa Juraj" - co je zaloha z TimeMachine, tuto zalohu vidia vsetci, ktori tam budu pripojeny alebo len ten "MacBook" pre ktory je urcena. Pytam sa to v nadvaznosti na to, ze ked budem mat druhy Mac, ktory by som tam tiez zalohoval, tak tam budu dva podobne subory. K tomuto ma pristup tiez kazdy kto je prihlaseny na TC?
Tak?
iPhone 4S 32GB ❯ iPhone 5S 64GBiPhone 7 Plus 256GB ❯ iPhone 11 128GB
NEW iPad 32GB, WiFi, Cellular, Black, iOS 9.3.5
MacBook Pro 15-inch, Mid 2012 ❯ Mid 2015 ❯ 2017 ❯ MacBook Pro 16-inch, 2019, i9 2,3 GHz, 64 GB, 1 TB

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Time Capsule, dokumentacia a zdielanie suborov

Příspěvek od Hajnejch » 27 pro 2015 01:28

To nastavení Time Capsule je tak jak popisujete. Pro zálohu Time Machine by mělo platit to stejné jako pro ostatní data. Pokud se přihlašujete účtem tak by jste jí měl vidět zas jen po přihlášeni k tomu účtu a uvidí jí ten komu dáte přístupové údaje. A nic ve zlém, pokud pojmenujete druhý stroj Juraj, stejně jako první, tak jste ... (příště slušněji)

Uživatelský avatar
piXie
Příspěvky: 641
Registrován: 20 zář 2012 09:11

Re: Time Capsule, dokumentacia a zdielanie suborov

Příspěvek od piXie » 27 pro 2015 07:16

Ta posledná veta bola zbytočná... Nepíšem nič o tom, že druhý Mac sa bude volať rovnako. Išlo mi o to, že budem mať teda zálohy "MacBook Pro 1" a "MacBook Pro 2".

Ak budem na disk pristupovať s heslom zariadenia, budem vidieť oba súbory a budem sa vedieť pohrabať v oboch? Tzn. budem si vedieť z 1 vytiahnuť veci pre nový MacBook teda ten s číslom 2?

A ak budem pristupovať k diskom cez účet, dostanem sa teda len k zálohe, ktorá je pod konkrétnym účtom a ak si budem chcieť preniesť niečo zo zalohy, budem sa musieť prehlásiť s iným účtom alebo dočasne zrušiť prístup podľa účtov a zapnem napr. podľa heslom zariadenia. Tak?
iPhone 4S 32GB ❯ iPhone 5S 64GBiPhone 7 Plus 256GB ❯ iPhone 11 128GB
NEW iPad 32GB, WiFi, Cellular, Black, iOS 9.3.5
MacBook Pro 15-inch, Mid 2012 ❯ Mid 2015 ❯ 2017 ❯ MacBook Pro 16-inch, 2019, i9 2,3 GHz, 64 GB, 1 TB

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Time Capsule, dokumentacia a zdielanie suborov

Příspěvek od Hajnejch » 27 pro 2015 17:16

To se omlouvám že jste to bral negativně. Já vím že jste to nepsal že se tak bude jmenovat ale já reagoval na toto a teď cituji "Pytam sa to v nadvaznosti na to, ze ked budem mat druhy Mac" konec citátu. Podle mě by měl mít každý stroj v síti jiné jméno aby bylo hned jasné o jaký stroj jde právě třeba s ohledem i na ty zálohy. Pokud pojmenujete stroj Juraj 1 a Juraj 2 tak se v tom ani za boha nevyznáte co je co. Pokud ale někdo pojmenuje jeden stroj Pracovní stanice druhý domácí mašina a třetí třeba manželky rychlík atp. tak si myslím že se to rozlišuje lépe. Podle mě by jen hlupák(chtěl jsem být stylový tak jsem psal chuj) by to pojmenoval 1, 2 atd.. Takže ještě jednou se omlouvám.

Uživatelský avatar
piXie
Příspěvky: 641
Registrován: 20 zář 2012 09:11

Re: Time Capsule, dokumentacia a zdielanie suborov

Příspěvek od piXie » 27 pro 2015 19:16

...asi to nechajme tak... len pre zaujimavost, ake su teda logicke nazvy pre pocitace?
iPhone 4S 32GB ❯ iPhone 5S 64GBiPhone 7 Plus 256GB ❯ iPhone 11 128GB
NEW iPad 32GB, WiFi, Cellular, Black, iOS 9.3.5
MacBook Pro 15-inch, Mid 2012 ❯ Mid 2015 ❯ 2017 ❯ MacBook Pro 16-inch, 2019, i9 2,3 GHz, 64 GB, 1 TB

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Time Capsule, dokumentacia a zdielanie suborov

Příspěvek od Hajnejch » 27 pro 2015 23:25

Takové, které když vidíte, víte okamžitě vo co Go. Pro každého má slovo Logické jiný význam. Takže jak si to pojmenujete a zda vůbec je jen na vás.

A co se Time Capsule týče tak jsem s tím taky laboroval. Nakonec to skončilo tak že jsem Time Capsuli zformátoval a nastavil si k ní jen heslo k disku a tam si roztřídil jednotlivé uživatele do složek. Podle mě je hlavní se rozhodnout pro jedno nastavení a to neměnit. Jinak budete mít na disku mega stejných souborů které uvidíte jen při jednom nebo druhém nastavení. Tak si vezměte nějaké cvičné soubory a otestujte si jednotlivá nastavení.

Uživatelský avatar
piXie
Příspěvky: 641
Registrován: 20 zář 2012 09:11

Time Capsule, dokumentacia a zdielanie suborov

Příspěvek od piXie » 27 pro 2015 23:52

No, pretože zatiaľ mam TC kvôli aTV a tam mi nejde nastaviť zdieľanie inak ako cez účty na TC, musím to mať takto. Zistil som ale, že sa dá odhlásiť a potom prihlásiť ako "admin" a heslo "heslo-zariadenia" a potom mi to beží tak, aby bola aTV (infuse) spokojná a ako admin (a fungovanie TM to neovplyvní, cestu ako admin vidí) vidím celý obsah disku, takže si tam viem spraviť poriadok a iný používateľ môže byť prihlásený pod svojim účtom a vidieť len svoju časť.

Aj tak asi zrejme to skončí tak, že si kúpim Lacie CloudBox 4TB a to bude mediaserver pre aTV a TC bude len na zalohy.

Záloha TC sa robí cez záložku Disky a tam archivovať? Alebo aj inak sa dá?
iPhone 4S 32GB ❯ iPhone 5S 64GBiPhone 7 Plus 256GB ❯ iPhone 11 128GB
NEW iPad 32GB, WiFi, Cellular, Black, iOS 9.3.5
MacBook Pro 15-inch, Mid 2012 ❯ Mid 2015 ❯ 2017 ❯ MacBook Pro 16-inch, 2019, i9 2,3 GHz, 64 GB, 1 TB

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Time Capsule, dokumentacia a zdielanie suborov

Příspěvek od Honza.Mac » 28 pro 2015 00:34

Jak to tady tak procitam, vyplyva me z toho, ze TC je pekny vo*er a funkcionalitou zaostava za nejlevnejsim routerem a AC v kombinaci s NAS.
@pixie : Mam ted od vanoc kombinaci TP-Link Touch P5 + aTV 2015 64 GB + CloudBox a nemam zadny problem ...
Users vidí co mají na CloudBoxu + "verejny" Family share na CB vidi i aTV a prehraje vse bez problemu s pristupem.
Pro backup stroju mam TB ext disk ze ktereho odlevam 1x tydne zalohy vytvorene pomoci Acronis True Image na CloudBox pomoci rsync skriptu a cely CloudBox zalohuji/synchronizuji na jednodiskovy Synology rsync server. Ale to je jen ma paranoia, tedy ze odlevam CB na Synology.
Suma sumarum jsem na tom o 4 kKc levneji nez s TC od Apple a nemam zadne problemy s pravy, co nastavim to nastavim a to tam je. Funkcionalita routeru (VPN, firewall, port forwarding a.j) nesaha TC ani po kotniky.
Nejak mi pripada reseni Apple takove nouserfriendly a takove naseruser ....
TM je nenazrana a tezko ovladatelna, TC nema obecne jedine pozitivum az na logo Apple a snad AC wifi.
@pixie : Trochu drahe zarizeni "jen" pro zalohovani, nezda se vam ...
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Time Capsule, dokumentacia a zdielanie suborov

Příspěvek od tlacenka » 28 pro 2015 07:11

nezda... proste apple.
problem je ten, ze apple rika je to krabicka na zalohovani, ma to rychlou wifi (kvuli tomu zalohovani) a disk.
stoji to tolik.
a uzivatele si rikaji je to krabicka, co umi zalohovat, ja bych chtel jeste to to to... za ty penize to prece musi jit
ano, je to nechutne predrazeny produkt. Na druhou stranu to, na co rika apple, ze je urcen, dela dobre a nemusite se az tak moc starat.
ale je to fakt nechutne predrazeny pevny disk :)

s roadsterem s motorem do V o zdvihovem objemu 6,0 l take nebudete jezdit do lesa pro drevo... (i kdyz to jde)

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Time Capsule, dokumentacia a zdielanie suborov

Příspěvek od Hajnejch » 28 pro 2015 08:00

Po pár letech používání a naivitě když jsem TIme Capsuli kdysi kupoval, s vámi naprosto souhlasím. Další už nebude, NASka od Synology je mnohem lepší řešení.

Uživatelský avatar
piXie
Příspěvky: 641
Registrován: 20 zář 2012 09:11

Re: Time Capsule, dokumentacia a zdielanie suborov

Příspěvek od piXie » 28 pro 2015 08:54

@Honza.Mac ano...

zhrnul by som to ale takto:
- pokusala ma niekolko rokov, teraz som neodolal, tak som si ju kupil
- stoji to vela, zistil som, ze kupovat u lokalneho "bezneho" predajcu PC je lacnejsie ako v APR (konkretne TC som mal o skoro 70 EUR lacnejsie), tak vacsinou kupujem len tam... samozrejme nie je to zadarmo
- je to produkt, ktory je urceny pre bezneho pouzivatela, viem si predstavit napr. mojho otca, ktory to rozbali, spusti, dialog na neho vybali aby zadal heslo, to heslo zada a je to, funguje to, robi to to co ma a robi to vyborne (v tej cene vidim aj cenu za sluzby, ktore bezny pouzivatel zaplati v obchode, aby mu to prisli domov rozchodit, tu je to "predrozchodene")
- problem nastane ked sa v tom zacne hrabat niekto, kto chce zisti viac, napr. default nastavenie vykona zalohu (0,5 GB), potom BFU zisti, ze sa da disk ochranit uctami, ktore potrebuje lebo chce aby k tomu pristupovali dvaja pouzivatelia
- toto tu je z pohladu BFU vyriesene super, vidi jeden spolocny disk a jeden jeho, na ktory sa mu zalohuje aj TM
- tento krok mu ale odkusne z TC 0,5 GB, pretoze ostanu na oblasti ku ktorej sa normalne uz nedostane
- ze sa tam da dostat cez prihlasenie ako admin / heslozariadenia som sa v dokumentacii uz nedocital a musel hladat na nete, chapem vsak, ze poskytnutie tejto informacie pre BFU by uz sposobilo len problem, ked by mohol pomazat subory z inych uctov ku ktorym by nemal mat pristup
- potesila ma rychlost siete, konecne ide vsetko rychlo na vsetkych iOS zariadeniach
- sklamal ma dosah siete, TC mam v pracovni na poschodi, tu mam aj router s WiFi, na ktora mal dosah po celom dome a ked bolo pekne, chytil som slaby signal aj na konci zahrady (asi 120 m od domu), s TC je ten signal chaby, v kuchyni, ktora je pod pracovnou mam signal na jednu/dve palicky, v obyvacke mam pocit, ze sa iphone rozhoduje medzi kvalitou 4G alebo WiFi a vacsinou zvoli 4G. Manzelka ma staru SIM, nema LTE, tej ide len 3G a ta ma stale WiFi ale len tak 50%, o tom, ze by som mal signal na terase alebo v zahrade, uz ani neuvazujem...
iPhone 4S 32GB ❯ iPhone 5S 64GBiPhone 7 Plus 256GB ❯ iPhone 11 128GB
NEW iPad 32GB, WiFi, Cellular, Black, iOS 9.3.5
MacBook Pro 15-inch, Mid 2012 ❯ Mid 2015 ❯ 2017 ❯ MacBook Pro 16-inch, 2019, i9 2,3 GHz, 64 GB, 1 TB

appletom
Příspěvky: 128
Registrován: 23 zář 2012 22:04

Re: Time Capsule, dokumentacia a zdielanie suborov

Příspěvek od appletom » 28 pro 2015 10:47

Taky jsem dospěl nakonec k "drahému" řešení, TC 3 GB pro zálohy TimeMachine a NAS Synology pro všechno ostatní. TC jako wifi router funguje dobře, celkově mě tento Apple produkt zklamal, protože za cenu přes 10k CZK toho nabízí dost málo.
 AppleWatch Series 4 Gold Aluminium Case
 iPhone X 256 GB Space Gray
 MacBook 12" Retina (2015)
 MacBook Pro 15" (Retina, Late 2013)
 iPad Air 128 GB Cellular Black
 Apple TV4 64 GB
 iPod Classic 160 GB (7th generation)

Odpovědět