Jaký jazyk pro OSX se kterým se neztratím

Věnujete se vývoji aplikací pro Mac OS X, iOS nebo třeba webových služeb spojených s Apple produkty. Nabízíme prostor pro sdílení zkušeností.

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, Macforum_Admin

Odpovědět
Uživatelský avatar
moreplavec
Příspěvky: 211
Registrován: 29 čer 2013 06:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Jaký jazyk pro OSX se kterým se neztratím

Příspěvek od moreplavec » 09 úno 2015 13:35

Ahoj,

měl bych takovou divnou otázku. Velice rád programuju/programoval jsem a vím, jak se programováním dá ušetřit hromada času při práci s OS, ale i v programech. Jelikož si rád věci ulehčuji, zajímal by mě ideální jazyk pro MacOS, resp. který lze použít s nejvíce aplikaci a opravdu mi pomůže v denním životě. Tedy od vytvoření skriptů, psaní maker až případně po vytvoření logiky v Numbers ...

Bohužel jsem nenašel nic než Applescript, který je hodně velká podivnost a dosáhne jen tam, kam dosáhne Automator. Naproti tomu stojí Swift, vypadá zajímavě a lze očekávat, že ho čekají světlé zítřky, ale podle toho co jsem čel lze použít hlavně pro iOS a dál?
Nebo je lepší zvolit jazyk, např. Python, a do vybraných programů se dostávat (pokud existují) přes nějaké knihovny a rozšíření?

Budu rád za každý názor, případně o utvrzení, že holt správná cesta je Applescript + JS a na ostatní Swift/ObjC.
MacBook PRO 16" (i9/32GB/2TB), Macbook PRO 15" late 2013 (i7/16GB/500GB), Macbook 12", iPad mini, iPhone 8 plus

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký jazyk pro OSX se kterým se neztratím

Příspěvek od MichalM.Mac » 09 úno 2015 16:29

Bohužel jsem nenašel nic než Applescript, který je hodně velká podivnost a dosáhne jen tam, kam dosáhne Automator.
Není pravda. V AppleScriptu lze psát dokonce regulérní aplikace s GUI (když člověk trochu zná Cocoa).
Souhlasím s tím, že vedle jiných programovacích jazyků je to jazyk podivný.

Nakonec je to vždy o tom, co chceš zrovna dělat.
Na některé věci je vhodný skript v bashi. Jindy je lepší použít ruby, protože potřebuješ chytré datové struktury. AppleScript/JS for automation bude potřeba, pokud chceš skriptovat aplikace typu Mail/iWork/Office.

Uživatelský avatar
moreplavec
Příspěvky: 211
Registrován: 29 čer 2013 06:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký jazyk pro OSX se kterým se neztratím

Příspěvek od moreplavec » 09 úno 2015 19:32

Naivně jsem doufal, že existuje jazyk, který mi pomůže na MacOS, do určitých programů se dostanu knihovnou a pokud by to byl např. Python tak v tom ještě můžu psát věci do webu. Na iOS holt další jazyk.

Čím více to studuju, tím jasně vidím, že rozstřel je obrovský a jazyk je nutné zvolit podle toho co chci. Jelikož mě tlačí appky na MacOS a iOS, tak to asi bude Swift. Ten jazyk se mi líbí a snad ho Apple neodpíská.

Takže podotázka? Dělá tu někdo ve Swiftu?
MacBook PRO 16" (i9/32GB/2TB), Macbook PRO 15" late 2013 (i7/16GB/500GB), Macbook 12", iPad mini, iPhone 8 plus

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký jazyk pro OSX se kterým se neztratím

Příspěvek od MichalM.Mac » 09 úno 2015 21:57

Přečetl jsem si dokumentaci, takže zatím pouze teoreticky :-D

JosefMruzek
Příspěvky: 26
Registrován: 12 led 2015 14:56

Re: Jaký jazyk pro OSX se kterým se neztratím

Příspěvek od JosefMruzek » 18 úno 2015 12:45

Pro automatizaci úloh na úrovni operačního systému a aplikací, které to podporují, slouží AppleScript nebo nově v Yosemite to může být i JavaScript. Na úrovni operačního systému a zejména nástrojů v příkazovém řádku lze použít shell scripty (BASH) nebo např. Python, Perl, Ruby atp.
Pro samotné programování nativních aplikací lze použít zase vícero jazyků, nicméně nejčastěji je to Objective-C nebo nově Swift. Nicméně jak už jste si sám odpověděl volba programovacího jazyka je často ovlivněna tím co chcete dělat, protože ne každý jazyk je vhodný pro všechny typy úloh a ne v každém jazyku lze vše jednoduše vyřešit.

MichalJ
Příspěvky: 1053
Registrován: 31 črc 2012 14:16
Bydliště: Slezsko

Re: Jaký jazyk pro OSX se kterým se neztratím

Příspěvek od MichalJ » 03 dub 2015 15:26

Zajímalo by mě jak vidíte budoucnost Cocoa když teď existuje Swift. Budou existovat oba souběžně a nebo je Swift budoucnost?

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký jazyk pro OSX se kterým se neztratím

Příspěvek od MichalM.Mac » 03 dub 2015 15:30

Cocoa je framework. Asi máš na mysli programovací jazyk Objective-C.

MichalJ
Příspěvky: 1053
Registrován: 31 črc 2012 14:16
Bydliště: Slezsko

Re: Jaký jazyk pro OSX se kterým se neztratím

Příspěvek od MichalJ » 03 dub 2015 15:32

Jo, máš pravdu, napsal jsem to blbě.

Odpovědět