Win7 na Air - boot z flash

Pokud řešíte fungování Windows na Macu (bootcamp i virtualizace), zde je Vaše forum.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin

Odpovědět
looser
Příspěvky: 12
Registrován: 30 říj 2014 15:00

Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od looser » 30 říj 2014 15:17

Dobrý den všem. Nejsem s OS X zase tak velký kamarád, proto žádám o radu zkušenější jablíčkáře...

Mám macbook air, z důvodů které zde nechci rozebírat, bylo byto na dlouho ;-) na něm potřebuju windows 7. Stahnul jsem si bootcamp pro Windows ze stranek applu, vytvoril jsem si bootovaci flashdisk s instalačkou Windows 7profesional 64bit, jenže jsem asi udělal chybu v tom že jsem odstranil oddíl ve kterém byl nainstalován OS X Mavericks. Z flash disku mi to bootovat nechce a do os x uz mi taky nenajede protože jsem ho odstranil. Plan jsem mel takovy ze tam bude pouze win na jednom diskovem oddilu. Prosim, mohl by mi někdo poradit jak opet rozchodit muj macbook? Bez tech win se neobejdu, kvůli praci musim používat win programy, parallels pro me není reseni (nedostatecny vykon) a dual boot je pro me zbytecnost. Zejména me zajima proc nechce bootovat z toho flash disku, když při startu zmacknu alt a chci vybrat boot zarizeni, tak mi to vůbec flash disk neukaze :-( Mam pocit ze jsem to trochu pokazil tim ze jsem odstranil oddil s OS X, da se to nejak bezbolestne napravit?

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4643
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od ra3662 » 30 říj 2014 15:36

Při startu drž jabko + R.
Co to udělá?
Jinak bootovací fleška je asi špatně připravená.
Osobně doporučuji mít alespoň malý oddíl s OSX, jinak jsi při každém problému s přeinstalací, ... však víš kde.

looser
Příspěvky: 12
Registrován: 30 říj 2014 15:00

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od looser » 30 říj 2014 15:54

jabko + r mi ukaze OS X Utilities. Restore from timemachine, reinstal os x, online help a disk utility...

Pokud je to nutne, klidne tam oddil s os x necham, jenze mi to ted ani nejde nainstalovat. Když dam "reinstal os x" pripojim se na wifi a zadam svoje aple id a heslo, rekne mi to ze položka je docasne unavailable :-(


PS: bootovaci flashka je dobra, muj druhy pocitac z ni bootuje normalne. Je v NTFS.

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4643
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od ra3662 » 30 říj 2014 16:08

NTFS??? To asi nebyla připravena korektně, když je naformátována takto. Ne Applovský formát. :(
Myslím že by měla být Mac OS rozšířený (žurnálovaný). :D
Jaký systém byl původně na stroji? Nedostupný může být z více důvodů?
Apple ID je schodné s tím na které byl stoj zaregistrován?

Uživatelský avatar
lanny
Příspěvky: 1820
Registrován: 01 srp 2012 08:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od lanny » 30 říj 2014 16:20

ra3662 píše:NTFS??? To asi nebyla připravena korektně, když je naformátována takto. Ne Applovský formát. :(
bootovaci flashdisk s instalačkou Windows 7profesional 64bit
Myslím že OP mluví o flash s Windows 7
Naposledy upravil(a) lanny dne 30 říj 2014 16:22, celkem upraveno 1 x.

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od swenak » 30 říj 2014 16:22

USB flash disk je NTFS, to je dle mého OK, proč by měl být žurnálový, je to instalace. Nabootovat z něj by to tak mělo jít bez problémů. Co se týče nedostupnosti, někdo to tady dnes řešil, možná má Apple nějaký problém, když to nejde více lidem. Jinak, Windows 7 tam půjde instalovat dle všeho jen přes Bootcamp z OSX, protože W7 neznají řadič a prostě nepůjde napřímo klávesnice, trackpad, USB. Pokud můžu doporučit, tak k Airu bych si pořídil nějakou DVD mechaniku, jakoukoliv. Instalace a řešení problémů je pak míň problematické, ač ani tak to není úplně korektní.

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od MichalM.Mac » 30 říj 2014 17:40

Jaký model MacBooku Air? (Rok?)

Uživatelský avatar
ra3662
Příspěvky: 4643
Registrován: 14 srp 2012 10:25
Bydliště: Ostrava

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od ra3662 » 30 říj 2014 17:49

Pardon, tak to jsem špatně pochopil.
Jak jsem psal výše, doporučuji OSX oddíl a pak instalovat WIN.
Nedošlo mi že si lidi koupí MAC a chtějí na něj instalovat WIN bez OSX? Pak se diví že to nejde. Zajímavé že naopak to nikdo moc neřeší. (org. WIN stroj a bez úprav nainstalovat OSX)

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od swenak » 30 říj 2014 19:03

Ono to ale lidi řeší (Hackintosh), ale je to nelegální a undergroundové a hlavně "sociální" :) Jde o to, že Apple má nadstandardní HW, ale někdo Windows chce, nebo musí a OSX nemá pro něj smysl.

looser
Příspěvky: 12
Registrován: 30 říj 2014 15:00

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od looser » 31 říj 2014 08:43

Je to model A1369. No je to přesně takhle - koupil jsem si od kamaráda starší book, pár měsíců jsem ho měl doma a prohlížel na něm internet a emaily pod OS X. Teď potřebuju pracovat z domova, musím dělat ve win, tak proto to řeším. OS X sice dobrý, jsem rád že jsem si to zkusil, ale když budu mit vse co potrebuju pod win, nevidim jediny důvod restartovat pocitac a jít se kouknout na mejly do OS X. Proto bych nejradeji jeden oddil a jenom win. 256gb disk není zase tak velky abych mohl skladovat jeden operacni systém zbytecne. Samozrejme, pokud nebude jina moznost, přizpůsobím se. Proto se tedy ptam - ma někdo nejaky napad jak ho rozchodit? Ted tam není ani OS X ani WIN :-(

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od swenak » 31 říj 2014 09:06

Tak na mid 2011, pokud je to ono, jde Win7 instalovat opravdu bez OSX, sám jsem to tak provozoval. Takže, pokud při bootu nevidíte USB disk s Windows instalací, je téměř jistě chyba v tom, jak je připravena ta inslace. Doporučuji z ISO udělat pomocí nějaké aplikace bootovací USB, nebo další možnost, jak to spíše dělám já:

------------------------
Run CMD.EXE as an administrator, then run DISKPART with the following commands (not case-sensitive):



Command What it does

------- ------------------------------------------------

LIST DISK Shows all mounted disks. Find your USB flash

drive in this list. You will need the disk #

for the next step.

SELECT DISK n Selects the disk that future commands will use.

Replace "n" with the disk # for your USB flash drive.



NOTE: Be careful that you don’t select your

hard disk! The next command will wipe the

selected drive clean.



CLEAN Erases all previous partition & volume information

on the flash drive.

CREATE PARTITION PRIMARY Partitions the flash drive as one partition for the

whole drive.

SELECT PARTITION 1 Selects the new partition so future commands

will operate on it.

ACTIVE Marks the new partition as active so the

BIOS/UEFI can boot to it.

FORMAT FS=NTFS QUICK Formats the partition with NTFS. Do not format

the USB flash drive with FAT32 because it will

not work (more explanation below).

ASSIGN Assigns a drive letter to the flash drive.

EXIT Exits DISKPART
----------------------

Následně na oddíl nakopíruju soubory z ISO, nebo z CD. Bacha na to, aby jste tam nahrál vše, tedy i soubory, které jsou běžně skryté!

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od MichalM.Mac » 31 říj 2014 09:29

Starší Macy (resp. jejich firmware) moc dobře neuměl bootovat Win z USB zařízení (v nabídce při podržení ALTtu při startu se buď vůbec nic neobjevilo nebo bootování selhalo na černé obrazovce). To by mohlo sedět i na MBA 2011. Měl jsem za to, že to byl problém hlavně u Maců z DVD mechanikou, kde se předpokládala instalace z ní.

Nedávno jsem instaloval Win 8.1 na iMacu 2011, kterému odešla mechanika. Samozřejmě jsem bootovací problém narazil. Naštval jsem se a a) nainstaloval Win 8.1 z USB flash na MacBook Air
b) ve Win spustil nástroj sysprep
c) pomocí DeployStudio http://www.deploystudio.com/Home.html jsem vyrobil image
d) skrz DeployStudio jsem image nahrál na volnou partišnu iMaca.
e) v CMD.exe (teď si nepamatuju ten nástroj) jsem ještě řešil roztahnutí NTFS filesystému na celou partišnu
Postup je opravdový kanón na vrabce, ale třeba někomu pomůže. Alternativně by šlo řešit asi i pomocí WinClone http://twocanoes.com/winclone/ a počítače v targetdisk móu.

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od swenak » 31 říj 2014 09:34

Jinak, možná ještě doplním, že někdo uváděl, že z jednoho USB portu to šlo, z jiného ne (nemám ověřeno). A taky údajně mohlo pomoct použít USB flashku 2.0 a ne 3.0.

looser
Příspěvky: 12
Registrován: 30 říj 2014 15:00

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od looser » 31 říj 2014 09:36

swenak: dekuji za radu, bohužel bez vysledku. Flashku jsem před tim vytvarel utilitou "Windows usb dvd download tool" přimo z dilny microsoftu, nez jsem ji vrazil do AIRa tak jsem ji zkusil v jinem notebooku a nabootovala. Když jsem ji vytvoril diskpartem dle Vaseho navodu, situace je stále stejna...

PS: ozkouseno na dvou flashkach - 2.0 i 3.0 kazda v obou usb portech

looser
Příspěvky: 12
Registrován: 30 říj 2014 15:00

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od looser » 31 říj 2014 09:45

MichalM.Mac: to zni pekne, ale rozumim tomu tak, ze jste mel k dispozici krome iMaca s nefunkcni mechanikou ještě jeden jablecny pocitac (ten AIR). To ja bohužel nemam :-(

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od swenak » 31 říj 2014 09:50

Zkuste to tedy ještě s tou externí mechanikou. Jsou ta USB vlastně v pořádku? V OSX, když tam ještě byl, to šlo? Zkuse pak možná ještě reset SMC, ono to někdy dělá divy (mně to zvedlo výkon grafiky na 3 násobek).

looser
Příspěvky: 12
Registrován: 30 říj 2014 15:00

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od looser » 31 říj 2014 10:01

Usb jsou dobre, flashka po startu párkrát problikne když air zjistuje co na ni je. Když spustim disk utilitu tak mi ji ukaze, partition na ni oznaci jako untitled. No shanet si externi mechaniku jen kvůli instalaci Windows se mi zda trochu kostrbate reseni, necham si to az jako poslední moznost.

Prosim, co je reset SMC?

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od swenak » 31 říj 2014 10:05

Zkuste tohle, začátek ignorujte a níž jsou postupy, snad oba OK. Je to i na Apple podpoře, ale v angličtině.

http://www.letemsvetemapplem.eu/2010/02 ... ram-a-smc/

looser
Příspěvky: 12
Registrován: 30 říj 2014 15:00

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od looser » 31 říj 2014 10:46

Provedl jsem nejdriv SMC RESET, potom i PRAM a NVRAM Reset, bez vysledku. Zahodil jsem Windows 7 a skusil jsem to s Windows 8.1. Stále nic. Při vyberu bootovaciho disku mi tu flashku neukaze, když spustim disk utilitu tak ji vidi.


PS: staci jakakoliv usb dvd mechanika nebo musí byt jablecna?

MICKI2701000
Příspěvky: 1771
Registrován: 11 čer 2013 10:43
Bydliště: Brno

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od MICKI2701000 » 31 říj 2014 12:17

1. Flahska nesmi resp. nemela by byt na ntfs ale myslim fat 32 nebo exfat resp. macovsky format, ale myslim exfat postaci.
2. No vy nemate ani koupeny na sve jmeno OS, proot vam instalace nejde, jeslti dobre chapu, myslim ted instalaci MacOS.
3. Mela by stacit jakakoli mechanika.
4. Chyba byla vytvared pod winama pod macem by se vam to nestlao.
Takze doporucuji tma hodit maca myslim, ze v zakladu 30 gB by mu mohli stacit a na zybtek mit winy, jeslti to teda nutne chcete takto.
iPhone 5S 64 GB
Mobile JuicePack
MBA 13 1,7 I5, 8 GB ram 512 SSD
3 TB TimeCapsule
Airport Express
LifeProof Nuud
Aftershokz Sportz M2 Headphones
Plantronics Voyager Legend Bluetooth

looser
Příspěvky: 12
Registrován: 30 říj 2014 15:00

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od looser » 31 říj 2014 13:39

Pánové, děkuji za rady, za chvilku jdu z práce a cestou se stavím za kamarádem pro tu mechaniku. Přes víkend si budu hrát...

Zatím přeji hezký a pohodový víkend všem :)

looser
Příspěvky: 12
Registrován: 30 říj 2014 15:00

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od looser » 04 lis 2014 12:56

Dobrý den, tak o víkendu jsem zkusil externi mechaniku a bootnout z instalačního dvd. Marně. Situace stejná jako s flashdiskem...

Nějaký další nápad?

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od swenak » 04 lis 2014 13:02

Osobně bych se opravdu zaměřil na to médium, něco děláte špatně. Stáhnul bych ofiko ISO a vypálil přes něco rozumné, PowerISO, nebo tak něco. Nenapadá mně, jestli je možné, aby USB bylo funkční, ale neumělo bootovat, to jsem zatím nezažil.

looser
Příspěvky: 12
Registrován: 30 říj 2014 15:00

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od looser » 04 lis 2014 14:26

Medium je v poradku, to je jiste...

ISO bylo stazeno primo z microsoftu, vyuzil jsem svého pracovního pristupu do microsoft volume licensing service a stahl spolehlive ISO, zadny rapidshare...

ISO jsem na flashdisk nahraval utilitou kterou jsem v minulosti pouzil jiz tak tisickrat, zkousel jsem i partition vytvaret rucne diskpartem

Flashdisk byl otestovan na jinem pocitaci (ne apple) - bootuje

do zapujcene mechaniky jsem vkladal jak cerstve vypalene ISO z microsoftu, tak original DVD s win7 které nam v praci chodi s novymi pocitaci


zkusil jsem Windows 7, Windows 8 i Windows 8.1


macbook je zrejme po hardwarove strance v poradku, skoro pul roku jsem ho provozoval doma s OS X a vyuzival jsem i obe usb.

Uživatelský avatar
lanny
Příspěvky: 1820
Registrován: 01 srp 2012 08:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od lanny » 04 lis 2014 15:42


MICKI2701000
Příspěvky: 1771
Registrován: 11 čer 2013 10:43
Bydliště: Brno

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od MICKI2701000 » 04 lis 2014 16:11

Osobne mimojine vidim chybu vytvaret flashku na jinem nez macu.
Vemte iso, skopirujte na plochu, spuste pruvodce pro bootcamp nalistujte to iso, stahnete podpurne ovladace a nechte maca vytvorit flashku.
Nevim, jeslti se musi ofrmatovat ci ne, ale jak sem psal, format je myslim exfat nikoli ntfs.
iPhone 5S 64 GB
Mobile JuicePack
MBA 13 1,7 I5, 8 GB ram 512 SSD
3 TB TimeCapsule
Airport Express
LifeProof Nuud
Aftershokz Sportz M2 Headphones
Plantronics Voyager Legend Bluetooth

looser
Příspěvky: 12
Registrován: 30 říj 2014 15:00

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od looser » 05 lis 2014 14:28

MICKI2701000: No to bohužel nepůjde, mac je teď ve stavu kdy nebootuje ani OS X.

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od swenak » 05 lis 2014 15:30

Zkuste si stáhnout ISO OSX, někde jsem si to před ćasem stahoval, udělejte USB/DVD a zkuste instalovat OSX.

MICKI2701000
Příspěvky: 1771
Registrován: 11 čer 2013 10:43
Bydliště: Brno

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od MICKI2701000 » 06 lis 2014 12:04

Iso osx? to slysim poprve.
No 1. mate tam data nebo muzete zformatovat disk, jeslti ano, tka normalne disk zformatujte a stahnete si svuj osx prez sve appleid.
2. Nebo si jej kupte.
3. Kdyby ste byl v Brne, klidne vam za mensi uplatu bych pomohl, ale to zjevne nejste. Mam vytvorenou flashku Mavericsu a ted si asi udelam i Yosemite.
Jen dotaz asi trosku off topic, kdyz ted udelam instalacku mavericsu z applestranek tj. jej stahnu bude tam vcetne tech 3, 4 update ci ne?
iPhone 5S 64 GB
Mobile JuicePack
MBA 13 1,7 I5, 8 GB ram 512 SSD
3 TB TimeCapsule
Airport Express
LifeProof Nuud
Aftershokz Sportz M2 Headphones
Plantronics Voyager Legend Bluetooth

swenak
Příspěvky: 2217
Registrován: 03 kvě 2014 16:43

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od swenak » 06 lis 2014 12:28

Určitě je, bylo to na torrentu a sám jsem ho stáhnul a na PC udělal funkční USB boot disk :-) Taky je klidně možné stáhnout DMG a přes Transmac (http://www.acutesystems.com/scrtm.htm) udělat taky USB boot. Myslím, že je k dispozici 14ti denní demo, takže to snad stihne :-)

looser
Příspěvky: 12
Registrován: 30 říj 2014 15:00

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od looser » 25 lis 2014 16:17

Dobrý den, pánové... děkuji za rady, nakonec se povedlo. Postup byl nasledující:

sehnat obraz instalačního disku OS X .dmg (nasel jsem na ulozto.cz)

utilitou Transmac vyrobit bootovaci flashdisk se stazenym OS X

nainstalovat OS X (normalne nabootovat s klávesou ALT z flashdisku)

spustit boot camp assistant a nechat ho stahnout drivery na flash disk

sehnat externi mechaniku (tragedie, proc mechaniku? muj Air z roku 2011 pry nepodporuje boot win z usb, ale OS X jsem z usb instaloval)

vypalit ISO s win7 na dvd (bez komplikaci - vypaleno windowsovou utilitou)

podstrcit win7 dvd bootcamp assistantu (taky by me zajímalo proc nejde nabootovat primo z dvd primo, s Altem)

Nainstalovat Win7 a spustit z flashdisku bootcamp instalator.




No, uprime Vam reknu ze to byl neskutecny porod. Inzenyry z apple nechapu. Zase tak vyjimecny ten hardware není aby s tim museli delat takovehle divadlo. Kazdopadne dekuji za pomoc, snad se tohle vlakno bude hodit nekomu kdo se bude trapit stejne jako ja... Hezky den!

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od MichalM.Mac » 25 lis 2014 16:35

looser píše: sehnat externi mechaniku (tragedie, proc mechaniku? muj Air z roku 2011 pry nepodporuje boot win z usb, ale OS X jsem z usb instaloval)
Tohle je věc EFI firmware v Macu. V kontextu diskuze existují 2 metody, jak nastartovat operační systém na Macu
1) Moderní EFI boot
- nastartuje firmware
- firmware se koukne na nějaký oddíl s filesystémem, kde najde bootloader (Mac firmware umí FAT a HFS+)
- bootloader nastartuje kernel...

2) Legacy boot (BIOSú
- nastartuje BIOS (taky se mu může říkat firmware, ale říkejme mu prostě BIOS)
- BIOS se koukne na začátek disku, kde najde (http://en.wikipedia.org/wiki/Boot_sector)
- ten odkáže na partition, ze které se bude bootovat...

Když Apple přecházel na Intel a krátce na to začal podporovat Windows (Bootcamp), všechny počítače měly DVD mechaniku a instalační médium Win z té doby byl také jen optický disk (jestli se nepletu). Kvůli bootování Windows Apple přidal do firmware emulaci BIOS bootovacího procesu. USB boot v BIOS emulaci je moc netrápil...

Bohužel máš poslední model, jehož firmware neumí bootovat z USB v tom druhém režimu (Já to schytal s 2011 iMacem). Moderní operační systémy jako Win 8 a některé distribuce Linuxu umí první variantu bootu, ale...

MICKI2701000
Příspěvky: 1771
Registrován: 11 čer 2013 10:43
Bydliště: Brno

Re: Win7 na Air - boot z flash

Příspěvek od MICKI2701000 » 27 lis 2014 08:35

No ja mel teda stesti, ze mi to fungovalo vzdy teda jen win 7 no :P
iPhone 5S 64 GB
Mobile JuicePack
MBA 13 1,7 I5, 8 GB ram 512 SSD
3 TB TimeCapsule
Airport Express
LifeProof Nuud
Aftershokz Sportz M2 Headphones
Plantronics Voyager Legend Bluetooth

Odpovědět