imac + uspání disku

Pokud si nevíte rady s operačním systémem MacOS X, jeho nastavením nebo aplikacemi týkajícími se právě práce s počítačem, tak zde můžete vznést svůj dotaz

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, yonah, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
nafik
Příspěvky: 14
Registrován: 01 dub 2015 20:58

imac + uspání disku

Příspěvek od nafik » 01 dub 2015 21:07

Ahoj,
mám dotaz.
Kdysi jsem měl iMac 27 palců (mid 2011) s i5 2.7GHz s 1TB interním diskem. Koupil jsem si správný kabel a do iMacu jsem si doinstaloval 500GB SSD, tedy vevnitř byl 1TB původní + 500GB SSD + DVD-RW mechanika. Systém byl samozřejmě na SSD, některá data na 1TB plotnovém disku. Jestli jsem měl v nastavení zaškrnuté "Uspat pevné disky, kdykoli je to možné" - nevím. Každopádně ten 1TB disk se sám uspával a točil se opravdu fakt jen, když jsem na něj lezl na data a po chvíli se pak začal přestat točit. Prostě ideální stav.

Ted jsem pořídil prakticky úplně totožnou konfiguraci, ale s i5 3,1GHz, kde mám problém, že se interní 1TB HDD točí stále nezávisle na tom, jestli je zaškrtlé nebo není to "Uspat pevné disky, kdykoli je to možné". Zkoušel jsem to nastavit uspávání disků i přes konzolový program pmset s parametrem počet minut (to mi opravdu uspí USB disky po XXX minutách inaktivity, bohužel neuspí interní HDD který se furt a furt točí).

Trápí mě to navíc kvůli tomu, že ten interní HDD je trochu hlučnější a vibruje (než přejdu ke koupi nějakého tichého HDD a instalování softwaru, aby nepanikařil větrák u HDD, tak se snažím najít elegantnější řešení). Např. existuje nějaký program, který by mi ukázal, jaká aplikace, proces či služba přistupuje k jakým souborům (a to si vyfiltrovat následně na onen interní 1TB HDD)?

Budu rád za jakékoliv rady. Díky.
iPhone 5S silver 64GB
iPod nano 7th 16GB

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: imac + uspání disku

Příspěvek od MichalM.Mac » 01 dub 2015 22:20

V terminálu

Kód: Vybrat vše

sudo fs_usage
sudo iotop
sudo iosnoop
Poslední dva neukazují bohužel celou cestu. Nějaké čtení k tomu zde -> http://stackoverflow.com/questions/1819 ... tion-marks

Na stackoverflow zmíněný příkaz vypadá, že funguje.

Kód: Vybrat vše

sudo dtrace -n 'syscall::open*:entry { printf("%s %s",execname,copyinstr(arg0)); }'

nafik
Příspěvky: 14
Registrován: 01 dub 2015 20:58

Re: imac + uspání disku

Příspěvek od nafik » 02 dub 2015 11:21

Děkuji,
o těchto programech jsem neměl páru. Jednoduše přes rouru a grep jsem si nechával vypsat jen to co obsahuje /Volumes a opravdu vidím, že na interní 1TB disk nejsou žádné přístupy.
Nějaká rada, čím by to mohlo být?
Je zajímavé, že prakticky v totožné konfiguraci (dokonce stejný sekundární SATA kabel + stejný SSD disk) to předtím fungovalo, jak mělo a teď se ten HDD furt točí (a docela to vibruje). Když iMac za běhu celý vezmu a zvednu ze stolu, tak se hluk+vibrace o 70 procent utlumí, ale i tak je to furt slyšet ... jakmile opět imac položím, tak je to docela dost slyšet.
iPhone 5S silver 64GB
iPod nano 7th 16GB

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: imac + uspání disku

Příspěvek od MichalM.Mac » 02 dub 2015 12:18

Pokud je ten hluk především o vibracích, třeba by to vyřešila nějaká podložka?

btw zkoušel si reset SMC?

nafik
Příspěvky: 14
Registrován: 01 dub 2015 20:58

Re: imac + uspání disku

Příspěvek od nafik » 02 dub 2015 12:56

SMC zkusím restartovat jen co dorazím domů, to mě nenapadlo.
Mám zkusit PRAM i resetnout nebo je to v tomto případě zbytečné a nebude to mít na to žádný vliv?

Podložka by byla dobrá, souhlasím. Nevzhledné řešení je dát nějakou podložku pod imac (zkoušel jsem zabalený štos 500 papíru, to nepomohlo vůbec), třeba nějaký pěnový molitan nebo něco podobného.

Vzhlednější řešení by bylo dát nějakou výplň přímo do imaca mezi kotvící šroubky a HDD. Ale to nevím, co by se na to tak mohlo hodit či případně kde něco takového koupit.
iPhone 5S silver 64GB
iPod nano 7th 16GB

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: imac + uspání disku

Příspěvek od MichalM.Mac » 02 dub 2015 14:10

nafik píše: Mám zkusit PRAM i resetnout nebo je to v tomto případě zbytečné a nebude to mít na to žádný vliv?
Pokud vim, tak do PRAM se věci týkající se chlazení,otáček větráků, točení disků neukládají.
Snad všechny volby v Energy Saver si povídají právě se SMC.

SMC link pro úplnost: https://support.apple.com/en-sa/HT201295

nafik
Příspěvky: 14
Registrován: 01 dub 2015 20:58

Re: imac + uspání disku

Příspěvek od nafik » 09 dub 2015 14:49

reset SMC nepomohl.
včerejší update na OS X 10.10.3 problém vyřešil.
iPhone 5S silver 64GB
iPod nano 7th 16GB

KAR
Příspěvky: 5
Registrován: 22 dub 2014 11:30

Re: imac + uspání disku

Příspěvek od KAR » 25 led 2018 15:49

Omlouvám se, pokud už se následující informace objevila v jiném příspěvku, ale uvádím jednu banální příčinu neuspání iMacu.
Zdánlivě bez důvodu přestal na mém počítači (iMac Late 2012) fungovat sleep mode.
Prošel jsem fora, snažil se něco vyčíst z dat pmset g assertions (pro amatéra dost obtížná záležitost), hledal na internetu doma i ve světě a nakonec jsem si vzpomněl, že někdo uvádí možnost "tiskárna má ve frontě nevytištěný soubor".
Nenapadlo mne, že vypnutá tiskárna může mít tak zatracený vliv.
Jedna ze dvou tiskáren opravdu měla ve frontě jeden zapomenutý soubor. Po jeho odstranění z fronty problém zmizel!
It's elementary, řekl by Holmes. Já nakonec také - ale ta bezmoc předtím ...

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: imac + uspání disku

Příspěvek od MichalM.Mac » 25 led 2018 19:51

Podělení se zkušeností dobré, ale je to offtopic. Tady se řešilo uspání disků nikoliv celého počítače.

Odpovědět