Jak nainstalovat Mac OS X Server 10.4?

Máte téma nebo dotaz, který nevíte, kam zařadit? Vložte jej do této sekce a my pro něj najdeme správné zařazení a snad i odpověď.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Schumi, Hallfdann

Odpovědět
mnovak
Příspěvky: 10
Registrován: 02 úno 2013 18:50

Jak nainstalovat Mac OS X Server 10.4?

Příspěvek od mnovak » 02 úno 2013 18:56

Ahoj všem čtenářům,

nevím jestli jsem správně, ale ve firmě máme starší Xserver G5 a odešly tam bohužel oba disky (byly sice v zrcadle, ale jeden už byl mrtvý delší dobu a ten druhý odešel teď o víkendu) takže jsem sehnal disky a vydal se hledat instalačku MAC OS X, bohužel jsem ji nenalezl a po celedonním hledání jsem zjistil, že DVD média nejsou nikde :-(

Na netu jsem hledal instalačky, ale nikde jsem je nenašel, vím že na serveru byla verze 10.4.11, na apple jsem v supportu zjistil, že jej již nepodporují, takže se chci zeptat touto cestou, jestli někdo nemá náhodou tyto instalační média nebo neví kde by se daly sehnat?

Moc děkuji

Michal Novák


tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Jak nainstalovat Mac OS X Server 10.4?

Příspěvek od tlacenka » 02 úno 2013 19:33

na ebay taky neco je http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid= ... &_from=R40
jinak s warezem a spol vam tu nikdo neporadi rekl bych...

mnovak
Příspěvky: 10
Registrován: 02 úno 2013 18:50

Re: Jak nainstalovat Mac OS X Server 10.4?

Příspěvek od mnovak » 02 úno 2013 19:50

Díky za linky, ale potřeboval bych to zítra pořešit, ikdyž jak to tak vidím, budu muset u šéfa zajistit nákup licence znovu.

Dík moc za pomoc a kdyby někdo náhodou našel dané média, tak ať napíše a nějak se můžeme domluvit.

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nainstalovat Mac OS X Server 10.4?

Příspěvek od MichalM.Mac » 02 úno 2013 22:55

Bylo by špatné v tomto případě si instalačku obstarat z "jiných" zdrojů?

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Jak nainstalovat Mac OS X Server 10.4?

Příspěvek od tlacenka » 03 úno 2013 05:36

Dle podminek applu ano, pokud jde o reseni problemu tak asi ne, ale zadavatel dotazu ceka asi link, a ten bych rekl, ze mu nikdo neposkytne...

Celkem by me zajimalo, co na tom serveru bezelo za sluzby, kdyz mel disky v raidu,1 umrel a nikdo to neresil... 2umrel a zacinaji se hledat i stalacky a nejsou.... Celkem divne it oddeleni (a nebo jako ve vetsine firem spravni lide na spravnych mistech)

mnovak
Příspěvky: 10
Registrován: 02 úno 2013 18:50

Re: Jak nainstalovat Mac OS X Server 10.4?

Příspěvek od mnovak » 03 úno 2013 09:19

Dobré ráno,

na serveru běželo pouze sdílené kalendáře pro vedení, tento server jsem sdědil a můžu vám říct, že jsem celkem rád, že umřel, protože jeho administrace je divná (to je ale věc názoru).

Jinak na serveru běžel:
intranet (který již běží na jiném serveru)
záložní DNS (už jsem stejně jel na jiné záložní DNS)
sdílené kalendáře přes iCal, které jsou totálně na h...o, protože když nepoužíváte iCal tak naroubovat to do thunderbirdu je šílenost

Na netu jsem už jaké ISO našel tak uvidím, ale asi se na to vykašlu a řeknu šéfovi, že ten stroj je mrtvý a půjde ze serverovny. Myslíte, že to má ještě nějakou cenu? Kdyby měl někdo zájem tak napište na czbacil(zavináč)seznam.cz

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Jak nainstalovat Mac OS X Server 10.4?

Příspěvek od tlacenka » 03 úno 2013 09:42

stejně si myslím, že je to divné, vzhledem k tomu, co na tom všechno běželo, že nikdo neřešil ani první disk...až ten druhý.
sdílené kalendáře rozchodíte dle mého na jakémkoliv webdav/caldav serveru, prostě všeobecně to, co popisujete utáhne (v malém počtu uživatelů) i telefon :D
každopádně jako řešení bych viděl určitě nové železo na platformě, kterou vám přidělí/bude vámi vybrána ... mít server jen na toto je dle mého jen plýtvání prostředky... ve smyslu stejně budete mít ještě jiné servery na spoustu dalších věcí....

mnovak
Příspěvky: 10
Registrován: 02 úno 2013 18:50

Re: Jak nainstalovat Mac OS X Server 10.4?

Příspěvek od mnovak » 03 úno 2013 10:35

Máte pravdu, na serveru už toho moc neběželo a když tak nad tím uvažuju, tak jeho instalace a znovu oživení je zbytečné. Jinak co se týká HW tak jsem o prvním disku nevěděl, protože jsem ve firmě teprve cca půl roku, a když jsem psal na oficiální zastoupení apple tak mi byla zdělena taková částka za disk, že jsem většinu věcí přesunul na jiné servery a zde nechal v podstatě jen ten sdílený kalendář. Apple PC a notebooky jsem měl možnost vyřadit hned ještě v mé zkušebce a taky jsem to udělal. Dokonce i DTP, kde pracoval týpek, který za apple kopal tak jsem předělal na Win 7, ano je to jedno na čem běží Adobě Creativ suite a další SW, který běží jak na Win tak apple.

Děkuji všem za případnou pomoc a dokázání, že apple je pro mě a firmu zbytečný. Samozřejmě nechci zde zavádět nějaké flame war.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Jak nainstalovat Mac OS X Server 10.4?

Příspěvek od tlacenka » 03 úno 2013 10:49

Apple neni zbytecny, jen je jiny-a to, ze menite vsem na 1 platformu, ve vasem pripade na win nutne neznamena, ze je to krok spravnym smerem. A sebrat nekomu system a spol jen proto, ze muzete je take ponekud kontraproduktivni (pro toho dtp, ne pro vas).
Take si uvedomte, ze tim, ze pouzijete mainstream os, znamena, ze se stanete snadno nahraditelny i vy.
Jinak pouzivani os neni jen o jednom programu-jen hloupy screenshot a jeho pripadna uprava na os x je nekde uplne jinde (casove) nez na win... Kazdopadne preji hodne uspechu pri vasem spravcovani

mnovak
Příspěvky: 10
Registrován: 02 úno 2013 18:50

Re: Jak nainstalovat Mac OS X Server 10.4?

Příspěvek od mnovak » 03 úno 2013 11:43

tlacenka píše:Apple neni zbytecny, jen je jiny-a to, ze menite vsem na 1 platformu, ve vasem pripade na win nutne neznamena, ze je to krok spravnym smerem. A sebrat nekomu system a spol jen proto, ze muzete je take ponekud kontraproduktivni (pro toho dtp, ne pro vas).
Take si uvedomte, ze tim, ze pouzijete mainstream os, znamena, ze se stanete snadno nahraditelny i vy.
Jinak pouzivani os neni jen o jednom programu-jen hloupy screenshot a jeho pripadna uprava na os x je nekde uplne jinde (casove) nez na win... Kazdopadne preji hodne uspechu pri vasem spravcovani
Myslím, že možnosti heterogeních sítí u uživatelů je zbytečné, zvlášť když celá firma jede na jednotném OS + jednotných aplikacích. A vy sám jste řekl, že je zbytečné mít server, na kterém běží minimum věcí aby fungoval. Samozřejmě, že kdyby neodešel(y) disk(y) jel by dál, ale asi tak jako do této chvíle, tzn. já se nestarám o něj a je m to celkem jedno. Samozřejmě, že je tento přístup dost blbý z mé pozice, ale abych řekl pravdu, když jsem byl zaučován bývalým správcem tak mi k danému apple serveru ředal 2 dokumenty (jeden byl s hesly adminů a userů a druhý byl postup jak rozchodit ical na serveru a pak screenshoty jak jej napasuji na TB) to že je po HW stránce takový nebo makový jaksik neřekl. Můžete samožejmě namítnout, že jsem již půl roku v práci a o daném serveru nic nevím, ale moje priority a úkoly od vedení byly jiného směru.

A co se týká migrace na DTP z Apple na Win tak to bylo způsobeno i tím, že "grafik" bral šílené peníze a vyhrožoval, že odejde, tak jsem sehnal jiného grafika, kterému jsem řekl jestli chce apple nebo Win a on odpověděl, že win a mě jeho důvody proč si vybral win nezajímají, nehledě na to, že práci vykonává stejně možná lépe než předchozí a stojí o cca 20% míň. Samozřejmě za schpnost nebo neschopnost uživatele nestojí OS a SW ale jen a jen on jako pracovník.

PS: možná blbá otázka, ale jak donutím server bootovat z DVD?

Děkuji

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Jak nainstalovat Mac OS X Server 10.4?

Příspěvek od tlacenka » 03 úno 2013 12:04

Firma, kde spravce site po pul roce zaridi vymenu grafika je budto primo vase, a nebo nekouka z hlediska dlouhodobeho na investice.
Otazkou spise je, co byste delal, kdyby apple chtel-to je ale jedno, na toto tema jiz nema cenu polemizovat.
Boot z dvd se zaridi tim, ze tam date dvd, zmacknete a drzite po startu c a ono si to najde, nebo zmacknete alt(option) a ono vam to da vybrat z toho, co se najde

mnovak
Příspěvky: 10
Registrován: 02 úno 2013 18:50

Re: Jak nainstalovat Mac OS X Server 10.4?

Příspěvek od mnovak » 03 úno 2013 12:35

Ohledně grafika to byl dlouhodobý proces, který zahájilo vedení bez ohledu na moji pozici, mě pak bylo sděleno ať najdu náhradu. Samozřejmě, kdyby nový grafik řekl, že chce apple, musel by mě přesvědčit.

Díky za boot, uvidíme jak se s tím poperu, ale tato diskuze mě přesvědčila o tom, že i instalace nového OS na tento server je zbytečná, ale pozitivní věc je to, že se podívám na jiné OS :-)

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Jak nainstalovat Mac OS X Server 10.4?

Příspěvek od tlacenka » 03 úno 2013 13:04

vas pristup je takovy trosku jednostranny...duvody proc si vybral windows vas nezajimaji, ale o apple by vas musel presvedcit...
no to je jedno.. jen nezapomente, ze pouziti os na serveru se trosku (celkem dost) lisi od pouziti na desktopu, a je to precijen dost stary system a dost veci se zmenilo (nektere i k lepsimu)

mnovak
Příspěvky: 10
Registrován: 02 úno 2013 18:50

Re: Jak nainstalovat Mac OS X Server 10.4?

Příspěvek od mnovak » 03 úno 2013 13:16

tlacenka píše:vas pristup je takovy trosku jednostranny...duvody proc si vybral windows vas nezajimaji, ale o apple by vas musel presvedcit...
no to je jedno.. jen nezapomente, ze pouziti os na serveru se trosku (celkem dost) lisi od pouziti na desktopu, a je to precijen dost stary system a dost veci se zmenilo (nektere i k lepsimu)
jednostranný pohled to není, s windows je pro mě lepší správa, mám pod kontrolou instalace / aktualizace SW, případně monitoring počítače. U apple bohužel nemám znalosti a kvůli jednomu se učit administraci se mi moc nechce.

Jinak jsem našel na netu nějakou instalačku, tu jsem vypálil vložil do mechaniky a držel C, na obrazovce se po startu objevil obrázek zeměkoule a bliká, nikam dál jsem se nedostal :(

tak jsem zjistil, že blikací zeměkoule je netboot, ale proč nerespektuje příkaz přes "C"? :(

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Jak nainstalovat Mac OS X Server 10.4?

Příspěvek od tlacenka » 03 úno 2013 13:40

protoze instalacka je spatna... to C dela to, ze "zkus vsechny moznosti, a kdyz neco najdes, tak to nabidni"
protoze to je pristup windows - nejakou instalacku ... nevite ani jakou, jestli je pro vas hw - jsou na to vazane....

mnovak
Příspěvky: 10
Registrován: 02 úno 2013 18:50

Re: Jak nainstalovat Mac OS X Server 10.4?

Příspěvek od mnovak » 03 úno 2013 13:52

tlacenka píše:protoze instalacka je spatna... to C dela to, ze "zkus vsechny moznosti, a kdyz neco najdes, tak to nabidni"
protoze to je pristup windows - nejakou instalacku ... nevite ani jakou, jestli je pro vas hw - jsou na to vazane....
Stáhl jsem "Mac-OS-X-Tiger-PPC-Install-DVD" - to jestli je SW vázaný na HW jsem nevěděl, ale tím jsem se ujistil, že jsem rád, že jsem na VÁMI napsaných lincích nekoupil instalačky na ebay, které by mi byly pravděpodobně k ničemu, protože je to vázané na HW. Samozřejmě můžete mít pravdu, že to co je na ebay by mi fungovalo, ale za pokus dát 90 a čekat na doručení by mě fakt nebavilo. V tomto směru zlatý linux (bez žádných vazeb) nebo win (mám SN a instalučku můžu stáhnout všude případně můžu použít jiné médium). Toto mě pouze utvrzuje, že apple není na firemní nasazení a jsem rád, že jsem je do 2 měsíců od mého nástupu odebral managmentu, který si stále stěžoval jak udělám to a tohle a já jak debil musel procházet fóra / číst příručky pro začátečníky pracující s OS X.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Jak nainstalovat Mac OS X Server 10.4?

Příspěvek od tlacenka » 03 úno 2013 13:58

vzhledem k tomu, jak nikdo z tech, kterym jste to odebral neprotestoval, rekl bych, ze jejich vyuziti os i app bylo velmi sporadicke.
naopak - apple se do firem nasazuje celkem dobre, ale zalezi samozrejme na konkretni situaci.
je to dvd bootable ? protoze tohle je evidentne chyba instalacniho media (nebo vypalovani) - zkuste stahnout nejakou jinou
jinak to, ze je to vazane na hw bylo mysleno tak, ze kdyz se to kupuje, dostanete k tomu instalacni media, ktera byste mel prodat potom s hw dal (protoze vam na jinem stroji nepujdou), ne jako "tohle je jen pro tenhle kousek hw a ne jiny)

mnovak
Příspěvky: 10
Registrován: 02 úno 2013 18:50

Re: Jak nainstalovat Mac OS X Server 10.4?

Příspěvek od mnovak » 03 úno 2013 14:08

Vypalovací program nenahlásí žádnou chybu, bohužel ve win je médium nečitelné. Asi se na to fakt vykašlu a server půjde z racku přímo do koše, prootže na PPC nerozběhnu nic, kdyby tam byl už alespon x86 CPU :(

No nic díky za info a pomoc.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Jak nainstalovat Mac OS X Server 10.4?

Příspěvek od tlacenka » 03 úno 2013 14:13

zkuste jiny image... ten server neni zas tak spatny .)
ale samozrejme zalezi na vasi ochote investovat cas...

mnovak
Příspěvky: 10
Registrován: 02 úno 2013 18:50

Re: Jak nainstalovat Mac OS X Server 10.4?

Příspěvek od mnovak » 15 úno 2013 19:26

Dobrý večer všem,

tak jsem našel na netu správný mage, nainstaloval jsem jej (10.4) zprovoznil raid (mirroring) a začal se koukat co tam vše je, pak jsem kliknut na software upgrade a nainstaloval jsem verzi 10.4.11 + safary + nějaký update + java. Po restartu serveru, mě ale přivítala nemilá hláška, která mě informovala o tom, že raid pole je degradováno a mám možnosti buď (eject, ignore nebo initialize) když dám initialize, naběhne Disk utility, kdy v levé části obrazovky mám seznam disků (2x 76,6GB Hitachi a SN) a pod nima mám u jednoho světle šedým písmem "76,6 GB disk0s4 a pod druhým pouze disk1s3. Dále je v tomto seznamu i 76,6 GB mirror a pod ním je stejným písmem (tmavá černá) mirror, rád bych tu dal obrázek, ale to ještě nevím jak se děla :)
Když pak kliknu na 76,6 GB mirro a dám RAID objeví se tabulka s informace:
"Mirror" - Mirrored RAID Set "uzamčený zámek" Degraded a pod ním 76,6 GB - RAID Slice (disk0s4) "uzamčený zámek"
Zkusil jsem z velé části přetáhnout světle šedý "disk1s3" do toho pole a podbarvilo se mi tlačítko Rebuild, když na něj kliknu tak mi to nahlásí, že na daném disku příjdu o všechny data (což je jasné) po nějaké době (cca 2 minuty), ale naskočí chyba:
Rebuilding RAID set failed
Rebuilding RAID set failed with error:
Could not modify RAID


a další problém mám ten, že jsem zatím k serveru přihlášený lokálně a na 19" Viewsonicu je přihlašovací obrazovka v rozlišení 1280 x 1024 a frekvence 80Hz celá přihlašovací obrazovka jen kmitá :(, ale přihlásit se dá :) problém je v tom, že to monitor nezvládá.
Po přihlášení se rozlišení přepne na 1024 x 768 + 60Hz a je vše v pohodě, když se odhlásím tak je přihlašovací obrazovka již v pořádku a už se "netřepe", ale to jen drobný problém :) spíše co s tím raidem?

A ještě jedna věc, podle http://www.dssw.co.uk/blog/2007/05/14/a ... -os-x-104/ jsem si nastavil vzdálený přístup na server. Na konci článku je informace ať si stáhnu chicken of VNC, což je ale pro apple stroje. Když jsem zkusis se na daný server připojit přes RealVNC verze 4.0 (novější jsem ještě nezkoušel) tak po zadání hesla připjení padne. Exituje v tomto OS něco podobného jak RDP? Případně kde to na apple nastavím a jakého klienta mám na Win použít.

Díky za pomoc.

Odpovědět