Archivace: jak a kam

Máte téma nebo dotaz, který nevíte, kam zařadit? Vložte jej do této sekce a my pro něj najdeme správné zařazení a snad i odpověď.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin, Schumi, Hallfdann

Uživatelský avatar
lulu
Příspěvky: 2606
Registrován: 31 črc 2012 10:44

Archivace: jak a kam

Příspěvek od lulu » 06 úno 2013 11:34

Rád bych se zeptal na možnosti dlouhodobé archivace.
- CD/DVD/BD jsou pasé s nedostačující životností
- pásková média ideální, ale finančně vhodná pro větší firmy
- HDD mě děsí představa že se všechny ty mechanismy snaží rozhýbat po 10 letech nečinnosti
- webové úložiště: jak vypadala před 15 lety a jak budou za 15? Neberu data swissbank etc.)

nakonec mi vychází asi nejlíp klasický CF/SD karty - rozumný objem dat na jednom místě a žádný mechanický součásti. Akorát netuším, jak je to s životností, pokud se nebude vůbec zapisovat ani používat.?

Ideálně by bylo mechanický pálení do krystalu jako v US filmovým archívu, ale to je scifi.

lipon
Příspěvky: 1617
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od lipon » 06 úno 2013 11:42

CF/SD karty na archivaci naprosto nevhodné kvůli jejich nestabilitě v čase, na krátkodobé skladování ano - technické detaily nemám, jen zkušenost svou a našeho správce
archivuju na HDD, jednou za čas (v řádu let) archivy překlopím na novější disk

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od tlacenka » 06 úno 2013 11:52

z hlediska ceny za misto urcite hdd, je to asi nejrozumnejsi forma archivace v dnesni dobe.
ty karty jsou nachylne na prach, magneticke vlneni, mechanicke poskozeni daleko vice nez hdd, navic se na nich velmi casto rozpadne filesystem (vlastni zkusenosti) - dle meho proste pro dlouhodobe zalohovani nevhodne (velmi)
je vhodne mít asi disk, který se extra rychle nevrtí a je spolehlivý - ja osobně mám v šuplíčkách jen 5400 non green disky a na ne zalohuji s tim, ze stejne mam dulezita data na vice mistech (i tam, kde se to "vrti" neustale - nas, server.. router) - a samozrejme pri upgradu hw presypu data.
webova uloziste jsou mozna kratkodobe dobra, jinak urcite ne - vseobecne kdyz nad daty nemate 100% kontrolu nemuzete hovorit o zaloze
ridim se rcenim, ze data, ktera nejsou radne zalohovana si nezaslouzi litost

gekkon
Příspěvky: 47
Registrován: 17 zář 2012 10:47

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od gekkon » 08 úno 2013 16:27

navrhuji při pátku lehce odlehčit (navrhoval jsem již jednou v rámci archivace fotografií; lze jistě použít i pro jiná data ... :lol: ) :

na zálohu fotografií je tu stále řada možností:
2-3 roky - nahraj data na USB disk
3-5 rokov - ulož si to na Internetu aspoň v desetich emailových schránkach
10-20 rokov - napal si to na DVD
20-30 rokov - udělej si fotku v minilabu
50 - 100 rokov - vytiskni si to kvalitní fototiskárnou
100 - 300 rokov - jedna firma prodává náplň do tiskáren na bázi uhlíku (jen pro B&W tisk); trvanlivost minimálně 300 let
1 000 - 10 000 rokov - kup si velkou kamennou desku a A vytesej do ní čísla binarního souboru fotky
10 000 - 5 000 000 rokov - udělej totéž s titanovou deskou

všem hezký víkend ;)

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3635
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od rony » 08 úno 2013 19:52

treba este chapat archivaciu a zalohovanie.

media na archivaciu nemusia byt vyhradne neustale pod prudom a v cinnosti. skor naopak, mali by byt schopne skladovania a v tomto stave skutocne vydrzat aspon tych obligatnych 10 rokov.

druha vec je, ze sa ukazuje, ze na dlhodobe ulozenie dat vyhovuje aj diskove pole, kde je mozne vymienat disky za jazdy a bez straty dat. To je ale riesenie skor na zabezpecenie nepretrzitej dostupnosti aktivne vyuzivanych datovych skladov, len sekundarne maju vlastnost, ze ich obsah moze vydrzat roky. No v skutocnosti su nachylne na mechanicke poskodenie celeho zariadenia, su neustale pod prudom, takze uz len ten predstavuje iste riziko (opotrebuvanie a nutnost neustalej starostlivosti).

Ak ide o zivotne dolezity archiv dat, potom nie je podstate aky storage si vyberies ale NA KOLKYCH MIESTACH BUDE jeho kopia :-)

gekkon: skvely prispevok!
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

Uživatelský avatar
Alisczech
Administrátor
Příspěvky: 1902
Registrován: 11 črc 2012 14:34
Bydliště: Praha, CZ
Kontaktovat uživatele:

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od Alisczech » 08 úno 2013 21:50

Obávám se, že dnes nemáme řešení pro opravdu dlouhodobé bezpečné a spolehlivé archivování el. dat. Je potřeba počítat s tím, že archiv je v dnešní době potřeba průběžně v řádu let technicky aktualizovat. Pokud si toto připustíte, tak nejlepší řešení jsou HDD, které postupně vyměňujete za vhodné aktuální modely řekněme jednou za 3-5 let. A samozřejmostí musí byt zálohování takového archivu
 Certified Trainer, ACE, fotograf a žurnalista
http://jbrezina.cz http://ilumio.cz http://4foto.cz http://fripito.com

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od tlacenka » 08 úno 2013 22:03

Predpokladam, ze se bavime o reseni na doma a za rozumne penize-jinak jsou dle meho neprekonane pasky...jak cenou, tak kvalitou. Pak jsou tu ta reseni, ktera byla zminena a jina cesta v podstate neni (krome tesani tabulek;)

Uživatelský avatar
comatory
Příspěvky: 267
Registrován: 30 črc 2012 19:07

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od comatory » 12 úno 2013 18:51

Archivace: dnes ma vetsina uzivatelu kolem 100GB osobnich dat (prumerne - hudba, fotky, dokumenty apod.). Na DVDcka to moc prakticke neni, BD disky mozna ty dvouvrstve, ale stoprocentne bych si udelal vice kopii a kazde dva tri roky prepalil na nove. Jinak jak uz tu bylo receno, HDD a kazdych pet let to preklopit na novy disk.

Zaloha:
mela by byt redundantni, pokud neni, neda se to nazyvat zalohou. Moje zalohy jsou:
1. Timemachine na Time Capsule pro osobni data (systemovy disk + fotky, hudba, dokumenty atd.)
2. Carbon Copy Cloner - kazdy den klonuje systemovy disk, disk s osobnimi daty a RAID0 pole, to vse na jeden 2TB disk (oddily ma podle disku). Zaloha systemoveho disku se da bootovat, tz. ze pokud mi selze moje SSD, tak muzu pracovat z teto interni zalohy nez mi prijde novy SSD disk, kde to opet preklonuju zpet a jedu znova. Take nutno rict, ze pokud pouzivate RAID (dokonce i 1), je nutne mit zalohu jeste i nekde jinde (chyba v datech se muze prenest na zrcadleny disk). Nejlepe, pokud ta zaloha verzuje, podobne jako Time Machine nebo CCC.
3. "Rotujici" externi disk. 2TB disk klonuju pomoci CCC na externi USB disk. Mam dva identicke disky a kazdy mesic je prohodim, s tim ze vzdy jeden disk je daleko mimo domov. Je to z toho duvodu, kdyby me nekdy vykradli, nebo shorel dum atd. tak mam stale vse alespon v jedne kopii (jak osobni data, tak rozpracovanou praci na RAIDu, ktery je klonovan ze zalohy). Pokud tuto moznost clovek nema, doporucuji online reseni typu Crashplan+.
4. Cloud. Vsechny emaily, kontakty a fotky mam na Googlu. Hudbu mam "ulozenou" v iTunes Match, pracovni soubory mam bohuzel moc velke na prakticke uskladneni, ale ty aktualni veci mam treba v Dropboxu. Mam na vice mistech ulozeny i keychain.

Apeluji na kazdeho, kdo vubec nezalohuje at zvoli tu nejednodussi variantu, kdyz uz nic, tak minimalne Time Machine na externi disk (koupite za 1500,-). Uplne nejlepsi reseni pro lenochy je zmineny Crashplan+, kdy za cca 1200 korun rocne muzete zalohovat neomezene data, akorat vam na pozadi bezi mala aplikacka a posila vsechno online, chce to mit trochu lepsi internet (prvni zaloha mi na 1mbitu jela asi pet dnu). Otazku soukromi moc neresim, kazdy musi najit tu rovnovahu mezi bezpecnosti a prakticnosti. Radsi "riskuju" tim, ze data mam na vice mistech, nez abych mel treba jen jednu kopii u sebe doma.

db.
Příspěvky: 107
Registrován: 05 srp 2012 07:34

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od db. » 23 úno 2013 00:16

Řeším doma zálohování dat a chtěl bych se zeptat zda a jak dělat zálohu zálohy.
Momentálny stav je, že zálohu dělá Time Machine na externí HD propojený s iMac FireWire kabelem. Je ale možné Time Machine nastavit tak, aby dělala zálohu třeba po wifi na ještě jeden síťový HD? Nebo to budu muset řešit nějakým zrcadlením disku na který TM dělá tu zálohu? Může někdo poradiť?
☕ kavárenský povaleč - Certified Trainer
*Gorenie K337 *Elektrolux EWT1000 *Eta Compact *Tefal Aquaspeed 250

Uživatelský avatar
lulu
Příspěvky: 2606
Registrován: 31 črc 2012 10:44

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od lulu » 23 úno 2013 08:18

Doporučuji alespoň jednu ne Time machine zálohu - třeba rsync na další disk - v případe selhání systémového z něj lze nabootovat i na zapujcenem stroji, zatímco původní bude v opravě

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od casey » 23 úno 2013 23:36

Já zálohuji pomocí TM na NAS. NAS potom pomocí linuxového duplicity šifrovaně na Wedos disk http://disk.wedos.com/d/102894

BTW: Upozorňuji, že pokud si Wedos disk zaregistrujete odkazem výše, mám z toho provizi :-)

Uživatelský avatar
pekros
Příspěvky: 173
Registrován: 15 črc 2012 20:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od pekros » 24 úno 2013 14:56

mmm. Ten wedos vypadá moc zajímavě a rozhodně je levnější než dropbox... koukám teď po něčem takovém na zálohu. Děkuji za tip ;)

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od tlacenka » 24 úno 2013 15:35

wedos disk je super... vzhledem k tomu, jaky mam upload je to asi jako kdybych platil za krabicku disket :D
nicmene jako sluzba je to fakt dobre :)

Uživatelský avatar
pekros
Příspěvky: 173
Registrován: 15 črc 2012 20:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od pekros » 24 úno 2013 15:50

Máte někdo v hlavě ještě nějakou takovou službu na online zálohy v co nejlepšim poměru cena/prostor? Děkuji

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od casey » 24 úno 2013 16:14

Třeba Amazon. Ale Wedos mi tak nějak přišel jako nejlepší volba.

Uživatelský avatar
lulu
Příspěvky: 2606
Registrován: 31 črc 2012 10:44

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od lulu » 24 úno 2013 16:18

Kdyby uměl aspoň WebDAV

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od tlacenka » 24 úno 2013 16:44

vzhledem k lokaci urcite wedos.. jinak je spousta ruznych dalsich poskytovatelu... ale souhlasim s casey - je to to nejlepsi, co muzete asi tady za rozumny peniz ziskat. je to disk nekde... nic jineho od toho necekejte...

db.
Příspěvky: 107
Registrován: 05 srp 2012 07:34

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od db. » 01 bře 2013 08:15

Wedos... Jo někam na internet, to by se mi líbilo asi nejvíc. Jenomže dnes potřebuju 500 GB a to by bylo u Wedos 3600 Kč ročne. To je pro mě moc. Externí 1TB HD cca 2500 Kč, jeho životnost by byla dva roky, tak je to ročne zálaho dat za třetinu peněz. Umístěný by mohl být mimo byt, třeba ve sklepe ...co taky nemám představu jak vyřešit, protože do sklepa nedosáhne wifi.
☕ kavárenský povaleč - Certified Trainer
*Gorenie K337 *Elektrolux EWT1000 *Eta Compact *Tefal Aquaspeed 250

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od tlacenka » 01 bře 2013 09:03

tak kabelem

Uživatelský avatar
comatory
Příspěvky: 267
Registrován: 30 črc 2012 19:07

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od comatory » 01 bře 2013 10:11

db. píše:Wedos... Jo někam na internet, to by se mi líbilo asi nejvíc. Jenomže dnes potřebuju 500 GB a to by bylo u Wedos 3600 Kč ročne. To je pro mě moc. Externí 1TB HD cca 2500 Kč, jeho životnost by byla dva roky, tak je to ročne zálaho dat za třetinu peněz. Umístěný by mohl být mimo byt, třeba ve sklepe ...co taky nemám představu jak vyřešit, protože do sklepa nedosáhne wifi.
Co takhle k nekomu (treba z rodiny) nainstalovat CrashPlan. Ten plán "free" umožňuje zálohovat mimo jejich servery na jiné počítače (kde je Crashplan také nainstalovaný) i mimo lokální sítě přes internet. Hodit ten externí disk k někomu z příbuzenstva ke komplu a člověk má pořešenou offsite zálohu. Jediný limitující faktor je to internetové připojení, ale první zálohu není problém provést přes kabel a pak to dát pryč z domu. Mám 30mbit net a těch pár set MB týdně je jen na pár minut (myslím, že u takovéhle zálohy je zbytečné zálohovat operační systém a aplikace, spíš je to na dokumenty, fotky atd.)

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od casey » 01 bře 2013 12:13

db. píše:Wedos... Jo někam na internet, to by se mi líbilo asi nejvíc. Jenomže dnes potřebuju 500 GB a to by bylo u Wedos 3600 Kč ročne. To je pro mě moc. Externí 1TB HD cca 2500 Kč, jeho životnost by byla dva roky, tak je to ročne zálaho dat za třetinu peněz. Umístěný by mohl být mimo byt, třeba ve sklepe ...co taky nemám představu jak vyřešit, protože do sklepa nedosáhne wifi.
Než jsem začal zálohovat na Wedos, koupil jsem si za 30k Kč druhý NAS, který jsem dal k tchyni a platil ji internetové připojení za 500 Kč měsíčně... Myslím, že Wedos vychází levněji :-)

db.
Příspěvky: 107
Registrován: 05 srp 2012 07:34

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od db. » 01 bře 2013 14:19

@tlacenka: kabel není možný. Našel jsem na internetech něco jako modem (nemám páru jak se to odborně jmenuje) který se zasune do el. sítě 220 V. Má to eternetovou zásuvku pro kabel... Na jiné místo v baráku se dá stejné zařízení a prí (nepodařilo se mi nikde najít jakékoli praktické zkušenosti) to nahradí kabel.
@comatory: to je docela zajímavé. A fungovalo by to i mezi Mac a Pc?
@casey: tak to je ovšem ftipné a dosti drahé řešení :-)
☕ kavárenský povaleč - Certified Trainer
*Gorenie K337 *Elektrolux EWT1000 *Eta Compact *Tefal Aquaspeed 250

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od casey » 01 bře 2013 14:23

Ethernet po elektrických rozvodech u několika klientů používám a v pohodě. Zlobilo to pouze u jednoho. Je to hodně o tom, jaké máš rozvody.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od tlacenka » 01 bře 2013 14:43

2db : opravdu hodne zvazte jestli to chcete takhle delat...v panelaku je to porod pres ty zasuvky...
v baraku je to presne tak, jak pise casey - zalezi na rozvodech a opravdu hodne :)

2 casey: jakoze vas tchyne muze v pripade potreby vydirat daty ?:D

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od casey » 01 bře 2013 14:54

Nemůže :-)
- Jsou to sekundární zálohy, takže ta data už jsou na dvou jiných místech (ostrá lokalita, primární záloha).
- Nejsou to extra důležitá data.
- Jsou na zašifrovaných discích.
- Nemá na to ani know-how :-)

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od tlacenka » 01 bře 2013 15:25

;)

db.
Příspěvky: 107
Registrován: 05 srp 2012 07:34

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od db. » 01 bře 2013 16:53

Já to hodně zvažuju. Proto to sem píšu v naději, že existuje jiné řešení o kterém zatím netuším. Nicméně v paneláku nebydlím.
☕ kavárenský povaleč - Certified Trainer
*Gorenie K337 *Elektrolux EWT1000 *Eta Compact *Tefal Aquaspeed 250

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od casey » 01 bře 2013 17:04

Já mám vyzkoušené dva modely TP-LINK, ale dělá to ještě třeba i ZyXel.

lipon
Příspěvky: 1617
Registrován: 03 srp 2012 21:35

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od lipon » 01 bře 2013 17:17

já v baráku pro rozvod ethernetu úspěšně používám toto od Western Digitalu, ke každé krabičce jdou připojit 3 zařízení, funguje jak má

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od casey » 01 bře 2013 17:28

Nebo levnější a rychlejší varianta (ale bez switche) http://www.alza.cz/sitove-prvky/sitove- ... =2756&po=1

db.
Příspěvky: 107
Registrován: 05 srp 2012 07:34

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od db. » 02 bře 2013 10:07

Děkuji za tipy. Abych tomu úplně správně rozuměl, když propojím iMac eternetovým kabelem s "krabičkou TPlink" v el. zásuvce 220V a ve sklepě z druhé "TPlink krabičky" vyvedu eternet kabel do síťového HD, tak iMac HD uvidí (samozřejmě v přípaďe funkčosti systému "TPlink" u nás v baráku)?
☕ kavárenský povaleč - Certified Trainer
*Gorenie K337 *Elektrolux EWT1000 *Eta Compact *Tefal Aquaspeed 250

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od tlacenka » 02 bře 2013 11:06

ano, pokud to funguje, je to jako kdyz to spojite sitovym kabelem...

db.
Příspěvky: 107
Registrován: 05 srp 2012 07:34

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od db. » 02 bře 2013 12:23

V takovém případě to je to jedna z možností jak na můj problém "vyzrát".
Pokud jde o program který by se staral o samotné zálohování dat na onen externí HD, existuje něco tak jednoduše "obsluhovatelného" jako systémová TM? Nejlépe zakopitelného v Appstor?
☕ kavárenský povaleč - Certified Trainer
*Gorenie K337 *Elektrolux EWT1000 *Eta Compact *Tefal Aquaspeed 250

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od casey » 02 bře 2013 12:29

Ideálně koupit síťový disk, který rovnou podporuje TM. Já na Synology NASu jenom zapnu jednu volbu a už to jede :-)
Pokud by to síťový disk neuměl, pak je potřeba rozchodit síťové zálohování TM na iMacu :-)

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Archivace: jak a kam

Příspěvek od tlacenka » 02 bře 2013 12:38

+1 za synology - maji to vyresene dobre :)

Odpovědět