Obnova poškozeného *.txt souboru

Pokud si nevíte rady s operačním systémem MacOS X, jeho nastavením nebo aplikacemi týkajícími se právě práce s počítačem, tak zde můžete vznést svůj dotaz

Moderátoři: MichalM.Mac, zmiy, dandas, AdamVyborny, yonah, Macforum_Admin, Unreed

Odpovědět
jvcmn
Příspěvky: 23
Registrován: 16 črc 2015 12:56

Obnova poškozeného *.txt souboru

Příspěvek od jvcmn » 15 srp 2017 21:54

Zdravím všechny odborníky,

na šifrovaném flashdisku mám uložené dva textové soubory. Po posledním vyjmutí disku (vždy než vyjmu disk fyzicky, odpojím jej také pomocí kontextové nabídky) se jeden z nich otevírá už jen jako změť znaků - soubor se prostě nějak poškodil a je nečitelný.

Druhý textový soubor mi ani MacOS nedovolí otevřít a rovnou napíše hlášku "Dokument *.txt nelze otevřít. Kódování textu Unicode (UTF-8) nelze použít. Je možné, že soubor byl uložen pomocí jiného kódování textu nebo to není textový soubor."

Jedná se o pro mě důležitá data. Je možné je nějak obnovit do původní čitelné podoby?

Děkuji za každý tip.

tlacenka
Příspěvky: 8064
Registrován: 09 zář 2012 17:48

Re: Obnova poškozeného *.txt souboru

Příspěvek od tlacenka » 16 srp 2017 08:53

to sifrovani je jako hw, nebo nejaka sw vrstva ? kazdopadne obnova je temer nemozna.. a zase tak dulezita data to nebudou, kdyz neexistuje zaloha...

jvcmn
Příspěvky: 23
Registrován: 16 črc 2015 12:56

Re: Obnova poškozeného *.txt souboru

Příspěvek od jvcmn » 16 srp 2017 10:17

Šifrování je na úrovni HW, bohužel od jednoho ze souborů jsem zálohu nevytvořil. Neříkám, že tu práci nedokážu dát znova dohromady, jen kdyby to šlo obnovit, ušetřilo by to den práce.

Každopádně díky info.

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Obnova poškozeného *.txt souboru

Příspěvek od Honza.Mac » 16 srp 2017 13:54

Tohle je zhola nemožné, pokud flash disk “cestuje” mezi mac a windows platformou, předpokládám že flash disk je formátovaný na FAT32 a v txt souboru byla používaná diakritika že ?
Takže než tu dva či tři dny řešit obnovu, sedl bych a obětoval bych tomu ten den a soubor bych napsal znovu a uložil ho někam v zaheslovaném zipu na Dropbox či jiné cloudové služby.
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

jvcmn
Příspěvky: 23
Registrován: 16 črc 2015 12:56

Re: Obnova poškozeného *.txt souboru

Příspěvek od jvcmn » 16 srp 2017 14:58

Disk cestuje pouze mezi macy a je formátovaný jako MacOS rozšířený žurnálovaný. Formátování a šifrování probíhalo pouze v rámci diskové utility.

V souboru bylo několik výrazů s diakritikou. To může zapříčinit potíže?

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Obnova poškozeného *.txt souboru

Příspěvek od Honza.Mac » 16 srp 2017 15:32

Obecně jsem tu na fóru znám tím že diakritiku považuji za zlo, obzvláště v textovém souboru.
Diakritika není mezinárodně uznávaná a je to jen “hovadina” kterou používá zhruba 15 milónů lidí což je v porovnání s asijským, hindi, en kódováním kapka na Sahaře po které zbyde malý pšouch.
No a pokud ještě používáte integrovaný Textový editor Apple a soubor na šifrovaném oddílu pak stačí aby tam jak při šifrování, zápisu nejen do souboru Texteditorem, systémem na disk chybně skočila ta 1 s 0 a máte po ptákách. Taky může vzniknout HW chyba při odpojení, systém zahlásí že je odpojen ale nějaký proces si na flashku sahá, další problém může způsobovat jen uspání stroje se zastrčeným USB diskem ... No je toho plno co vám může porušit soubor.
Nicméně sedněte a napište jej znovu a uložte na systémový disk pokud používáte Time Machine vždy jej obnovíte.
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

Uživatelský avatar
casey
Příspěvky: 3156
Registrován: 30 črc 2012 16:56
Bydliště: ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Obnova poškozeného *.txt souboru

Příspěvek od casey » 18 srp 2017 11:54

Zkus si vypsat obsah souboru v Terminálu. Třeba tam ty informace jsou a je poškozená jenom hlavička.

Kód: Vybrat vše

cat jmeno_souboru.txt

Uživatelský avatar
lulu
Příspěvky: 2606
Registrován: 31 črc 2012 10:44

Re: Obnova poškozeného *.txt souboru

Příspěvek od lulu » 18 srp 2017 13:16

myslim ze tazatel potrebuje bezpecne prenaset txt soubor mezi dvema zarizenimi. Rady o ukladani na lokal atp. jsou k prdu.

Jakym zpusobem jste sifroval flash disk? Jako cely nebo je to jen sparsebundle kontejner?

jvcmn
Příspěvky: 23
Registrován: 16 črc 2015 12:56

Re: Obnova poškozeného *.txt souboru

Příspěvek od jvcmn » 18 srp 2017 15:02

casey píše:Zkus si vypsat obsah souboru v Terminálu. Třeba tam ty informace jsou a je poškozená jenom hlavička.

Kód: Vybrat vše

cat jmeno_souboru.txt
Díky za tip, vyzkouším.

jvcmn
Příspěvky: 23
Registrován: 16 črc 2015 12:56

Re: Obnova poškozeného *.txt souboru

Příspěvek od jvcmn » 18 srp 2017 15:05

lulu píše:myslim ze tazatel potrebuje bezpecne prenaset txt soubor mezi dvema zarizenimi. Rady o ukladani na lokal atp. jsou k prdu.

Jakym zpusobem jste sifroval flash disk? Jako cely nebo je to jen sparsebundle kontejner?
Je to tak jak píšete. Disk je šifrovaný jako celek.

jvcmn
Příspěvky: 23
Registrován: 16 črc 2015 12:56

Re: Obnova poškozeného *.txt souboru

Příspěvek od jvcmn » 18 srp 2017 15:06

Honza.Mac píše:Obecně jsem tu na fóru znám tím že diakritiku považuji za zlo, obzvláště v textovém souboru.
Diakritika není mezinárodně uznávaná a je to jen “hovadina” kterou používá zhruba 15 milónů lidí což je v porovnání s asijským, hindi, en kódováním kapka na Sahaře po které zbyde malý pšouch.
No a pokud ještě používáte integrovaný Textový editor Apple a soubor na šifrovaném oddílu pak stačí aby tam jak při šifrování, zápisu nejen do souboru Texteditorem, systémem na disk chybně skočila ta 1 s 0 a máte po ptákách. Taky může vzniknout HW chyba při odpojení, systém zahlásí že je odpojen ale nějaký proces si na flashku sahá, další problém může způsobovat jen uspání stroje se zastrčeným USB diskem ... No je toho plno co vám může porušit soubor.
Nicméně sedněte a napište jej znovu a uložte na systémový disk pokud používáte Time Machine vždy jej obnovíte.
Každopádně díky za komentář. Když už nic, jsem zase o něco chytřejší a mám zábavu na víkend. :lol:

Uživatelský avatar
Honza.Mac
Příspěvky: 3016
Registrován: 11 kvě 2015 22:12

Re: Obnova poškozeného *.txt souboru

Příspěvek od Honza.Mac » 18 srp 2017 16:02

lulu píše:myslim ze tazatel potrebuje bezpecne prenaset txt soubor mezi dvema zarizenimi. Rady o ukladani na lokal atp. jsou k prdu.
Nechtěl jsem mu hnojit hlavu rsyncem, jednalo se o radu jak pořešit backup “důležitého” txt souboru.
Nebo snad Time Machine umí zálohovat i externí disky ?
Acronis True Image to umí a umí to i šifrovat ale stojí peníz oproti TM která je “zadarmo” a zálohuje z lokálu na externí šifrovaný disk takže data jsou chráněná.
A jentak mimochodem pokud tazatel šifruje ext flash disk tak předpikládám že i lokální disk má chráněn File Vaultem a při přihlášení do systému nemá zapnutý autologin.
Takže o prdu ni zmínky z mé strany ... ;-)
Honza.Mac
iPhone 8,8+,X 4dev
iPad Air 2 64 GB
Apple Watch Sport 42 mm
15" MBPro Retina (mid 2012)/16GB/480GB SSD
TB Extern. HDD Transcend StoreJet 500, 256GB
USB 3.0 Extern. HDD LaCie Porsche design 1 TB
Synology NAS DS-218, DS-216play 4TB WD Red

jvcmn
Příspěvky: 23
Registrován: 16 črc 2015 12:56

Re: Obnova poškozeného *.txt souboru

Příspěvek od jvcmn » 20 srp 2017 20:53

Honza.Mac píše:
lulu píše:myslim ze tazatel potrebuje bezpecne prenaset txt soubor mezi dvema zarizenimi. Rady o ukladani na lokal atp. jsou k prdu.
Nechtěl jsem mu hnojit hlavu rsyncem, jednalo se o radu jak pořešit backup “důležitého” txt souboru.
Nebo snad Time Machine umí zálohovat i externí disky ?
Acronis True Image to umí a umí to i šifrovat ale stojí peníz oproti TM která je “zadarmo” a zálohuje z lokálu na externí šifrovaný disk takže data jsou chráněná.
A jentak mimochodem pokud tazatel šifruje ext flash disk tak předpikládám že i lokální disk má chráněn File Vaultem a při přihlášení do systému nemá zapnutý autologin.
Takže o prdu ni zmínky z mé strany ... ;-)
To o čem píšeš už je pro mě vyšší dívčí :-) a ano lokální disk chráněný je, autologin nepřipadá v úvahu.

Odpovědět