Rozdíl mezi SMB a AFP pro mountování síťových disků

Pokud si nevíte rady s operačním systémem MacOS X, jeho nastavením nebo aplikacemi týkajícími se právě práce s počítačem, tak zde můžete vznést svůj dotaz

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, yonah, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
toncek
Příspěvky: 129
Registrován: 30 črc 2012 11:19

Rozdíl mezi SMB a AFP pro mountování síťových disků

Příspěvek od toncek » 10 úno 2017 07:36

Ahoj,

mám doma WD MyCloud a standartně používám pro namountování protokol SMB. Ovšem mám pocit jako by nefungoval vždy spolehlivě. Jsou situace, kdy prostře připojení a následné procházení disku trvá neskutečně dlouho. Někdy se dokonce snaží otevřít nějaký adresář a po nějaké době finder zahlásí, že je ten adresář prázdný i když není. Naposledy včera, prakticky nemožné s diskem cokoliv dělat. Jakoby tam byl nějaký problém v komunikaci.

Proto mě napadlo vyzkoušet připojení přes AFP. A ono najednou to fungovalo téměř okamžitě. Disk namountovaný během vteřiny, procházení a celková práce s diskem naprosto bez zádrhele.

Proto jsem se chtěl zeptat, který z těch protokolů je lepší používat. Dřív (pár let zpět) jsem právě používal AFP, pak to dělalo problémy, tak jsem zkusil SMB a fungoval, teď to je zase jinak. Momentálně mám Sierru.

Předpokládám, že Apple s jejich implementací dělá psí kusy a prostě pod každou verzí OS fungují jinak.

Uživatelský avatar
MichalM.Mac
Příspěvky: 3342
Registrován: 30 črc 2012 11:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozdíl mezi SMB a AFP pro mountování síťových disků

Příspěvek od MichalM.Mac » 10 úno 2017 11:01

S implementací SMB na straně macOS se dějí psí kusy. Ta věc je work in progress od 10.7 Lion, kdy si to Apple začal implementovat sám.
AFP v macOS je nyní deprecated ve prospěch SMB. Nic moc by se s ním dít nemělo. Podpora v macOS jen tak nezmizí. Jen možná jím nepůjde sdílet data z Macu, až bude nový filesystem APFS.

Na straně WD MyCloud běží Linux, kde je SMB zajištěnou opensource Sambou a AFP opensource netatalk.

toncek
Příspěvky: 129
Registrován: 30 črc 2012 11:19

Re: Rozdíl mezi SMB a AFP pro mountování síťových disků

Příspěvek od toncek » 10 úno 2017 13:10

Díky za objasnění. Z toho mi vyplývá holt zkoušet jeden nebo druhý podle toho, který v daný okamžik bude fungovat lépe.

Odpovědět