Linux server: predelani ecommerce

Máte téma nebo dotaz, který nevíte, kam zařadit? Vložte jej do této sekce a my pro něj najdeme správné zařazení a snad i odpověď.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Schumi, Hallfdann

Odpovědět
skyppy2000
Příspěvky: 534
Registrován: 23 pro 2014 10:35
Bydliště: Cabo de Gata, Almería, Andalusia, Spain

Linux server: predelani ecommerce

Příspěvek od skyppy2000 » 18 kvě 2017 11:05

Zdravim,

resim tu takove dilema. Vim, ze je tu nekolik odborniku a proto se chci zeptat. Mam tu nekolik Linuxovych serveru, ktere se staraji o plynuly chod vsech nasich ecommerce projektu bezici na systemu, ktery jsme si sami vyvinuli.
Nyni vsak resime kompletni predelani jednoho velkeho projektu, kde je uz tolik produktu, ze je to nejake pomalejsi a radi bychom zvysili pocet produktu ze soucasnych 2,500,000 na 15,000,000. Proto musi projit system zasadni rekonstrukci.
Nyni je cely system napsan v PHP s MYSQL databazemi. Prosim berte na vedomi, ze ja jsem jen ten, kdo o tom rozhoduje tudyz chci byt v obraze. :) Projekt bude psat team odborniku a jedna se o vetsi investici. Nyni je tento projekt pozastaven s poznamkou ,,This Website is under construction".

Jsou dve varianty:
1. Prepsat cely projekt do C# a ASP.Net - bylo by to pry o hodne rychlejsi
2. zoptimalizovat existujici PHP kod a nejak upravit MYSQL databaze

No a ja mam asi hloupy dotaz, ale schuzku mam az pres pristi patek a zajimalo by me, zda by projekt napsany v C# a ASP.Net bezel na Linux serverech nebo ne a tim padem by se na nekolik serveru musel nahodit Windows. Dekuji moc za vase vyjadreni.
iMac 5K - 27'' (2020) - 3,6 GHz Intel Core i9 - 128 GB 2666 MHz DDR4 - Radeon Pro 5500 XT 8 GB - 4 TB SSD

Macbook Pro 16" - 2,3 GHz Intel Core i9 - 64 GB 2666 MHz DDR4 - AMD Radeon Pro 5500M 8 GB GDDR6 - 8 TB SSD

iPhone 13 Pro 256 Mountain Blue

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Linux server: predelani ecommerce

Příspěvek od casey » 18 kvě 2017 11:34

.NET na Linuxu běží. Ale osobně neznám nikoho, kdo by to provozoval. Tak pak dej vědět "jak to seje" :-)

skyppy2000
Příspěvky: 534
Registrován: 23 pro 2014 10:35
Bydliště: Cabo de Gata, Almería, Andalusia, Spain

Re: Linux server: predelani ecommerce

Příspěvek od skyppy2000 » 18 kvě 2017 12:41

Tak pak dej vědět "jak to seje" :-)
To casey Ja taky ne. Prave proto hledam nekoho kdo uz to provozuje, abych se zeptal ,,jak to seje". :D Osobne z toho mam docela velke obavy a ma intuice mi rika at zachovam soucasny system a nevstupuji do neznamych vod.
Cenove to vychazi temer stejne. Ale po tvem nazoru se o to vice priklanim k zachovani stavajiciho systemu s rozsahlymi upravami. Zatim mi totiz to zasadni zrychleni nikdo nepotvrdil. Pak to nepujde tak jak rikaji a nez se to da dokupy ubehne rok.
Ale pokud tu nekdo takovy je, kdo to provozuje, prosim dejte vedet jak to funguje.
iMac 5K - 27'' (2020) - 3,6 GHz Intel Core i9 - 128 GB 2666 MHz DDR4 - Radeon Pro 5500 XT 8 GB - 4 TB SSD

Macbook Pro 16" - 2,3 GHz Intel Core i9 - 64 GB 2666 MHz DDR4 - AMD Radeon Pro 5500M 8 GB GDDR6 - 8 TB SSD

iPhone 13 Pro 256 Mountain Blue

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Linux server: predelani ecommerce

Příspěvek od tlacenka » 19 kvě 2017 03:37

nekolik let nazpatek jsem videl v akci "portujeme asp pomoci mono"
byla to takova dlouha a celkem dobre zdokumentovana a predem hodne zkoumana akce.
bylo to fajn do okamziku, nez se zjistilo, ze mono nektere funkce neumoznuje :D
ano jednalo se o celkem specificke veci, ale proste ten problem nastal.
pote zacalo hromadne meneni kodu typu najdi a nahrad...
vysledek ... nefunkcni projekt, vyplacane penize

jestli mohu svuj nazor - pokud je reseni to prepsat, tak do neceho smysluplneho
tzn mate nejakou jinou alternativu do ceho to prepsat ?
mate vubec zjisteno, cim je to "nejake pomalejsi" zpusobeno ? tzn je chyba v mysql, v php, nebo je jen v hw na kterem to bezi ?
pokud je chyba napr v mysql, je ta varianta "nejak upravit mysql" ve skutecnosti vubec realizovatelna ?
ve smyslu "nedojde k tomu, ze to budeme obchazet nejakejma obezlickama a delat to tak, jak to sice ted bude fungovat, ale uz ted vime, ze vic nez polovinu veci delame tak, jak ten system nebyl navrzen" ?
je to ekomerce, ta vydelava - opravdu se vyplati na projektu setrit ?
ve finale jde totiz hlavne o penize - "prosimte doted to fungovalo, tak na co do toho cpat penize, kdyz php i mysql je zadarmo..."
kazdopadne za me asp.net a c sharp jako reseni portace na linux urcite ne
a nebo zacnete zrat magnesium lopatou :D

skyppy2000
Příspěvky: 534
Registrován: 23 pro 2014 10:35
Bydliště: Cabo de Gata, Almería, Andalusia, Spain

Re: Linux server: predelani ecommerce

Příspěvek od skyppy2000 » 03 čer 2017 23:22

To tlacenka vtipne, vazne moc vtipne... :D Ja na tom projektu opravdu vubec nesetrim. Vybral jsem na to vyhlasene profiky. Je to muj hlavni zdroj prijmu. Nakonec mi rekli, ze tato koncepce (ve ktere je to nyni) je na takovy planovany objem (12,5 M produktu, pozdeji 15 M) uplne spatne resena a ze tech 2.5 M je za hranou unosnosti maximalniho poctu produktu. Vsechny projekty dohromady vydelaji za mesic balik a oproti tomu je jejich predbezna kalkulace celkove ceny docela smesnych v prepoctu 596 500 CZK (22 575 EUR jen naprogramovani). Bude na tom pry delat cely team tech nejlepsich lidi co maji dohromady ca. 35 dni a bude to reseni, ktere zvladne uplne v pohode i vice nez tech planovanych 15 Mio produktu.
Za ten mesic sice prijdu v prepoctu o nekolik milionu, ale tak je to nutna investice do budoucna a doufam ze se mi to rychle vrati po realizaci. Napsali nam dokonce i optimalni serverovou sestavu (mame vlastni servery nechci to mit nikde venku zvlast kdyz mi sem vede 1Gbps). HW je pry sice dostatecne vykonny ale navrhli jeste lepsi HW reseni.
Rekonstrukce uz bezi a plan predani je zatim 15. cervence +- par dni, tak jsem uprime zvedavy co vymysli. Vim jen, ze to jsou opravdu profici (ukazali recenze podobnych realizacnich reseni u firem velikostne podobnych te nasi). Jeste navic rekli, ze je celkem pozoruhodne, ze pri tak vysokem dennim trafficu nam to bezelo relativne bez problemu tak dlouho. :D
iMac 5K - 27'' (2020) - 3,6 GHz Intel Core i9 - 128 GB 2666 MHz DDR4 - Radeon Pro 5500 XT 8 GB - 4 TB SSD

Macbook Pro 16" - 2,3 GHz Intel Core i9 - 64 GB 2666 MHz DDR4 - AMD Radeon Pro 5500M 8 GB GDDR6 - 8 TB SSD

iPhone 13 Pro 256 Mountain Blue

Layo
Příspěvky: 389
Registrován: 29 dub 2013 19:28

Re: Linux server: predelani ecommerce

Příspěvek od Layo » 04 čer 2017 13:12

Ja nevím, ale z toho textu chápu, že milion sem, milion tam, top profící na tohle a tamto a spíš mi to přijde jako vytahování. Osobně bych se teda zeptal někoho, kdo tomu opravdu rozumí a věnuje se tomu, třeba toho týmu profíků místo náhodných lidí na internetu. :)

lucnikonik
Příspěvky: 167
Registrován: 13 črc 2014 17:14
Bydliště: Praha

Re: Linux server: predelani ecommerce

Příspěvek od lucnikonik » 07 čer 2017 05:51

eCommerce a web technologie sice nejsou můj šálek kávy, nicméně co jsem vypozoroval u vícero zákazníků, tak jen "blbé" weby byly i na solidním HW s MySQL dost pomalé při větším trafficu, řešilo se to předěláním webu a jiným SQLkem, u jednoho zákazníka se rychlost fungování celého webu zvedla o více, než 100% "jen" nahrazením MySQLka tuším za Postgres (nejsem si teď jistý, zda si to pamatuji správně), obecně, co jsem se bavil s lidma, kteří dělají weby, tak MySQL na větší zátěž reaguje dost pomalu, při objemu 15 mil. položek bych volil cokoli jiného, než MySQL (možná to píšu blbě, poprosím znalé o opravu, pokud píšu blbosti)
MBP 15" Late 2007, C2D, 6GB, 1TB SSD, 750GB WD 7200ot., OS X El Cap. (A1226) - "Dědek"
MBA 13" Late 2012, i5, 8GB, 250 GB, Monterey (A1466) - "Prcek"
MBP 15" 2018, i9, 32GB, 1TB, Sonoma (A1990) - "Pracant"

Odpovědět