Úpadek systému

Pokud si nevíte rady s operačním systémem MacOS X, jeho nastavením nebo aplikacemi týkajícími se právě práce s počítačem, tak zde můžete vznést svůj dotaz

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, yonah, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
kecmo
Příspěvky: 25
Registrován: 31 pro 2014 12:55

Úpadek systému

Příspěvek od kecmo » 26 led 2015 17:44

Chtěl bych se vás jaký máte názor na OS X, slyšel jsem za poslední dobu celkem dost kritiky na Yosemite, že se často laguje a že je celkově horší oproti starším verzím. Plánuji si koupit Mac a jelikož mám iPhone tak mě také zajímá jestli fungujou všechny ty vymoženosti, které přišly s Yosemite. Myslíte si že Apple udělá vážně pořádnou verzi systému aby mě to donutilo přejít z Windows?

Uživatelský avatar
Hajnejch
Příspěvky: 2576
Registrován: 10 říj 2013 07:17
Bydliště: Všude zdejší

Re: Úpadek systému

Příspěvek od Hajnejch » 26 led 2015 18:16

Nazvat vlákno Úpadek systemu když ho neznáte je docela troufalé. Já myslím že si polepšíte. Pokud k tomu přistoupíte jako k jinému systému a nebudete ho chtít za každou cenu ohnout k Windows tak budete spokojený. Nebudete kompotibilní s Office na Win jedině buď přes Parallels a nebo Bootcamp, s účetními programy je to to samé. Pokud to chcete na takovéto domácí žvýkání tak se vám to bude líbit. Já když jsem si skládal doma Apple mozaiku tak první byl manželky telefon pak společný iPad, následovala TimeCapsule pak Mac ke kulatým narozeninám a nakonec můj iPhone, tak jsem si takové otázky nekladl. Prostě jsem věděl že si to chci poskládat od Apple. Jestli to jde do kopru nebo ne budete moc posoudit objektivně až budete mít na Macu tak 10.15-6 dříve určitě ne. Dát na řeči druhých(neplést se zkušenostmi) se vám nikdy nevyplatí.

Uživatelský avatar
rony
Příspěvky: 3638
Registrován: 01 srp 2012 07:47
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Úpadek systému

Příspěvek od rony » 26 led 2015 20:42

Ja som spokojny. Vadi mi nefarebny semafor a nutnost klikat s klavesom ked chcem tu genialnu veci prisposobenie okna obsahu, tym ma vcelku nasrali. A kolega nadomnou ma pravdu, nedajte na kecy ostatnych, obvykle nedopovedia kontext a zbytocne vas odradia. Mna odrazali blbci od platformy a dodnes by som bol radsej, keby som kupil mac ovela skor :-)
-- /\/\ .\ > .\ / Facebook skupina Uživatelé Apple Watch spravodaj.madaj.net
 Mac Mini  iPhone 13pro  iPad Pro  Pencil  TV  WATCH  AirPods  Homepod

MICKI2701000
Příspěvky: 1771
Registrován: 11 čer 2013 10:43
Bydliště: Brno

Re: Úpadek systému

Příspěvek od MICKI2701000 » 26 led 2015 21:30

Me na tom se..
1. V praci linux/Windows.
2. Doma Mac/windows/mac, nekdy premyslim, u jakeho OS vlastne pracuij?
Kazdy pracuje uplne jinak.
Ja sem presel pro vas z nepochopitelneho duvodu, jako nevidomy musim platit kolem 65000 za spec. sw pro zrakove postizene, slusny notas tak kolem 25000 +nejake dalsi programy no ste panubohu na cca 100000 a to kazde 2 roky platit za 12000 na nove update mluviciho porgramu.
Ted mam vse v jednom, muzu jit do alzi, koupit si nejnabusenejsi MBA ale dam o polovinu mene. System je optimalizovan pro HW, tj. rebooty atd. moc nejsou, mluvici program funguje lepe nez pod winama tim, ze je delan stejnou spolecnosti, bit i zde sou velke nedostatky a to hlavne chybou Apple, kdy kazdy rok vydava novou verzi OS a ta je nejak rozume pristupna az po 9. mesicich, kdy uz vychazi nova verze, takze toto applu moc nesvedci a rikaj to i zdravi lidi.
Proste pokavad mate trosku casu a sili a chuti na nove veci po praci, dete do toho.
iPhone 5S 64 GB
Mobile JuicePack
MBA 13 1,7 I5, 8 GB ram 512 SSD
3 TB TimeCapsule
Airport Express
LifeProof Nuud
Aftershokz Sportz M2 Headphones
Plantronics Voyager Legend Bluetooth

filipvele
Příspěvky: 189
Registrován: 17 dub 2014 13:41

Re: Úpadek systému

Příspěvek od filipvele » 27 led 2015 14:05

Já měl také postup přes iPhone, iPad a časem Macbook. Teď cca 2 roky. Počítač je soukromý, tzn internet, mail, semtam nějaký nenáročný dokument, filmy, zpracování fotografií - hodně. Nějaký problém s přechodem nebyl, pár drobností, které si člověk vygůglí. Pokaždé, když doma jednou za měsíc restartuji manželky laptop s W7 a instaluji bambilion updatů, nebo každé ráno, když čekám 10 min než nastartuje služební laptop, říkám si, že ten Mac není špatnej. Významné bugy po přechodu na Yosemite nepociťuji. Přijmout hovor na laptopu jsem ani nezkoušel, přijde mi to divné, výjimečně využiji continuity, nebo jakseto todleto. Úpadek jako takový nepociťuji, ale je znát, že kvalita mírně klesá. Konec podpory Aperture mě trápí víc.

likethis
Příspěvky: 230
Registrován: 01 srp 2012 01:22

Re: Úpadek systému

Příspěvek od likethis » 27 led 2015 23:06

Zkusim autorovi dotazu napsat trochu jiny pohled. Osobne jsem nesel pres iPhone, poridil jsem si prvni Mac v dobe, kdy iPhone neexistoval, protoze mi dlouha leta nevyhovovaly Windows a styl prace s nimi. Prijdou mi pomerne omezene, na co nenajdete klikatko, to neexistuje a neudelate s tim nic, v mnoha vecech mi lezly na nervy a dodnes se to nezmenilo. Ale vas pripad - porizovat si Mac, protoze mam iPhone, osobne nepovazuji za nejaky logicky krok, ktery musi nutne nasledovat. Polozte si spise otazku, zda vam vyhovuji Windows, zda nahodou nejedete na Win-only aplikacich, zda to pro vas bude mit realny prinos, nebo spise pujde o komplikaci. Nevim, proc by se mel nekdo chtit "donutit" (jak pisete) k prechodu na Mac, to je hloupost. Jestli se potrebujete nutit, tak to nedelejte.

Jinak ano, jsou tady nejake fce propojujici iOS zarizeni s OS X, ale uprimne, nejsou to nejake killer feature, bez kterych nemuzete byt. Veci jako ze skoncim praci na Macu a pokracuji na iPadu... no, na keynote to vypada hezky, ale popravde vetsina prace se mi soustredi na Mac, vetsina konzumace obsahu na iOS (nejaka prace se da taky, ale povazuji to za krajni nouzovku a opruz), nevim jak jini, ale ja tam ten prunik moc casto nemam. Snad jen obcas napisi SMS z Macu, protoze se mi to nechce smolit na iPhonu, to je asi tak vse.

Ano, je bohuzel pravdou, ze kvalita OS X sla obecne dolu. Sla viditelne dolu ale uz nekde od Liona, s Yosemite bych to nutne nespojoval. Mozna ted krici vice lidi, protoze je ve vetsim rozsahu problem s wi-fi, coz je neco, co nasere bez rozdilu kazdeho. Mne ale napriklad Yosemite bezi lepe nez predchozi Mavericks - treba i s ohledem na to zminene lagovani, s cimz ma take kde kdo problem. Ja jsem treba v Yosemite poprve od Liona videl na svem Macu plynuly Mission Control a prepinani ploch, coz po tech letech trhancu na vsechny zpusoby uz zarazuji mezi divy sveta. Co se lagovani tyce, tak asi zalezi na tom, jak to prave Apple upekl pro HW konfiguraci vaseho konkretniho Macu. To je samo o sobe dost tragedie, protoze se to ladi na velmi omezeny pocet konfiguraci a podle toho to ma vypadat.

Duvod urciteho upadku je jednoduchy - skodi tomu nasazeny rocni cyklus, aby se tam mohly rvat vsechny blbinky z iOS, ktere zavlecou spoustu novych problemu, ktere je nutne resit, pricemz predchozi nedoresene veci upadnou v zapomeni. Dalo by se namitnout, ze nikdo neni nucen updatovat hned na novou verzi OS X, problem je ale v tom, ze to nic moc neresi. Apple uz totiz dle meho nazoru dlouho nevydal opravdu finalni produkt. Apple vydanim nove verze na starou doslova a do pismene hodi bobek i se vsim, co by tam jeste chtelo doladit, vychazeji uz vlastne pouze security update. Vysel 10.8, predchozi Lion byl v te dobe na 10.7.5 a tam i zustal. Vysel 10.9 a predchozi skoncil obdobne na 10.8.5 a dale cely rok nezajem. Dnes tady mame 10.10 a muzete se vsadit, ze predchozi Mavericks samozrejme take zaparkuje na 10.9.5 a uz nic jineho neuvidime, pritom k dokonalosti ma opravdu daleko. Jsem si jist, ze i Yosemite za rok zustane "rozdelany" a hura na lepeni nove verze. Netesi mne to a jsem z toho na rozpacich.

fantozzi
Příspěvky: 99
Registrován: 29 lis 2013 08:44

Re: Úpadek systému

Příspěvek od fantozzi » 28 led 2015 09:07

Ja jsem zacinal 2008 na:
10.5 Leopard: nemel jsem vyhrady ->
10.6 Snow Leopard: uplne super (asi nejstabilnejsi verze kterou jsem kdy mel) ->
10.7 Lion: nic moc ->
10.8 Mountain Lion: spousta lidi rika ze je to bida, ale pro mne to byl 2. nejlepsi system (pouzival jsem ho 2,5 roku) ->
10.9 Mavericks: preskocil jsem, nemam zkusenost (z duvodu spokojenosti s predchozim 10.8) ->
10.10 Yosemite: pouzivam teprve mesic, ale zatim NESPOKOJENOST, z funkcnich novinek pouzivam pouze SMS. (i to bych ozelel) Grafika pro mne hrozna, mam problem zaostrit, porad mi prijde ze je vse rozmazane (mam MBP13 NE Retina).

Nejradeji bych se vratil zpet na 10.8, ale nevim jak to bude s knihovnami (iPhoto, iMovie), pri upgradu na Yosemite se aktualizovaly i programy a jejich knihovny. Nevi nekdo, prosim, jestli knihovny budou fungovat i ve starsich programech?

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Úpadek systému

Příspěvek od MichalM.Mac » 28 led 2015 10:12

Všude samá glorifikace Leopardů.
Všichni zdá se zapomněli na 10.5.0 a 10.6.0 :-))

Odpovědět