Upgrade z Win7 na W10 - postup

Pokud řešíte fungování Windows na Macu (bootcamp i virtualizace), zde je Vaše forum.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin

Odpovědět
Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Upgrade z Win7 na W10 - postup

Příspěvek od Honza.Mac » 03 srp 2015 11:11

Na internetu se objevuje mnoho uživatelů, kteří nemohou upgradovat své W7 na W10 ve VMWare.
Já používám VMWare Fusion verze 7.1.2 a tak nějak tuším, že upgrade na vyšší verzi OS může být nejen u windows problém.
U linuxu byl problém při upgrade distra z kernelu 2.X na 3.X kdy se musel kernel opatchovat aby fungovaly VMWare tools.
Ale z5 k upgrade OS Windows 7 Pro na Windows 10 Pro.
Doporučuji si udělat před upgradem snapshot virtuálního stroje !!! Ale předpokládám, že toto děláte automaticky. ... ;)
Postup :
a) Online upgrade havaruje na nemožnosti ověřit VMware SVGA ovladač a dál to prostě nejede (zkoušel jsem několik návodů z netu a nejelo to ani podle těchto návodů)
b) Stáhl jsem si iso obrazy Windows 10 (32bit a 64bit) z https://www.microsoft.com/cs-cz/softwar ... ndows10ISO vyberete dle doporučení MS edici Windows 10 a v následném kroku jazykovou mutaci (u mne čeština) a v posledním kroku si vyberete 32bit nebo 64bit. verzi podle toho co máte nainstalováno. Nelze kombinovat jazykové mutace, tedy pokud mám nainstlalovanou verzi En mohu ji upgradovat jen En verzí a toto platí i pro CZ verze, resp. upgradovat z EN na CZ verzi lze ale nebudete mít možnost zaškrtnout políčko kde chcete zachovat uživatelské soubory a aplikace, budete mít možnost jen zachovat uživatele a jeho soubory tedy bez aplikací, což je trochu mimo ale kdo chce může kombinovat i jazykové mutace tedy z EN na CZ a pak aplikace doinstalovat.
c) po stažení iso obrazu jsem jej připojil k virtuálnímu stroji a po nastartování Windows 7 Pro jsem spustil setup z připojeného iso pozor!!! nebootovat z něj, ani vybraný upgrade po bootu z CD u mne nefungoval
d) po odsouhlasení lic. podmínek jsem si vybral možnost zachovat uživatele a aplikace
e) po třetím restartu naběhly Windows 10 včetně všech aplikací (vše bylo zalicencované tedy W10 a MS Office 2010 a uživatelské soubory zůstaly nedotknuté)

Takže jsem nemusel editovat *.vmx soubor ani odinstalovávat VMware tools či dělat jiné operace jak uvádí jiné internetové zdroje.
Toť k offline upgrade asi vše. Vše funguje, důkaz je v přiloženém screenshotu, VMware Tools jakž takž také, shared folder OK, ovladač VMware grafiky ne, takže nefunguje automatický resize okna spuštěných w10 ale předpokládám že to bude vyřešeno brzkým vydáním updatem VMware Windows tools.
Tento návod je pro VMware ne pro bootcamp !!! Domnívám se ale, že bude platný i pro uživatele s VirtualBox či Parallels či pro uživatele VMware Player.
<OT>Nyní testuji tento postup ve firemním testovacím VMware Vsphere serveru kde máme několik W7 virt. strojů a zatím to vypadá že i zde bude upgrade úspěšný. To jen pro info VMware správcům neb si musíme pomáhat ... </OT>

UPDATE 1 :
Tak tento postup funguje ve všech VMware produktech, cross platformama, tedy testováno ve VMware Workstation pro Linux, ESX server 5.x a Vsphere server 6.
Pokud updatujete Windows 7 Ultimate tak vězte že pokud budete provádět upgrade pomocí českého iso obrazu na Windows 10 Pro a nebude vám fungovat možnost zachovat uživatele, jeho soubory a aplikace tak si musíte stáhnout anglické iso Windows 10 Pro jelikož prvotní instalace Windows 7 Ultimate byla anglická a čeština se do ní pak pomocí MUI balíku doinstalovala.
UPDATE 2 : Po odinstalování VMware Tools a jejich opětovné instalaci funguje i resize okna virtuálního stroje s Windows 10.
Přílohy
screen..tiff
screen..tiff (618.77 KiB) Zobrazeno 3423 x
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

LH_Bubo
Příspěvky: 1
Registrován: 06 srp 2015 08:06

Re: Upgrade z Win7 na W10 - postup

Příspěvek od LH_Bubo » 06 srp 2015 08:13

Ahoj Honzo, děkuji za pěkný návod. Osobně jsem vyzkoušel variantu jinou, mám za sebou úspěšný upgrade z 8.1 na 10. Jen ten resize mi nejde. Mám dotaz zda lze VMware Tools Fusion verze 7.1.2odinstalovat tak, abych zachoval Windows 10 ? Jaký zvolit postup? Díky Luboš

update: tak jsem zkusil Re-install tools a funguje, díky ještě jednou za podnět...

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Upgrade z Win7 na W10 - postup

Příspěvek od Honza.Mac » 06 srp 2015 11:18

LH_Bubo píše:Ahoj Honzo, děkuji za pěkný návod. Osobně jsem vyzkoušel variantu jinou, mám za sebou úspěšný upgrade z 8.1 na 10. Jen ten resize mi nejde. Mám dotaz zda lze VMware Tools Fusion verze 7.1.2odinstalovat tak, abych zachoval Windows 10 ? Jaký zvolit postup? Díky Luboš

update: tak jsem zkusil Re-install tools a funguje, díky ještě jednou za podnět...
Za málo.
Já bohudík/žel ve virtuálech "paskvil" W8/8.X nemám, mám jen W7 mix Pro nebo Ulti, ale ono to bude stejné.
Zdá se mi, že M$ při migraci aplikací z W7/W8 do W10 asi VMware Tools bojkotuje, škoda, že tento proces není nikde viditelný a to způsobuje nekorektní funkcionalitu VMTools po migraci. Také jsem uvažoval jen o reinstall-u ale raději jsem ty nefční úplně odinstaloval a pak nainstaloval. Podivné ale je, že u jedné virtuálky ve Vsphere 6 mi "nová" instalace VMTools hlásila, že nemůže nainstalovat jejich print driver, tak jsem dal roollback na W7, odinstaloval VMTools, provedl upgrade na W10 a znovu nainstaloval VMTools a to proběhlo v poho ...
No prostě M$ no ...
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Odpovědět