Bootcamp - zálohvání/obnova particie

Pokud řešíte fungování Windows na Macu (bootcamp i virtualizace), zde je Vaše forum.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin

Odpovědět
swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Bootcamp - zálohvání/obnova particie

Příspěvek od swenak » 04 kvě 2014 09:00

Ahoj, mám dotaz ohledně možnosti dělat image Windows particie disku. Jde o to, že obecně nepoužívám OSX, tedy na Macku je vždy jen Windows. Doteď jsem se zuby nechty bránil verzím 2013, které již neumí korektně s WIndows 7 (jak při přímé instalaci, tak v opravné konzoli, nebo při obnově partition již nefunguje klásvenice, traskpad ani přes USB), ale asi nemám na výběr a jdu do 2013 verze. WIndows 7 ale chci pořád (8/8.1 mi nejde pod nos) a tak chci najít způsob, jak v tomto režimu udělat zálohu particie a pak i možnost obnovení. Dělám to tak 1x měsíčně, někdy i více krát, takže by to mělo být něco uživatelský "rozumné".

Dle toho, co jsem našela, by měl stačit disk utility, nebo možná používat CarbonCopy? Má idea je, že budu mít na USB flash instalaci Mavericks, nebo boot verzi CarbonCopy, nebo něčeho jiného a dle potřeby v tom nabootuju, udělám restore, nebo backup a pak zase zpátky do Windows. Lze to? Díky.

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Bootcamp - zálohvání/obnova particie

Příspěvek od MichalM.Mac » 04 kvě 2014 09:08

Carbon Copy Cloner IMHO ne. On ti to asi zazálohuje, ale po obnově si myslim, že Windows oddíl nebude bootovatelný.
Pokud se v tom mýlim, tak mě prosím opravte.

Mam vyzkoušené http://twocanoes.com/winclone/

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Bootcamp - zálohvání/obnova particie

Příspěvek od swenak » 04 kvě 2014 10:00

Super, díky, otestuju to. Pokud to vidím správně, tak když si udělám instlaaci OSX na USB flash, z něj nabootuju, nainstaluju tam WinClone, tak pak bych teoreticky mohl udělat zálohu particie s Windows přímo na ten USB flash disk. Jediné, čeho se obávám je, jestli nebude vadit, že ta particie vlastně nebude "Bootcamp", protože na disku nebude particie s OSX. No, uvidíme, co to udělá. Dík.

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Bootcamp - zálohvání/obnova particie

Příspěvek od MichalM.Mac » 04 kvě 2014 10:34

swenak píše: Jediné, čeho se obávám je, jestli nebude vadit, že ta particie vlastně nebude "Bootcamp", protože na disku nebude particie s OSX.
To vůbec nevadí. Pojem Bootcamp je lehce matoucí (pod něj spadá několik různých věcí). Spíš je třeba dostatek místa na té flashce.

BTW Co tě zlákalo k pořízení rMBP na provozování převážně Windows?

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Bootcamp - zálohvání/obnova particie

Příspěvek od swenak » 04 kvě 2014 10:55

jj, je to matoucí, spíše šlo o to, jeslti mu nebude v partition/guid vadit, že tam není OSX particie :-)

Co se týče zlákání, to je již dávno, dělám to tak snad od prvního novodobého Intel Macbooku :-) Prostě HW se mi zamlouvá, ale byl to porod. Do dnes si pamatuju můj první Macbook Pro (snad 2008, nebo 2009?). Koupil jsem ho a jel na dovolenou. Na dovolené jsem tam dal Windows, nastavil. Nebylo o úplně OK, ale fungovalo to. Pak jsem se vrátil z dovolené, přijedu do kanceláře, položím ho na stůl, sednu si, vemu do rukou DSUB konektor od monitoru a....no, nebylo ho kam zasunout :-)) Takže jsem ho prodal :-) Pak jsem koupil další ročník, tam mně taky něco naštvalo bůh ví co. Pak přišel 13" Air 2011, ten jsem nahradil 11" Air 2012, který šel do pryč brzo, protože výkonově byl mimo a opravdu to bylo již malé. Pak jsem koupil 13" Air 2013, který taky šel po pár týdnech pryč (kvůli již popsanému problému s Windows 7 a mou "tvrdohlavostí", že to bude jak chci já, nebo vůbec). Teď zase přišla doba, že mi nestačí 6let starý Fujitsu (asi se nudím) a tak jsem koupil 13" Air 2012 z druhé ruky, kde Windows 7 jdou ještě přímo (ač bez USB myši si při restore již taky neškrtnu). No a začal jsem hrát teď WOT a Air se zahřívá a pálí, trottluje a to i na low detailech :-( Takže jsem si řekl, OK, zkusím Pro verzi. Chtěl jsem popravdě spíše 15" 2012 s GT650, ale nejde koupit na rozumné peníze a s nějakou zárukou, tak jsem se naštval a objednal zatím základní 15" Retinu 2013. Snad bude OK, pokud mi na tančíky a pár dalších nebude stačit, asi to zaměním za tu verzi s GT750. No a jelikož tam již Windows 7 pořádně nejdou, tak se připravuju na změnu zažraných postupů :-)

EDIT: Jo a nebude to převážně Windows, ale výhradně, OSX mi nepřirostl k srdci + něco bych tam ani nerozjel.

czhook
Příspěvky: 386
Registrován: 07 zář 2013 21:13

Re: Bootcamp - zálohvání/obnova particie

Příspěvek od czhook » 04 kvě 2014 11:06

To je jak koupit iphone a flashnout tam android :-))
Macbook Air M1
iPhone 15 Pro Max
iPad Pro 11

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Bootcamp - zálohvání/obnova particie

Příspěvek od swenak » 04 kvě 2014 11:17

No, to bych ani neřekl. Leda, že by Apple pro Android dělal ovladače a připravil v iTunes utilitu, pomocí které to tam narvu :-) Nikomu svůj přístup necpu, žel, donutila mně k tomu situace na Wintel trhu. Windows notebooky jsou neustále velké nevzhledné krávy, které nejsou odladěné, plné svítivých diod, plastů, špatného a levného zpracování a dalších nedostatků. Poslední pořádný notebook, co si vybavuju, že jsem měl, byl snad Compaq Evo N410c. Pak jsem zkoušel několik IBM/Lenovo, nějaké FS, Asus, Samsung. Ale prostě, tragedie. Když už dejme tomu je HW dobře udělán (třeba Zenbook, nebo Samsung N900), tak přijdete na vtipné věci, jako že když chcete dát do notebooku USB flash disk, tak ho musíte nadzvednout, nebo, že když zaklapnu display, tak se mi otlačí na něj klávesnice. Jistě, něco prostě umí lépe, protože Apple se moc nesnaží vylepšovat ovladače, takže je to komprmis, ale pro mně je to menší zlo, než se rozčilovat s ostatním výrobci a jejich křápy.

Uživatelský avatar
lulu
Příspěvky: 2606
Registrován: 31 črc 2012 10:44

Re: Bootcamp - zálohvání/obnova particie

Příspěvek od lulu » 04 kvě 2014 11:21

Koupil jsem si audi, ale interiér chci z passata. Sedačky, palubku, čalounění, ovládací prvky - všechno šlo pryč. Novej interiér jsem nainstaloval bez problémů, vyhýbal jsem se novějším ročníkům, aby to typově v koncernu sedělo. Výsledek je super, akorát stěrače stírají jen na první stupeň, klíma nejde nastavit, okna nedovírají, plynu vadí čalounění středového sloupku a trochu mi to někde kostří. Poraďte prosím co s tím! Zkouším to již na pátém autě a furt to není ono.

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Bootcamp - zálohvání/obnova particie

Příspěvek od swenak » 04 kvě 2014 11:31

No, pokud neumíš poradit, nebo nerozumíš psanému textu, tak snad radši nepiš, co Ty na to? Bootcamp je přímo od Apple a přímo k tomu, aby bylo možné používat Windows on Mac a nikde není psáno, že jse povinen, nebo nucen, používat třeba minimálně ve 43% času OSX. V čem vidíš problém? Ano, většina lidstva jde jen tou cestou, kterou jim někdo vyšlape a smiřují se se vším, co je jim podsunuto, ale já si vyberu to co mi více vyhovuje.

Jo a mimochodem, mám na svém Golfu brzdy z Audi TTRS, jiné turbo, chladič, jiný diferenciál a pár dalších nesériových věcí. Vadí? ;)

Uživatelský avatar
lulu
Příspěvky: 2606
Registrován: 31 črc 2012 10:44

Re: Bootcamp - zálohvání/obnova particie

Příspěvek od lulu » 04 kvě 2014 11:45

Tunňte, prošlapávejte, je to váš čas i peníze. Někomu to docvakne dřív, někomu později a jinému třeba vůbec. A i tohle muže být cesta, byť bizarně klikatá.

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Bootcamp - zálohvání/obnova particie

Příspěvek od swenak » 04 kvě 2014 11:54

Tak pokud to může být cesta (bizarnost bych s tím nespojoval, ale prosím), tak mi pak třeba nemá co docvakávat a tedy to, že to někomu docvakne dřív, někomu později a jinému vůbec, pak neplatí, protože není, co by mělo docvaknout :-))) Jinak od Apple fandů bych tedy zrovna na téma prošlapávání čekal jiný přístup. Jsem zvědav, co by jste používali, kdyby Jobs neprošlapával ;) Ale nechme toho, názory máme různé, ale bavit bychom se mohli slušně.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Bootcamp - zálohvání/obnova particie

Příspěvek od tlacenka » 04 kvě 2014 15:09

to je strasne jednoduche, co bychom pouzivali - jakykoliv derivat *nix, nebo windows (co se tyka os) a k tomu bez problemu sestaveny hw dle vlastniho navrhu a predpokladaneho vyuziti.
co se tyka "baveni se slusne", tak bych rekl, ze na okraj jste zabrousil prvni Vy, ale to je jedno.
neni reseni v podobe acronis true image ? (nemam ozkouseno, jen napad)

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Bootcamp - zálohvání/obnova particie

Příspěvek od swenak » 04 kvě 2014 15:21

Pokud dobře vidím, tak první "vrtání" je od lulu » dnes, 12:21, takže si nemyslím, že bych začal první. Co se týče mé otázky, tak byla čistě řečnická, chtěl jsem tím ukázat, že právě díky lidem, kteří nejdou s proudem, ale mají snahu o "něco jiné" svět napředuje (tedy v této oblasti, nemyslím Hitlera a podobně). Tím sebe k nim samozřejmě nepřirovnávám;)

Co se týče Acronis, nevím, jak verze 2014 (sad vyšla nedávno), tu jsem ještě nezkoušel, ale ta, co byla dostupná minulý rok (snad 2012), tak taky nefungovala na Haswell MBA. Ale zkusím tu novou, díky.

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Bootcamp - zálohvání/obnova particie

Příspěvek od swenak » 18 kvě 2014 21:16

Tak doplním, co jsem vyzkoumal.

1) Řešení s USB verzí OSX + WinClone asi je funkční, ale jen pokud je použit GPT a ne MBR. Já při způsobu instalace měl MBR, ale konverze je možná, případně by to šlo nějak řešit.

2) Pokud máte externí mechaniku, tak je možné z ní nabootovat do Windows 7 instalátor a bez problému obnovit ze zálohy udělané přímo aplikací zálohování Windows 7. Je to ale docela pomalé (snad 25minut cca 25GB dat) a nevím proč.

3) Acronis 2014 je taky funkční. Při obnově z Windows je vše OK a proběhne automaticky po restartu. Ač to není potřeba, tak zde funguje i klávesnice a případně externí myš. Trackpad nefunguje. Lze nabootovat i z CD do prostředí Acronisu bootloaderu, kde v prvním kroku jde jen klávesnice (což stačí) a v dalším kroku jde klávesnice a externí myš. Takže i toto je funkční. Obnova mi trvala tak kolem 3-4minut (stejný oddíl, jako v bodu 2). Ještě doplním, že TI2014 umí bez problémů obnovit i z VHD zálohy udělané řešením v bodu 2 a je cca stejně rychlé, jako z jeho nativního TIB souboru (mimochodem jeho velikosti je cca 1/2 z VHD zálohy).

Je přakvapující (pozitivně), že narozdíl od MBA 2013 umí late rMBP 2013 po nabootování do Windows 7 instalace korektně používat jak klávesnici, tak trackpad. Problém, který jsem nevyřešil, je nabootování z USB flash disku. Pokoušel jsem se upravovat i boot.wim a vložit do něj ovladače pro USB3.0, ale prostě ne a ne. Nejde to ani přip použití USB2.0 flashdisku. Škoda, možná to časem vyřeším. Toto samozřejmě funguje po puštění instalace z OSX přes bootcamp.

Já jsem koupil tedy upgrade na TrueImage a budu toto používat. Zkusím ještě, jestli půjde Acronis loader pouště i z USB flashdisku, což sice obecně není potřeba, ale pro jistotu bych to chtěl mít připraveno :-)

EDIT: Tak Acronisem vytvořený bootovací USB flashdisk funguje stejně, jako CD, tedy bez trackpadu, ale je to plně použitelné a funkční.

Uživatelský avatar
petr.sybol
Příspěvky: 559
Registrován: 22 led 2013 14:58
Bydliště: Praha

Bootcamp - zálohvání/obnova particie

Příspěvek od petr.sybol » 18 kvě 2014 22:14

Diky za hodnotne zkusenosti. Co se me tyce, tvuj pristup k uzivani Windows na HW Apple me nepali, naopak tomu rozumim, ze NB s Win jsou kvalitou nekde jinde a pokud je moznost pouzivat Win, at uz ze zvyku ci z jineho duvodu, tak proc toho nevyuzit. Kvalitni hadrware k tomu je, takze kombinace only Windows na Macbooku me nechava v klidu a je to kazdeho vec, kdo a jak co pouziva. Kazdopadne to neni nic ojedineleho mit na Macu pouze Windows. Videl jsem lidi, kteri si kupuji Macy jen na Windows ze stejneho kvalitativniho, pripadne nevzhledneho duvodu NB na poli s Widlema. Hlavni je, ze mame tu moznost vyberu. Ja pouzivam jak OS X, tak Windows 8.1 v BootCamp pro hry, Parralels zase na praci s fotkami, kde mam v OS X problem s par postupy. Ale bez OS X uz by to nebylo ono, nasel jsem si na nem mnoho skvelych funkci a kdyz nepocitam hry, nebo nektere operace s foto, tak jedu vse ostatni na OS X, nemluve o tom, ze pro me je to novy system a zajima me. Tak at kazdy pouziva, co chce a jak chce. Nikdo za tebe ten Mac neplatil, tak si nenech do toho kecat.
| iPhone 12 Mini 64GB |
| iPad Pro M1 2021 | Apple TV 4K 2022 |

MICKI2701000
Příspěvky: 1771
Registrován: 11 čer 2013 10:43
Bydliště: Brno

Re: Bootcamp - zálohvání/obnova particie

Příspěvek od MICKI2701000 » 20 kvě 2014 08:34

No ja mam jinci dotaz, winy tam mam jen kvuli hram pro nevidome moc her pod OS neni, takze. Virtualni nechci proste na notebooku virtualky nejsou ono.
Ale otazka je, kdyz mam zalohovany OS, nemohl by nejak zalohovat i bootcamp partition, klidne v Macovskem prostredi, tj. udelat si instalaci win na druhy oddil, udelat nekde v Macu zalohu tu ulozenou na ext. disku a v pripade, kdyz uz winy moc zahltim hrama to jen jednoduse obnovit?
iPhone 5S 64 GB
Mobile JuicePack
MBA 13 1,7 I5, 8 GB ram 512 SSD
3 TB TimeCapsule
Airport Express
LifeProof Nuud
Aftershokz Sportz M2 Headphones
Plantronics Voyager Legend Bluetooth

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Bootcamp - zálohvání/obnova particie

Příspěvek od swenak » 20 kvě 2014 08:42

No na to bude dobrej dle všeho ten WinClone. Zkoušel jsem i použít DiskUtility, ale nějak se mi nedařilo to pak obnovit.

Uživatelský avatar
lanny
Příspěvky: 1820
Registrován: 01 srp 2012 08:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Bootcamp - zálohvání/obnova particie

Příspěvek od lanny » 20 kvě 2014 09:45

Používám WinClone a jsem spokojený.

Odpovědět