iPad Pro 12,9 nebo Wacom Cintiq

Máte téma nebo dotaz, který nevíte, kam zařadit? Vložte jej do této sekce a my pro něj najdeme správné zařazení a snad i odpověď.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Schumi, Hallfdann

Odpovědět
zajon
Příspěvky: 80
Registrován: 25 říj 2012 18:10

iPad Pro 12,9 nebo Wacom Cintiq

Příspěvek od zajon » 01 říj 2016 15:53

Dobrý den,

již delší dobu používám na digitální kreslení tablet od společnosti Wacom, který mi pomalu přestává stačit a dívám se po nějakém novém zařízení. Dlouhou dobu pokukuji po Wacom Cintiq v 13' palcové verzi. Co jsem ale projížděl internet, zjistil jsem, že tablet má drobné lagy a plynulost kreslení tak není ideální. Proto uvažuji o iPad Pro s Apple Pencil, ale jde mi to, zdali z iPadu dostanu profesionální výstup, který budu moci použít v indesignu a následně pak vše vyexportovat do tiskového PDFka. Situace u Wacomu je jasná, ten pracuje s Photoshopem, kde si nastavím vše potřebné, ale jak docílit profesionálního výstupu u iPadu nevím. Dle použití potřebuji 300 DPI, CMYK, atd.

Máte s tím prosím někdo zkušenost? Co byste mi případně doporučili?

Děkuji a přeji hezký den, J.

Uživatelský avatar
albertan
Příspěvky: 1857
Registrován: 30 črc 2012 15:08
Bydliště: Calgary, AB, Canada

Re: iPad Pro 12,9 nebo Wacom Cintiq

Příspěvek od albertan » 01 říj 2016 17:54

Jeste bych zvazil MS Surface Pro 4 ci Book.
iPhone 6S 128GB Samsung Galaxy S7 Edge
Samsung Gear S3 Frontier
iPad Pro 10.5 512GB LTE
Apple TV 4 & 3
MB Pro Retina 15 i7 2.7 GHz 16GB 768GB 2012
MB Air 13 i7 1.7 GHz 8GB 512GB 2013
MS Surface Book i7 with Performance Base 16GB 512GB
2x MacMini

Petr_dr
Příspěvky: 192
Registrován: 17 srp 2012 17:18

Re: iPad Pro 12,9 nebo Wacom Cintiq

Příspěvek od Petr_dr » 02 říj 2016 14:30

O tomhle již nějakou chvilku taky přemýšlím. Moje poznatky:

MS Surface Pro 4 ci Book - podle mě blbost, osobně jsem to v ruce nedržel, takže se možná pletu. Tipuji, že děláš na macu, když píšeš sem do fora. prostě svět windows, to mě přijde jako silnej argument pro ne.

iPad PRO - existuje apka "Astropad" kde můžeš ipad použít stejně jako Citing jako externí monitor na kreslení. takže photoshop žádný problém. Zkoušel jsem to na ipad 2 mini s špatným stylusem od adonitu. bylo to použitelný, ale byl jsme limitovanej stulesem a velikostí miniho. podle mě dobrý řešení a asi do něj časem půjdu. Taky dělám s wacomem, takže zvyk je železná košile a ty dvě tlačítka co mají na stylusu jsou super. což apple nemá :( a mě tohle zatím odrazuje + velý kouzlo ipadu, že je na to dost aplikací na kreslení a může to používat i bez maca. přímo adobe jich pár má. dá se kreslit rovnou i vectoru, taže tě pak dpi nezajímá. Co se týče nastavení cmyku atd... , tak tě stejně na konci asi nemine usednout k macu s předtiskovou přípravu udělat tam.

Citing - je grafická jistota. né nadarmo je wacom v tomhle oboru jednička. pokud by jsi šel do té varianty kde je to jen jako externí monitor, což tipuji že jo. tak to má nevýhodu. že k tomu potřebuješ komp.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: iPad Pro 12,9 nebo Wacom Cintiq

Příspěvek od tlacenka » 02 říj 2016 15:21

bavime se o pouziti photoshopu ve spojeni s perem - tam prim urcuje wacom - takze surface pro 4 vyhovuje
navic jde sundat klavesnice, windows nejsou zase tak spatne, stejne jako mac os neni zase tak dobry - zalezi na pouziti konkretniho uzivatele.
ipad pro bych na tyto cinnosti nepouzival.

Uživatelský avatar
albertan
Příspěvky: 1857
Registrován: 30 črc 2012 15:08
Bydliště: Calgary, AB, Canada

Re: iPad Pro 12,9 nebo Wacom Cintiq

Příspěvek od albertan » 02 říj 2016 17:09

MS Surface Pro 4 ci Book - podle mě blbost, osobně jsem to v ruce nedržel, takže se možná pletu. Tipuji, že děláš na macu, když píšeš sem do fora. prostě svět windows, to mě přijde jako silnej argument pro ne.
Blbost to neni - pouzivam sestavu MS Surface Book + MS Surface Dock + externi monitor, na podobne bych v Apple svete potreboval - MacBook Pro (spise 15" se samostatnou grafikou) + Cintiq 13"/Apple Pro 12" + externi monitor - ceny jsou podobne. Ja to pouzivam pro GIS/CAD + grafiku - Photoshop/Lightroom, Illustrator/Corel, editace veci v Acrobatu - funguje a vyhovuje. Musim toho taha daleko min nez u Macu + nektere veci jsou jen pro Win

Opravdu neni takovy rozdil mez Mac a Win - jsou to jen nastroje k praci a design u Surface rady minimalne dohnal Mac, o vykonu psat nebudu, je vsak minimalne srovnatelny.
iPhone 6S 128GB Samsung Galaxy S7 Edge
Samsung Gear S3 Frontier
iPad Pro 10.5 512GB LTE
Apple TV 4 & 3
MB Pro Retina 15 i7 2.7 GHz 16GB 768GB 2012
MB Air 13 i7 1.7 GHz 8GB 512GB 2013
MS Surface Book i7 with Performance Base 16GB 512GB
2x MacMini

Uživatelský avatar
albertan
Příspěvky: 1857
Registrován: 30 črc 2012 15:08
Bydliště: Calgary, AB, Canada

Re: iPad Pro 12,9 nebo Wacom Cintiq

Příspěvek od albertan » 02 říj 2016 17:11

bavime se o pouziti photoshopu ve spojeni s perem - tam prim urcuje wacom - takze surface pro 4 vyhovuje
navic jde sundat klavesnice, windows nejsou zase tak spatne, stejne jako mac os neni zase tak dobry - zalezi na pouziti konkretniho uzivatele.
ipad pro bych na tyto cinnosti nepouzival.
Presne. Klavesnice jde sundat/ohnout na druhou stranu (pokud potrebujes vykon externi grafiky) i u Surface Booku.
iPhone 6S 128GB Samsung Galaxy S7 Edge
Samsung Gear S3 Frontier
iPad Pro 10.5 512GB LTE
Apple TV 4 & 3
MB Pro Retina 15 i7 2.7 GHz 16GB 768GB 2012
MB Air 13 i7 1.7 GHz 8GB 512GB 2013
MS Surface Book i7 with Performance Base 16GB 512GB
2x MacMini

Petr_dr
Příspěvky: 192
Registrován: 17 srp 2012 17:18

Re: iPad Pro 12,9 nebo Wacom Cintiq

Příspěvek od Petr_dr » 02 říj 2016 18:01

ideální by bylo, aby jsi si mohl ty jednotlivé možnosti vyzkoušet a podle toho si vybrat co ti nejvíc sedne. Co se týče odezvy na stylus, tak si myslím, že jsou všechny řešení + - stejný. šel bych po tom jak ti sedí stylus. pokud máš celý den skicovat, kreslit či retušovat tak víc bude záležet co se ti v ruce drží líp a s čím jsi schopen efektivněji pracovat.

zkoušel jsem cca před dvěma lety tu 13ku od wacomu a přišla mi uplně v poho a byl jsem z toho nadčený. ty drobné lagy můžou dělat různé věci.

PatkaJR
Příspěvky: 813
Registrován: 30 bře 2014 12:49
Bydliště: Praha

Re: iPad Pro 12,9 nebo Wacom Cintiq

Příspěvek od PatkaJR » 03 říj 2016 12:32

Petr_dr píše:Co se týče odezvy na stylus, tak si myslím, že jsou všechny řešení + - stejný.
Spousta lidí říká, píše, že Pencil od Applu, je v současnosti asi nejlepší stylus na kreslení, psaní, atd. Stačí si přečíst pár recenzí a uvidíš to.
Macbook Air 2014, 4GB RAM, 128GB SSD, i5 - macOS Sierra
Apple iPhone 6S Plus 16GB - iOS 10
iPhone 4 16GB White - iOS 7.1.2
Beats SOLO 2 Wireless
🔜Apple Watch Gold

Křemíkové nebe:
iPad 2 16GB
iPhone 5 16GB

Uživatelský avatar
albertan
Příspěvky: 1857
Registrován: 30 črc 2012 15:08
Bydliště: Calgary, AB, Canada

Re: iPad Pro 12,9 nebo Wacom Cintiq

Příspěvek od albertan » 03 říj 2016 14:06

Spousta lidí říká, píše, že Pencil od Applu, je v současnosti asi nejlepší stylus na kreslení, psaní, atd. Stačí si přečíst pár recenzí a uvidíš to.
Ja jsem jeden z nich. Problem tady je pouziti iPadu Pro jako tabletu pro Mac ... A pero od Microsoftu (to nove pro Suface Pro 4 a Book s menitelnymi hroty) je tez vynikajici - srovnatelne s tim od Apple. Mam obe takze vim o cem mluvim.
iPhone 6S 128GB Samsung Galaxy S7 Edge
Samsung Gear S3 Frontier
iPad Pro 10.5 512GB LTE
Apple TV 4 & 3
MB Pro Retina 15 i7 2.7 GHz 16GB 768GB 2012
MB Air 13 i7 1.7 GHz 8GB 512GB 2013
MS Surface Book i7 with Performance Base 16GB 512GB
2x MacMini

Petr_dr
Příspěvky: 192
Registrován: 17 srp 2012 17:18

Re: iPad Pro 12,9 nebo Wacom Cintiq

Příspěvek od Petr_dr » 09 lis 2016 15:52

Zajímalo by mě jak jsi se rozhodl. Přemýšlím o podobném kroku. Do čeho jsi šel a jak jsi s tím spokojený?

zajon
Příspěvky: 80
Registrován: 25 říj 2012 18:10

Re: iPad Pro 12,9 nebo Wacom Cintiq

Příspěvek od zajon » 24 lis 2016 07:41

Zdravím Vás, předem Vám děkuji za rady.
Nakonec jsem zvolil Wacom Cintiq 13HD kvůli propojení s Photoshopem. Je to velký skok od mého starého tabletu, který měl aktivní plochu zhruba A4. Bál jsem se toho zmenšení, ale díky tomu, že kreslíte přímo na displej, je vše úplně bez problémů a práce je tak daleko příjemnější než u podobně velkého grafického tabletu bez dipleje. Zpracování tabletu je dobré, jen kolem displeje jsou výřezy, kde se zachytává dost bordelu, ale dá se to bez problémů vyčistit. Co se týče kabelů a připojení, tak je to vymyšleno dobře, ale celé to působí dost neforemně a dost často je tahám v tašce spolu s dalšíma věcma a jsem zvědavý, jak dlouho ten konektor vydrží. Jediné, co mě trošku štve, je občasná nutnost restartování po znovupřipojení k macbooku. Nevím, jestli jsem někde neudělal chybu já (dle manuálu je restartování nutné), ale restartovat každý den počítač kvůli připojení mi přijde otravné. Kromě těchto drobností vše funguje skvěle, pocit z kreslení je super a lagy ani nezaznamenávám. Pokud si ho budete chtít také pořídit, doporučuji jenom speciální rukavici, která zajistí to, že ruka při kreslení lépe klouže po displeji.

Vlada2
Příspěvky: 145
Registrován: 31 črc 2012 13:43

Re: iPad Pro 12,9 nebo Wacom Cintiq

Příspěvek od Vlada2 » 24 lis 2016 10:36

Vsiml jsem si pozde. Ja presne timhle zpusobem pouzivam ipad pro ale jen 9,7 palcu. Jai kolegove naprosta spokojenost, kreslime v adoby draw a jednim tlacitkem to rovnou odleze ve vektoru do illustratoru, naprosta bomba, prycje tahani pres dropbox a podobne. Ja nejsem az takovy ilustrator, ale kolegyne co je, si to nemuze vynachvalit, i bez rukavicky, lepe se ji to i drzi nez cintiq. Bohuzel udelat komplet predtiskovou pripravu nelze, a musi se v macu.
Kdyby nahodou nekdo vedel v ipadu oplakaci, ktera umi zalomit text do kruhu a upravit mezery mezi pismeny, tak bych byl maximalne spokojenej :) Ve vektorech tedy :)

Odpovědět