Offtopic - Propojení NASU přes síť

Máte téma nebo dotaz, který nevíte, kam zařadit? Vložte jej do této sekce a my pro něj najdeme správné zařazení a snad i odpověď.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Schumi, Hallfdann

Odpovědět
sallvator
Příspěvky: 1030
Registrován: 28 úno 2013 17:29

Offtopic - Propojení NASU přes síť

Příspěvek od sallvator » 09 lis 2016 15:13

Zdravím, moc se nevyznám v sítích a tak ted doma řeším malej problémek.

Doted jsem měl do jednoho pokoje vyvedenej kabel s internetem vedoucí z kotelny kde je hlavní router. Ten kabel vedl do switche ve kterem byl Airport express na wifi, apple tv, stolní PC a Domácí server WD my cloud.

Vše fungovalo standartně v rámci tohoto pokoje jsem na apple tv i zařízeních připojených na wifi z airportu viděl server.
Vadí mi však že hluk disku v WD my cloudu. Chtěl jsem tedy dát server mim pokoj ale bohužel ho na zařízeních vidím jen když je připojenej přímo do airpotu přes ten rozšiřovací konektro (napřímo nebo přes switch).

Když píchnu server npř do hlavního routeru v kotelně odkud jde kabel ke mě dopokoje do airpotu a apple tv, server nevidím.

Nevíte zda je potřeba na takovémto serveru něco nastavit aby byl vidět v té síti i když není píchnut přímo v tom airpotu a switchi ale je napoojen do stejné sítě ale jinde v mísnosti.

Nevím zda se mi daří problem správně popsat v sítích se moc neorientuji

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Offtopic - Propojení NASU přes síť

Příspěvek od casey » 09 lis 2016 15:44

Četl jsem to dvakrát, ale moc nepochopil :-) Musel bych si to nakreslit... :-) Podle mě tam někde máš logickou chybu v zapojení.
Buďto je v tom routeru ten jeden port určený pro jinou sí't - jinou VLAN (nebo například rezervovaný pro O2TV), nebo máš na tom airportu pomocí módu bridge rozdělené na dvě různé sítě, nebo něco úplně jiného :-)

sallvator
Příspěvky: 1030
Registrován: 28 úno 2013 17:29

Re: Offtopic - Propojení NASU přes síť

Příspěvek od sallvator » 09 lis 2016 16:14

Nooo možná to nastavení routeru. V airpotu mam dvě díry jednu na zdroj a pak jednu rozšiřující a skrze wifi toho airpotu vidím ten server jen když je píchlej do te rozšiřující, když to píchnu do toho co je na zdroj tak to ten server nevidí.


Cesta která ted funguje - po připojení k aiprotu vidím server
Anténa---->router tplink----->airport<-----switch s napojenou apple tv a serverem

Já ale potřebuji server napojit někde na cestě mezi airportem a tplinkem.

Zkoušel jsem např zapojení které by bylo ideální ale nefunguje server nevidím
Anténa----->tplink----->switch s napojeným serverem v jiné mísnosti---->airport---> apple tv

Jeste zda nemuze být problém že vedu signá přes 230 zasuvkové powerlinky mezi kotelnou z antenou a pokojem.

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Offtopic - Propojení NASU přes síť

Příspěvek od casey » 09 lis 2016 16:40

Tak to bych v první řadě vyzkoušel, jestli fungují ty powerlinky. Instaloval jsem jich několik a v pohodě. Ale doma jsem je třeba musel zrušit, protože najednou přestaly fungovat. Zkusil jsem jiné a zase nic. Vyhodnotil jsem to tak, že jsem do sítě zapnul něco, co je ruší, vzal vrtačku a natáhl místo nich UTP kabel :-)

sallvator
Příspěvky: 1030
Registrován: 28 úno 2013 17:29

Re: Offtopic - Propojení NASU přes síť

Příspěvek od sallvator » 09 lis 2016 16:56

Po zapojení všeho přes ně internet jede dobře ale ten server nevidím. Ale npř když do powerlinku zapojím v jednom pokoji server a v druhém vyvedu powerlink do toho rozšiřovacího slotu na airportu tak server zase najdu.

Hlavní problém je asi to že airport nevidí server když nejde do rozšiřovacího slotu. ale když vše píchnu do rozšiřovacího tak mi tam nejde internet zase :-D

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Offtopic - Propojení NASU přes síť

Příspěvek od casey » 09 lis 2016 19:14

Co myslíš tím rozšiřovacím slotem?


Sent from my iPad using Tapatalk

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Offtopic - Propojení NASU přes síť

Příspěvek od Jirka_S » 09 lis 2016 19:28

OT: bez té interpunkce se mně to čte docela dost blbě a mnohé věty musím číst opakovaně, abych pochopil. Asi jsem už na to starý. :)

sallvator
Příspěvky: 1030
Registrován: 28 úno 2013 17:29

Re: Offtopic - Propojení NASU přes síť

Příspěvek od sallvator » 09 lis 2016 19:33

Když ja na telefonu píšu jak prase :-D

No na airportu mam 2 sloty jeden ma nad sebou kolečko dotoho zapojuji net, a druhej "rozdělovací" tím mohu poslat signál dál nad tím je oboustraná šipka.

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Offtopic - Propojení NASU přes síť

Příspěvek od casey » 09 lis 2016 22:01

Tím podle mě rozděluješ zbytečně sítě. Pokud máš jako router už TP-LINK, tak dá bys to měl mít v jedné síti.
I když, pokud používáš WiFi z AiRPortu, tak z MacBooku by ses měl na server dostat. Ze serveru na macBook už ne.
Správné zapojení by mělo být Anténa --> TP-LINK router --> SWITCH.
A přímo ve switchi už všechno ostatní. S tím, že:
- AirPort připojíš do toho "rozdělovacího"
- Rozhodneš se, kdo bude DHCP server (jestli TP-LINK, nebo AirPort) a na tom druhém DHCP server vypneš.

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Offtopic - Propojení NASU přes síť

Příspěvek od Jirka_S » 15 bře 2017 22:27

Zeptám se zde: pořídil jsem router Synology RT2600ac, dosud jsem používal ASUS RT-AC87U. Používám rovněž datové úložiště Synology DS216Play. Netuším, co jsem kde nastavil blbě, ale ten NAS sice vidím ve Finderu, normálně se do něj přihlásím a mohu mazat a přehrávat v Macu, ale už se do něj nepřihlásím v Safari (Safari nemůže otevřít stránku 192.168.2.90:5000atd., protože se nemůže připojit k serveru 192.168.2.90), Infuse v iPadu jej taky nevidí. Jsem z toho jelen.

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Offtopic - Propojení NASU přes síť

Příspěvek od casey » 15 bře 2017 22:37

Pokud tam nemáš pevnou IP, tak se mu s výměnou routeru určitě změnila.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Offtopic - Propojení NASU přes síť

Příspěvek od Jirka_S » 15 bře 2017 22:45

V Centru sítí v Seznamu zařízení v routru ten NAS je, i s tou IP 192.168.2.90, když dám v Safari http://find.synology.com/, tak ten NAS taky najde i pod tou stejnou IP, ale když dám Připojit, tak Safari se nemůže připojit k serveru.

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Offtopic - Propojení NASU přes síť

Příspěvek od casey » 15 bře 2017 22:53

Zkus to přes DS Finder, nebo Synology Assistant, nebo jak se to teď jmenuje. Nepřehazoval jsi rozhraní na jiný port?
Případně zkus ještě HTTPS. Standardně na portu 5001.

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Offtopic - Propojení NASU přes síť

Příspěvek od Jirka_S » 15 bře 2017 23:02

DS Finder píše NAS je offline, vzpomínám ale, že při prvotním nastavování toho routru to psalo něco o konfliktu portů nebo tak nějak a o jejich přemístění myslím.
Edit: možná jsem při prvotním spouštění routru neměl mít ten NAS připojený?

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Offtopic - Propojení NASU přes síť

Příspěvek od casey » 15 bře 2017 23:07

Zkus tu IP adresu oskenovat nějakým "portskenem". Třeba tohle https://itunes.apple.com/us/app/port-sc ... 92293?mt=8

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Offtopic - Propojení NASU přes síť

Příspěvek od Jirka_S » 15 bře 2017 23:17

No, tady jsem už kapánek na tenkém ledě co se vědomostí týče. :D
Ale zkoušel jsem Net Analyzer, ten NAS tam v té wifi síti není vidět. Na routru ve Stvu v Centru sítí se střídavě objedvuje a schovává, datový tok je tam nula.

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Offtopic - Propojení NASU přes síť

Příspěvek od Jirka_S » 15 bře 2017 23:21

Když ten NAS restartuju, proč mu ten router nepřidělí normální "svou" IP a bere furt tu starou z Asusu?

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Offtopic - Propojení NASU přes síť

Příspěvek od casey » 15 bře 2017 23:39

Do tenkého ledu se nepouštěj. Stáhni tu AP, napiš tam IP adresu a spusť to. Oni ti najde, na kterých portech tam co běží.
Má ten NAS pevnou adresu, nebo z DHCP? Poku pevnou, tak mu nový router nic nepřidělí.
Měnil jsi s novým routerem interní rozsah IP adres?
A důležitá otázka - ten původní router máš vypnutý? :-)

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Offtopic - Propojení NASU přes síť

Příspěvek od Jirka_S » 16 bře 2017 00:09

Ano, starý router je vypnutý a odpojený. :)
Zda má NAS pevnou adresu či ne, to zjistím jak?
Opět jsem router zresetoval do továrního nastavení, interní rozsah IP adres je tedy původní.
Všechna IP (iPhone, iPad a Mac) jsou 10.1.14.XX akorát ten NAS má pořád 192.168.2.90. V routeru se mně objevuje a zase mizí, v různých intervalech. Už jej neotevřu ani ve Finderu.

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Offtopic - Propojení NASU přes síť

Příspěvek od casey » 16 bře 2017 00:17

Pokud má NAS pořád síť 2, tak má pevnou IP adresu.
Buďto nastav v routeru interní síť na 192.168.2.0, nebo si nastav pevnou IP adresu (192.168.2.89) na MacBooku, připoj se eth kabelem napřímo s NASem a zkus, jestli se v Safari dostaneš na 192.168.2.90.

Jirka_S
Příspěvky: 1377
Registrován: 08 čer 2015 18:39
Bydliště: CZ

Re: Offtopic - Propojení NASU přes síť

Příspěvek od Jirka_S » 16 bře 2017 00:36

Díky za trpělivost, pro dnešek už musím končit, snad zítřek bude moudřejší dneška. :)

Odpovědět