Který Mac mini

Máte téma nebo dotaz, který nevíte, kam zařadit? Vložte jej do této sekce a my pro něj najdeme správné zařazení a snad i odpověď.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Schumi, Hallfdann

Odpovědět
Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4643
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Který Mac mini

Příspěvek od ra3662 » 08 úno 2017 08:55

Zdravím všechny příznivce. Opět si dovoluji využít názory znalých. Vedeme menší spor do čeho je lepší investovat. Použití klasika většinou internet, film, MSO no takové to domácí použití a občasné DTP.
Který Mac mini je vhodnější v poměru cena/výkon. 2011, 2012 či 2014.
2014 má nevýhodu v nerozšiřitelnosti RAM, vysoká investice na počátku.
Mezi 2011 a 2012 je zase rozdíl v grafice, někdo tvrdí že 2011 je lepší.
V úvahu je potřeba vzít i stáří stroje a jeho životnost.
Díky za názory

Dali
Příspěvky: 393
Registrován: 23 říj 2012 09:07

Re: Který Mac mini

Příspěvek od Dali » 08 úno 2017 09:48

To je věčná diskuze... Za mě tedy. Mám 2012, protože jsem ho koupil nový v roce 2014 za 20000. i7 2,3GHz,plné výkonné čtyřjádro, verze bluetooth na které funguje handoff a continuity, celkem rychlá wifi (nemá ac, jen n). Upgrade ram na 16GB a nasazení SSD disku za pár korun. Limitem je starý grafický čip, který neumožňuje připojit 4K. Nyní jedu na ultrawide monitoru LG 3440x1440 a je již vidět, že je to limit. Obnovovací frekvence spadla ze 60Hz na 50Hz. Je to plně použitelné, ale poznat to je. Mini 2014 v tomto ohledu není o nic moc lepší.

Nicméně za předražené Mac Mini 2014 bych neměnil a pokud by mi odešel, tak nechám opravit nebo koupím jiný stejný bazarový.

Uživatelský avatar
Mironet
Příspěvky: 1383
Registrován: 02 říj 2012 13:22

Re: Který Mac mini

Příspěvek od Mironet » 08 úno 2017 10:49

Řeším podobnou věc. Doma mám mid-2011, nejslabší konfiguraci, upgradován ihned po koupi na 8GB (2GB od Applu už v té době byl opravdu vtip). Je to fajn stroj, ale hodně by mu prospěl upgrade na SSD (cca 3-4000,- v aut. servisu), aplikace se někdy při prvním spuštění rozbíhají opravdu pomalu. Jakmile ale už jedou, je práce s nimi v pohodě. Takže pořád tuto investici odkládám, ačkoli je nejspíš nevyhnutelná. Slabá grafika je taky dost poznat, integrovaný Intel HD 3000 stačí akorát na práci v prostředí Mac OS, cokoli graficky náročnějšího z toho dělá slideshow. Pro někoho může být problém i starší Bluetooth. Ohledně dosahu je to fakt rozdíl. Mám každodenní srovnání s iPhonem a po pár metrech za jedním rohem se hudba ve sluchátkách u Macu odpojuje, zatímco iPhone mi bez problémů pokryje celý byt.

Teď ale potřebují druhý desktop Mac do práce, takže se rozhlížím. iMac nechci, nějaký Macbook používat jako desktop by sice šlo, ale přijde mi to dost neelegantní řešení, a Mini se mi prostě konceptem líbí. Na Aukru se stroje, o kterých se dá uvažovat, tzn. 2010-14) pohybují mezi 7-10.000 Kč. Jenže dávat 10.000 za takto starý počítač... Ta životnost mě docela odrazuje, ale v refresh řady osobně nevěřím. Apple dává jasně najevo, že desktopy opouští.

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Který Mac mini

Příspěvek od Hajnejch » 08 úno 2017 20:01

Za mě jedině verze 2012. Je to snadno rošířitelné. Obstojná grafika a když tomu dáte SSD a RAM tak vám to bude doma ještě dost dlouho fungovat. Na uváženou je třeba brát že po sedmi letech končí podpora od Applu. Já mám z té doby Macbook Pro a záměrně jsem si nekoupil Retinu z důvodu rozšířitelnosti a upgradu HW v budoucnu. A kupovat si co tři roky nový stroj na doma odmítám.

Odpovědět